Iskandinavya 2011 Gezimiz

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Akdeniz45 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 257
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 106,284
Ynt: Iskandinavya 2011 Gezimiz

Akdeniz45' Alıntı:
Ayrica 75 € Internet karti ve Internet Stick icin ve 38 €´da parali yollar icin Autopass´a ödedik.
Bütün bu değerli bilgiler için çok teşekkür ediyoruz.

internet kartı için biraz daha bilgi verebilirmisiniz? Nereden alınıyor, kullanım şartları nelerdir?

Autopass'ı otoyol ödeme gişesinden mi satın alıyoruz?

Etiketler

Norvec´te Laptop ile mobil intenet (internet stick ile) Türkiye´deki sisteme benziyor (saniyorum bu sistem her ülkede ayni). Norvec´te ilk gittigimiz sehirlerden birisinde, Expert adindaki elektronik esya satan bir yerden, bir internet stick ve birde hazir kart aldik (500 Norvec Krone, yaklasik 63 €). Hazir karta internete girebilmek icin 30 MB yüklenmisti. Iki gün sonra baska bir Expert dükkanindan, 200 MB daha yükledik (150 Norvec Krone, yaklasik, 19 €). Böylece tüm masraf 75 degil 82 € oldu. Bir defa cok daglik bir yerde intenete girmekte zorluk cektik. Onun disinda bu karttan memnun kaldik. Belki yaninizda götüreceginiz bir internet stick te bu isi görebilir. O zaman sadece hazir kart almak gerekir (100 Norvec krone, yaklasik 13 €). Ben Nisan ayindaki Italya gezimizde yanimdaki Stickle internete girmedigim icin bu defa hic denemedim.
Ayrica, özellikle Norvec´te okullarin, müzelerin ve bir cok resmi binalarin park yerlerinde herkese acik internet var.

Autopass icin internet üzerinden islem yapiliyor. Burada Norvec´ e ne zaman geldiginiz, ne kadar kalacaginiz, adresiniz, karavanin plakasi ve email adresi soruluyor. Ayrica kredi kartinizin numarasini veriyorsunuz. Islemi yaptiktan hemen sonra email adresine haber geliyor. Kredi kartinizdan 300 NOK (80 TL civarinda) cekiliyor. Gectiginiz parali yollarin ücreti bu paradan kesiliyor. Artan parayi da bilahare geri gönderiyorlar. Bu islemi yaptiktan sonra, hic strese girmeden yola devam ediyorsunuz (parali yollardan gecen bütün araclarin resmi cekiliyor, autopss´i olanlarin hesabindan bu sekilde para kesiyorlar).
Internet adresi:
https://turistportalen.csautopass.no/english

Hüseyin bey ; güzel gezi anlatımınız için çok teşekkür ederiz . Bu ara bizi de yeniden ateşlemiş oldunuz . Kısmet ise oraları yeniden görme arzusndayız. Her şey için tekrar teşekkür ederiz . Sağlıcakla kalın ve nice gezileri daha bizimle paylaşın :smiley:

Gelecek Iskandinavya gezimizi (saniyorum 3-4 yil sonra) Agustos ve Eylül aylarinda yapmak istiyoruz. Nedenini asagidaki linklerde görebilirsiniz.
http://www.fotocommunity.de/pc/pc/display/22196396
http://smultronella.wordpress.com/2010/07/26/blaubeerzeit/
http://www.ferienhaus-schweden.de/forum/blaubeeren-im-schweden-urlaub-t47.html

Gezi notlarinda cekme karavanla Iskandinavya gezisi konusuna pek deginemedim. Mustafa beyin (yetimmustafa) adini görünce bunun farkina vardim. Fransa ve Italya´da evlerin önünde cogunlukla motorkaravan gördük. Iskandinavya ülkelerinde cogunluk cekme karavandaydi. Nordkap´a giden cok sayida cekme caravan vardi. Norvec´te bazi yollarin disinda hemen hertarafa cekma karavanla gitmek mümkün. Isvec ve Finlandiya´da zaten hic bir sorun yok.

Güzel iltifatlariniz icin hepinize cok tesekkürler. Iskandinavya, özellikle Norvec virüsü bizi iyi yakaladi. Simdiden önümüzdeki yil icin bir Norvec gezisi planliyoruz. Planimizda bu defa sadece Norvec´in güneyi var. Bizce her karavancinin görmesi gereken iki ülke var, Norvec ve Türkiye. Bu yil sira Türkiye´de. Bugün 20 Nisan icin Venedig-Igomenitsa gemisinde yer ayirttim. Gezi heyecani yavas yavas uyanmaya basladi.

Irfan bey, Iskandinavya ülkelerinde, güzel tabiatın içinde, hiç güvence endişesi duymadan, serbestçe geceleyebilmeyi her karavancının yaşamasını dilerim. Bu ülkeleri gezdikten sonra iyi ki karavancıyız dedik. Evet, sizin de en kısa zamanda hacı olmanızı dilerim. Teşkkürler.

Hüseyin Abi nasip olur bir gün çekme karavanla oralara giden ilk Türk karavancılardan oluruz.

İyi günler
Hüseyin bey
Gezinizin en güzel anılarını bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim.
Resimler gerçekten çok güzeldi,resimleriniz iki boyutlu olmasına rağmen sizin çok detaylı ve hoş anlatımınızla resimler üç boyutlu etkisi yarattı.İlk sayfada istenmesi halinde füme balık yapımını anlatabileceğiniz yazılıydı,eğer uygun görürseniz tarifinizi öğrenmek isterim.
Saygılar
Batuhan
Ankara

Batuhan bey güzel iltifatlarınız için çok teşekkürler. Füme balık tarifini en kısa zamanda yazacağım.

Ferhat bey, listedeki sayılar sadece 2009 ve 2010 yıllarında trafiğe yeni çıkmış karavanları gösteriyor.

Batuhan bey, Türkiye´de füme yapmak için fırın varmı bilmiyorum. Ben Almanya´da çok sık kullanılan ve her balık malzemeleri satılan yerde bulabileceğimiz bir fırını örnek olarak alıyorum. Aslında bir aluminyum tencerede de yapılabilir. Tencerenin iyi geniş ama fazla yüksek olmaması lazım.
Tarifi yaparken kullandığım resimleri aşağıdaki linkten aldım.
http://ralf-jessel.de/fk04.html

Önce bir kaç önemli nokta:
-Büyük balıkları (sazan tipi)enlemesine 3-4 santimetre kalınlığında dilimlere kesmek iyi olur.
-Füme fırınına konulacak talaşın çok ince kesilmiş olması ve kuru olması gerekir.
-Iğne yapraklı veya boyanmış ağaçların talaşı uygun değildir.
-Bence en iyi talaş Kayın ağacından olanıdır. Ayrıca kızılağaç, meşe, kestane ve ceviz ağaçları da uygundur.
Şimdi tarife gelelim:

1.Resim. Balıkları temizleyip yıkıyoruz. Yıkandıktan sonra
elimize her balık için bir avuç tuz alarak balığın her tarafını (içini ve dışını) iyice tuzluyoruz. Tuzun içerisine ben karabiberde koyuyorum. Izgara yaparken kullandığınız baharatlardan da, isteğinize göre biraz tuza karıştırabilirsiniz.
Önemli:Balık bir saat böyle tuzlu kalacak.

2.Resim. Bir saat tuzlu tuttuğumuz balıkları iyice yıkıyoruz. Balığın üzerinde hiç tuz kalmaması gerekir.
3.Resimde gördüğümüz gibi, eğer vaktimiz varsa balıkları bir mutfak kağıdının üzerine dizerek kurumasını bekleriz.
4.Resim. Eğer vaktimiz yoksa resimde gördüğümüz gibi, balıkları bir saç kurutma makinesi ile kurutabiliriz. Önemli olan balığın üzerinde hiç nem olmaması.

Balik 1

Balik 2

Balik 3

Balik 4

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,430
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR