Kaçkar Dağlarında Doğa Yürüyüşü

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan pcexpertt Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 12
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,633

pcexpertt

Ana Kamp
Merhaba arkadaşlar öncelikle yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Daha önce kamp deneyimim var fakat bütün kamplarımı ücretli kamp alanlarında yaptım yani ormanda tek başıma hiç kamp yapmadım. Gelecek yaz bir arkadaşımla kaçkar dağlarında doğa yürüyüşü yapmak istiyoruz geceleride gözümüze kestirdiğimiz biryerde kamp yapmayı düşünüyoruz biraz araştırdım fakat aklıma takılan bazı şeyler var onları sizlere sormak istedim..

Okuduğum yazılarda kurt,tilki,ayı gibi hayvanların orada yaşadığı yazmakta arkadaşım bundan çekiniyor doğrusu bende sıcak bakmıyorum çünkü daha önce hiç böyle bir tehlikemiz yoktu. Yaylada yada yürüyüş güzergahlarında ayı vs. ile karşılaşma ihtimalimiz nedir ? Yada gece çadırımın üzerinden bir ayının geçme ihtimali :smiley:

Bir diğer konu ise tur şirketlerine katılmadan kendi kafamıza göre haritamızla yol almayı düşünüyoruz kaybolma ihtimalimiz var mı bunu yapmak doğru mu sizce ?

Cevaplarınızı bekliyorum.

Etiketler
Merhabalar.
Burada benden kat kat deneyimli ve Kaçkarları da çok daha iyi bilen onlarca doğa sever olduğuna eminim ancak tenezzül edip cevap vermemiş abilerimiz.

Nacizane ben bahsedeyim.

Ekim 2012'nin başlarında Kaçkar zirve yürüyüşündeydik. 7 kişilik bir amatör gruptuk ki halen öyleyiz :smiley: Öncelikle konakladığımız yerlerden bahsedeyim. Artvin-Yusufeli'den Kaçkar eteğindeki en üst köye, Yaylalar Köyüne kadar vasıta ile çıktık. Oradan tırmanışımıza başladık. Yaklaşık 45 dakika yürüdükten sonra taş yayla evleri ile bezeli yaylak alana vardık. Çadırlarımızı kurduk. ilk gecemizde orada konakadık. Sabahında yola koyulup yaklaşık üç saat tırmanış akabinde Dilberdüzü mevkine vardık. Orada da ikinci kampımızı attıktan sonra sabah erkenden yaklaşık altı saat süren zirve tırmanışına çıktık. İniş elbette çok daha hızlı oldu, akşama kalmadan da ilk kamp yerimiz olan yaylak alana vardık. Son kampımızı da tekar orada attıktan sonra sabah köye inip bekleyen vasıtamıza binip yorgun mu yorgun bir halde evlerimize yola koyulduk.

Tırmanış sırasında köyden Dilberdüzü'ne kadar hep bir vadiden devam ediyorsunuz yol belli. Dilberdüzü'nden zirveye de yine patika oluşmuş durumda. o rotadan tırmanan çok. sorun çıkacağını sanmıyorum. Tam zirvede baz istasyonu var zaten. Ta dilberdüzü'nde Turkcell hat çekiyordu.

Vahşi hayvanlara gelecek olursak, ilk gece hiçbir şey görmedik. İkinci gece (dilberdüzü'nde) önce su başında tilkiye rastladık. Zararsız hayvandır. Sonra gece yarısında dört üyeli bir kurt sürüsü tarafından sarıldık, gün ışıyana kadar ayrılmadılar. Ateşimizi sabaha kadar söndürmeyişimiz emniyet açısından bir sorunla karşılaşmamamızı sağladı. Zirveye tırmanırken bir inden çıkmış kahverengi koca bir burunla karşılaşmamız elbette yusuflattı ancak yine bir saldırı ile karşılaşmadık. Son gecemizde ise bağlardan inine doğru çıkmakta olan bir ayı tarafından saldırıya uğradık. Yamaçtaydık, üzerimizden geçerken koca bir taş yuvarladı ancak ani gürültümüz ile kaçarak uzaklaştı.

Kamplar boyunca hep sıralı şekilde nöbet tuttuk. Bu sayede endişesiz uyuduk.

Kaçkarlar hakkında deneyimim bundan ibaret. Çok zevk aldım, özlediğim günlerdir halen. Bilgi ve deneyimimin azlığı sebebiyle herhangi bir nasihat ya da uyarıda bulunamıyorum. Şimdi karar size kalmış.

Keyifli günler dilerim.

Merhaba arkadaşlar öncelikle yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Daha önce kamp deneyimim var fakat bütün kamplarımı ücretli kamp alanlarında yaptım yani ormanda tek başıma hiç kamp yapmadım. Gelecek yaz bir arkadaşımla kaçkar dağlarında doğa yürüyüşü yapmak istiyoruz geceleride gözümüze kestirdiğimiz biryerde kamp yapmayı düşünüyoruz biraz araştırdım fakat aklıma takılan bazı şeyler var onları sizlere sormak istedim..

Okuduğum yazılarda kurt,tilki,ayı gibi hayvanların orada yaşadığı yazmakta arkadaşım bundan çekiniyor doğrusu bende sıcak bakmıyorum çünkü daha önce hiç böyle bir tehlikemiz yoktu. Yaylada yada yürüyüş güzergahlarında ayı vs. ile karşılaşma ihtimalimiz nedir ? Yada gece çadırımın üzerinden bir ayının geçme ihtimali :smiley:

Bir diğer konu ise tur şirketlerine katılmadan kendi kafamıza göre haritamızla yol almayı düşünüyoruz kaybolma ihtimalimiz var mı bunu yapmak doğru mu sizce ?

Sıkıntılı bir durumla karşılaşacağınızı sanmıyorum.Yatarken bir lamba yada ateş yakma imkanınız varsa dumanı dahi yeter.Korkularınızın sizi esir almasına müsaade etmeyin.Yürüyüş yaparken arada bir ses yapmanız yeterli olacaktır .

Kaçarlar çok geniş bir yelpaze, öncelikle tercih edeceğiniz mıntıka neresi olacak acaba, ben Rize Çamlıhemşin i tercih etmenizi tavsiye edebilirim bölgeye hakim birisi olarak..yabani hayvanla karşılaşma olasılığınız düşük olsa da yok değil elbette, ama mevsimsel olarak düşünüldüğünde yabani hayvanların o mevsimde tercihi yaylarara çıkmış büyük ve küçükbaş hayvan varken siz olmazsınız Tilki, sansar, yaban keçisi yabani hayvan olsa da ürkmenizi gerektirecek hayvan değiller, kurt ve ayı ise çadıra gelip size bulaşmaz zaten, uzak mesafeden görmeniz belki mümkün olabilir. Kaybolma ihtimaliniz az olsa da yok değil, ama o bölgelerde sıkça yaylacılık faaliyetleri olduğu için mutlaka birileriyle ya da bir yerleşimle karşılaşabikirisniz.

Merhaba ,

Temmuz 10 da kackarlara kamp yapmayı düşünüyoruz 3arkadas öğrenmek istediğim zirveye normal çıkış yolu varmıdir yoksa dağcılık malzemeleri ile mı çıkmak gerekir daha önce tecrübe yasamış arkadaslar var ise kısa bir bilgi verirmisiniz.

Teşekkürler .

Ben o bölgede yaşayan birisi olarak ekstra malzemelere gerek yok, yalnız Kackarlar tek bir nokta değil ki uzunca bir sıradağ, hangi bölgesine yürüyüş düşünüyorsun ki

Ben o bölgede yaşayan birisi olarak ekstra malzemelere gerek yok, yalnız Kackarlar tek bir nokta değil ki uzunca bir sıradağ, hangi bölgesine yürüyüş düşünüyorsun ki
Kavrun zirve Kuzey klasik roto varmış oradan gitmeyi dusunuyoruz treking ile çıkabilir mı dağcılık malzemeleri gereklimi

Teşekkürler

Yukarı Kavrundan yürüyüş uygun olur, yaylacılık faaliyetleri dolayısıyla çok sıkıntı yaşamazsınız, dağcılık malzemelerine gerek yok bana göre ama sizi yanıltmak istemem

geçen yıl ağustosta 2 kişi olarak 3 günlük zirve ve trans faaliyeti yaptık. bahsettiğiniz hayvanlardan hiçbirine rastlamadık. o aylarda kaçkarlar çok kalabalık zaten. sadece trans yaparken naletleme geçidi biraz tenhaydı. orada bir kişiye rastladık.

Yorumlar bilgilendirici olmuş. Yazılanlardan anladığım şu ki buralar tek başına tırmanmak ve/veya kamp yapmak eğer çok tecrübeli değilseniz uygun değil gibi.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR