Isveç 2018 Gezimiz

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Akdeniz45 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 109
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 34,732
Bugün Öland adasının kuzeyinden güneyine geldik. Ölan 137 km uzunluğunda ince bir ada.
Yol üzerinde çok sayıda yel değirmeni gördük. 19. yüzyılada adada 2000 adet yel değirmeni varmış. Bunlardan 400 tanesi bugün adayı süslüyor. Çoğu hemen bütünüyle ağaçtan yapılmış. Iki defa değirmenlerin yanında mola verip piknik yaptık.
SAM 3813

SAM 3823

Değirmenler böyle ağaçtan ayakların üzerinde duruyorlar.
SAM 3821

Iç görünüşleri.
SAM 3814

Resimde görünmüyor ama hala içlerinde değirmen taşları duruyor. Bu adaya yolu düşenlere değirmenleri gezmelerini tavsiye ederim. Ölan adası görülmeye değer bir yer.

Etiketler
Notlarıma sık sık bu geceyi güzel bir yerde geçiriyoruz diye başlıyorum ama kaldığımız yerler hakikaten çok güzel. Bu gece deniz kenarındaki bir piknik yerinin park yerindeyiz.
SAM 3840

Tulumbanın suyu içilmiyor ama duş yapmak mümkün.
SAM 3836

SAM 3837

Piknik yerinde wc var. Böyle yerlerde zaten hep wc var.
Geceleme ücreti olarak 4€ bir posta kutusuna atıyoruz.

Yanımızda otlayan inekler bu gece komşumuz.
SAM 3839

Burası bir kuş cenneti gibi bir yer.
SAM 3824

En yakınımızda olan kuğular. Biraz daha ilerde dürbünle görebildiğimiz binlerce kuş var.
Google Maps

Son düzenleme:

Dün Ölan adasından ayrıldık. Ölan adasındaki son iki günde oldukça çok yer gördük.
Adanın güneyindeki deniz feneri (Langer Jan) Iskandinavya'nın en yüksek deniz feneri. Yukarıya tırmanıp yukardan çevreyi seyretmek mümkün. Deniz fenerinin çevresi bir kuş cenneti. Burada okuduğum bir broşürde göçmen kuşların buraya ne zaman geldikleri yazıyor. Takvimde "Kızıl Şahin'nin" Türkiye'den buraya 4 Nisanda geldiği yazılı.
Kizil kartal

Kızıl Şahin'in resmini internetten aldığım yer:
kızıl kartal - Google'da Ara:

Buraya mutlaka dürbünle gelmek lazım. Uzaktan kuşları arasında fok balıklarını dürbünle görmek mümkün.
SAM 3895

Deniz feneri.
SAM 3896

Kazın yanındaki ayakkabıların kime ait olduğunu çocuklar iyi bilir.
SAM 3898

Deniz fenerinden önce Eketorp kalesini gezdik. Kale içindeki müzeler 28 Ağustosta kapamnış, bu nedenle kalenin iç kısmını ücretsiz gezmek mümkündü. Burada çok sayıda öğrenci gruplarları vardı. Öğrenciler orta çağ kıyafetleriyle eski zamanların yaşam tarzlarını öğreniyorlardı. Yemek pişiren, ekmek yapan, elbise diken ve ok kullanmasını deneyen grupları gördük. Çocukların resimlerinin çekilmesi yasaktı. Sadece gençlerin pişirdiği bu yemeğin resmini alabildim.
SAM 3867

Kaleden görünüşler.
SAM 3873

SAM 3868

SAM 3866

Bu kısa videoda bizim görmediğimiz bazı bölümleri de görmek mümkün.
Video: https://www.youtube.com/watch?v=h4IdMzvHWrU

Isveç gezimzin başında bir hafta kaldığımız doğa kampinglere tekrar geldik. Bugün hiç durmadan yağmur yağdı.Şu anda dışarda 15°.

Amazondan aldığım 12 gb Sim kartı 4 gün önce bitti. Böylece son 4 günüm internetsiz (laptop) ve sakin geçti. :smiley: Az önce Trelleborg-Rostock feribotu bizi Rostock' a getirdi.
IMG 20180906 193602

Geceyi Rostock yakınlarında bir karavanparkta geçiriyoruz. Önümüzdeki günlerde gezi notlarına devam edeceğim.

Son düzenleme:

Hem mesafe hem de euro kuru gezinin kendisinden çok notlarına yönlendiriyor şu sıralar. :smiley:

Tekrar teşekkürler.

Gezi notlarını yazarken yükselen Euro kuru beni de hep meşgul etti. Mesafe uzak ve Isveç’te dizel Türkiye’dekinin iki katına yakın oldu.

Bugün gezi masraflarını gözden geçirirken bir sürprizle karşılaştım. 7 haftalık gezimizin masrafları ilk bahardaki 4 haftalık Güney Italya gezimizle yaklaşık aynı miktarda. Neden böyle olduğunu eşimle konuşmam lazım.:smiley:

Gezi notlarına ilginiz için tekrar çok teşekkürler.

Hüseyin abi merhaba, güzel bir gezi daha bitmiş. Ne güzel, sağlıkla, mutlulukla, anılarla yüklü bir çift yürek olarak eve dönmüşsünüz :smiley:
Bizler döviz kurunun kurbanı olarak bundan sonra Kapıkule'den öteye biraz zor çıkarız. Tl kazanıp € olarak harcamak çok acı...
"Buraya mutlaka dürbünle gelmek lazım. Uzaktan kuşları arasında fok balıklarını dürbünle görmek mümkün." Daha dün eşimin ısrarıyla karavan için bir dürbün satın aldık, eşim kuşları ve uzaktan geçen gemileri bununla izlemeyi hayal ediyor.
Acaba kazanda kaynayan yemek keşkek olabilir mi? Çok canım çekti :smiley:
Paylaştığınız değerli bilgiler için size sonsuz teşekkür ediyorum. Elinize ve emeğinize sağlık...

Hüseyin Bey gezinizi bizimle paylaştığınız için teşekkürler. İlgiyle zevkle okudum.

Mehmet Bey teşekkürler. Ben sizin gezi notlarınızı okumaya yeni başlayabildim ve karavanınızın ön camındaki örtü hemen dikkatimi çekti. Çok benzerini 7/8 yıl önce Kozan’da yaptırdım ve hala kullanıyorum.

Hüseyin abi merhaba, güzel bir gezi daha bitmiş. Ne güzel, sağlıkla, mutlulukla, anılarla yüklü bir çift yürek olarak eve dönmüşsünüz :smiley:
Bizler döviz kurunun kurbanı olarak bundan sonra Kapıkule'den öteye biraz zor çıkarız. Tl kazanıp € olarak harcamak çok acı...
"Buraya mutlaka dürbünle gelmek lazım. Uzaktan kuşları arasında fok balıklarını dürbünle görmek mümkün." Daha dün eşimin ısrarıyla karavan için bir dürbün satın aldık, eşim kuşları ve uzaktan geçen gemileri bununla izlemeyi hayal ediyor.
Acaba kazanda kaynayan yemek keşkek olabilir mi? Çok canım çekti :smiley:
Paylaştığınız değerli bilgiler için size sonsuz teşekkür ediyorum. Elinize ve emeğinize sağlık...

Haşmet Bey kuş gözetlemek için Isveç’in Öland adası ideal bir yer. Agustos ortasında Isveç’te tatil sezonu bitiyor. Tatil zamanında bu adada çok karavancı olduğu için, tatil bittikten sonra adayı gezdik. Galiba Isveçli emekli karavancılarda bizim gibi düşünmüşler, adada çok Isveçli emekli karavancı vardı.:smiley:

TL’in değer kaybetmesi yurtdışı gezileri çok zorlaştırdı. Bir an önce durumun düzelmesi dileğiyle sizlere eşim ve benden ailecek candan selamlar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri