Jeep Grand Cherokee 4.7 Oto Gazla Yakıt Sarfiyatı Nedir?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan snguntac Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 185
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 177,995

snguntac

It is a privilege to have SUBURBAN!!!!
Yer
ısparta
arkadaşlar herkese selamlar bu araçlar tüplü olarak km de kaç ytl yakmakta?tartarini yakıt sistemlerini tavsiye edermisiniz?

Etiketler
Selam Dostum!
Aracın kaç model bilmiyorum ama benimki 93 model wagoneer.(5,2lt-V8) LPG ile şehir içi dışı karışık, ve şehir dışında anormal gazlamak koşuluyla 285 YKR yakıyor..Gazı aldığın yere göre değişiyor.Ben hep aynı marka kullanıyorum ve şimdilik memnunum..

4.7 Powertech şehir içinde 17lt/100km gibi bir değer üretir.Sıralı sistemlerinde %40 tasarrufu garantilediğini baz alırsak;
Benzin sarfiyatı:Kilometrede 485~Kr
LPG sarfiyatı:Kilometrede 290~Kr
olacaktır.

Benim sattığım aracımda sıralı sistem LPG dönüşümü yaptırmıştım.
1996 GC 5.2 ..
Aracın tüketimi aynı kaldı , performansında da herhangi bir düşüş olmadı ( en azından
bana göre ) Benzin , LPG fiyat farkı dolayısıyla yaklaşık olarak % 40 tasarruf sağlıyordum.
Ancak , bildiğiniz gibi son dönemde LPG ' de vergi artışı oldu . Bu yüzden sanırım şu anda
bu tasarruf % 30'lardadır..
LPG dönüşümü için harcadığınız bedel kendini kullanımınıza göre 7-8 ayda geri
ödüyor ( zaten birçok firma kredi kartına taksitle dönüşüm yapıyor ).
Dolayısıyla aslında dönüşüm ücreti bedevaya geliyor ..
Olumsuz yönleri ise , bagaj alanında kayıp ( benim kasada sadece bagaj içine depo konulabiliyordu )
Depo hacmi dolayısıyla düşen menzil (bir depo gaz ile yaklaşık 250 km ) ...
Bir de kapalı otopark / hızlı feribot vs. yerlere giriş yapamamak .

Selamlar ,

Kıvanç DUNDAR

Ynt: Jeep Grand Cherokee 4.7 Oto Gazla Yakıt Sarfiyatı Nedir?

arkadaşlar cherokee 4.7 yi hiç benzinde kullanan yokmu
bu araba benzinde kaç 100 km de kaç litre yakar.
alıcam arabayı kabus olmasın ben 0.5 liraya razıyım
bu rakam su an 17 lıtreye gelır daha fazla yakarmı???

belki aldınama ben şimdi gördüm razı olduğun fiyattan az yakar kesinlikle ben onu kullanıyorum

egemen' Alıntı:
arkadaşlar cherokee 4.7 yi hiç benzinde kullanan yokmu
bu araba benzinde kaç 100 km de kaç litre yakar.
alıcam arabayı kabus olmasın ben 0.5 liraya razıyım
bu rakam su an 17 lıtreye gelır daha fazla yakarmı???

benim 5.2 ortalama 0.4 kuruş yakıyo istanbul içi eminim daha az yakacaktır

benzinde eğer kaliteli ise ş.içi 550krş ş.dışı 460krş yakıyor gazlı kullanmıyorum ama tantarini iyi marka tavsiye ederim

arkadaşlar bende yaklaşık 1,5 aydır WJ kullanıyorum şehirler arası bence gayet az yakıyor 11&12 lt gibi ama şehir içine gelince işler biraz değişiyor performas durumuna göre 17&30 lt sonuçlarını ben gördüm lpg uygulanıyor araca bilmiyorum ne değişecek.... lpg li kullananlar varsa fikirleri nedir??? onun harici eski bir cj kullanıcısı olarak biraz şehirli buluyorum ama cj den rahat olduğu kesin selamlar..

APHAZZ' Alıntı:
arkadaşlar bende yaklaşık 1,5 aydır WJ kullanıyorum şehirler arası bence gayet az yakıyor 11&12 lt gibi ama şehir içine gelince işler biraz değişiyor performas durumuna göre 17&30 lt sonuçlarını ben gördüm lpg uygulanıyor araca bilmiyorum ne değişecek.... lpg li kullananlar varsa fikirleri nedir??? onun harici eski bir cj kullanıcısı olarak biraz şehirli buluyorum ama cj den rahat olduğu kesin selamlar..

Selam, yaklaşık 2 yıldır ZJ kullanıyorum, Grand Wagoneer 1993 model...Aldıktan hemen sonra Teleflex GFI LPG dönüşümü yaptım, çok memnunum, şu andaki fiyatlarla (1,47) kilometrede şehir içinde 0,3-0,35, şehirler arasında ise 0,25-0,28 yakıyor...
Bu tamamen kullanım tarzı ile ilgili ama litre olarak iki yıl öncesine göre şu anda bariz az yaktırabiliyorum...Bu araçların kullanımı biraz farklı, alışınca anlaşılıyor ve vazgeçilemiyor :D
not: Bir adet diesel meganeII station(2008) ve bir adette benzinli corolla HB(2006) sahibiyim ama en çok ZJ'ye biniyorum!

lpg,li ilk veriler uzun yolda 240&260 şehir içi 350&450 yakıyor ama helal olsun kükrüyor.. bu arada 73 lük simit depo kullandık gayet iyi oldu ama stepmeye bir çözüm bulmassak baya bir yer işgal ediyor...fikri olan arkadaşlara şimdiden paylaşımları için teşekkürler.. selamlarrr....

1989 model 4000 cc eski sistem gaz şehir içi sabit 400 krş atiker

arkadaşlar ben bu siteye yaklaşık iki yıl önce sadece aldığım ve o günlerde sorun yasadığım aracımın yakıtıyla ilğili girmişim am şu su anda giriş nedenim asfaltların artık bana dar gelmeye başlayıp rahatın batması anlaşılan bunlan sonra sık sık görüşürüz.

arkadaşlar bende pazar günü aracı aldım atiker taktırdım fakat bence halen fazla yakıyor gerçi takan usta ve etrafdaki arkadaşlar ilk 1000 km de fazla yakar diiyor şuana kadar yaptığım hesaplamalarda 0.40 ile 0.35 arası yakıyor birde bu araçlar bildiğimiz arçlardan değil daha tasarruflu kullanma yolları hakkında bilgisi olan varsa her türlü bilgi desteğine açığım.

imdat' Alıntı:
arkadaşlar bende pazar günü aracı aldım atiker taktırdım fakat bence halen fazla yakıyor gerçi takan usta ve etrafdaki arkadaşlar ilk 1000 km de fazla yakar diiyor şuana kadar yaptığım hesaplamalarda 0.40 ile 0.35 arası yakıyor birde bu araçlar bildiğimiz arçlardan değil daha tasarruflu kullanma yolları hakkında bilgisi olan varsa her türlü bilgi desteğine açığım.

Öncelikle arabanın motoru çok büyük ve güçlü olduğundan gaz pedalıyla çok fazla oynamamak lazım. Trafiği okumak dediğimiz konuda zamanla alışkanlık kazandığını göreceksin. Önündeki arabanın önündekini değil, 1 km ilerideki trafiği takip etmeye başlayacaksın :smiley: Araban çok ağır olduğundan ani hızlanmalardan kaçınırsan, uzun süre 120 nin üzerinde seyretmezsen, hatta 80-90 km sürati geçmezsen, kırmızı ışığı 1 km önceden görüp ayağını gazdan çekip aracın kendi ataletiyle gitmesini sağlarsan vs. vs. daha az yakarsın ama sonra sıkılırsın ;) V('in sesi adamı tahrik eder. Bunlar buraya yazılır ama uygulanamaz ;D

İşin özeti; gaz pedalına ne kadar az basarsan silindire o kadar az benzin gidiyor :smiley:

İkinci topk oldu ve Dakaltan ile aynı fikirdeyim burada da.

Arac'ın LPG ye alışma süresine saygı göstermek lazım. Tıpkı derin dalış dalgıçlarının günlerce vurgun yememek için normal basınç için uygulkadıkları küvez süresi gibi. Atiker konusunda çokkk ciddi araştırmalar konusunda doğru tercih yapmışsınız diyebilirim (kendi fikrim) Umarım iyi bir yerde yapılmıştır montaj. Gaz ayağınızın ayarı yoksa LPG benzin farkını %30 gibi hesaplayın. Hani tekavüt abiler gibi kullanacaksanız %40 kesin belki %45 olmadı %50 ekonomi bile yakalayabilirsiniz.

Altınızdaki V8 in keyfini almak sağ ayağınız gaz basmak istiyorsa %10 hesabı yapmayıp keyfini alın. İnanın bana o duyduğunuz motor sesi % 10 sarfiyattan daha çok keyif verir size ;)

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Çevrimiçi üyeler

Geri