Jeep Liberty'mi 2" Yükseltmek?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan resistance Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 36
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 25,464

resistance

Ana Kamp
Arkadaşlar, 2004 model Jeep Liberty (KJ) aracımda 245 75 16 veya 265 70 16 gibi 30.5" civarındaki lastikleri sürtme vb sorunlar olmaksızın kullanmak istiyorum. Aracın süspansiyonuyla oynamak aslında hiç de istedğim birşey değil, ancak 2" kadar yükseltme olmadan sanırım bu tür lastikleri kullanamayacağım.

Yabancı forumlarda yükseltme için OME gibi helezon, şok ve takoz içeren full süspansiyon yükseltme kitleri öneriyorlar. Bunlar da üreticisinde bile 800 $ civarında satılıyor ki, buraya gelişi, işçiliği vs sonuç ne olur bilmiyorum :-[

Sadece spacer/takoz ile yapılan kolay yükseltmelere ise şiddetle karşılar. Süspansiyonlar üç kat hızlı yıpranıp elden çıkar, yapmayın vs diyorlar.

Spacer/takoz kullanıp da zararını bizzat gören var mı? Ne tavsiye edersiniz, siz yükseltme için nasıl bir yöntem tercih ettiniz?

Etiketler
Ynt: Jeep Liberty'mi 2" Yükseltmek?

Orjinal takozu beraberinde amortisör değişikliği yaparak rahatça kullanılabilir. Ben 2000 model G.C. 4.7 modelinde kullandım hiç bir şikayetim olmadı. Büyük lastikle beraber spacer kullanımı biraz riskli ama sizin kullanacağınız lastik o kadar büyük bir ebat değil.Ben 97 G.C aracımda yükseltme kitiyle beraber 33 ınch lastiklerimle spacer kullandım ve akis kesme olayı ile karşılaştım. Spacer , aracın lastik iz genişliğini büyüttüğünden arabanın ağırlığının lastiğinde büyümesinden dolayı spacer ve akis başına uyguladığı güç oranını artırıyor.Benim size tavsiyem takoz ve amortisör değişikliği yapmanızdır.Saygılarımla...

Amortisor helezon da degisince zaten full suspansiyon yükseltmesi haline geliyor ki, bu da sadece poliuretan takoz kullanmaya göre çok maliyetli.
Üstelik piyasada bu tür yükseltme kiti satana da henüz rastlamadım.
Siz bu teçhizatı nereden ve ne kadara temin ettiniz?

İstanbul'da TAR OTO Tarkan bey'le görüşmeni tavsiye ederim . yardımcı olur size 1.000 tl civarı

Ankara'da oturuyorum. Maalesef İstanbul işi mümkün değil benim için :-\

Ankara'da yükseltme işi yapan birileri var mı acaba??

ben kendı aracım ıcın amerıkadan bavulda getırdım

bılsteın ve ome'den olusan bır kıt yaptım. ama zamansızlıktan arabama takmaktan vazgectım gıbı kesın karar verınce satılıga cıkarabılırım bılgın olsun zaten buradan da okursunuz

ama sakın takozlarla yukseltme yontemını secmeyın araba yaysız gıdıyormus gıbı oluyor.

resistance' Alıntı:
Ankara'da oturuyorum. Maalesef İstanbul işi mümkün değil benim için :-\

Ankara'da yükseltme işi yapan birileri var mı acaba??

İstersen telefon numarasını verebilirim telden görüşürsün , hiç olmazsa fikir alırsın varsa alıp Ankara'da taktırabilirsin ben ustayım diyen herkes takabilir ...

Çok teşekkür ederim. ARB Avusturalya sitesine mail atmıştım, onlar da Türkiye bayii Tarkan Bey'e yönlendirmişler, şimdi kendisinden mail geldi. Konuşallım bakalım maliyet nasıl olacak. Çünkü bu durumda Ankara'da montajı için de ayrı ödeme yapmak durumundayım.

Sayın resistance isminizi bilmediğim için size böyle hitab etmek durumunda kaldım bende Jeep Liberty almak istiyorum daha önce araştırdığım yerlerden net bir bilgi alamadım Liberty`nin uzun yol performansı nasıldır genellikle uzun yolda çok hoplayıp zıpladığı söyleniyor bu doğrumudur birde modeller arasındaki donanım farkları nelerdir nasıl ayırt edebiliriz dizel almak istemiyorum tercihim benzinliden yana kullanıcı olarak iyi ve kötü tarafları konusunda yorumlarınızı bekliyorum.

ben 2009 l200 ume 2.5 cmlik spacer koydum yaklasık 6.5 cm lik yukseklik artışı oldu aracta.265-75-16 bfg lastik.kullanıyorum.araçta sertleşme problemi cok hissedilr değil yani rahatsızlık vermiyor.uzun yollda sanki daha iyi gibi oldu.kullanırken sorun yasamıyorum.

ancak bu yuksekliği daha once yaptırdığım 4.5 cm lik spacer da elde ettiğim 12 cm lik yuksekliğin verdiği rahatsızlıktan sonra tecrube ile elde ettim.arkadasların yazdıkları gıbı ararc bır kasıslerdekı verdı tepkımelerın sertlıgının yanında ,gokdelenlerın ust katlarında ruzgarda nasıl bır sallanma hıssı olur o hıssı verıyordu.

arkalarda makas var onların altında 4 cm lik takoz koydurdum.şimdi cok memnunum.bana malıyetı 150 tl oldu.

Photo 0013

@marmariscj7: pm.

Yalın bey aracınızın yükseltmesi çok iyi görünüyor, iyi günlerde kullanın. Ama 2009 model L200 ve helezonların henüz çökmemiş olduğunu da hesaba katmak lazım. Benim aracım ise 2004 model ve yayların bir miktar çöktüğü belli. Takoz/spacer ile sıkıştırırsam iyice özelliklerini kaybedeceklerdir, bu yüzden sanırım ben maalesef full süspansiyon yükseltme yapmak zorunda kalacağım.

Yani ön arka helezon ve amortisörler ve bumpstoplar gerekecek. Türkiye'de Jeep Liberty için yükseltme kiti kit satan yer bulamadım ne yazık ki. Tar Oto'ya gelecekmiş ama o da kite 1600 TL istedi. Yurtdışından getirtmek durumunda da nereden baksanız 1000 TL'ye yaklaşıyor. Yeni lastiklerle birlikte 2500 TL civarında parayı gözden çıkartmak gerekiyor.

size tamamen katılıyorum.bende süspansiyondan yükseltme imkanına sahip olabilseydim kesinlikle tercih ederdim.Ancak bulamadım.Arb ile görüştüm ancak cok maliyetli olacaktı.

bol şans.

Sayın resistance aracınızla aranız nasıl memnunmusunuz sizden uzun zamandır haber alamadık ayrıca aracınızın resimlerini bizimle paylaşırmısınız.

Geçtiğimiz günlerde nihayet ABD'den sipariş verdim. Zor oldu, çünkü öncelikle nelere ihtiyacım olduğunu anlamak için yabancılarla forumlarda çok uzun yazışmalar oldu, sağolsunlar yardımcı oldular. Sonra bu parçaları Türkiye'de aradım ve havamı aldım. ABD'den getireyim dedim, ama ellerinde her türlü malzeme bulunan satıcılar, belki de uluslararası gönderiyle uğraşmamak için, maillere cevap vermeye dahi tenezzül etmediler. Sonunda kendime sadece 3 muhatap bulabildim. 2'sinin elinde gerekli parçalardan bazıları yoktu. Geriye sadece biri kaldı, ondan da alışverişi yaptım.

Özetle BDS marka ön arka helezonlar ve arka amortisörler, Rancho marka ön amortisörler ve Teraflex marka ön bumpstoplar getiriyorum. Arka bumpstop (amortisör takozu sanırım) ise lastik çekiç başlığından yapılabiliyor.

Şimdi satıcının bu parçaları distribütörlerden getirmesini ve paketleyip tarafıma göndermesini bekliyorum. Gelmesi haftalar alacak. Geldiğinde gümrükte de sorun yaşayacağımı tahmin ediyorum. Kısacası uğraşılacak iş değil ama başladık bir kere..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR