Iveco 2007 17m3 Ün Karavana Dönüşümü

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan egeboncuk Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 93
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 38,748
Yakıt tüketimini nasıl ölçerek buldunuz? Söz gelimi ben 100 km de harcanan yakıt miktarı ölçümü yapmam ben 1 litre yakıtla ne kadar gidebildiğimin ölçümünü yaparım.
İnce 999 Beyfendi merhaba
Bende sizin gibi düşünüyorum fakat genel ölçümler 100km / L olarak veriliyor bende o şekilde ölçüp yazdım
Bu ölçümüde aracımın deposunu tam doldurdum 400km yol yaptım ve tekrar tam doldurdum 400km fişteki litreye böldüğümde zaten 1km de yaktığımız yakıtı buluruz Neden 400km, benim fikrim tabi, uzun bir mesafe her türlü yol koşullarını içinde bulundurduğu için
Fişi ekleyebildim ama km saatimin fotosu büyük olduğuğu için ekleyemedim o fotodada 400.4 km olarak görünüyordu
Dolayısı ile 41.330 L yakıtla 400.4 km yol yapmışım
41.330 / 400.4 = 0,103221 L / km X100 =10,322 L
Yalnışım varsa düzeltin lütfen
İyi günler

20200928 153355

Son düzenleme:

Etiketler

@egeboncuk , Merhaba...
Genelde dönüşüm sonrası paylaşımı yapanlar forumdan uzaklaşıyorlar. Siz forumda kalanlardansiniz. Yeni girenler dönüşüm hikayelerini okuduğunda uygulamalar kendi düşüncelerine yakınsa benzer yoldan ilerliyor. Fakat dönüşüm sonrası sonuçlardaki durum genelde yazilmiyor.
2016 Kasım başlığından bu zamana beş yıla yakın bir zaman geçmiş.
Beş yıllık kullanım sonrası hikayenin geldiği nokta nedir?
Aynı aracı bugün yapsanız neleri yapmazsınız ?
Iyiki bu şekilde yaptım denilenler?
@Akdeniz45 in ilk yorumumu için bugünkü düşünceler nedir?
Sizce 3500kg + %10 nasıl olsa var kurala uygunluk sağlamış olsada iyiki ağırlığı dert etmedik eksiksiz herseyi koyduk mu yoksa hafif olmak mı daha önemli ?
Kurduğunuz enerji sistemi çözüm oldu mu? Beş yıldır aynı aküleri kullanabiliyor musunuz?
Bunlar ilk aklıma gelenler, sizin düşündükleriniz sanırım daha fazla olacaktır.
Keyifli geziler...
🖐🖐🖐

Son düzenleme:

@egeboncuk , Merhaba...
Genelde dönüşüm sonrası paylaşımı yapanlar forumdan uzaklaşıyorlar. Siz forumda kalanlardansiniz. Yeni girenler dönüşüm hikayelerini okuduğunda uygulamalar kendi düşüncelerine yakınsa benzer yoldan ilerliyor. Fakat dönüşüm sonrası sonuçlardaki durum genelde yazilmiyor.
Sizce 3500kg + %10 nasıl olsa var kurala uygunluk sağlamış olsada iyiki ağırlığı dert etmedik eksiksiz herseyi koyduk mu yoksa hafif olmak mı daha önemli ?
Kurduğunuz enerji sistemi çözüm oldu mu? Beş yıldır aynı aküleri kullanabiliyor musunuz?
Keyifli geziler...
🖐🖐🖐

3.5 Ton göze çok gelse de aracın boş aǧırlıǧı 2 ton civarında olsa gerek. Bence karavanı mümkün olduǧunca hafif yapmakta fayda var. Hafif yapsanız dahi sonuçta 3.5 tona oldukça yaklaştıǧınızı göreceksiniz. Karavanın içinde göze çarpmayan ama toplam olarak aǧırlık yapan çok şey var. Aracın aǧırlıǧı akaryakıt miktarını yükseltir ama bence daha önemlisi, azami taşıyabileceǧi aǧırlıktaki bir araçla yolda olmanın güvence ve aracın yıpranma durmunu da düşünmek lazım.

Ben benimkileri yazsam olur mu? :smiley:

Daha yaparken değiştirdiğim temel şey Truma TT2 (webasto'ya bağlanan) su ısıtıcısı yerine LPG'li termosifona geçmek.
Hata: Kayar kapıya da karavan camı yapmak. (Kapı zaten açıldığı için gereksiz masraf oldu.)
Hata mı?: 220V klimayı hiç kullanmadık. Hanım görüntüsünü beğenmediği için söküp yerine dolap yaptık.
Küçük sorun: Duş teknesinin kenarları alçak olduğu için eğimli bir yerde durursak aracın içine su sızabiliyor. Paspaslıyoruz.

Diğer her şey: İyi ki öyle yapmışım. :smiley:

...
Hata: Kayar kapıya da karavan camı yapmak. (Kapı zaten açıldığı için gereksiz masraf oldu.)
...
Kayar kapıdaki dışarıya açılan pencereyi yıllardır kullanmadıǧım için yerinden oynamıyor. Zorlasam kırılacak. Kapıdaki sineklik sayesinde kapı açılınca havalandırma iyi ve kapının önünden geçenler aracın içini göremiyor. Dediǧiniz gibi penecere gereksiz bir yatırımdı.

.
Aslında yazılanlar gayet faydalı tecrübeler sınıfında ..
Amma velakin burada @egeboncuk ‘un kendi yapım hikayesini anlattığı başlıkta dikkatlerden uzak vakit dolduracaklar. 😏

Bence “Karavanımı Tekrar Yaparsam Yapmayacaklarım” şeklinde yeni bir başlık açılması daha yararlı olurdu ?

Son düzenleme:

Kayar kapıdaki dışarıya açılan pencereyi yıllardır kullanmadıǧım için yerinden oynamıyor. Zorlasam kırılacak. Kapıdaki sineklik sayesinde kapı açılınca havalandırma iyi ve kapının önünden geçenler aracın içini göremiyor. Dediǧiniz gibi penecere gereksiz bir yatırımdı.

Biz kış kamplarında çok kullanıyoruz, yazın gerek kalmıyor, araç içerisinde otururken rüzgar veya yağmur yönüne göre pencere açmak içeride rahat oturmayı sağlıyor.

@egeboncuk , Merhaba...
Keyifli geziler...

@egeboncuk , Merhaba...
Keyifli geziler...
🖐🖐🖐
Beyfendi merhaba
Öncelikle ilginize teşekkür ederim
Evet hemen hemen 5 yıldır aracımı zevkle kullanıyoruz iş içinde kullandığımı ve 30 senelik karavancı olduğumu yazmıştım abartmadan söyleyeyim senenin 4 ayı karavanımda geçiriyorum tabi ayrı ayrı zamanlarda
2 sefer yurt dışı seyahatlerimiz oldu 8 ülke onlarca şehir gezdik çok keyifli zamanlar geçirdik bu gezilerimizde Honda CBF 150 motosikletimiz olmazsa olamazımız
Bugün karavan yapmaya niyetlensem yine İveco'yu tercih ederdim tabi bu yalnızca benim görüşüm tam şaseli ve arkadan itişli aracı severim bana çok kullanışlı gelir rahat hissederim kendimi evet biliyorum biraz sert bir araçtır arka taraf biraz sarsar ama ön tarafı bilmem biliyormusunuz torsiyonludur bu ön tarafın konforunu arttırır
Şaseli araçta motosiklet taşıma aparatını güvenli olarak monte etmek rahattır
30 senelik karavancı olmam ve aracımı alıp mali durum el verene kadar 1 sene kadar beklemem projem için çok iyi oldu eşimin bütün isteklerini aldım ve monte ettim fırınlı ocağına kadar :smiley::smiley:
Evet ağırlık önemli bir konu zaten aracım normalde ağır bir araç birde motosikleti koyduğumuzda ağırlık sınırlarını aşıyor ama şimdiye kadar çok kez kara yollarının tartı istasyonlarına girdim karavan ruhsatımı gösterdiğimde teşekkür edip gönderiyorlar evet iyiki ağırlığı çok dert etmedik ve bu bana konforu getirdi
Sevgili Akdeniz 45 beyin önerileri çok güzeldi ama benim ve eşimin görüşlerimiz düşüncelerimiz ağır bastı ve öyle yaptık iyikide o şekilde yapmışız özellikle kışın çalışmak için şehir dışına elemanımla birlikte çıktık yatağı birleştirmeden iki ayrı yatakta rahatlıkla yattık ( bu konuyu düşünmemiştim yaparken karavanı :smiley::smiley: )
300W güneş paneli az geleceğini düşünerek yer bırakmıştım 2 tane daha 100W lık güneş paneli ekledim şuanda yaz kış hiç bir sıkıntı yaşamıyorum
Hatta 450Ah sulu eski tip akülerimle 5 . yılı devirdim aramızda kalsın nazar değmesin :smiley::smiley:
Elektrik sistemi zaten mesleğim

Sözün kısası aracım rüştünü ispatladı iyiki bu model ve bu donanımla yapmışım

Ah ah şu pandemi bir bitse çok gezi planlarımız var ama biraz daha sabır

Sağlıcakla hoşçakalın

3.5 Ton göze çok gelse de aracın boş aǧırlıǧı 2 ton civarında olsa gerek. Bence karavanı mümkün olduǧunca hafif yapmakta fayda var. Hafif yapsanız dahi sonuçta 3.5 tona oldukça yaklaştıǧınızı göreceksiniz. Karavanın içinde göze çarpmayan ama toplam olarak aǧırlık yapan çok şey var. Aracın aǧırlıǧı akaryakıt miktarını yükseltir ama bence daha önemlisi, azami taşıyabileceǧi aǧırlıktaki bir araçla yolda olmanın güvence ve aracın yıpranma durmunu da düşünmek lazım.
Yola çıkmadan ağırlığı 3500kg yaklaşan araçlar
Beyfendi merhaba
Öncelikle ilginize teşekkür ederim
Evet hemen hemen 5 yıldır aracımı zevkle kullanıyoruz iş içinde kullandığımı ve 30 senelik karavancı olduğumu yazmıştım abartmadan söyleyeyim senenin 4 ayı karavanımda geçiriyorum tabi ayrı ayrı zamanlarda
2 sefer yurt dışı seyahatlerimiz oldu 8 ülke onlarca şehir gezdik çok keyifli zamanlar geçirdik bu gezilerimizde Honda CBF 150 motosikletimiz olmazsa olamazımız
Bugün karavan yapmaya niyetlensem yine İveco'yu tercih ederdim tabi bu yalnızca benim görüşüm tam şaseli ve arkadan itişli aracı severim bana çok kullanışlı gelir rahat hissederim kendimi evet biliyorum biraz sert bir araçtır arka taraf biraz sarsar ama ön tarafı bilmem biliyormusunuz torsiyonludur bu ön tarafın konforunu arttırır
Şaseli araçta motosiklet taşıma aparatını güvenli olarak monte etmek rahattır
30 senelik karavancı olmam ve aracımı alıp mali durum el verene kadar 1 sene kadar beklemem projem için çok iyi oldu eşimin bütün isteklerini aldım ve monte ettim fırınlı ocağına kadar :smiley::smiley:
Evet ağırlık önemli bir konu zaten aracım normalde ağır bir araç birde motosikleti koyduğumuzda ağırlık sınırlarını aşıyor ama şimdiye kadar çok kez kara yollarının tartı istasyonlarına girdim karavan ruhsatımı gösterdiğimde teşekkür edip gönderiyorlar evet iyiki ağırlığı çok dert etmedik ve bu bana konforu getirdi
Sevgili Akdeniz 45 beyin önerileri çok güzeldi ama benim ve eşimin görüşlerimiz düşüncelerimiz ağır bastı ve öyle yaptık iyikide o şekilde yapmışız özellikle kışın çalışmak için şehir dışına elemanımla birlikte çıktık yatağı birleştirmeden iki ayrı yatakta rahatlıkla yattık ( bu konuyu düşünmemiştim yaparken karavanı :smiley::smiley: )
300W güneş paneli az geleceğini düşünerek yer bırakmıştım 2 tane daha 100W lık güneş paneli ekledim şuanda yaz kış hiç bir sıkıntı yaşamıyorum
Hatta 450Ah sulu eski tip akülerimle 5 . yılı devirdim aramızda kalsın nazar değmesin :smiley::smiley:
Elektrik sistemi zaten mesleğim

Sözün kısası aracım rüştünü ispatladı iyiki bu model ve bu donanımla yapmışım

Ah ah şu pandemi bir bitse çok gezi planlarımız var ama biraz daha sabır

Sağlıcakla hoşçakalın
Kendi sayfanız olsada geri dönüş için teşekkürler..
🖐🖐🖐

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR