İspanya-Fas

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan emiraskin Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 8
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 10,839

emiraskin

Ana Kamp
Yer
Samsun
Web
www.aroundtogether.com
Merhaba Sevgili site sakinleri

kısmetse ispanya ve fas'a gitmeyi düşünüyorum.Nette biraz araştırdım kendi planımı yaptım.sizlerle paylaşıp benden deneyimli olan arkadaşların fikirlerini almak istiyorum.Her türlü fikire açıgım.yaptıgım plana gelince.

*29 şubat Sofia-Barcelona (BCN) 16.25-18.25 45 euro (wizzair)
*1 mart Barcelona gezisi
*2 mart Barcelona-Fes 15.45-18.45 18 euro (ryanair)
*3 mart Fes- Rabat akşam üstü yolculuk
*4 mart Rabat gezisi tüm gün gezi
*5 mart Rabat-Casablanca Sabah Erkenden yolculuk çıkmayı düşünüyorum
*6 mart Casablanca tüm gün gezi
*7 mart Casablanca-Marrakesh Sabah erkenden yola çıkmayı düşünüyorum
*8 mart Marrakesh tüm gün gezi
*9 mart Marrakesh-Madrid 13.10-16.10 24 euro (ryanair)
*10 mart Madrid- Sofia 09.35-14.05 44 euro (wizzair)

Kendi yaptıgım plan bu şekilde konaklama işinide couchsurfing den ayarlamı düşünüyorum. sorcaklarıma gelince

sofiadan barcelona'ya uçak girona havalanına iniyor merkeze 92 km havalanından direk tren , otobüs varmı fiyatı nedir ?

Fasta gezmek için şektiğim şehirler vede kalma süreleri için öneriler.şurda kalma buraya git felan ? vede fasta şehirler arası ulaşımla ilgili bilgi.
ryanair hiç uçmadım.yanımıza kabine aldıgımız sırt çantasından ücret alıyorlar mı veya kabin için 8 kg kadar ücretsiz mi ?

Etiketler
Ynt: İspanya-Fas

fasta hırsızlık olayına karsı cok dikkatli olmanı tavsiye ederim ben tır söförüyüm ben gitmedim ama giden arkadaslarım var gironadan barcelonaya tren var otobuste bulabilirsin

Malum İspanya Schengen'e dahil. Eger ilk kez Schengen vizesi alacaksanız vize alamama ihtimali cok yuksek İspanya'dan. Cunku donus de İspanya'dan oldugu icin cift giriş lazım ki ilk vizede cift giriş biraz zor. Yıllar once ilk yurtdısı cıkısımda aynı planı yaptım, yani İspanya-Fas-İspanya-Turkiye ve ara ucuslar da yine Ryanair idi ve ustelik de donuste sehre cıkmayacaktım, indigim alandan Türkiye ucagına binecektim, transit gibi, ve buna ragmen ve esimin daha once bir cok schengen ve İngiltere vizesi olmasına ragmen, hesaplara, tapulara ragmen "ikinci bi yere daha gidiceksiniz orada ne yapacagınızı, harcamanızı nasıl karsılayacgınızı bilmiyoruz" gibi bir bahaneyle vermediler vizeyi, ki benzer seyler baska arkadaslarımın da basına geldi. Ayrıca insanlardan duydugum da İspanya konsoloslugunun mendebur oldugu ki bence de aynen oyle idiler. Demem o ki dikkatli olun, iyi planlayın ki onceden basvurun ve kabul edilmezse hic olmazsa yeniden deneyecek veya itiraz edecek sureniz olsun. Tabi bunlar ilk kez vize alacaksanız gecerli, cift giriş yine de garanti degil ilk vize degilse bile, ama daha onceden Schengen varsa yine de cift giriş vize almanız daha büyük bir olasılık.

COK PARDON SOFIA CIKISLI GIDECEGINIZI SIMDI FARKETTIM GOZUMDEN KACMIS, MUHTEMELEN VİZE DERDİNİZ YOK BU DURUMDA :D AMA YINE DE SILMIYORUM KI BASKALARINA FAYDASI OLUR BELKI. HER CIKISI OTOMATIKMEN ISTANBUL GORUYORUM YAHU

Bu durum o zamanın parasıyla bana 1000 TL kaybettirdi malesef, ama inat ettik paraya da kıyıp direkt Fas'a gittik biz de. Simdi bi kac ipucu vereyim size:

*Ryanair gibi ucuz havayolları her tür bagajdan para alır, gidise ayrı donuse ayrı hem de, ama oyle buyuk oranlar degil. Tabi su an kontrol etmedim, boyleydi en son baktıgımda da ama degiştigini de pek sanmıyorum.

*Gittiniz mi bilmem ama gitmediyseniz bile duymussunuzdur Suriye, Mısır cok ucuz diye. Fas öyle bi yer degil, yani bu saydıgıma benzer yerlere gore bayagı pahalı hatta, bilmenizde fayda var.

*Ama uygun hosteller var, adı Ali miydi neydi tam meydanda Marakeş'de bi hostel vardı, ucuz ve bayagı duzgundu. Burada cok hostel var Casa gibi degil. Meshur Jemaa Al'fna meydanındaki acık tezgahlarda ucuza bi suru sey yiyebilirsiniz. Ama en iyi yemekler evlerde, cunku biz de 12 gunluk gezinin yarısında couchsurfing'den buldugumuz birinde kaldık ve annesi muhtesem yemekler yaptı, sonradan tonla para dokup yedigimiz lüks restoranlar da bile oylesi yoktu:D

*Pazarlık sart, sokaklarda filan foto cekerken dikkat edin, ya kızarlar ya para isterler. Taksiciler diger Kuzey Afrika veya Ortadogu ülkelerindeki gibi tipik bi sekilde lanet, sıkı pazarlık edin hatta ısrar edin taksimetre acsınlar, acmazsa polisle tehdit edin ise yarar.

*Casa'da 2 gun fazla. Eger ki ucagın indigi saat cok gec degilse vardıgınız gun ve gece yeterli. Hem Casa'da Marakes'deki gibi ucuz hostel yok, yani tee zamanında ki 6 sene oldu ara tara buldugum en ucuz yer bile 35 euro idi, Marakes'de o zaman 8 euroya bile guzel hostel bulunuyordu ordan hesab edin. Casa-Marakes arası trenle 4,4,5 saat. Casa havalanından direk alan icinden tren var Casa'ya yarım saat filan suruyo.

*Vaktinizi biraz daha uzatabilirseniz 2 gun filan, muhakkak çöl safarisine gidin Marakes'den, muhtesem bir sey oradaki çöl bence en guzel coller listesinden ilk ücte, ki epeyyyy bir çöl gezdim gordum bugune kadar, muhtesem bi tecrube, hem yolda da Atlas daglarından geciliyor:smiley: Ama ucuz degil o da

*Ben de Subat ayında gitmiştim, yazlıklarla dolastık hava soguk degildi

*İngilizce bilen insan bulmak bayagı zor, Arapca da yoksa, Fransızca sözlük filan alın diyecegim ama o meret de yazıldıgı gibi okunmuyo ki:smiley: en iyisi bazı temel seyleri ezberleyin isinize cok yarar. Ben Fransızca bildigim icin zorlanmadım ama cidden cogu İng. bilmiyor, dükkan sahipleri bile

* Sehirlerarası icin tren iyi bi tercih bayagı da guzel trenleri, otobuslerde var ama ben denemedim. Yalnız su an net hatırlamıyorum ama Fez ile ilgili tren rotasında bi durum vardı, Marakes'den direk gitmiyordu da te geri Casa'ya tırmanıp sonra tekrar asagı Fez'e mi iniyordu neydi hatırlayamadım su an, normalde tren rotası Casa'dan baslayıp Marakes'de bitiyor ve Fez de Casa'ya yani Kuzey'e yakın olmakla birlikte arada kalmasına ragmen oyle garip birşey vardı direk gitmemekle ilgili. Rabat'ı ben son anda listemden cıkarmıstım gidenler hep sıkıcı bi yer oldugunu soyledi ben de soyle bi fotolarına bakmıstım netten de sarmamıstı.

Simdilik aklıma bunlar geldi ilk etapta, baska sorunuz varsa sorun veya da planınız tam netleşsin vizeyi alın her turlu elimden geldigince yardımcı olurum.

Cevabınız için çok teşekkür ederim .çok yararlı bilgiler gerçekten:smiley:

vize konusuna gelince bulgaristan okudugum için sofiadan wizza airla barcelona'ya veya paris'e daha ucuz uçuşlar var gitmeyi düşünüyoruz.Yeşil pasaporttum oldugu için (babam sağolsun ;D ) vize derdi yok vede sofia çıkışlı çok ucuz uçaklarda olunca gidelim dedik. çok araştırmalarım tren seferleri şehirler arası ulaşım nereler görüşür gezilir ne yapılyır felan derken planda biraz değişklik yapmaya karar verdim. Son hali söle ;

Uçuş ve Gezi Planı 2 :

*28 şubat Sofia – Paris Beuvais 14.50-16.45 20 euro wizzair
*29 şubat Paris Beuvais gezi
*1 mart Paris gezisi
*2 mart Paris Beuvais – Fes 10.05-12.00 26 euro ryanair
*3 mart Fes-Meknes Sabah Erken 07.50-07.48 2 euro tren 2 . sınıf
*3 mart Meknes-Rabat akşam üstü 12.21-14.12 6 euro tren 2 . sınıf
*4 mart Rabat gezisi tüm gün gezi
*5 mart Rabat-Casablanca Sabah Erken 08.15-09.10 4 euro tren 2 . sınıf
*6 mart Casablanca tüm gün gezi
*7 mart Casablanca-Marrakesh Sabah erken 08.50-12.05 9 euro tren 2 . sınıf
*8 mart Essaouira Sabah erken akşam dönüş 08.30-11.30-17.00-20.00 12 euro otobüs
*9 mart Marrakesh-Madrid 13.10-16.10 24 euro ryanair
*10 mart Madrid- Sofia 09.35-14.05 44 euro wizzair

tren sadece marrakesh -essaouira arasında yok o da otobüsle ulaşım baya ucuz uçaklar , tren vede otobüs 150 euro felan tutuyor ki komik bi rakam :D ( ryanair bagaj parası hariç ;D

konaklamayı tamamne couchsurfingden yapmayı düşünüyorum. çok aktif kullanıcılar var kesin bi yer bulabilceğimi düşünüyorum olurda bulamazsan bilmiyorum ??? bunun dışında sadece müze yada saraylara girişlerine vede yeme içmeye para gidicek, birkaçtane hediyelik duruma göre,
çöl turunu duruma göre 13 martta dönüş yaparsak katılabiliriz ne kadar olduklarıda önemli oraya kadar gidipte yapmadan dönmek olmaz.uçuk bi rakam istemezlerde gidilebilir.

orayı gidip gören bilirisi olarak. 150 euro ulaşım haricinde cebimizde ( çöl turu olursa o da extra) yemek içme vede hediyelik eşya görücekler yerlerlin girişleri için 250 euro yeter mi ??? ???

Bu bütçe sadece Fas icinse evet yetebilir ama kesin yeter de diyemiyorum cunku ben gideli yıllar oldu, ama Paris de dahilse zor:smiley:

Sabah erken vardıgınız icin Casa'ya yine 2 gun ayırmıssınız ama o bi gunu alın Marakes'e ekleyin bence, cidden pek bişey yok Casa'da, Mohammed II camii haric. Ben olsam Rabat'ı komple cıkarırdım listeden ama sizin bileceginiz sey tabii. Essouira'ya sabah gidip aksam dönmek yorucu olabilir, oraya giden otobüs biraz kötü ve yol cok virajlı --giden bir cok turistin yalancısıyım ben deniz kenarı diye önemsemedim gitmedim-- yaklasık da 3 saat suruyor demişlerdi yanlıs hatırlamadıysam, yani gitmişken belki bir gun kalmayı dusunursunuz.

Müze, saray pek oyle ahım sahım bişey yok yani gorulmese kesinlikle olur, bi Badia Sarayı var güya misal Marakes'de, bi kac duvardan ibaret ki o duvarlarda bile bi numara yoktu, Jardin Majorelle cok gezilen bi bahce ama o bile gerekli degil cok, onun yerine Marakes sokaklarını turlayın daha iyi.. Hediyeliklerde pazarlık sart ama oyle cok orjinal seyler de yok hatta bi cok seyde made in Turkey etiketi gordum ben o zaman, tespihler, lambalar gibi:smiley: Hediyelikler burada da rahatca bulabileceginiz seyler. He ama güzel deri cantalar vardı benim gordugum en orjinal ama onlar da cok ucuz degil.

Paris'de de couchsurfing deneyin sonucta orası daha pahalı bir yer, ama oradakiler cok talep aldıgı icin yogun oluyolar siz bileti alır almaz simdiden yazısın ayarlamaya calısın.

Bütün tur için yanıma 500 euro almayı düşünüyorum heralde çok rahat yeter.Dün itibariyle Wizzairdan uçak biletlerimi aldım maalesef halen ryanair biletlerimi alamadım sebebide maestro kart seçenekleri yok :mad: Bendeki kartta maestro Debit kart kredi kartıyla almam gerek artık onunda 2-3 gün içinde alırım. Casablandaki günü birlik geçip direk marrakesh geçicem.Marrakeshten Çöl turları oluyormuş develerle 2 gün 1 gece konaklamalı onlara katılmayı düşünüyorum aslında ama fiyata dair bişey olamadım.Herhangi bi fikri olan var mı ??

Essouira'da da 1 gece kalıp döneriz dediğiniz gibi aynı gün yorucu olur . 25 şubatta için sofia- paris uçak biletini aldım yaklaşık bi ay önceden CS den yazışmaya başlarım.

İnşallah güzel bi gezi olur ;D ;D

İlk mesajımda bahsetmiştim ya zaten bence diger yerlerden kesip çöle gidin diye :smiley: Marakeş'den oluyor turlar evet, 2 gece 3 gün veya daha azı fazlası seklinde. Ben 2 gece 3 gunluge gittim, digerleri nasıl oluyor bilmiyorum, ama gidenlerin dedigi bir kac fazla yere ugranıyormus sadece.

Giderken cok yer ziyaret ediliyor, o acıdan cok guzel ama kalabalık bir grup olunca dezavantajları da olmuyor degil tabii, ve biraz da cok uzun uzun kalınmıyor ugranan yerlerde, soyle iyice manzaranın tadına varayım derseniz isiniz zor. Valla bizde rehber filan yoktu, sofor de sadece Fransızca biliyordu ki bi sey yaptıgı da yoktu yallah hadi araca donun gidiyoruz demekten baska. Bir gecesinde, ki cogu orada kaldırıyor tur yapanların, vadimsi bi yerde normal otelde kalınıyor, milettin ayh vayh ettigi vadi denilen sey de kıytırık agaclar ve cılız bi su akıntısından ibaret :D Bizdekileri gorseler dipleri dusecek ahah. Ama yol ustunde bir şelaleye de ugruyor, durulan noktadan uzunca yurumeyi goze alanlara tabii, biz yurumedik. Ogle yemeklerini herkes mola yerlerinde cebinden veriyor, o normal otelde aksam yemegi ve kahvaltı, çöldeki cadır konaklamasında ise sadece aksam yemegi dahil oluyor ki bizimki cooook boldu, tepsilerce yemek vardı. Dedigim gibi yolda guzel sehirlerden ve en guzeli Atlas daglarından geciliyor, ama coook virajlı ben kusmustum:D. Sonra çölün kıyısına varıyoruz, orada sahane bir otel var böyle çöl kıyısında göle bakan ama tabi ki orada kalmıyoruz, geceliği yuzlerce dolardan baslıyor, orada minibusten iniyoruz ve varsa buyuk cantamızı aracta bırakarak yanımıza o gecelik ufak bir canta alıyoruz. Tam kıyıdan develere biniliyor ve sizi Bedeviler'e teslim ediyorlar, cölde yaklasık bir bir bucuk saatlik deve yolculugundan sonra 2. geceki konaklayacagınız cadırlara varıyorsunuz.

Çöl muhtesem. Ama o muhtesemligi sadece o kısa yolculuk boyunca goruyorsunuz, aksam uzeri yola cıkıldıgı icin vardıktan az sonra hava kararıyor. Bi de sabah donerken goruyorsunuz ama o saatte hava cok sıcak ve ısık asırı parlak oldugu icin ogleden sonranın o renk oyunları olmuyor pek. Tabi baska turlu gezenler de vardır kesin giderken bizim deveyle gectigimiz yerlerde jip izleri vardı onlar daha uzun geziyordur kesin ve daha guzeldir muhtemelen ama bilmiyorum. Cadır dedigim dandik, icinde de sadece kipkirli incecik sungerler var ve de develerin horgucunde kim bilir kimlerin kıcının degdigi battaniyelerden birer ikiser dagıtıyorlar ustunuzu ortun diye. Valla ben aldırmadım yattım, ama titizlik eden biri kendi uyku tulumunu goturse iyi olur, hatta titizlik etmeyen de goturse iyi olur cunku gece cokkkk soguk oluyor. Ha bir de herkese ozel cadır yok oyle, her cadırda altı kişi kalınıyordu. Yani anlayacagınız deveye binme kısmı sadece buraya varana kadar normalde minibusle yolculuk ediliyor:D

O zamanlar acemiydik, cok titizlikle planlamamıstık, rastgele bir suru firmayla konusup en son en uygun buldugumuzla gitmiştik. Aklımda kalan 80 euro ama tek kişiye mi verdik 2 kişiye mi hatırlamıyorum, ama sanki tek kişilik ucretti gibime geliyor. Lonely planet veya virtual tourist gibi yerlerde sorun firma icin, kesin isim verirler size. Cölde yasayan Tuaregler'in ziyaret edildigi safari turları ise daha farklıymıs benim o kadar butcem yoktu o yuzden fazla arastırmadım ama sadece cok daha pahalı oldugunu ve onları gormenin her zamanda mumkun olmadıgını soylemişlerdi. Benim gittigim tur boyleydi, digerlerinin de o kaldıgım cadırdan cok da farklı bir yerde konaklattırdıgını sanmıyorum ekstra lüks turlar haric, minibus ve ikramlar da uc asagı bes yukarı aynıdır, yani durum bu, cok da oyle kapı kapı gezip alternatif inceleyecek bir sey yok bence.

Simdilik hatırladıklarım bunlar, ama taze ve güncel bilgiler icin asıl ugramanız gereken forumlar yukarıda bahsettiklerim.

Arkadaşlar gezimi tamamladım zaman olmadıgı için bir türlü blog açıp yazamamıştım ama sonunda oturup yazdım . Fas ile ilgili siteden çok faydalandım gitmek isteyenler içinde yardımcı olacağını düşündüğüm için sizlerle blogumu paylaşmak isterim.

www.emiraskin.blogspot.com/

DSCF0035

IMG 1427

DSCF0075

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR