Jeep Kj Yükseltme Ve Lastik Değişimi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Murko Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,184

Murko

Ana Kamp
Merhaba,

2005 model jeep kj sahibiyim. Aracima 3 inc rough country yukseltme kiti uygulattim. Simdi lastik ve spacer konusunda sizlerin destegine ihtiyacim var.

1- Orjinal lastiklerim 235/65/17, haliyle kucuk kaliyor. Jant degistirmeden hangi lastik ebatina gecis yapmam lazim?
Yoksa jant degistirirsem ve 16 inc janta gecersem daha saglikli mi olur?

2- Aracima 3 cm spacer takmak istiyorum. Yol tutusu daha guvenli olur diyorlar ancak spacer takmak guvenli birsey midir? Bijonlarin firlayip gitme durumu var diye duydum ama dogrulugu nedir?

3- Spacer takma, jantla lastikleri disari cikar diyorlar, bu nasil oluyor? Daha genis bir lastik takip otomatikman spacer takilmis goruntusu mu elde ediliyor? Bu sekilde oluyorsa hangi olculerde jant kullanmam gerekir?

Degerli gorus ve onerilerinizi paylasirsaniz cok memnun olurum, kisitli bilgim oldugu icin desteginize ihtiyacim var.

merhaba,

jant lastik konusu biraz zor, hem teknik uygunluk hem de amacın ne olduğuna göre değiştiğinden fikir verebilmek için ne araçtan ne beklediğinizi, kullanım amacınızı yazmanız daha sağlıklı olacaktır.

spacer rough country kullandım kendi aracıma, bir sıkıntı yaşamadım orijinal jantla (4" IR yükseltme vardı), hızlı da kullanırdım..
ama araziye hiç girmedim.

Aractan beklentim cok yuksek arazi performansi degil, oncelikle kasli gorunume kavusturmak ve sadece doga gezintileri yapmak

Bu arada rough country 3 inc yukseltme kiti taktim. Ancak sorunlarla karsilasiyorum hep.

On takozlar kasisten gecerken ses tak diye yapiyor. Bunu engelleyebildiniz mi?

Bir de saga veya sola dogru kalkis yaparken arac cok kasmaya basladi. Kitlerden once bu kasma yoktu.

Ustune ustluk arka yaylar da kasiste gicirdiyor. Sizde bu sorunlar oldu mu? Olduysa cozebildiniz mi?

Suan kit olmasina ragmen lastiklerim 235/65/17 ve kucuk kaliyor. Acab bu yuzden mi kasma sorunlari cikiyor?

bu kullanım tarzına göre BF KO2 ya da muadili AT lastikler çok rahat iş görür.

kitin linki var mı?

ben IR 4" takmıştım GC me ve hiçbir sorun ile karşılaşmamıştım.
orijinal kitlerde bu tip sorunlar olmamalı, ya da sizin alt takımlar sorunlu ve değişmesi gereken parçalar mevcut.
işlemleri nerede yaptırdınız?

KJ nin arazi kaabiliyeti baya yüksektir öyle kayalık zemin hariç heryere gider uygun tekerlekler ile.

jantların merkez lastik yüzeyinden bakkarken bir merkezi noktası vardır hayali. o nokta 0 ET dir. daha - ET değerleri lastiği dışarı alır. yani -33 ET jant a takılı lastik, eğer -45 janta takılırsa daha dışarıda durur.

mesela 16 jant ZJ grand cherokee jantlarının offseti fazladır, onları KJ ye takarsanız lastikler 1 cm kadar dışarıda durur flanş olmadan.

Wheel ET Explained

Bu arada rough country 3 inc yukseltme kiti taktim. Ancak sorunlarla karsilasiyorum hep.

On takozlar kasisten gecerken ses tak diye yapiyor. Bunu engelleyebildiniz mi?

Bir de saga veya sola dogru kalkis yaparken arac cok kasmaya basladi. Kitlerden once bu kasma yoktu.

Ustune ustluk arka yaylar da kasiste gicirdiyor. Sizde bu sorunlar oldu mu? Olduysa cozebildiniz mi?

Suan kit olmasina ragmen lastiklerim 235/65/17 ve kucuk kaliyor. Acab bu yuzden mi kasma sorunlari cikiyor?

Merhaba, sorunları çözebildiniz mi? Yükseltmeden mi kaynaklıymış yoksa alt takım da mı sorun varmış, bilgi verirseniz sevinirim..

Merhaba, sorunları çözebildiniz mi? Yükseltmeden mi kaynaklıymış yoksa alt takım da mı sorun varmış, bilgi verirseniz sevinirim..
Arka salıncak burcu eskimiş ise yükseltmeden sonra daha açık durduğu için kasisten inerken difransiyelin öne vurmasına sebep oluyormuş.Benim de yükseltmeden sonra başıma geldi ✌🏻

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR