Jeep 4x4 Çekiş Sistemlerinin Çalışma Prensipleri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Jeep34 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 31
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 66,420

Jeep34

Zirve
Yer
İSTANBUL
ROCK-TRAC Çekiş Sistemi

Wrangler Rubicon modeli için özel olarak geliştirilen, gerektiğinde devreye giren (part time), hareket halinde iken devreye alınabilen, çift kademeli bu sistem, boş konuma ve en zorlu arazi koşullarında bile üstün performans sunulmasını sağlayan 4:1 oranlı düşük hız kademeli arazi vitesine (low range) sahiptir.

Wrangler Rubicon modelinin üstün kaya tırmanma kabiliyetinin kalbini, Rock-Trac arazi şanzımanı oluşturmaktadır. 4:1 arazi şanzımanı oranı sayesinde elde edilen düşük hızda ilerleme kabiliyeti dik rampa iniş ve çıkışlarını ve engel geçişlerini kolaylaştırmaktadır. Rock- Trac sistemi , sabit-mafsallı “output”(çıkış) ünitesi ile donatılmıştır. Bu sağlam ve dayanıklı ünite 4:1 oranlı arazi şanzımanının ekstra güç çıkışını etkin bir şekilde aktarabilmektedir.

2 High (Yüksek Hız) Konumu
----------------------------------------
Ön kardan mili serbestçe dönmektedir (boştadır).
Motor gücü arka tekerleklere aktarılmaktadır

4 High (Yüksek Hız) Konumu
---------------------------------------
Bu konuma geçilebilmesi için aracın hızı 88 km/saatten düşük olmalıdır.
Ön ve arka kardan milleri birbirlerine kilitlenerek aynı hızda dönmektedir
Sadece kaygan ya da gevşek zeminlerde kullanılmalıdır

Boş Konum
---------------
Jeep'inizin başka bir araç tarafından çekilmesi amacı ile kullanılmaktadır.
Kardan mili bağlantılarının ayrılması gerekmemektedir.

4 Lo (Düşük Hız) Konumu
----------------------------------
Kayaların üzerinden geçmek gibi çok zorlu arazi koşullarında kullanılmalıdır
Ağır hizmet tipi arazi şanzımanı 4:1 düşük hız dişli oranına sahiptir.
Rock-Trac arazi şanzımanı, Wrangler Rubicon için özel olarak dizayn edilmştir.

Reh1

Etiketler
COMMAND-TRAC ÇEKİŞ SİSTEMİ

Gerek duyulduğunda devreye sokulan bu efsanevi sistem yıllardır Jeep kullanıcılarına hizmet etmektedir. Command-Trac 2.72:1 düşük hız dişli oranına ve boş konuma sahip olan, başarısı kanıtlanmış bir sistemdir.

Gerek duyulduğunda devreye sokulan Command-Trac 4WD sisteminin kalbini Command-Trac arazi şanzımanı oluşturmaktadır. Sistem devreye girdiğinde ön ve arka kardan milleri bir zincir ve dişli takımı yardımıyla kilitlenerek aynı hızda dönmekte ve tek bir tahrik ünitesi oluşturmaktadır. Böylece sabit bir bağlantı sağlanmakta ve diferansiyel ön ile arka kardan milleri arasında görev yapmamaktadır. Böylece virajlarda tekerleklerin dönüş yarıçapı arasındaki normal farklar sadece tekerleklerin yol zemini üzerinde patinaja kalmalarıyla telafi edilmektedir. Bu arazi şanzımanı 2WD (iki tekerlekten çekiş), 4WD (dört tekerlekten çekiş) yüksek hız ve düşük hız ile boş konumlarına sahiptir.

2 High (Yüksek Hız) Konumu
Ön kardan mili serbestçe dönmektedir (boştadır).
Motor gücü arka tekerleklere aktarılmaktadır.

4 High (Yüksek Hız) Konumu
Bu konuma geçilebilmesi için aracın hızı 88km/saatten düşük olmalıdır.
Ön ve arka kardan milleri birbirlerine kilitlenerek aynı hızda dönmektedir.
Sadece kaygan ya da gevşek zeminlerde kullanılmalıdı.r

Boş Konum (N-Neutral)
-------------------------------

4 Lo (Düşük Hız) Konumu
-----------------------------------
Ağır arazi koşullarında kullanılmalıdır
Motor tork değeri 2.72:1 oranı ile arttırmaktadır
Aracın hızı 3-5 km/saate düşürülmeli ve vites boşa alınmalıdır
Arazi şanzımanını 4 LO konumuna getirdikten sonra aracı istediğiniz vitese takınız.

Reh2

SELEC-TRAC- Çok Seçenekli Çekiş Sistemi

Selec-Trac, iki tekerlekten çekiş konumundan dört tekerlekten çekiş konumuna hareket halinde iken geçilmesini sağlayan ve hem sürekli olarak hem de gerektiğinde kullanılabilen gelişmiş bir 4WD sistemidir. 2.72:1 düşük hız dişli oranına ve boş konuma sahiptir.

Selec-Trac 4WD sisteminin kalbini Selec-Trac arazi şanzımanı oluşturmaktadır. Diğer sistemlerden farkı Açık-Merkezi Diferansiyelidir. Gerek duyulduğnda devreye sokulan 4 tekerlekten çekiş konumunda iken bu diferansiyel kilitlenmekte ve sistem Command-Trac ile aynı şekilde çalışmaktadır. Sürekli 4 tekerlekten çekiş konumunda ise merkezi diferansiyel serbest konumda çalışmakta ve yüksek tutunma özelliğine sahip zeminlerde viraj alırken ya da herhangi bir zeminde ilerlerken ön ve arka aksların farklı hızlarda dönmelerine olanak sağlamaktadır. Selec-Trac arazi şanzımanı iki ile dört tekerlekten çekiş sistemleri arasında sürekli geçiş yapmayı gerektirmeyerek kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

2 Tekerlekten Çekiş konumu
Ön kardan mili serbestçe dönmektedir (boştadır)

Gerektiğinde devreye sokulabilen (Part-Time) 4 tekerlekten çekiş konumu
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Fazladan çekiş gücü gerektiren geçici durumlar için, yüksek hızda kullanılabilmektedir
Merkezi diferansiyeli kilitlemektedir; dört tekerlek de aynı hızda dönmektedir
Kuru asfalt zeminlerde kullanılmamalıdır

Sürekli 4 tekerlekten (Full-Time) çekiş konumu
---------------------------------------------------------------
Yıl boyu hem ıslak hem de kuru zeminlerde yüksek hızda kullanılabilmektedir.
Merkezi diferansiyel ön ve arka kardan millerinin farklı hızlarda dönmesine olanak sağlamaktadır.

Boş Konum (N-Neutral)

4 Lo (Düşük Hız) Konumu
Motor tork değeri 2.72:1 oranında artmaktadır .
Arazi şanzımanını 4 LO konumuna getirdikten sonra aracı istediğiniz vitese takınız.

Reh3

QUADRA - TRAC II Çekiş Sistemi

Talep oluştuğunda devreye giren bu sistem; fazladan çekiş gücü gerekene kadar arkadan itişli olarak görev yapmakta, "talep"oluştuğunda ise 4WD High (yüksek hız) konumuna geçmektedir. 2.72:1 düşük hız dişli oranına ve boş konuma sahiptir.

Quadra-Trac II arazi şanzımanının kalbini, diferansiyeli ön ve arka kardan millerine bağlayan çok diskli bir balata grubuna hidrolik basıncı sağlayan gerotor pompalı kaplin oluşturmaktadır. Böylece kardan milleri hızları arasındaki bir fark oluştuğu anda tekerleklerin patinaja kalması etkili, sürekli ve hızlı bir şekilde önlenmektedir.

Sürekli 4 tekerlekten çekiş (4 All Time) konumu
----------------------------------------------------------------
Talep halinde, yıl boyu hem ıslak hem de kuru zeminlerde yüksek hızda kullanılabilmektedir
Gerekli torku ön veya arka akslara otomatik olarak dağıtmaktadır

Boş konum
---------------

4 Lo (Düşük Hız) Konumu
----------------------------------

Reh4

QUADRA-DRIVE® İleri Teknoloji Çekiş Sistemi

Talep oluştuğunda devreye giren, kademesiz Quadra-Drive 4 tekerlekten çekiş sistemi hemen hemen her türlü yol koşulunda kullanılabilen ilk sistemdir. Quadra-Drive 2.72:1 düşük hız (Low Range) dişli oranına ve boş konuma sahiptir.

İleri teknoloji ürünü Quadra-Drive 4WD sistemi Quadra-Trac II® arazi şanzımanı ile Vari-Lok® Kademesiz Ön ve Arka Aksların birlikte kullanılmasıyla oluşturulmuştur. Torku aynı aksta kademesiz olarak bir taraftan diğer tarafa aktaran Vari-Lok çekiş gücü konusunda rakip sistemlerden çok ileridedir. Mekanik sistemlerle karşılaştırıldığında, kademesiz sistem azami torkun daha hızlı ve seri bir şekilde aktarılmasını sağlayarak tekerleklerin patinaja kalmasını önlemektedir.

Sürekli 4 tekerlekten çekiş konumu (4 All Time)
-----------------------------------------------------------------
Talep halinde, yıl boyu hem ıslak hem de kuru zeminlerde yüksek hızda kullanılabilmektedir
Gerekli torku ön veya arka akslara otomatik olarak dağıtmaktadır

Boş konum (N-Neutral)

Düşük Hız (4 Lo) Konumu
Motor tork değeri 2.72:1 oranında artırılmaktadır .

Jeep Club

Reh5

Türkiyede bulunan 5.2 ve 5.9 ZJ lerde 249 (Quadra Trac) diye tabir edilen transfer kutusu bulunur. Bu transfer kutusu viskoz kaplin içeren bir orta diferansiyele de sahiptir. Viskoz kaplin 4 Hi modunda gerekli gücü ön ve arka diferansiyele aktarırken, 4 Lo modunda orta diferansiyel otomatik olarak kilitlenir ve viskoz kaplin devre dışı kalır. Fakat anlaşılacağı üzere 4 Hi modunda orta diferansiyeli %100 kilitleme şansınız yok.
Bunun yanında Türkiye'ye az sayıda ithalatı yapılmış 6 silindirli 4.0 motorlu ZJ ler var ve bu araçlarda genelde 242 (Select Track) transfer kutusu kullanılmış. Bunlarda durum farklı tabi, orta diferansiyeli her zaman kilitleme şansınız var....

Not: Ufuk Tekin'in bir yazısından alıntıdır.

Orta diferansiyel sürekli 4 çeker araçlarda bir zorunluluktur. 2 veya 4 çekiş seçeneği olan araçlarda orta diferansiyel bulunmadığı için kuru zeminlerde devamlı 4 çeker konumda gitmek sakıncalıdır. Artarma organları kasılacak ve aşınmasıda olasıdır.

Orta diferansiyel, sürekli 4 çeker olan araçlarda, ön ve arka aksa bağlı tekerlerin farklı çaplarda dönmesinden meydana gelebilecek kasılmaları önler. Arazi şanzımanı ile entegre olanıda mevcuttur ve % 100 kilitlenebilen modelleride vardır.

Jeep34' Alıntı:
SELEC-TRAC- Çok Seçenekli Çekiş Sistemi

Selec-Trac, iki tekerlekten çekiş konumundan dört tekerlekten çekiş konumuna hareket halinde iken geçilmesini sağlayan ve hem sürekli olarak hem de gerektiğinde kullanılabilen gelişmiş bir 4WD sistemidir. 2.72:1 düşük hız dişli oranına ve boş konuma sahiptir.

Selec-Trac 4WD sisteminin kalbini Selec-Trac arazi şanzımanı oluşturmaktadır. Diğer sistemlerden farkı Açık-Merkezi Diferansiyelidir. Gerek duyulduğnda devreye sokulan 4 tekerlekten çekiş konumunda iken bu diferansiyel kilitlenmekte ve sistem Command-Trac ile aynı şekilde çalışmaktadır. Sürekli 4 tekerlekten çekiş konumunda ise merkezi diferansiyel serbest konumda çalışmakta ve yüksek tutunma özelliğine sahip zeminlerde viraj alırken ya da herhangi bir zeminde ilerlerken ön ve arka aksların farklı hızlarda dönmelerine olanak sağlamaktadır. Selec-Trac arazi şanzımanı iki ile dört tekerlekten çekiş sistemleri arasında sürekli geçiş yapmayı gerektirmeyerek kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

2 Tekerlekten Çekiş konumu
Ön kardan mili serbestçe dönmektedir (boştadır)

Gerektiğinde devreye sokulabilen (Part-Time) 4 tekerlekten çekiş konumu
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Fazladan çekiş gücü gerektiren geçici durumlar için, yüksek hızda kullanılabilmektedir
Merkezi diferansiyeli kilitlemektedir; dört tekerlek de aynı hızda dönmektedir
Kuru asfalt zeminlerde kullanılmamalıdır

Sürekli 4 tekerlekten (Full-Time) çekiş konumu
---------------------------------------------------------------
Yıl boyu hem ıslak hem de kuru zeminlerde yüksek hızda kullanılabilmektedir.
Merkezi diferansiyel ön ve arka kardan millerinin farklı hızlarda dönmesine olanak sağlamaktadır.

Boş Konum (N-Neutral)

4 Lo (Düşük Hız) Konumu

öncelikle bilgilendirme için çok teşekkür ederim...

yanlış anlamadıysam benim 94 zj de bu sistem var...
sıralı 6 silindir 4.0 motor...

yalnız, benim konumda 4 full time yok...
benim sorum su olacak:
bende merkezi dif kilidi var mı?
yani 4 part-time konumunda güç %50-%50 ön ve arkaya mı dağıtılıyor?
kar da 4 part-time konumunda giderken kuru asfalt denk geldiğinde manevra yaparken önde kasma olmuştu bu da kilidin habercisi mi?

eğer merkezi kilit var ise çok mutlu olacağım:smiley:

bu site sayesinde zj mi daha iyi tanıyorum ve tanıdıkça daha çok seviyorum...

herkese iyi sürüşler...

Sevgili dronder
Sizin araçta 4full-time yok ise, low'a aldığınız zaman güç %50-50 oranında dağıtılır ve kasılmada %50 oranında az olur. Bu kasılma kilit habercisi olamayabilir. 4 part time modunda arka ve ön dingil arasındaki tekerlerin farklı yarıçapta dönmesinden kaynaklanan kasıntı sesidir.Bu Full-time ZJ lerde daha az hissedilir. Çünkü Full-time ZJ sürekli 4 çekere göre dizayn edildiklerinden orta diferansiyelleri tam görev yaparlar.
Zj ve XJ lerin bazı versiyonlarında diferansiyellerinde limited slip bile olamıyabiliyor. Fabrikadan bu şekilde çıkan versiyonlarıda vardır.(özellikle Amekinan versiyonları).
Aracınızı life aldığınız zaman hepimizin bildiği bir uygulamayı yapabilirsiniz. Arka tekeri eliniz ile döndürünüz.Aynı akstaki diğer teker aksi istikamete dönerse kilit yok demektir.

Veya araziye çıktığınız zaman öyle bir tümseğe gelin ki; arka sağ ve ön sol tekerlerden birisi boşa çıksın (veya tersi) .Yani aracınızın sadece 2 tekeri yere bassın. Bu şekilde durduğunuz zaman aracınızın hareket yeteneğini kaybettini göreceksiniz.Aracınızda limited slip olsa dahi çok zor şartlarda ilerleyemeyecektir. Güç ve tahrik kolay dönen yani askıdaki tekere iletecektir. Orta arazi şanzımanına entegre orta diferansiyelde kilit fabrikasyon olarak bulunur. Sizin araçta bulunduğunu zannetmiyorum.Eğer aracınızda limited slip mevcut ise, çok zor koşulların haricinde grup gezilerinde sıkıntı yaşamazsınız.
Ama kilit gerçekten istiyorsanız arka diferansiyele uygulayabilirsiniz.Pek gerekli olmamakla beraber ön diferansilede uygulanabilir.

Extrem şartlarda aracınız şu an 2 çekerdir. Arkaya %100 kilit takarsanız 3 çekerdir. Önede takarsanız gerçek 4 çeker olacaktır :smiley:

Aracınızın tüm özelliklerini öğrenmek isterseniz,(çünkü farklı versiyonlarda üretilmişlerdir sizi yanıltmayalım) Master Servisten ( Maslak) Adem bey ile görüşebilirsiniz. En sağlıklısı aracınızı götürüp inceletmeniz olacaktır. Tüm detaylı bilgileri ve aracınızın özellilerini, Gezenbilir üyesi olduğunuz içinde ÜCRETSİZ öğrenebileceksinizdir.

uğur bey ilginiz için teşekkürler...

ben arkaya %100 kilit taktırmayı düşünüyorum. öğrenmek istediğim orta da kilit olup olmadığı idi. bu konuyu da aydınlatmış oldunuz.

benim suan anladığım kadarıyla güç %50 öne %50 arkaya iletiliyor. arkada kolay dönen, boşa çıkan tekere ve önde de yine aynı kolay dönen veya boşa çıkan tekere güç iletiliyor. ben arkaya manuel kilit takarsam arka iki teker ve önde bir teker dönecek.
bu da bana başlangıç için yeterli olacaktır:smiley:
en kısa zaman tanısmak dileğiyle iyi dünler...

Ynt: Jeep 4x4 Çekiş Sistemlerinin Çalışma Prensipleri

açıklma gerçekten çok anlamlı olmuş teşekkürler.
bununla beraber 1998 grand cherokee ve cherokee arasında çekiş sistemi açısından ne fark var?(grand cherokee de quadro drive mı var fazladan?)
quadro drive 1 ve 2 ne kadar farklı ve hangi yıllar arasında uygulandı?
cherokee(ebat olarak daha uygun) ve grand cherokee(v8 ve var ise çekiş sistemi avantajı) arasından 1998 ve aşağısı modellerde hangisi arazide (yükseltme +AT lastik ile beraber) daha performanslıdır?

fiyatları benzer gibi

arkadaşlar benim jjeple ilgili bir sorunum var yardım veya fikir istiyorum yada yorumlarınızı bekliyorum 2400 mercedes motor 5 ileri magirus şanzıman ve arazi şanzımanı orjinal cj şanzımanı defrensiyel ise 11'e 47'dir acaba çekermi cj 8 arabası ama toplama arab yapıyoruz ben şasen tamirciyim ama araba onarimda ben topluyorum benim sorunum çekermi çekmezmi rampa gorunce bayılırmı motor sıfırdır

Soruyu yanlış bölümde soruyorsunuz. Jeep bölümünde başlık açarak sorabilirsiniz.

benim bi sorum olacak ugur by 1 seneden beri 74 mod cj5 kullanıyorum çok agır şartlarda aracımı kullanmak nasip olmadı arazi şanzumanını tam olarak kullanmayı bildigimde söylenemez nelere dikkat etmem gerek

merhabalar jeep 34 ben kamal sanırım sizin şöyle bir sorunuz vardı audi alrood gibi aynen sevgili dostum kısmetse 7 ay içerisinde alfa 147 mi satıp yeni 149 aldıgımda aracımı yerden altı santimetre kadar yükseltip lastik ebadlarını büyütüp tavan rayı taktırıcam bu araçlar da saten q2 difransiyel kilitleri uygulandıkları için 4 çeker sevgiler saygılar kendinize iyi bakın bir de ricam böyle şeylerden anlıyorsanız beni bilgilendirirseniz çok sevinirim

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.