Jel Akü Şarjı...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yugun Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 43
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,935

yugun

YÜCEL GÜNDÜZ
Yer
Ankara
Web
www.yucelgunduz.com
100 Amper jel aküyü 15 Amper şarj cihazıyla şarj etmek istiyorum. Aküm zarar görür mü? 15 amper şarj yüksek gelir mi?
Teşekkürler.

SM-J710FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Etiketler
Yücel hocam forumda bir yerlerde okumuştum, yanlış hatırlamıyorsam akü amper inin maks yüzde 30 u kadar ile şarj edilebilir deniliyordu ideal olanı yüzde 10 du sizinkinde sorun olmaz diye biliyorum.

Yucel bey ben de optimum sarj akiminin aku kapasitesinin %10 u diye biliyorum . Sizinki redresor, kaynak makinacilarinin yaptigi guc kaynagina benziyor. Sizin surekli 15 amper veriyor diye biliyorum. Bazilari aku dolunca sarji kesiyor. Bir de tabii hizli sarj jel akuye uygun mu emin degilim. Biz isyerinde kullaniyoruz ama sulu akulerden is istedigimiz zaman. Bizim kullandigimiz 30 amper. Mars basmayacak kadar bos 100 AH sulu akuyu 5- 10 dakika icin de dolduruyor. Nasil yapiyor ben de meraktayim.
Sanirim hizli sarj, hizli bosalim oluyor.
Ferhat bey gorurse dogrusunu yazar.

Daha önce jel akü şarjı için black decker akıllı şarj aleti kullanıyordum
Aküyü bağlayınca akü tipini anlıyor ve ona göre şarj ediyordu
Sizinki gibi sürekli aynı voltajı veren şarj cihazlarının jel akü şarjı için uygun olmadığını okumuştum
Kesin bilgi gelecektir
Ancak keşke iyice araştırmadan almasaydın
Umarım aküyü bozmaz

LG-K220 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aynı markanın 5 amperliğini evde kullanıyorum memnunum. Yenisinin performansını göreceğiz. Jenaratörü üç saat çalıştırmak istiyorum. Bu yüzden 15 amper kullanacağım ama jenaratörün üzerinden bu miktarı azaltmak da mümkün anladığım kadarıyla...

Pardon redresörde ayar tuşu var. Hem 6 hem 12 hen de 24 voltta ikişer ayrı hız değeri var. Hızlı ve yavaş...

Yücel Bey merhaba.
Bende şu anda 3 farklı marka akü var:
90 Ah İnci marin akü - 3 senelik.
130 Ah Yiğit jel akü - 1 senelik.
180 Ah Volt jel akü - 1 aylık.
Farklı şarj aletlerim var:
30 Ah lik Black&Decker
15 Ah lik Einhell

Edindiğim tecrübeye göre daha basit olanı, yani Einhell biraz daha yavaş ama daha sağlıklı şarj yapıyor.
Belli bir amperajla başlıyor, doldukça amperajı düşürüyor.
Sizin 15 A. de zannederim Einhell.Yalnız başlangıcı belirtildiği gibi 15A ile başlamıyor.
Belki ben kısmi dolulukta şarj ettiğim için 12 A üzerini görmedim.

Merhaba,

Malesef karavanım yaylada kar altında kaldığı için yeni jenaratör ve redresör ikilisini hiç kullanamadım.

Selamlar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,072
Kaydolan Son Üyemiz
egedeba

Çevrimiçi üyeler

Geri