İzmit Körfezinde Yelken...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ayna Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 2
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,413

ayna

varmak değil...gitmek!
Hanidir aklımdaydı....Hep bize sorarlar bilirsiniz...--Bu sene aşşaa iniyonmu abi? --Bu yaz güneye gidicenizmi? Ne desemki? --Zaten ordan geldim oolm...

Bu sene gerçekten de tekrar gidesim var Egeye aslında... ama gitmeden önce yanımı yöremi iyice görüp tanıyayım istiyorum...Egede gezerken biri yanıma gelipte --abi gemlikteki kumla limanını nasıl buldun? ya da --Derince limanı harbiden de derinmi abi? diye sorduklarında cevap verebilmek için önce kendi civarımdaki limanları bilmek isterim...Gemlik körfezinde dibine kadar girdim...Boğazda da poyrazköye kadar gittim...Adalar modalar derken İzmit körfezine hiç girmediğimi farkettim...Ehh bu haftasonumu da İzmit körfezine ayırsam kıyamet kopmaz herhalde diyerek iki hafta önce ctesi sabahı körfeze yelken seyri ile girmeyi planladım...Fenerbahçeden körfezin dibi yaklaşık 42 mil. ama ben körfezin dibine kadar gitmeyeceğim.Hereke ye kadar gitsem yeterli olur benim için...

Çok keyifli bir haftasonu oldu...Ağzımız kulaklarımızda gidip döndük...Cuma günü iş çıkışında teras partisinden sonra kandili hiç söndürmedik zaten... Sabah (aslında öğleye doğruydu)uykulu uykulu kısa bir alışverişten sonra tekneye gidip palamarları çözdük ...

Adalara kadar yelken yaptık ama rüzgar kaldı :( Sonra motora kuvvet Kartal,Pendik,Tuzla,Bayramoğlu,Darıca,Eskihisar,Tavşancıl ve Hereke...Kıyı kıyı geze geze gittik.Yaklaşık 7 saatte Herekeye varmış olduk...Gemi trafiğinde demirleyeceğimize limana girip bağlanalım dedik...

Hereke de hemen bağlanacak bir yer bulduk Zaten çok dolu bir liman değil...Küçücük,cep gibi bir yer...Bağlandıktan sonra telefonla haber verdiğimiz Gezginkorsan dostumuz Dr Serhat Bulut bir torba dolusu kirazla hemen geldi... Sağolsun çok ilgilendi bizle... Sağsalim geldiğimize göre rakıyı hakettik demektir deyip hemen yemeğe ve sofrayı kurma işine giriştim...Gece yarısına doğru şişe bitti... Ben de yattım... ;)

Hereke limanı Hemen her havaya kapalı bir liman...Demir atılmasını tavsiye etmem çünkü her tarafta tonoz var...Biz liman başkanının teknesine aborda olduk.Boştaki tonozlardan birine donanım yapıp kıçtankara olunabilir ama illaki pasarellayı koyacağım derseniz dikkatli olun derim çünkü dümen palasını değdirebilirsiniz...Baştankara olmak daha iyi olur...
Sabah kalktıktan sonra sucuklu yumurtalı sıkı bir kahvaltı yaptık,bu arada Serhat korsan sağolsun tekrar gelip bir eksiğimiz olup olmadığını sordu.O nu yolcu ettikten sonra önceki gün gördüğüm aksaklığı gidermek için çalşmaya başladım. Direğin tepesindeki telsiz anteninin dibindeki somunu gevşemiş... Kafamıza düşmesin diye direğe çıkmak icabetti...
İki hafta evvel windex için çıktığımda sapasağlam duruyordu hergele...O işi de hallettikten sonra palamarları çözüp İstanbul a doğru yola çıktık.Başta hafif esen rüzgar,Eskihisara yaklaşınca artmaya başladı...Motoru kapatıp 18-20 knotlarda frişka rüzgarla keyifle ve doya doya Caddebostana kadar seyir yaptık...Caddebostanda hem dinlenmek ve hem de yemek yeyip biraz demlenmek için demir attık...

Sonuç olarak hem keyifli bir haftasonu oldu hem de ne zamandır istediğim İzmit körfezine yelken seyrini yapmış oldum...Tadı da damağımda kaldı. Bu sene güneye inmeden Körfezin Güney yakasını da gezmeyi düşünüyorum.

Körfezden

hereke081m.jpg

hereke087.jpg

hereke088.jpg

Darıca

hereke093.jpg

Eskihisar

hereke095.jpg

Atabay

hereke099.jpg

Şirin bir koy

hereke100.jpg

Hereke Liman içi...

hereke102.jpg

hereke103.jpg

hereke104.jpg

Tayfalar...

hereke114.jpg

hereke113.jpg

İş yapıyor desinler... ;)

hereke109.jpg

hereke110.jpg

Etiketler
Ynt: İzmit Körfezinde Yelken...

Kadir Bey adınıza sevindim ne mutlu size.
Ben de yelkene özenme dönemmdeyim ne yazık ki. Yelkenli ile seyahat etme şansım hiç olmadı ancak sizlerin yazılarını okuyarak nasıl bir his oldugunu tahminlemeye çalışıyorum.
Bu yaz kaçtı önümüzdeki yaz küçük bir şey almak ve bu işe start vermek istiyorum, bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

Ynt: İzmit Körfezinde Yelken...

dondiego' Alıntı:
Kadir Bey adınıza sevindim ne mutlu size.
Ben de yelkene özenme dönemmdeyim ne yazık ki. Yelkenli ile seyahat etme şansım hiç olmadı ancak sizlerin yazılarını okuyarak nasıl bir his oldugunu tahminlemeye çalışıyorum.
Bu yaz kaçtı önümüzdeki yaz küçük bir şey almak ve bu işe start vermek istiyorum, bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.
Yelkenli tekne almadan önce başka yelkenlilerle seyre çıkmanızda fayda var.

Yelkencilik sadece yazın yapılan bir spor değildir.6-8 yaşlarında küçücük çocuklar ki buna benim çocuğumda dahil kışın sulu kar yağarken bile kıçları suya değe değe optimistleriyle antrenman yapıyorlar.

Nasıl bir his olduğunu merak ediyorsanız birazda bu kısmını düşünün derim ben :smiley:

Ben yelkeni kışın öğrendim ve gerekli donanıma sahip olunca fazlaca üşümeden bu işin zevki çıkıyor.

Bu arada sizin uzaktan hafif yana yatmış sessizce kayar gibi gittiğini gördüğünüz yelkenlilerde kulaklarınızda ve armada uğuldayan korkunç bir rüzgar,kollarınızı zorlayan iskota halatları ve dümen,karaya vardığınızda toprağı öptürecek mide bulantıları, belkide size bağırıp çağıran ve işi beceremediğinizde sizi sinkaflıyan bir kaptan bulacaksınız... :smiley:

Soğuktan,üstünüzden geçen dalgalardanve donunuza kadar ıslanmaktan iliklerinize kadar donmaktan bahsetmiyorum bile.Broşa düşmek,istemsiz kavançalar,yelkeni yırtmalar çarmıhların kopması ve hatta direğin kırılması...ve tam tersi rüzgarsız kalmakda cabası...

Ama inanın her anına değer :smiley:

Bunlar işin zorlu tarafları tabii ama bu işe girişecekseniz bunları da bilmenizde yarar var.Bu ve bunun gibi sitelerde yelkenlileriyle insanları denize çıkartan onlara deniz sevgisi aşılarken seyir,navigasyon,temel denizcilik bilgilerini veren bir dolu insan vardır.Bu işi parayla da yapan bir sürü kurs falanda var.Şahsen sürekli müdavimi olduğum gezginkorsan forumunda bu konuyla alakalı etkinlikler düzenleniyor.Kimi uzun seyirler için tayfa arıyor kimide günübirlik seyirler için forum arkadaşlarını denize çıkarıyor.Sözgelimi bende ağustos başında gökovaya giderken bozcaadaya kadar bir arkadaşımla,oradan da gökovaya başka bir arkadaşımla seyir yapmıştım.Önümüzdeki dönemde de yarışlar ve diğer etkinlikler için teknesine tayfa arayan ya da aramasa bile kabul eden arkadaşlarımız olur.

Bu yüzden tekne almadan önce türlü deniz ve hava şartlarında yelken yapmanız alacağınız tekneyi seçmeniz açısından faydalı olur kanaatindeyim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Geri