İstanbul'da Karavan Parkı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan fsirin Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 253
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 201,374
Ynt: İstanbul'da Karavan Parkı

Karavancılığın zirveye ulaştığı Almanya'da gördüğümüz otomatik temiz su atık su kabinlerini de memleketimizde görmeden bu dünyadan göçüp gideceğiz....

179

178

182

174

172

Etiketler

Gerçi konuyu biraz saptırdık; belki "karavan parkı örnekleri" adı altında bunları yayınlamak lazım ama yeri gelmişken devam edelim. Gerekirse moderatörümüz bunları başka bir konuya taşır.

Mustafa Bey'in örneklerini gösterdiği gibi, Avrupadaki birçok karavan parkı tesislerinden ücretli olarak yararlanılıyor. Bunların son derece iş görecek şekilde ücretsiz tipleri de var. Birkaç örnek verelim.

Buradaki en basit ve kullanışlı olanlarından biri. Sondaki ise daha da basit bir tipi.

IMG 9918

IMG 9920

PA251913

PA313747

IMG 1212

Bunlar ise olabilecek en ilkel tipleri.

İlk iki fotoğraftaki park bir köyde yer alıyor.

PA293565

PC065999

Ekli dosyalar

• PA293558.jpg
    PA293558.jpg
    233 KB · Görüntüleme: 250

Türkiye´de karavanların ihtiyaçlarını karşılayacak benzer olanakları sunan benzin istasyonlarının müşterileri mutlaka artacaktır. Ama bunun henüz farkında değiller. Bir şirket başlasa arkası mutlaka gelir.

Bende konuyu biraz dağıtacağım ancak Ferhat Bey'in resimlerini gördükten sonra içimden: avrupalılar kamp dışı konaklamayı karavanparklar ile ne güzel çözmüşler, bizler ise hala kamp içimi kamp dışımı muhabbetini yapıyoruz düşüncesi zihnimi yalayıp geçti.
Ferhat beyin yüklediği aşağıdaki görüntüde işin formülü belli kamping'te kalmak 20-30 yuro vermek istemiyorum dersen
Yarım saata kadar 2 yuro (yani özetle atığını boşaltmak)
Yarım saatten 24 saate kadar 9 yuro
48 saate kadar 18 yuro
48 saat konaklamadan sonra fazladan kaldığın her saat te 3 yuro(yani iki günden fazla da kalma burası karavanpark,karavankamping değil yola çık bakalım mesajını veriyor.)
Aklın yolu bir....

Ancak burada ufak bir problemimiz var bu karavanparklar şehir merkezinin muhtemelen dışında olacak.Şehri gezmek için bir vasıtaya ihtiyacınız var. Karavanparkın yakınlarında otobüs durağı varmı? varsa gidiş dönüş saatleri uygunmu.Yoksa gecenin bir vakti motokaravanınıza geri dönmek için 15-20 yuro verip taksi tutabilirsiniz tıpki bu sene İspanya Ronda'dan bizim başımıza gelen gibi.
Yada kaldığınız kamping gezeceğiniz şehre uzak olup, birde feribotu kaçırıp kampa günlüğü 20 yuro ücret ödeyip,yanlızca taksiye 35 yuro verip İspanya Cadiz şehrine gitmek zorunda kaldığımız gibi....

Image

Ferhat bey ve Mustafa beye ,paylaştıkları görseller nedeniyle teşekkür ederim.
Akdeniz45' Alıntı:
Türkiye´de karavanların ihtiyaçlarını karşılayacak benzer olanakları sunan benzin istasyonlarının müşterileri mutlaka artacaktır. Ama bunun henüz farkında değiller. Bir şirket başlasa arkası mutlaka gelir.
Hüseyin beyin,düşüncesi de çok doğru.
Ancak bunu harekete geçirmek de bizlerin, belki de UKKF ve Karavan Kamp dernekleri vasıtasıyla akaryakıt firmalarından talep etmesi( bugüne kadar girişimde bulunuldu mu bilmiyorum)gerekir.Bu duyarlılığı gösterecek firmaların doğal olarak örnek ve rekabetçi ortamı beraberinde getirecektir.
Ben bu konuda 19 ocak günü yapılacak İzmir Kamp ve Karavan Derneği toplantısında dile getirmeye çalışacağım.9 veya 16 şubatta da UKKF genel kurul toplantısı var.Belki orada da ilk kıvılcımı ateşlemesine yardımcı olabilir.
Tabi ben bunları bugüne dek dile getirilmediği ve sonuç alınamadığı düşüncesiyle yazıyorum.Eğer yapıldıysa bile şansımızı bir kez daha zorlamaktan zarar gelmez.

Benzin istasyonlarının kamp alanı oluşturma fikri yeni değil ve bilmeyenlere inanması zor gelebilir. 90 ların başında kapanmaya
başlayan BP kampları özellikle turistik bölgelerimizde (marmara ege ve akdeniz) faaliyet gösterdiler ve avrupadaki karavan
haritalarınada girdi.

Ülkemizdeki karavan heyecanı 30 yıldan daha eski olmadığından olanlarında iki elin parmaklarını geçmeyecek kadar az olmasından bu konularda ne yazıkki ortak anı ve yaşanmışlıklarda yok denebilecek seviyelerde.

Benzinliklerde kamp alanı oluşturma konusunda Gezenbilir olarak yaklaşık 2 yıl önce girişimlerde bulunuldu,konu sadece karavan
değil çadır içinde toplamda 5 üniteye kadar alanlar oluşturulması düşüncesi ile yapılan görüşmede konunun muhataplarının
konuya ilgilerinin azalmasıyla soğudu.

Federasyonumuzun konu hakkında çalışması olduğunu duymuştum ancak açıklama yapacak yetkide olmadığımdan konunun
genel kurul gündeminde öğrenilmesi düşüncesindeyim.

Selamlar.

Novada Outlet Söke AVM, İzmir Kamp ve Karavan Derneği işbirliği ile karavanlara ücretsiz konaklama sağlayacak.
Aydın-İzmir karayolunu Kuşadası, Söke-Didim ve Bodrum gibi gözde tatil beldelerine bağlayan kavşakta hizmet veren Novada Outlet Söke AVM, İzmir Kamp ve Karavan Derneği işbirliği ile karavan turizmine kapılarını açıyor.
Ücretsiz park kullanımı konusunda bir ilk olan bu girişimle konaklamaya gelen karavanların alışveriş merkezinin otoparkında wc, su ve elektrik ihtiyaçlarını sağlayabilecekleri özel alanda, güvenli bir şekilde konaklamaları sağlanacak.
Karavanlar K 37.76683 Enlem, D 27.42740 boylam koordinatlarını kullanarak alışveriş merkezine ulaşabilirler.

1384363180 news

Yavaş yavaş başlıyor sanki. İlgi üst düzeyde olursa diğer yerlerde de en azından atık suları boşaltma / su alma tesisleri kurulabilir.
Tabiki ilgi en önemli faktör. Yukarada k yer tam Kuşadası, Didim , Bodrum ve Izmir kavşagında bir yer. Efes, Magnesia, Prienne ,Miletos gibi tarihi yerlere çok yakın. Arkadaşlar kullanabilir diye düşünüyorum. ( Memleketimin reklamını yapayım :smiley:) )

Selamlar

Hasan

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.