Italya 2018

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Akdeniz45 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 103
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 35,905
Bir ara -İtalya'daydı?sanırım- ''mültecileri/göçmenleri davet eden kasaba'' diye bir haber çıkmıştı gazetelerde . Bizdeki 'köyden kente göç' benzeri terkedilmiş bir kasaba(yerleşik nüfus çok azalmış) , ve buranın yöneticisi(muhtar?)'nin beyanatı yer alıyordu : ''....Kasabamız yerleşimcilerini arıyor , yeni hemşehrilerimizi bekliyoruz.....'' vb vb ...
Resimleri görünce bu haberi hatırladım . Sanırım , İtalya GÜNEY'e gittikçe bu durumda(?)

Nüfus kaybeden İtalyan adasından mültecilere çağrı: Bize gelin

PS(Orsomarso Googlemaps resimleri LiNK'i güzel bir katkı olmuş:wink:)

Eskiden Avrupa ülkelerinde ülke içi göçler olurdu. Sınır kapıları açılınca tüm Avrupa birliğinde insanlar iş bulabilecekleri ülkelere gitmeye başladılar.
Göçmen sorunu ve ekonomik kriz belirtileri Italya’da artık gözden kaçmayan bir durum.

Denizden biraz uzaklastığımız iki yerleşim yerinde (dağ köyleri) Almanya’da çalışanların çokluğu hemen dikkatimizi çekti. Bir şey sorduğumuz insanlar aramızda Almanca konustuğumuzu duyunca hemen Almanya’da çalıstıklarını söylüyorlar.

Italya’da işsiz ve geliri olmayanlara verilen yardımlarla insanların kimseye muhtaç olmadan temel ihtiyaclarını karşılayabileceklerini düşünüyorum. Fakat göçmenlere yapılan yardımların bu seviyede olmadığı belli. Bir kaç defa kırmızı ışıkta durunca yanımıza gelerek veya süpermarketlerin kapılarında bekleyenler bizden yardım istediler.
25 yaslarındaki insanların bu duruma düşmesi Italya'da gelecek için bence cok düşündürücü bir durum.

Gezı notlarına ilgi ve desteğiniz için teşkkürler.

Etiketler
Dün akşam gecelemek için bir kaç yere bakmak zorunda kaldık ve burada kalmaya karar verdik.
https://www.campercontact.com/de/italien/calabria-cs-cz-kr-rc-vv.aspx?map=1&filter=|

Kaldığımız yer bir termalin park yeri.
Google Maps

önce biraz tereddütlüydüm ama karavanı park ettiğim yerde üzeri siyah dut dolu ağacı görünce hemen durum değişti.
SAM 2230

Hemen karşımızdaki pizza lokantasından iki deniz ürünleri pizza (ikisi 10€) aldık. Lokantada yemeyince galiba daha ucuza geliyor, çünkü menü kartında pizza 8 € yazıyordu.

SAM 2234
Biraz sonra Hollandalı bir komşumuz oldu.

Geceleme ücretsiz. Atık boşaltma yeri 100m kadar ilerde. Su musluğunu kullanmadık. Temiz su ve wc kaseti temizleme aynı muluktan olunca prensip olarak o musluktan temiz su almıyorum.

İki yıl önce nisan ayında İtalya gezisi yaptığımızda en güzel mevsimde geldiğimizi anlamıştım,kamplar sakin,hava mükemmel,her yer yeşildi.yirmi gün bize yetmemiş tadı damağımızda kalmıştı,sizin gezi notlarınızla tekrar gezeceğiz,ilgiyle takipteyiz.bu mevsim İtalya gerçekten çok güzel,keyfiniz bol olsun,iyi geziler diliyorum.

İki yıl önce nisan ayında İtalya gezisi yaptığımızda en güzel mevsimde geldiğimizi anlamıştım,kamplar sakin,hava mükemmel,her yer yeşildi.yirmi gün bize yetmemiş tadı damağımızda kalmıştı,sizin gezi notlarınızla tekrar gezeceğiz,ilgiyle takipteyiz.bu mevsim İtalya gerçekten çok güzel,keyfiniz bol olsun,iyi geziler diliyorum.

Çok teşekkürler. Haklısınız, nisan ve mayıs ayları İtalya gezileri için çok uygun bir zaman. Yıllar önce nisan ayında kuzey İtalya' yı gezmiştik. Bu defa mayıs ayını seçmemiz denize girmek içindi. Eşimden ziyade benim için, Sonja nisan ayında da denize girer. Bende bugün deniz sezonunu açtım. Bu plaji görünce dayanamadım.:smiley:
SAM 2327

Son iki gecemizi bir restoranın bahçesinde geçirdik (gecelik 10 €).

Bu gece Tropea şehrindeyiz.
SAM 2332

SAM 2321

Tropea eski merkezi kayalıklar üzerinde nüfusu 6 bini biraz geçen bir yer.

Burası da bir başka kayanın üzerindeki bir kilise:
SAM 2318

Yarın proğramda buraya tırmanmak var.

Geceyi geçirdiğimiz karavanpark deniz kenarında:
SAM 2351

Yukardaki resmi çektikten sonra yerimde 180 derece dönerek aşağıdaki resmi çekiyorum:
SAM 2353

Karavanparktan eski şehir merkezine merdivenlerle çıkmak mümkün. Kaldığımız karavanpark aşağıdaki ağaçlık yer:
SAM 2336

Karavanpark bir kampinge ait ve karavanlara (çekme karavanda dahil) sezon dışı indirimi var. Herşey dahil geceliği 15 €. Yanımdakı kampingkartı nedeniyle 2 € indirim uyguladılar, böylece ücret 13 € ya düştü.
Camping Marian Dell'Isola-Koordinatlar:
38.678237, 15.894457

Maps haritasında Şehirle ilgili ilginç resimler var
Google Maps

Keşif turumuz -sayenizde- devam ediyor:smiley::smirk:
Acaba bu düz duvarlar üzerindeki kare-delikler hakkında yeni bilgi var mı?..
Beton aralarına kalas? falan mı atmışlar esneklik / veya güçlendirme? için ????:(

Bu arada yüzme sezonunu açmak için harika bir yer seçimi olmuş :smiley:

İtalyanları da kutlamak lâzım ; Ovalara yayılmadan ÖNCE kayalıkların üzerine tünedikleri(!) için...
Gerekçe ''Tarım arazilerine yayılmamak'' olduğu gibi , ''Manzaralı bir yerde yaşamak'' da olabilir ..
Her 2 durumda da alkışı hakediyorlar:wink:

Son düzenleme:

Keşif turumuz -sayenizde- devam ediyor:smiley::smirk:
Acaba bu düz duvarlar üzerindeki kare-delikler hakkında yeni bilgi var mı?..
Beton aralarına kalas? falan mı atmışlar esneklik / veya güçlendirme? için ????:(

Bu arada yüzme sezonunu açmak için harika bir yer seçimi olmuş :smiley:

İtalyanları da kutlamak lâzım ; Ovalara yayılmadan ÖNCE kayalıkların üzerine tünedikleri(!) için...
Gerekçe ''Tarım arazilerine yayılmamak'' olduğu gibi , ''Manzaralı bir yerde yaşamak'' da olabilir ..
Her 2 durumda da alkışı hakediyorlar:wink:

Duvarlardaki kare delikler için internette bir açıklama buldum. Bu delikler, bina yapılırken iskele yapmak için kullanılıyorlarmış.
Gerüstbau im Mittelalter | Monumente Online
Italya tarihinde çok işgal edilmiş ve yağmalanmış bir ülke. Hunlar (Atilla), Almanlar, Fransızlar ve Kuzey Afrikalılar işgal eden ve yağmalayanlardan bazıları. Italya’ daki kaleler bana biraz Çukurovayı hatırlatır. Orada da her tepenin üzerinde bir kale var. Çukurova’da düşman ordularının geldiğini çıkardıkları tozdan uzaktan gören halk bu kalelere sığınırarak kendisini kurtarmaya çalışırmış. Italya sahillerinde çok sayıda kuleler var. Bunlar denizden gelecek tehlikeye karşı gözetleme kuleleriymiş.

Tepelerdeki yerleşim yerlerini gezerken burada yaşamak kolay olmasa gerek diye hep aklımdan geçer. Insanların turistik olmayan yerlerde bile hala zor şartlarda yaşamaya devam etmelerinin bir nedeni olsa gerek.

Italya’yı gezenlere böyle yerleride gezmelerini tavsiye ederim.

Size de güzel geziler ve teşekkürler.

SAM 2365

Böyle güzel, temiz kumlu koylar bulmak kolay değil. Kaldığımız karavanparkta çok hoşumuza gitti. Burada 3 gün kalmaya karar verdik. Karavanpark bugün tam doldu.

SAM 2362

Bugün bu kiliseye tırmandık. Yukardan koyların ve şehrin görünüşü çok güzel. Kilisenin arka tarafı bir zeytinlik. Tropea şehri Izmir hizasında bir yer.
Google Maps

Bu güzel şehirden bir kaç resim:

SAM 2366

SAM 2368

SAM 2363

Son düzenleme:

Hüseyin abi iyi yolculuklar. Bu güzel fotoğraflar ve detaylı anlatımınız sayesinde Avrupa'nın başka bir köşesini daha sizinle tanımış oluyoruz. Emeğiniz için teşekkürler :smiley:

Hüseyin abi iyi yolculuklar. Bu güzel fotoğraflar ve detaylı anlatımınız sayesinde Avrupa'nın başka bir köşesini daha sizinle tanımış oluyoruz. Emeğiniz için teşekkürler :smiley:

Haşmet Bey eşim ve ben 10 binin üzerinde nüfusu olan şehirlere yaklaşmaz olduk. Her şeyden önce bana Italya’da biraz büyücek şehirlerin trafiği stres yapıyor. Italya’da küçük ama kültür bakımından zengin, dinlenmeye çok elverişli yerleri ararken bazı güzel yerlere ve neşeli insanlara da rastlıyoruz. Bu sabah Tropea şehrindeki karavanparktan zor ayrıldık. Sahibi ve eşi çok sempatik ve güler yüzlü insanlar. Ama Haziran-Eylül arası buralar çok dolu olurlar.
Teşekkürler ve size de güzel geziler dilerim.

Gezimizin en güney noktasına geldik. Etna yanardağı uzakta da olsa önümüzde duruyor. Dağdan bu akşam iki defa duman yükseldi. Birisini resme alabildim.Yükselen duman rüzgarla deniz istikametine doğru yöneldi. Hava haberleri yarın için ömit verici. Yoksa dağın üst kısmı devamlı bulutların içinde.

SAM 2422

SAM 2408

Çok güzel bir karavanparktayız.Her taraf üzüm bağları. Kendi yaptıkları şarapların tadına baktık ve bir şişe kendimize seçtik.https://www.campercontact.com/de/it...bilstellplatz-area-etna-wine-agriturismo.aspx
Karavanparktaki kirazlardan yeme izni var.
SAM 2407

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,431
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR