Ist5Days 2009 Duyuru & Haberler...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan XtrmPrgrmmr Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 27
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 21,323

XtrmPrgrmmr

Yürür de yürürüm...
Yer
İzmir
Web
xtrmprgrmmr.blogspot.com
-Ist5Days 2009 / 3-8 Kasım 2009

Başlamasına bu akşam itibariyle 100 gün kalmış olacak. Duyuruları yapılıyor.

Yarış programı:
3 Kasım 2009: Kayıt
4 Kasım 2009: Belgrad Ormanları (Uzun mesafe)
5 Kasım 2009: Alev Okulları / Ömerli (Orta Mesafe)
6 Kasım 2009: Büyükada (Klasik Mesafe)
7 Kasım 2009: Belgrad Ormanları (Orta Mesafe) / Dünya derecelendirmesine puan veriyor...
8 Kasım 2009: Kapalıçarşı (SüperSprint)

1 kez katılmış da olsam, son derece tavsiye ediyorum. Çok yoğun bir eğitime ihtiyacınız olmayacak. İnterneti bile takip etseniz en azından Kapalıçarşı etabına katılabileceğinizi tahmin ediyorum. Bu sporu öğrenmek için en zevkli ilk denemelerden birisi olacağını tahmin ediyorum...

Ist5Days 2008 için hatıraları bulabileceğiniz link > http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=18769.0

Tüm sorularınıza bilgim dahilinde cevap vermeye çalışacağım... Duyurular için resmi siteyi ve bu başlığı takip edebilirsiniz...
Selamlar...

Not: Bu arada organizasyonun resmi sitesi > http://www.ist5days.com/

Etiketler
Ist5Days 2009 : Kayıt

:::KAYIT:::

İnternetten kayıt olabiliyorsunuz. Ancak yerinde kayıt şansınız da var. (Tabi yerinde kayıt için bir kontenjan var. Bu nedenle internetten kayıt olmayanlara yarış garantisi veremiyorlar...)

Bay (M) - Bayan (W), 10 yaşından 70+ yaşa kadar katılım mümkün. (Bu nedenle çocuğunuzla katılımınızı da tavsiye ederim...)

Katılırken hangi kategoriye katıldığınız önemli. Zira yaş grubunuz ve yarışma tecrübenize göre aynı alanda da yarışsanız, sonuçta karşılaşacağınız zorluk değişiyor.

İlk kez yarışacaklar için W Open / M Open (Açık kategori) kategorileri mevcut. Performans olarak zorlamayacak ancak yarış zevki almanızı sağlayacak parkurlarla karşılaşacaksınız. (İlk kez yarışacaklara kendilerini zorlamamaları, bu kategorileri seçmelerini tavsiye ederim...)

Daha önce yarışa katılmış olanlar zaten biliyorlardır; kategori başlıklarında katılacak yaş grubunu belirten sayılar yazmakta.

Katılım bedelleri bu sene biraz yüksek tutulmuş. Bu nedenle tümüne katılırım diyip, katılamama gibi bir durum olamayacak sanırım. Ciddi olarak hangi yarışlara katılabileceğinizi düşünüp ona göre katılım ücreti ödemek mantıklısı (Tabi hepsine katılmanız tavsiye olunur... :smiley: )

Kişisel kanaatim; Eğlence, zevk sırasına göre (Milli sporcu olmadığıma göre, bu hakkımı kullanıyorum ;D ;D )
1. (5. etap) Kapalıçarşı (Özellikle geçtiğimiz senelerdeki gibi gece yapıldığı takdirde mükemmel oluyor...)
2. (3. etap) Büyükada (Geçtiğimiz sene tüm Heybeliada'yı koşmuştuk. Hem şehir hem orman içeren etaplar çok zevkli oluyor...)
3. (4. etap) Belgrad Ormanları (Dünya puanlamasına puan verdiğine göre zaten kaliteli hazırlanan parkurlara daha da özenli çalışılıyordur tahmin ediyorum?)
4. (2. etap) Ömerli (Alev Okulları'nın bu spora ne kadar önem verdiğini hep duyuyoruz.)
5. (1. etap) Belgrad Ormanları

Kişisel durumum; İşyerimden zaman alabilirsem, hepsine katılırım tabi ama öncelik sıram bu şekilde olacak. Malum yarış için İzmir'den kalkıp gelinecek...

Son not; Kayıt için SI yüzüğünüz yoksa (eğer ilk kez katılıyorsanız veya hatta profesyonel değilseniz yoktur), SI Yüzüğü kiralamak istiyorum seçeneğini işaretlemeyi de unutmayın...

Selamlar...

Ynt: Ist5Days 2009 Duyuru & Haberler...

Yarışa 95 gün kalmışken,

59 kayıtlı yarışmacı: 24 Türk, 1 Avusturyalı, 1 Fin, 6 İngiliz, 1 Alman, 1 İsrailli, 1 İtalyan, 7 Norveçli, 5 Sırp, 1 İsveçli, 1 Ukraynalı; resmi kayıtlı yarışmacı mevcut...

Resmi sporcumuz kaç kişi bilmiyorum ama şu ana kadar AÇIK - ERKEK kategorisinde 2 kişi kayıtlanmışken, AÇIK - BAYAN kategorisinde kayıtlanmış sporcu yoktur. (ULUSLARARASI bir yarıştaki madalya şansınızı hissediyor musunuz? ;D ;D )

Merhaba,
Gerçekten çok ilgimi çekiyor daha önce hiç yapmadım ama bu sefer kararlıyım. Acemiliğin verdiği bir çekingenlik var ama iyiki bu siteyi buldum her türlü soruya cevap bulabiliyorsunuz teşekkürler.
İst5day e kadar bir eğitim yada ilk kez yapacaklar için basit bir yarış varmı. Büyük bir organizasyona benziyor katılmak istiyorum ama öncesinde denemek istiyorum.

Birde bu yarışlarda tek başınızamı hareket ediyorsunuz hep takım yada en azından iki kişilik ekip olabiliyormusunuz. İst5days organizasyonunda Açık bayandan kast ettiğiniz nedir?

Sorular arka arkaya geliyor:smiley: siteyi inceledim ama kategorlerin açıklamasını bulamadım M10 M12 M14 ne anlama geliyor.
Çalıştığım için hepsine katılamam 7 kasım Orta mesafe Belgrad ormanı ilk kez yapan biri için uygunmu (umarım ozamana kadar ilk olmaz).
Katılım ücretleri nedir bilgi verebilirmisiniz. Eşimde benden geri kalmamak için katılmak isteyecektir:smiley:

emelutku' Alıntı:
Merhaba,
Gerçekten çok ilgimi çekiyor daha önce hiç yapmadım ama bu sefer kararlıyım. Acemiliğin verdiği bir çekingenlik var ama iyiki bu siteyi buldum her türlü soruya cevap bulabiliyorsunuz teşekkürler.
İst5day e kadar bir eğitim yada ilk kez yapacaklar için basit bir yarış varmı. Büyük bir organizasyona benziyor katılmak istiyorum ama öncesinde denemek istiyorum.

Merhaba,

Öncelikle acemiliği bir kenara bırakın, istiyor olmanız yeterli. Çok eğlenceli bir spora başlamak için çok iyi bir adım, fırsat olabilir. Yeter ki, zor olmayan parkurlarla, zor olmayan hedeflerle başlayın. Ayrıca gerek forumumuzda, gerekse internetteki çeşitli kaynaklarda Orientiring ile ilgili tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz. (Özellikle kafanıza takılan soruları, Sorular bölümünde bekleriz.)

Daha önce yapmamış olsanız da, acemiliği kolayca üstünüzden atabileceğinize inanıyorum. Ist5Days'e kadar benim bildiğim bir yarış veya antrenman olmayacak. (Benim bildiğim bir IOG var, İstanbul'da. Onlar da antrenmanları bitirmiş olarak geçiyor resmi sitelerinde.) Bu nedenle yarışa antrenman yapmadan gireceksiniz ne yazıkki...

Ist5Days sonrasında IOG antrenmanları ile yolunuza rahatça devam edebilirsiniz... (Gerçi yarışın Kasım'da olacağını düşünürsek, o zamana kadar IOG 1-2 antrenman yapabilir de?)

emelutku' Alıntı:
Birde bu yarışlarda tek başınızamı hareket ediyorsunuz hep takım yada en azından iki kişilik ekip olabiliyormusunuz. İst5days organizasyonunda Açık bayandan kast ettiğiniz nedir?

Yarışlar takım yarışıdır aslında ama yarışma şekli bireyseldir. Yani herkes sahada tek başına olacak. Olmazsa diğer sorunuza cevap olarak kategorileri anlattığım yerde Açık Bayandan da bahsedelim...

emelutku' Alıntı:
Sorular arka arkaya geliyor:smiley: siteyi inceledim ama kategorlerin açıklamasını bulamadım M10 M12 M14 ne anlama geliyor.
Çalıştığım için hepsine katılamam 7 kasım Orta mesafe Belgrad ormanı ilk kez yapan biri için uygunmu (umarım ozamana kadar ilk olmaz).
Katılım ücretleri nedir bilgi verebilirmisiniz. Eşimde benden geri kalmamak için katılmak isteyecektir:smiley:

Gerçi 2 nolu mesajımda bahsetmişim ama biraz geniş bir açıklama olmuş. M/W harfi Erkek/Bayan kategorisini, yanındaki sayı da yaş grubunu belirtiyor. Profesyonel yarışçıların cinsiyet ve yaş gruplarına göre doğru sınıflandırmada yarışmaları gereklidir.

Açık kategorisi yeni başlayanlar için; daha basit, daha hızlı ve daha kısa hazırlanan parkurlardır. Siz, yeni başlayanların yaş grubundan bağımsız olarak cinsiyete göre Açık kategorisinde yarışması yarıştan zevk alması açısından önemlidir.

1. mesajımda yazmıştım; 7 Kasım günü yapılacak yarış dünya klasmanına puan vereceğinden kalite açısından daha yüksek olacaktır tahmin ediyorum. Bu nedenle katılımınızı tavsiye edebilirim. Ancak ilk kez başlayan birisinin göreceği ilk haritanın orman haritası olması biraz zorlayacaktır. Kendinizi iyi hazırlayabilirseniz haritalara, bu yarışa da katılabilirsiniz. Ancak benim tavsiyem; sizin için Kapalıçarşı etabı daha kolay ve daha akılda kalıcı olacaktır. (Harita bilgisinin çok yoğun gerekmediği bir etap olduğundan da kolay geçecektir.) Sonrasında bir bölümü şehir içinde geçecek olan Büyükada etabı çekici olabilir. (Kişisel listemi 1. mesajımda bulabilirsiniz...)

Katılım bedeli, resmi duyuru sitesinden aldığımız bilgiye göre; 1 Ekim tarihine kadar, 5 yarış 60 Euro, 1 yarış 15 Euro; 1 Ekim tarihinden sonra, 5 yarış 90 Euro, 1 yarış 20 Euro. Bu nedenle katılacağınız yarışları tanımlamanız fiyat açısından da yararlı olur :smiley:

Eşinizin de katılımı yarışta daha çok eğlenmenizi sağlayacaktır. Ancak aynı anda yarışmayacaksınız. belki parkurda karşılaşmayacaksınız bile. Yine de katılımın eğlencesini birlikte yaşayın, tavsiye edilir... :smiley:

Başka sorunuz olursa da merakla bekliyorum...

Çok teşekkürler aydınlatınız beni. Birkaç şey daha sormak istiyorum sıkmadan.
Öncelikle mühendis olmamın verdiği birşey olabilir harita konusunda kendime güveniyorum doğayıda sevdiğim için orman parkuru daha çok ilgimi çekiyor. Ama kaybolup rezil olma ihtimalim varmı:smiley:
Yaş ortalamalarına bakıyorum çok gençler de var parkurlar farklılık gösteriyormu? kategoriye göre zorluk dereceleri varmı?
Birde yaklaşık ne kadar sürüyor çok fazla kondisyon gereklimi?
Katılımlar nasıl oluyor henüz erken olduğu için az sanırım W açıkta henüz kayıt yok.

One more question :smiley:
IOG antremanlarından nasıl haberdar olabilirim.

emelutku' Alıntı:
Çok teşekkürler aydınlatınız beni. Birkaç şey daha sormak istiyorum sıkmadan.
Öncelikle mühendis olmamın verdiği birşey olabilir harita konusunda kendime güveniyorum doğayıda sevdiğim için orman parkuru daha çok ilgimi çekiyor. Ama kaybolup rezil olma ihtimalim varmı:smiley:
Yaş ortalamalarına bakıyorum çok gençler de var parkurlar farklılık gösteriyormu? kategoriye göre zorluk dereceleri varmı?
Birde yaklaşık ne kadar sürüyor çok fazla kondisyon gereklimi?
Katılımlar nasıl oluyor henüz erken olduğu için az sanırım W açıkta henüz kayıt yok.

Hiç önemli değil. Sorular her zaman iyidir. Ben sıkılmam soru cevaplamaktan, aksine memnun olurum. (Serde öğretmenlik de var ;D )

Mühendis olmanın bir yararı var sanırım. Çünkü benim de çok işime yaradığını düşünüyorum mesleğimin. :smiley:

Kaybolma ihtimaliniz mutlaka var. :smiley: Ancak rezil olma ihtimali yok. Çünkü herkes kayboluyor. ;) Geçtğimiz yıl Belgrad Ormanları yarışında lisanslı sporcu olduğumdan standart lisanslı kategorilerine katıldım. (M35'di galiba? Emin değilim) Eşim de çıkış da bekliyor. Yarışmacıların çoğu geldikten sonra (ki ortalama 1 saatte falan gelmiş herkes) eşim meraklanmaya başlamış ve yarış ekibinin ayağa kaldırmış :smiley: Çıktıktan yaklaşık 2 saat sonra finish'e geldiğimde artık herkes beni tanıyordu :smiley: Ama o sırada bunu düşünmüyorsunuz. Galiba hala haritayı anlatıyormuşum eşime ;D Yani rezil olmak olsa ben bu sene İstanbul sınırlarına girmezdim :smiley:

Ayrıca siz Açık kategorisinde yarışacağınız için hem parkurunuz daha kolay olacak, hem daha kısa olacak, hem de beklentiler daha az olacak. Yani benden şanslısınız. Harita konusunda internette birçok bilgi bulabilirsiniz. Ayrıca Gezenbilir'i takip etmeye devam ederseniz, hem diğer başlıktaki gibi kısa püf bilgiler, hem de detaylı bilgiler hazırlıyoruz. Sanırım ilk etapta başlarken yeterli olacaktır.

Parkurlar, hem cinsiyet, hem yaşa göre farklılık gösterir. Bu nedenle kendinize uygun kategoride yarışmanız önemlidir. Ben ısrarla size Açık kategorisini tavsiye ederim. :smiley:

Ist5Days duyurularına göre 5 yarış için AÇIK BAYANLAR kategorisi parkurları ORTALAMA 1,5-2,0 km arasında olacak.

Koşu çok kritik değil. Bu konuda diğer başlıkta da yazmıştım.

Açık kategorisi resmi yarışçılar için olmadığından tabiki en son kayıtlanılan yerler. Özellikle ulusal ve uluslararası lisanslı sporcular için bu yarış krtik olduğundan onlar planlarını biraz daha erken yapıyorlar. Siz biraz daha geç de yapabilirsiniz. Ama internette kayıt yaptırmayanlar için yarış noktasında kayıt yaptırabilecekleri konusunda garanti vermiyorlar. (Ellerinde fazladan olan harita sayısı kadar.)

Bu arada İlk kez duyanlar için diye bir bölüm de açtık. Bazı sorularınızın (özellikle direkt sporla ilgili olan, yarışla ilgili olmayan) cevaplarını orada bulabilirsiniz. http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=37188.0

Sorularınızı bekliyorum. Selamlar...

emelutku' Alıntı:
One more question :smiley:
IOG antremanlarından nasıl haberdar olabilirim.

IOG antrenmanlarından IOG resmi web sitesinden haberdar olabilirsiniz. (Ancak laf aramızda, en kolayı, o siteye üye olmanız ile size gelecek uyarı mailleri ile haberdar olmak. Siteyi güncellemekte geç kalabiliyorlar, ancak duyuru e-postası mutlaka geliyor ;D )

Bu yarışlarda herkeste aynı haritalar var ve aynı anda çıkış yapılmıyormu? İnsanların birbirini takibi nasıl engelleniyor. Birde aranan noktalarda görevlilermi var yarış sürecini anlatabilirmisiniz.

İst5days geçen senelerde de Kasım ayındamı oldu yağışlı ve soğuk olabilir. Resimlere baktığımda hava güneşli ve açık gözüküyor.

emelutku' Alıntı:
Bu yarışlarda herkeste aynı haritalar var ve aynı anda çıkış yapılmıyormu? İnsanların birbirini takibi nasıl engelleniyor. Birde aranan noktalarda görevlilermi var yarış sürecini anlatabilirmisiniz.

Yarışma sürecini müsadenizle Sorular >> http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=37188.0 başlığına yazayım da burada kaynamasın. Gerçi yarışın nasıl başladığını anlatmıştım ama yarışma sürecini de anlatırım. Bu akşam yazmış olurum sanırım.

Hedefe gitme konusunu zaten sorular'a ekledim. Bunun dışında çoğunlukla hedeflerde görevli bulunmaz. Ancak bazı hedeflerde kontrol amaçlı olarak hakem yerleştirilmiş olabilir. (Geçen yıl 3 Ist5Days yarışına katıldım. 3 yarışta toplam 1 hedefte hakem vardı :smiley: 1 tane de Kapalıçarşı'da hedef başında fotoğrafçıya denk gelmiştim :smiley: )

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri