İstanbul-krakow(polonya) Araba Ile Yolculuk Önerileri Gerekenler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan krebnac Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 14
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,881

krebnac

Yeni Üye
Merhabalar ismim Canberk İstanbul'da yaşıyorum.
Eylülün 20 si gibi İstanbul'dan Krakow(Polonya) ya gideceğim ve bu gidişi arabam ile yapmak istiyorum .

Yeni tip ehliyetim ve schengen vizem var erasmus polonya için verildi , arabanın yurt dışı trafik sigortasını yaptıracağım, araba benim üstüme sanırım gerekli şeyler bunlar arabayı geçirebilmek için başka bir şey lazım mı acaba ?

Yol güzergahım ne olmalı , hangi ülkede euro geçmiyor , otoban için hangi ülkede nereden fiş veya cama yapıştırılan etiketi alacağım , hangi sınırda nasıl bir kontrol olur gibi sorularım var eğer yardımcı olabilir misiniz ?

Her türlü yoruma ve görüşe açığım ve bu işe yeni karar verdim pek bir bilgim yok en çok ilgiyi bu sitede gördüm ve yazdım kısa bir zamanım kaldı bilgilendirebilirseniz çok sevinirim teşekkürler .

Not : Arabamda cam filmi ve xenon farlar mevcut bunlar bir sıkıntı olur mu ?

Son düzenleme:

Şimdiden iyi yolculuklar diliyorum :smiley:

1) ''Yeşil Sigorta'' olarak anılan sigorta ,yurtdışı trafik sigortasına denk gelir ... TürkTuring'e bir bakın . Ayrıca HER Sigorta şirketi de yapıyor bunu ... Bir de 'sınırı geçtikten sonra Bulgaristan tarafında' yaptırma alternatifiniz var(daha uygun fiyatlı olabilir??Daha AZ SAYIDA Ülkede geçerli olabilir!..Dikkat)
2) KASKO sigortanızın yurtdışında da devam etmesi iyi bir tedbir olabilir . Bunun için kasko sigortacınızla konuşun . Bu mecbur değil , ben yaptırtmamıştım mesela . RiSK alıp-almama kararı sizin.
3) Kapıkule'den çıkarak Bulgaristan-Sofya üzerinden Sırbistan-Belgrad yolu oldukça akıcı ve konforlu . SANKi İstanbul-Ankara yolu gibi gidersiniz bu rotada . Bulgaristan'a girişte Vignetta denilen bir etiket alıp , ön camın sağ alt kenarına yapıştırıyorsunuz . Sınır geçişi sonrası ilk veya ikinci benzinlikten alabiliniyor . Kredi kartı ile de ödeyebilirsiniz . DÖNÜŞ ZAMANInızı da düşünürseniz , uzun süreli alın . Yoksa en kısa süreli olanı alırsınız -dönüşte tekrar Bulgaristan'a girişte alırsınız . Hangisi hesaplı olursa artık . Eğer Bulgaristan'ı transit geçecekseniz LEVA almaya da ihtiyaç olmaz . Bir de sınır geçişinde 'Teker yıkama parası'' haracı(!) alıyor Bulgaristan ki bu da 4 veya 6 leva olsa gerek . Bulgaristan'da da Sırbistan'da da hız limitlerine dikkat edin . ZATEN genelde otoban'dan gidiliyor . Az miktardaki şehirlerarası yollarda da gaza gelmeyin...FARlarınız hep açık olsun !..Sırbistan , otoyol üzerindeki gişeler aracılığıyla tahsilat yapıyor yol için . Orada Vignetta filan yok . Kapıkule'den itibaren 7-8 saatte rahat rahat Belgrad'a varabilirsiniz .
4) NoviSad üzerinden Budapeşte'ye yolunuz düşecek . Sonraki rotanız için karar vermeniz gerekir .Gezerek Avusturya?..Veya DİREKT Slovakya üzerinden mi gitmek lâzım??Slovakya'yı BATIdan geçerseniz Bratislava-Viyana (hatta Prag!!) göz kırpıyor :smiley: DOĞU'dan geçerseniz LViV(ama epey uzak!) Daha öteye bir tecrübem-önerim yok güzergah açısından ...
5) Bulgaristan'da Euro kabul etmiyorlar . Sırbistan'da etseler de düşük kur uyguluyorlar . Hemen her yerde döviz büfesi var . 1.91 - 1.95 Leva = 1 Euro gibi bir kur var Bulgaristan'da son 10 SENEden beri (!)..Avrupa Birliği , bu iki yetim(!) yavruyu kolluyor .Diğeri -biliyorsunuz-Yunanistan :smiley: :smiley: Sırbistan sınırını geçince de Döviz büfeleri var , oradan bozdurup , çıkışa doğru akaryakıt alarak da eldeki parayı bitirebilirsiniz ??( -Ki , dönüşte de ihtiyacınız olacak) ... Bulgaristan'a göre Sırbistan'ı -bu sene- daha UCUZ yaşanır buldum . Konaklama-Alışveriş açısından aklınızda olsun .
Benden bu kadar , iyi şanslar,iyi yolculuklar

Şimdiden iyi yolculuklar diliyorum :smiley:

1) ''Yeşil Sigorta'' olarak anılan sigorta ,yurtdışı trafik sigortasına denk gelir ... TürkTuring'e bir bakın . Ayrıca HER Sigorta şirketi de yapıyor bunu ... Bir de 'sınırı geçtikten sonra Bulgaristan tarafında' yaptırma alternatifiniz var(daha uygun fiyatlı olabilir??Daha AZ SAYIDA Ülkede geçerli olabilir!..Dikkat)
2) KASKO sigortanızın yurtdışında da devam etmesi iyi bir tedbir olabilir . Bunun için kasko sigortacınızla konuşun . Bu mecbur değil , ben yaptırtmamıştım mesela . RiSK alıp-almama kararı sizin.
3) Kapıkule'den çıkarak Bulgaristan-Sofya üzerinden Sırbistan-Belgrad yolu oldukça akıcı ve konforlu . SANKi İstanbul-Ankara yolu gibi gidersiniz bu rotada . Bulgaristan'a girişte Vignetta denilen bir etiket alıp , ön camın sağ alt kenarına yapıştırıyorsunuz . Sınır geçişi sonrası ilk veya ikinci benzinlikten alabiliniyor . Kredi kartı ile de ödeyebilirsiniz . DÖNÜŞ ZAMANInızı da düşünürseniz , uzun süreli alın . Yoksa en kısa süreli olanı alırsınız -dönüşte tekrar Bulgaristan'a girişte alırsınız . Hangisi hesaplı olursa artık . Eğer Bulgaristan'ı transit geçecekseniz LEVA almaya da ihtiyaç olmaz . Bir de sınır geçişinde 'Teker yıkama parası'' haracı(!) alıyor Bulgaristan ki bu da 4 veya 6 leva olsa gerek . Bulgaristan'da da Sırbistan'da da hız limitlerine dikkat edin . ZATEN genelde otoban'dan gidiliyor . Az miktardaki şehirlerarası yollarda da gaza gelmeyin...FARlarınız hep açık olsun !..Sırbistan , otoyol üzerindeki gişeler aracılığıyla tahsilat yapıyor yol için . Orada Vignetta filan yok . Kapıkule'den itibaren 7-8 saatte rahat rahat Belgrad'a varabilirsiniz .
4) NoviSad üzerinden Budapeşte'ye yolunuz düşecek . Sonraki rotanız için karar vermeniz gerekir .Gezerek Avusturya?..Veya DİREKT Slovakya üzerinden mi gitmek lâzım??Slovakya'yı BATIdan geçerseniz Bratislava-Viyana (hatta Prag!!) göz kırpıyor :smiley: DOĞU'dan geçerseniz LViV(ama epey uzak!) Daha öteye bir tecrübem-önerim yok güzergah açısından ...
5) Bulgaristan'da Euro kabul etmiyorlar . Sırbistan'da etseler de düşük kur uyguluyorlar . Hemen her yerde döviz büfesi var . 1.91 - 1.95 Leva = 1 Euro gibi bir kur var Bulgaristan'da son 10 SENEden beri (!)..Avrupa Birliği , bu iki yetim(!) yavruyu kolluyor .Diğeri -biliyorsunuz-Yunanistan :smiley: :smiley: Sırbistan sınırını geçince de Döviz büfeleri var , oradan bozdurup , çıkışa doğru akaryakıt alarak da eldeki parayı bitirebilirsiniz ??( -Ki , dönüşte de ihtiyacınız olacak) ... Bulgaristan'a göre Sırbistan'ı -bu sene- daha UCUZ yaşanır buldum . Konaklama-Alışveriş açısından aklınızda olsun .
Benden bu kadar , iyi şanslar,iyi yolculuklar
Yorumunuz ve ilginiz için çok teşekkür ederim.
"Yeşil kart" ı bulgardan yaptırmayı düşünüyorum ve şu ülkelerden geçmediğini öğrendim Azerbaycan -Bosna hersek -Beyaz Rusya-İtalya-İran-Fas-Moldova-Makedonya-Karadağ-Arnavutluk-Andorra-Rusya-Sırbistan-Tunus-Ukrayna ve benim yolum ya Ukrayda ya da Sırbistan'dan geçmek zorunda yoksa yolum çok uzuyor kararsız kaldım :sweatsmile: dediğiniz yerlerde görmek istediğim yerler gerçekten bulgar sigortasına Sırbistan ve Ukrayna ekletebiliyor muyum? Onu araştırıyorum olmadı Türkiye'de yeşil kartı yaptıracağım.

Ben Krakow'a ikinci gun aksami varmistim.
1.Gun; Istanbul-Sofya-Belgrad
2.Gun; Belgrad -Budapeste-Zvolen-Krakow
Her yol neredeyse parali. Dr.Google a sorman lazim guncel bilgiyi.
Krakow Polanyanin en guzel sehri.

Ben Krakow'a ikinci gun aksami varmistim.
1.Gun; Istanbul-Sofya-Belgrad
2.Gun; Belgrad -Budapeste-Zvolen-Krakow
Her yol neredeyse parali. Dr.Google a sorman lazim guncel bilgiyi.
Krakow Polanyanin en guzel sehri.
Yeni planım sizin gibi Sofya 1 gece konaklama - Belgrad 1 gece konaklama - Budapeşte 1 gece konaklama sonrasında krakow şeklinde size bazı sorular sormak istiyorum :smiley:
1) Benzin nerelerden alınmalı hem fiyat hem benzin temizliği açısından ?
2) Güzergahımda paralı olan yollar nasıl bir uygulama kullanıyor ? Etiketli veya fişli bunlar nereden alınıyor ?
3) Cam filmleri ve xenon farlar bir sıkıntı çıkarır mı ?
4) Navigasyon olarak önerebileceğiniz bir şeyler var mı uygun fiyatlı ?
5) Tehlikeli bulduğunuz yerler varmı ?
6) Hangi ülkelerde para bozdurmak daha karlı olur veya euro kabul edilmiyor ?
7) Konaklama için ucuz ve kaliteli nereleri tavsiye edersiniz ?
8) Türk damak tadımıza uygun nereleri tavsiye edersiniz ?
9) Üzerime ne kadar para almalıyım veya kredi kartı ne kadar yeterli olur ?

2 ve 6 'nın cevapları -kısmen- ilk yanıtımda var .
1) Bulgaristan'da BiLE artık akaryakıt ucuz değil !.. TC ile aynı çoğu yerde
7)Airbnb ve Booking üzerinden seçim yaptım şahsen . Arabalı olduğum için merkezi yerlerde konaklamak için zorlamadım .Dinlenebileceğime inandığım sakin yerleri tercih ettim.
9) Kredi kartı kullanmak güvenli . Ne kadar nakit götürmeli (?!?) . Orada ne kadar kalacaksınız????200-300 Euro yeterli olur(belki fazla bile?)

Bu arada Polonya Zlotisi neredeyse Türk Lirasına eşit(miş)...
Hesaplamada zorluk çekmeyeceksiniz :smiley:

2 ve 6 'nın cevapları -kısmen- ilk yanıtımda var .
1) Bulgaristan'da BiLE artık akaryakıt ucuz değil !.. TC ile aynı çoğu yerde
7)Airbnb ve Booking üzerinden seçim yaptım şahsen . Arabalı olduğum için merkezi yerlerde konaklamak için zorlamadım .Dinlenebileceğime inandığım sakin yerleri tercih ettim.
9) Kredi kartı kullanmak güvenli . Ne kadar nakit götürmeli (?!?) . Orada ne kadar kalacaksınız????200-300 Euro yeterli olur(belki fazla bile?)

Bu arada Polonya Zlotisi neredeyse Türk Lirasına eşit(miş)...
Hesaplamada zorluk çekmeyeceksiniz :smiley:
Teşekkür ederim yorumunuz çok değerli benim için yolculuğumun 3 gün sürmesini düşünüyorum 3 günlük yanıma 300 euro yeterli olur mu yemek içmek ve konaklama için evet hesaplamada zorluk yok ama keşke olsaydı :D

Hostel 'de kalmayı tercih ederseniz , 3 günlük max 200TL tutar konaklama... Hele hele Sofya+Belgrad konaklamaları olacaksa , bunlardan birini ''arabada geceleme'' olarak dahi düşünebilirsiniz .... Yemek-içmek için Türkiye'deki standartlarınızı bilemiyorum(???)... Aşşağı yukarı aynı rakkamları harcarsınız .... Tutumlu davrandığınızda , 150 Euro tüm ihtiyaçlarınızı görür bence . (Akaryakıt hariç)... Booking.com'a bir gözatın öncelikle ... Bir de hostel.com var(?)...Airbnb de ha keza .

Haa , bir de maps.me navigasyonu telefona yükleyebilirsiniz . İnternet olmadan çalışıyor , oldukça iyi iş görüyor .

IGO Haritaları da bu forumda bulabilirsiniz :Igo 2016 Ülke Haritaları

arabayı satın, polonyaya uçun, oradan arabanızın parasıyla spor araba alın, gelene kadar binin, satıp gelin ya da satmadan gelin. burada 2 sene binin sonra götürüp polonyada satıp gelin. daha ucuza gelir. yeni arabaya binersin. daha az problem yaşarsın.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

arabayı satın, polonyaya uçun, oradan arabanızın parasıyla spor araba alın, gelene kadar binin, satıp gelin ya da satmadan gelin. burada 2 sene binin sonra götürüp polonyada satıp gelin. daha ucuza gelir. yeni arabaya binersin. daha az problem yaşarsın.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Yurtdışından alınan arabayı 2 sene yurtiçinde kullanmak -artık- tatlı bir hayal oldu .:worried:
2017'de bir kanun değişikliği(?) oldu . Süre 6 aya düştü . :weary::weary:
O da yurtdışında EN AZ 6 AY kalana (oturum izinli/izinsiz??onu bilmiyorum)

Eylül 20 yaklaştı :smiley: Yolculuk yakınladı...
Canberk kardeşimizden de bu yolculuk foto+anılarını paylaşmasını bekliyoruz ...
Seyahat edemiyorsak , seyahat edenlerle birlikte o keyfi yaşamaktan da geri mi kalalım yaaniii (?!?) ;);):smiley::smileycat:

Yolculuğa çıktınız mı? Benzer rotayı belki bende yapacam. vize derdi falan zaten yok. fakat 3 gün rota sığar mı bilemedim. 1 hafta falan olsa iyi olurdu gibi.
instagram streamandrain

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR