Jeep Grand Cherokee 4.7 Oto Gazla Yakıt Sarfiyatı Nedir?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan snguntac Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 185
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 178,007
Ynt: Jeep Grand Cherokee 4.7 Oto Gazla Yakıt Sarfiyatı Nedir?

Bugün birşey farkettim. Aslında daha önce hissediyordum ama hep trafikte olduğum ve yüksek surate çıkamadığım için anlayamıyordum tam olarak. Bugün geç saatte boş yollarda deneme şansım oldu.

Arabayı aldığım bir hafta öncesi ve devamında son 3-4 güne kadar araba normal D vitesinde çok yumuşak, deviri çok yukarı çıkarmadan, çaktırmadan çok rahatça hissettirmeden vites geçişlerini yapıyordu.

Bugün farkettim ki alet vites geçişlerini normalinden çok yüksek devirde yapıyor. 2500 devirde geçiyor bir üst vitese. Devirli geçiyor yani hissediyorum bunu. Normalde bunu O/D kapalı 4-5 vites iptalken yapması lazım. Acaba dedim beyni bozuldu da sürekli O/D kapalı mı, ama baktım kapatınca vites küçülüyor. Onda sıkıntı yok.

Örneğin ben 90'a gelmeden 80 gibi son vitese geçerdi, şimdi 90'ı geçince son vitese geçiyor. Ama şöyle bir durum var, 80'de ayağımı aniden gazdan tamamen çekip hafif gaza dokununca geçiyor son vitese. Her seferinde bunu yapmak olmaz.

Acaba dedim yakıt olayı bundan dolayı mı diğer 4.7'lere göre fazla? Şimdi not aldığım hesaplamalarıma baktım, ilk 3-4 günlük yakıt tüketimim 70 kuruş civarı. Sonradan bu değer gittikçe artmış ve 82 kuruşa çıkmış.

Hesaplamayı aldığım lpg miktarını depo bitip uyarı verene kadar kat ettiğim KM'ye bölerek hesaplıyorum.

Not: Aracı 1 hafta önce aldım.

Etiketler

Son ölçüm.

70 TL gaz ile 77 km kat ettim. 0.91 Krş yapar. İyice cozuttu.

Bu ölçüm esnasında 50. km'de lpg ayarı yaptırdım. Ayar sırasında boşta gaza bastılar birkaç kez, sabit gazda tuttular. Bu ne kadar km etkiler bilemem.

kullanma alışkanlıkları yakıtı cok etkiler
aynı araca 6 lt yaktıran da var 10 lt yaktıran da
benim clk 500 um vardı 1780 kg 5000 cc ve 305 bg. sapına kadar sehir icinde 8000 km toplam ortalamam 12.4 lt/100 km idi
aynı araba arkadasimda 17 lt ortalaması vardı
tabi 4 ceker araclar biraz daha fazla yakar bu dogaldır ama yine de ben sahsen 4.7 nin 20 lt yakmaması gerektigine İnaniyorum
en guzel bir de benzinde deneyin lpg de %20 den fazla yakıyorsa lpg sisteminşzde sorun var demektir

bberksan' Alıntı:
en guzel bir de benzinde deneyin lpg de %20 den fazla yakıyorsa lpg sisteminşzde sorun var demektir

Lpg testini ve ayarını bugün yaptırdım. 20 km sonra gaz bitti. Yarın gaz alıp tekrar hesaplayacağım. Pazartesi de Bolu'ya gideceğim. Git gel 550 KM. O da iyi bir ölçü olarak. 110 ile sabit gitmeyi düşünüyorum.

LPG calibrasyonu sonrası 2001 4.7 WJ ilk ölçümümü söylüyorum.

Normal bir şehiriçi trafiğinde (köprü trafiği gibi yoğun değil.) 30 TL gaz ile 31.7 KM.

Vites geçişlerini bile ben kendim normal geçiş devirine gelmeden ayağımı gazdan çekerek yaptırdım. O kadar sakin kullandım yani.

30/31.7= kaç çıkıyor hesaplamak bile istemiyorum.

Bu arada bugün aracı orjinal Chrysler makinesine bağlattım. Hiçbir sorun görmedi.

bberksan' Alıntı:
kullanma alışkanlıkları yakıtı cok etkiler
aynı araca 6 lt yaktıran da var 10 lt yaktıran da
benim clk 500 um vardı 1780 kg 5000 cc ve 305 bg. sapına kadar sehir icinde 8000 km toplam ortalamam 12.4 lt/100 km idi
aynı araba arkadasimda 17 lt ortalaması vardı
tabi 4 ceker araclar biraz daha fazla yakar bu dogaldır ama yine de ben sahsen 4.7 nin 20 lt yakmaması gerektigine İnaniyorum
Sn bberksan 4,7 bir V8 in yakıtının 20 litre yi geçmemesi gerektiğine inanmamanızla olmuyor işte:smiley: Ben bu hesapları bindiğim her cherokee de çoook yaptım:smiley: eşşekten düşene sor demişler afedersiniz:smiley: Bakınız bir kere bu aracın fabrika yakıt verisi zaten 21,5 ltr.HİÇBİR ARAÇ ASLA FABRİKA VERİSİNİ YAKAMAZ.RÜZGARSIZ ORTAMDA KAYMAK ASFALTTA 70 KG AĞIRLIĞIDA SÜRÜCÜ vs vs vs kriterlerle ölçülür yakıt sarfiyatları.hatta dahada adice uygulayan var:nasıl biliyormusunuz.motor araç üzerinde değil tezgahtayken ölçülüp olası araç ağırlığı ile acaba ne olur! vs le ölçenler.neyse.konumuz bu değil.araç hadi 22 ltr yaksın.her araç lpg de %10-15 daha fazla yakar.etti size 25 ltr.25X 2,90=725 krş.bu kışın 50-100 krş artar.ve kimsenin pek bilmediği bir durum daha vardır.bunu başka yerlerde de defalarca yazmıştım.V8 motor lpg ile gazladığınızda yada rampa çıkarken yada arazide benzinde emmeye başlar.atıyorum %2-3 benzinde çeker motora gazın yanında.ve zaten araç ilk çalıştığında kışın 1 km yazın 600-700 metre benzinde çalışır.buda size 1000 km de 125 tl ortalama benzin olarak döner.yani bakımlı, iyi bir lastiği olan ,efendi kullanımda dahi bir V8 şu anki krş hesabı ile yazın 750 kışın 850 krş ortalama ş.içi yakıyor.kim ne derse desin.herkesle her iddiasına da varım.
sevda işte.....senede 2720 tl vergi.senede bir kere sıvılar değişse 1100 tl .(hiç masraf arıza yapmadığını varsayarsak Kİ İMKANSIZ VE KOMİK:smiley: ) sigortası kaskosu vs hariç aylık maliyeti ayda benim gibi 1000 km yapan biri için en az 1100 tl dir.OLMAZ OLSUN BÖYLE AŞK:smiley:

Burakbekar' Alıntı:
Uzun yoldaki hızınız nedir bu değerler için?
Hocam çoluk çocuk varken kuşadasına gidiş geliş hava sıcakken 410 krş yaktım ortalama 110-130 arası.cruıse açmadım.ama mesela geçen tek başıma silifke-ankara gidiş dönüş full gaz yapıştırdım valla 170-190 hızla ortalama 550 civarı yaktı.
Bu arada burada inanmayanlar, itiraz edenler, kendini kandıranlar ,inanmak istemeyenler oluyor diye yazmamıştım sizden cesaretle yazayım:ben hep gazı fuller bitince shell den alırım.geçen alandan misafirlerimi alacam onların yanında gazla uğraşmamak için 131 km yol yapmışken gaz aldım.TAM 130 TL GAZ ALDIM:smiley:) YANİ KM DE 992 KRŞ YAKMIŞ:smiley:arada bazen kıck-down yapıyorum itiraf edeyim.ama çok zaman vites geçişleri gazı rahatlatmayı bende yapıyorum.birde şu var;sadece hava çok soğuk olunca çok yakar diye bir şey yok.mesela sabah +5 dereceydi gece -5 oldu BU ÇOK ARTIRIYOR.% yüz değişim.ama gündüz 0 derece gece soğukluk -10 olsun çok artmıyor.yani beyin ısı değişimine çok hassas yanıt veriyor.son olarak ta;nem çok önemli nemli purslu havalarda cidden çok yakıyor.herhalde havada oksijen olmamasından kaynaklanıyor.motor hava ile beslenemiyor vs...yahu araba ne yapsın bir noktada 1,6 motor 1150-1200 kg civarı binekler bile gazda şu an 375 -400 krş arası yakıyor.bizde şu an 3,0 X5 var. o dahi net 700krş yakıyor şu an.

ccnmt' Alıntı:
8 ay önce 1996 model 5.2 cherokee jeepimi sattım.
2006 model focus hb 1.6ghia td aldım. yapmak istediğim disel araca binip yakıttan tasarruf sağlamaktı. 2 ay sonra satma telaşına düştüm. Jeepi sattığıma o kadar pişman oldum ki. yakmasın diye bu hatayı nasıl yaptım inanması zor.
onu da 1 hafta önce sattım ve aradığım 4.7 v8 1999 model cherokeemi aldım.
Dünya varmış her focus gördüğümde senden kurtuldum diyorum:smiley:

şuan ve sonrası için ne olur bilmem ama yakması umrumda değil. ben test ettim tecrübe edindim depresyona girdim:smiley: disel mi bida mı asla. benzinli büyük motordan aldığım hazzı karada emsali olmayan hiçbir araç vremez. bundan sonrası hava araçlarına girer o da beni aşar:smiley:

Saygılar..
5,9 tavsiye ederim.

Savaş Cherokee' Alıntı:
ama çok zaman vites geçişleri gazı rahatlatmayı bende yapıyorum.

Hocam, ayrıntılı bilgiler için teşekkürler.

Bu gazı rahatlatma dediğiniz üst vitese geçmek için ayağınızı gazdan çekip tekrar basma olayı mı? Eğer cevabınız evetse, bunun araca herhangi bir zararı var mı? Ya da bunu sürekli yapmak uzun vadede yakıt tüketimini daha çok arttırır mı?

Burakbekar' Alıntı:
Hocam, ayrıntılı bilgiler için teşekkürler.

Bu gazı rahatlatma dediğiniz üst vitese geçmek için ayağınızı gazdan çekip tekrar basma olayı mı? Eğer cevabınız evetse, bunun araca herhangi bir zararı var mı? Ya da bunu sürekli yapmak uzun vadede yakıt tüketimini daha çok arttırır mı?
Motorun sesinden vitesin yükseleceğini anladığınız anda ayağınızı gazdan biraz çekince şanzuman spor modu algılamasını (performans kullanım algılamasını) bırakarak direk normal sürüş pozisyonu algılar ve vitesi yükseltir.kastettiğim bu.ışıklarda yada 15-20 saniye üzeri duraksamalarda vitesi boşa almak, kalkışlarda özellikle çok yavaş kalkmakta yakıtı düşürür.zaten en çok yakıtta kalkışta gaza yüklenince artıyor.

Arkadaşlar, şehiriçi yakıtım bildiğiniz üzere çok yüksekti. En son 95 kuruş hesaplamıştım.

İçim rahat etmediği için bu gece 12 gibi Bostancı'dan çıktım. Küçükyalı'da. 30 TL gaz aldım depo boşken. Sıkı durun, söylüyorum; Sabit 100 KM hızla Cruise'da 71.6 km yaptım. Yani 42 kuruş. Küçükyalı->Çayırova->Yenisahra->Maltepe->Bostancı'da bitti.

Arabamda bir kişi daha vardı. Ve lastiklerim 255/65. Orjinalinden kalın. Yani kastırsan 40'a düşer belki.

Bu durum akabinde oldukça rahatladım ve aracımda sorun olmadığı kanaatine vardım.

Ama dediğim gibi şehiriçi çok yüksek çıkıyor. Artık herhalde çok dur kalk yaptığımdan. Ve gün içinde iş görüşmelerim sebebi arabayı çok defa istop edip çalıştırdığımdan.

Aslında araçlarımızın lpg ayarını yanlış yapıyorlar. Araçlar fakire düşüyor. Daha fazla basmak zorunda kalıyoruz. Geçen hafta rehülatör değişimi sonrasında ince ayar öncesi 21 lt şehir içi yakmaya başlayan aracımın regülatör basıncını 1.25 den 1.50 ye çıkarttılar araç şehir içinde 17 lt şehir dışında 13 lt yaktı. Bu hafta başında enjektör püskürtme süresini eşitlettiricem. Bununla ilgili lpg cilerin lpg enjektör süresi biraz daha fazla olması lazım şeklindeki ifadeleri tamamen şehir efsanesi. Bu ayar eşit olmadığında lft sft değerlerini araç beyni yükseltiyor. Sabahları geç çalışma veya benzinde dengesiz (zengin) çalışmaya sebep oluyor.

xlms_green' Alıntı:
Aslında araçlarımızın lpg ayarını yanlış yapıyorlar. Araçlar fakire düşüyor. Daha fazla basmak zorunda kalıyoruz. Geçen hafta rehülatör değişimi sonrasında ince ayar öncesi 21 lt şehir içi yakmaya başlayan aracımın regülatör basıncını 1.25 den 1.50 ye çıkarttılar araç şehir içinde 17 lt şehir dışında 13 lt yaktı. Bu hafta başında enjektör püskürtme süresini eşitlettiricem. Bununla ilgili lpg cilerin lpg enjektör süresi biraz daha fazla olması lazım şeklindeki ifadeleri tamamen şehir efsanesi. Bu ayar eşit olmadığında lft sft değerlerini araç beyni yükseltiyor. Sabahları geç çalışma veya benzinde dengesiz (zengin) çalışmaya sebep oluyor.

Hocam bu ayar maliyetli birşey mi? Bilgisayarla mı yapıyorlar?

Valla yine dengem alt üst oldu.FABRİKA DİYORKİ BENİM ARACIM 100 KM DE 22,5 LTR BENZİN YAKAR (BU GAZDA 24-26 LTR ARASIDIR) DAHA HALA BURAYA 17 LTR YAKTI YAZAN VAR.KIS MEMEYİ 10 LTR YEDE DÜŞER AMA ARABA GİTMEZ VS VS VS.NEYSE BU SAYFAYA SON GİRİŞİM.ARACI 17 LTR YAKANLARA BAŞARILAR...

Savaş Cherokee' Alıntı:
Valla yine dengem alt üst oldu.FABRİKA DİYORKİ BENİM ARACIM 100 KM DE 22,5 LTR BENZİN YAKAR (BU GAZDA 24-26 LTR ARASIDIR) DAHA HALA BURAYA 17 LTR YAKTI YAZAN VAR.KIS MEMEYİ 10 LTR YEDE DÜŞER AMA ARABA GİTMEZ VS VS VS.NEYSE BU SAYFAYA SON GİRİŞİM.ARACI 17 LTR YAKANLARA BAŞARILAR...

JEEP mühendisleri bu işten anlamıyolar ben patronlarının yerinde olsam hepsini kovar türkiyeden özelliklede gezenbilirden güzel bir ARGE ekibi kurarım.
Adamların milyon dolarlık labratuar larda yapamadıklarını bizimkiler sanayide yapıyo. Helal olsun nediyelim.
;D ;D ;D ;D ;D

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,437
Kayıtlı Üye Sayımız
172,086
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

SON KONULAR

Geri