Jel Akulerin Uyumu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan 1992euramobil Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 54
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 16,328
.

Ferhat bey,
Bir sorum olacak.
1994 yılında şimdiki elektronik şirketinizi kurmadan önce elektronik mühendisliği okurken şarjı şarz olarak mı öğrenmiştiniz ?

.
Biz şarj olarak öğrendik. Türkçede şarj şeklinde kullanılması gerekiyor ama yabancı kaynaklı kelime olduğundan çok takılmıyorum. "Charge" yerine belki "doldurma" veya "yükleme" gibi bir kelime de olabilirdi. Her zaman her teknik sözcük karşılığı tutmuyor. Örneğin kondansatör yerine "Sığa" sözcüğü önerilmişti tutmadı, rezistor yerine "direnç" ise tuttu. Küçük dirençlerde direnç olarak diyoruz ama ısıtıcı sistemlerde veya büyük güçlülerde rezistans olarak kullanılıyor. Bilgisayar da kelime olarak tuttu. Dizüstü de laptop da kullanılıyor. :smiley:

Son düzenleme:

Etiketler
Google translate Turkceye cok dogru cevirmiyor.
Biraz analoji yapalim.
Dereden su ceken bir pompa(sarj dinamosu) olsun.
Sarj dinamosu daha yuksekteki (Yukseklik=voltaj) bir evin daminda bulunan bir su deposuna(arac akusu) boru (kablo) ile su bassin. Su debisi elektrikte akimdir, amper ile olculur.
Seviye farki da basinctir, elektrikte volt ile olculur.
Su pompasinin ( sarj dinamosu) gucu, su debisi(amper) ve basabildigi yukseklik(volt) ile belli olur. Amper ile voltu carparsak gucu buluruz, ki birimi de Watt dir.
Sarj dinamosunda isi kayiplari olur, yani motordan daha fazla watt ceker. 736 tane watti yan yana koysaniz 1 beygir guce esit olur.
Anolojiye geri donelim. suyu evin damina bastik. Depoyu (arac akusu) doldurduk. Evde cesme(ornegin far) acsak su akar. Depo biraz bosalir. Pompa(sarj dinamosu) su (amper) basar.
Diyelim cesme acmadik, yuk yok ama depo bos. Pompa yine su basar. Suyun debisi( amper) olculebilir.
Yanimizda bir ev daha olsun, Ustundede bir depo.(yasam akusu). Iki depo birbirine bagli olsun. Her iki deponun ust seviyesi (volt) ayni olsun.
Iki depoda tam dolu ise pompa basmaz, ama biri bossa pompa calisir.
Valla tebrik ederim.Bu konu ancak bu kadar anlaşılabilir şekle sokulabilirdi.Ben bile anladım:smiley:Teşekkürler.

Merhaba, 3 ay önce 2 adet 200 A jel akü aldım ve 3 aydır kullanıyorum. Akülerden birisinin etiketi üzerinde bir leke oluştu muhtemelen kacak var. Şimdi firmadan aküyü değiştirmesini isteyeceğim ama burada yazıldığı şekilde ikisinin de değişmesi mi gerekiyor?

Selamlar, kafam çok karıştı size danışmak istedim. Doblo aracımı kamp aracına dönüştürme aşamasındayım, az eşya çok huzur düşüncesindeyim. Araçta 12 v Kompresörlü üstten kapaklı buzdolabım olacak, Bir iki led aydınlatma ve ileride belki mazotlu kabin ısıtıcı ile hidrofor olabilir( kesin değil) tüm cihazlarım bunlar olacak. Araçta 12 v dışında hiçbir şey düşünmüyorum, inverter olaylarına hiç bulaşmayacağım. ayrıca aracın akü sistemine hiç bulaşmadan Jel akü işine girmek istiyorum, olmayacak yerlerde geziyorum, dağ başında ya da dere yatağında marşı basmayan bir doblo ile baş başa kalmak istemiyorum yani kuracağım sistem tamamen araç elektrik sisteminden ayrı olmalı. Jel akümü şimdilik gezi esnasında dolum yapmadan ya da 220 v bulabilirsem akü şarj cihazımla doldurmayı düşünüyorum, panel işine de ileride girebilirim. Almam gereken aküyü sizden gelecek yorumlara göre almak istiyorum. 4 satıcı da kafamı karıştırdığı için son kullanıcılara danışmak istedim.
Kullanım olarak;
buzdolabı 3-5 amper/saat tüketim bilgisi verdiler
Mazotlu kabin ısıtıcı 2-3 amper saat
Her iki cihazım da günlük 10 saat çalışsa maksimum 75 amper harcarım diye düşünüyorum, 2 gün hiç dolum yapmadan akünün beni idare etmesi için 200 amperlik bir jel akü düşünüyorum, soracağım ana soru burası 200 amperlik tek akü mü almam daha mantıklı, yoksa 2 adet 100 amperlik akü mü almam daha mantıklı olacaktır, ileride panel işine girdiğimde iki cihazı paralel bağlayarak kullanma ya da şatj etme vs kafa karıştırsın istemiyorum, düz mantık kara düzen az bakımsız bir sistem olsun istiyorum.
Son olarak outdo diye bir akü inceledim kafama oldukça yattı, fiyatı da beni aşmayacak, outdo nun avantajı panelden aküye şarj için ek bir cihaza gereksinim olmayacağı, devreleri voltmetresi vs üzerinde şeklindeydi. Çok uzun yazdım ama son umudum burası. şimdiden İlginize teşekkür ediyorum. Sistemi kurmak için başladım, blackanddecker 30 amp şarj cihazını aldım, buzdolabımın siparişini verdim, geriye akü ve bu bağlantıları yapmak kalıyor. İzmirdeyim yönlendirebileceğiniz bir yer varsa da sevinirim. Tesekkurler, izmirden Şafak

ana soru burası 200 amperlik tek akü mü almam daha mantıklı, yoksa 2 adet 100 amperlik akü mü almam daha mantıklı olacaktır, ileride panel işine girdiğimde iki cihazı paralel bağlayarak kullanma ya da şatj etme vs kafa karıştırsın istemiyorum, düz mantık kara düzen az bakımsız bir sistem olsun istiyorum.

Buzdolabının 12 volt doğru akım sisteminde çalıştırması:
- Batarya kapasite hesabı 24 saat olarak alınması 6 amper X 24 saat =144 Amp.
Bu çalışma saat değerini daha az alanlar olabiliyor, yazın bu dolaplar neredeyse durmuyor.

-Batarya voltaj değerinin düşmesi sonucu kalkınma yapamayacaktır,( 200 amper rakamı iyi bir şarj sistemi olmaz ise,sadece ağırlıktır. Konumuz batarya kapasitesi olmasına karşın; Kablo kesintinin ince olması,kalitesiz bağlantılar,devrede AC sigorta kullanılması, elektrik bağlantılarında oksitlenme olması,konderser ısısının dağıtılması vb sebeplerde soğutma ve batarya üzerinde olumsuzluklar yapar.

- Batarya sürekli ve düzgün şarj sisteminde bağlı olmalıdır, Şarj cihazı batarya tipine uygun değerde şarj yapıyor olması gerekir.
- Aracın uygun bir yerinde sıkıca sabitlenmiş batarya , sigortalar, kutup emniyet kesicisi, solar otomatik şarj sistemi olmadan sağlıklı bir düzen olmaz.

Aydınlatma vb. amacıyla seyyar olarak başka ekonomik sistem yapabilirsiniz
Selamlar

ana soru burası 200 amperlik tek akü mü almam daha mantıklı, yoksa 2 adet 100 amperlik akü mü almam daha mantıklı olacaktır, ileride panel işine girdiğimde iki cihazı paralel bağlayarak kullanma ya da şatj etme vs kafa karıştırsın istemiyorum, düz mantık kara düzen az bakımsız bir sistem olsun istiyorum.

Buzdolabının 12 volt doğru akım sisteminde çalıştırması:
- Batarya kapasite hesabı 24 saat olarak alınması 6 amper X 24 saat =144 Amp.
Bu çalışma saat değerini daha az alanlar olabiliyor, yazın bu dolaplar neredeyse durmuyor.

-Batarya voltaj değerinin düşmesi sonucu kalkınma yapamayacaktır,( 200 amper rakamı iyi bir şarj sistemi olmaz ise,sadece ağırlıktır. Konumuz batarya kapasitesi olmasına karşın; Kablo kesintinin ince olması,kalitesiz bağlantılar,devrede AC sigorta kullanılması, elektrik bağlantılarında oksitlenme olması,konderser ısısının dağıtılması vb sebeplerde soğutma ve batarya üzerinde olumsuzluklar yapar.

- Batarya sürekli ve düzgün şarj sisteminde bağlı olmalıdır, Şarj cihazı batarya tipine uygun değerde şarj yapıyor olması gerekir.
- Aracın uygun bir yerinde sıkıca sabitlenmiş batarya , sigortalar, kutup emniyet kesicisi, solar otomatik şarj sistemi olmadan sağlıklı bir düzen olmaz.

Aydınlatma vb. amacıyla seyyar olarak başka ekonomik sistem yapabilirsiniz
Selamlar

Tesekkurler. Büyük bir akü aldım. Buzdolabım gelince bahçede araç içinde deneyeceğim

Selamlar 50w lük güneş panelim var 100A akü alsam düzgün beslermi hemen dolmak zorunda diyil yavaş dolsada olur benim ıcin ariza verip vermemesi önemli cevaplayan lar için şimdi d3n teşekkür ederim

30 -40-50 wp gibi solar panelden batarya şarjı, uzun süre marş basilmayan motorun bataryasını canlı tutma,kendi halinde boşalmasını engellemek için kullanılabilir.
Uzun süre teknesine gidemeyen motor çalıştırmayan ve başkaca şarj sistemi olmayanların kullandığı sistem olarak iş görür.
Düzgün beslermi sorusu; güneşe bağlı olarak değişiklik gösterir. Havanın kapalı olduğu durumlarda dolum hiç olmaz.
50 wp panel için
5 amp. kurtarır siz,10 amper PWM solar kontrol cihazı kullanın.
2,5 mm2 olursada ,4 mm2 kablo kullanın
6 veya 7,5 amper 2 adet DC sigorta
100 amper bataryayı güneş ışınım durumuna bağlı olarak 18 ile 25 amper/ gün şarj değerlerinde olabilir.
Batarya tipine uygun solar kontrol cihazından şarj set ayarını yapın Sulu veyahut GEL gibi.
Bu değerler 50 wp panel içindir.

Selamlar 50w lük güneş panelim var 100A akü alsam düzgün beslermi hemen dolmak zorunda diyil yavaş dolsada olur benim ıcin ariza verip vermemesi önemli cevaplayan lar için şimdi d3n teşekkür ederim

200A İÇİN 25W LIK panel kullanıyorum, tüketimim çok az(hidrofor, aydınlatma, bilgisayar, telefon şarj) olduğu için yetiyor.

Tecrübeli arkadaşlar yanıt verebilirler mi?
Karavanımdaki akülerim eskidi, yenilemem lazım. 2 adet 100 A jel akü için,
Önerebileceğiniz en iyi jel akünün markası nedir?

2adet GEL yerine 1 adet 205 amper AGM deep cycle
Hah, şimdi ikinci soru?
JEL mi, AGM mi? Solar sistemde hangisi daha mantıklı? Neden?
Üçüncü soru da, neden 2 tane 100A değil de, bir tane 200A ?
Not: Benim 2 tane 190watt monookristal panelim ve 60A mppt regülatörüm var.
Ücüncü paneli de almayı düşünüyorum. Toplam 570 watt olacak.
Bunun için öneriniz nedir?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri