Iskandinavya 2011 Gezimiz

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Akdeniz45 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 257
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 106,276

Akdeniz45

Otelde misafir karavanda evimizdeyiz
Yer
Almanya
15 yil kadar önce esimle uzun süreli gezilere cikmak icin emekli olmayi beklemeyelim dedik. Uzun bir hazirlik devresinden sonra, esim agustos 2009 da, calistigi yerden iki yil parasiz izin aldi, bende, emekliligime 14 ay kala, Münih´teki büromu kapattim ve gezilere basladik. Bugün basladigimiz Iskandinavya gezisi planimizdaki son büyük gezi. Ben artik emekliyim, vaktim bol ama esimin Agustos 2011´de tekrar isine dönmesi lazim. Su andaki yeni planimiz 3 yil sonra tekrar uzun süreli gezilere devam etmek.
Gezimizin ilk gecesini Almanya´da Würzburg sehri yakinlarindaki Dettelbach sehrinde, Main nehri kiyisinda, cok güzel bir kampdisi yerde (Stellplatz) geciriyoruz. Burasi München-Frankfurt/Ulm-kassel otobanlarinin kesistigi yere cok yakin (8 km). Gecelemesi 5 Euro ( ayrica temiz su 1 Euro, elektrik KW/h, 50 Cent) olan bu güzel yeri, buradan gecenlere tavsiye ederiz.
Koordinatlari : N49°48´3´´ - E10°10´5´´

[attachment=1][attachment=2][attachment=3][attachment=4]

Gezimizin ilk iki haftasinda yalniz degiliz. kayinbiraderim ve esi, kiraladiklari bir karavanla geziye katiliyorlar. Onlar sadece iki hafta izin alabildikleri icin, beraberce Danimarkayi gezmeyi kararlastirdik.
6 haziran günü Feribotla Danimarka´nin Hirtshals sehrinden Norvec´in Kristiansand sehrine gecerek gezimize yalniz devam edecegiz. 2 saat 15 dakika süren bu feribot yolculugunun ücreti 137 €. Aslinda 5 Agustos Pazar günü feribotta yer ayirmak istiyordum. Fakat Pazar günü feribotun fiyati 300 Euronun üzerinde oldugu icin, bileti bir gün sonraya ayirttim. Feribottan yer ayirtirken bu konuda dikkatli olmak lazim.

Norvec konsoloslugundan istedigim gezi brosürleri (Harita, fyordlari tanitan brosürler ve gümrükte dikkat edilecek noktalar) Cuma günü geldi. Iskandinavya gezisi planlayanlar, Türkiye´deki konsolosluklardan da bu bürosürleri belki temin edebilirler.

Gezi hazirlik safhasinda bir kac tane Norvec gezi anilari okudum (Alman karavan forumda). Hepsinin ortak oldugu nokta, Norvec´in cok pahali olmasi. Hemen hepsi bir kisim yiyeceklerini Almanya´dan götürüyorlar. Biz de gerekli hazirligimizi yaptik.

Karavanimiz Sprinter panelvan. Bu tür araclarla ana yollardan ayrilarak, sapa yerlere de gitmek mümkün. Biz bunu bütün gezilerimizde yapariz. Buzdolabi solarpanelle calistigi icin elektrik sorunumuz yok. Isitici gazla calisyor. Sadece bes kiloluk iki gaz tüpümüz oldugu icin tasarruflu olmak zorundayiz.

[attachment=5]
Bu gezi güzergahi sadece bir taslak. Nekadar kuzeye gidebilecegimize hava durumu karar verecek. Geri dönüsü Isvec üzerinden yapmayi planliyoruz. Temmuz ortalarinda da evimize dönmek istiyoruz.

Resim 1

Resim 2

Resim 3

Resim 4

Scandinavia

Etiketler
Ynt: Iskandinavya 2011 Gezimiz

Kuzey Kutup Dairesi'ni geçeceksiniz öyle anlıyorum; buraya ulaşanlar "karavan hacısı" oluyorlarmış!... :D
İyi yolculuklar size şimdiden. Haziran/temmuzda da şöyle serin serin ne güzel olur ya...

Cavid Sezen

Hararetle devamını bekliyoruz.Umarız daha bol fotoğraf koyarsınız,bilmediğimiz yerleri görmek açısından.

Hayırlı yolculuklar eğer kopenhavn uğrarsanız buyrun gidiş rotanız farklı ama heran yollar ne olur bilinmez bir sorunla veya ihtiyacınız olursa elimden gelen yardımı yaparım iyi yolculuklar

Ahmet Belbek

Cavid bey, o zaman ikinci defa caravan hacisi olacagiz demektir. Aklimda iyi kaldiysa 1984 yilinda Kuzey Kutup dairesinde, agustos ayinda kar yaginca geri döndük. Bu defa ama iyi hazirlikliyiz.

Bülen bey ilginize tesekkürler.

Ahmet bey cok tesekkürler. Norvec´te yasayan bir tanidik da ayni teklifte bulundu. Danimarka´da da sizin Email adresinizi not ettim. Böyle gezilerde, bazan telefonda iki cümlelik tercüme yardimi, insana saatler kazandiriyor.

Dettelbach sehrini ve Stellplatz`i cok sevdik. Bir gece daha burada kaliyoruz. Dettelbach sirin bir sehir. Kaldigim yere 250m mesafede iki tane süper market var.

[attachment=1][attachment=2][attachment=3][attachment=4][attachment=5]

Dettelbach 1

Dettelbach 2

Dettelbach 3

Bu cevrede taninmis sarap siseleri

Nmzdeki feribot devamli gidip geliyor

Dettelbach, tablodan fırlamış bir Ortaçağ kenti; ne güzel korumuşlar. Bizde tarihle öğünmeye çok meraklı olan birileri örnek alsalar diyeceğim ama... :mad:

Cavid Sezen

Acil bir durumda her zaman tl yazayım ne olur ne olmaz +45 ülke kodu eğer danimarka icinde direk 24260095 bana 24 saat ulaşma imkanınız olur

Hüseyin ağabey eşiniz ile birlikte güzel bir gezi geçirmenizi diliyorum. Hayırlı yolculuklar.

Hüseyin bey gezinizin güzel geçmesini diliyorum, mutlu anılarınızı bizimle paylaşacağınız için çok teşekkür ederim, iyi yolculuklar :smiley: :smiley: :smiley:

Cavid bey,
Ahmet bey,
Mustafa bey,
Hasmet bey,
Ilgi ve dilekleriniz icin cok tesekkürler.
Bu geceyi (21.05.2011) Hamburg´a 40 km mesafedeki bir kampdisi yerde geciriyoruz. Bir ormanin yaninda bir yer. Ücreti toplam 10 € civarinda. Hamburg otobaninin hemen yaninda.
Sehrin adi :Egerstorf
Koordinatlari :N53°11´54´´ - E10°3´14´´
Yarin Schleswig sehrinde iki müze gezdikten sonra Danimarka´ya gecmek istiyoruz. Danimarka´da nezaman internet olanagim olacak bilemedigim icin biraz acele bu satirlari yaziyorum.
Tekrar cok tesekkürler.

İyi yolculuklar diliyoruz..Seyahat anılarınızı ve resimlerinizi merakla bekliyoruz.Umarım bizde 1-2 yıl içinde karavan ile avrupa seyahatine çıkabiliriz.Bu tür yazılar bizleri hem heveslendirecek hemde referans olacak.
Nuran&Gürcan

Hüseyin bey mutlu ve başarılı gezi olmasını dilerim.
İçkiler likör sanırım. Daha önce uzaktan eğitim hakkını kullanıp yollara düşen aileleri izlemiştim,
sizin gibi işine mola diyebilecek refaha ulaşmış ülke olabilmemizi diliyorum.

Hüseyin Bey, önünüzde son derece keyifli bir coğrafya var. Broşürlerinde bile "karavanınızı alın gelin" diyen bir bölge. İzninizle birkaç öneride de bulunmak isterim.
21 haziranda kutup çemberini geçin. Etrafınızda gün boyu batmadan dolaşan güneşi izleyin. Ren geyiklerini bizim yerimize de fotoğraflayın. Sogne fiyort yakınındaki buzula mutlaka uğrayın. Deniz seviyesinden birkaç yüz metre yükseklikte bir buzul. :smiley: Marketden de kocaman bir somon balığı (Orret) alıp yiyenbilir yapmayı da ihmal etmeyin. ;)
Mutlu, keyifli bir gezi diliyoruz. :smiley:
Ferhat Şirin

Sayin Nurses, karavanla Avrupa gezileri gittikce kolaylasiyor. Hem maddi yönden (kampdisi konaklama yerleri), hem de karavancilarin karsilikli yardimlasmalari sayesinde. Sorulan sorulara güler yüzle verilen cevaplar, lisanin yetismedigi yerde el isaretleriyle. Size simdiden güzel gezi hazirliklari ve güzel geziler dilerim.

Levent bey, bu siseler Bavyera´nin Franken bölgesinin ilginc sarap siseleri. Würzburg sehri yakinlarindaki Franken Sarap Yolunda bu siseleri her yerde görmek mümkün.

Ferhat bey önerileriniz icin cok tesekkürler. Saniyorum 21 hazirana kadar kutup cemberine varacagiz. Tavsiye ettiginiz yerlerden resimler göndermeye calisacagim. Somon baligini belki bu defa kendim de tutabilirim. Oltalar yanimda. Somon baligini füme olarak hazirlamak icin yanimda füme firini götürüyorum. Bu firin cok basit bir sey. Firindan yeni cikmis, sicak bir füme baliginin özel bir lezzeti var.
Asagida linkte görülen Füme firini balikci malzemeleri satilan yerlerden almak mümkün.
http://www.superangler.de/Raeucheroefen-Zubehoer-Gewuerze/Behr-Raeucher-Grillofen::314.html

Bugün danimarka´da Römö adasinda ikinci gecemizi geciriyoruz. Bu adada kampdisi kalacak yer yok. Bu gece kaldigimiz kamping biraz pahali (22€) ama saniter binasini görünce bu paraya deger dedim.

Saniter binasinin dis görüsü
[attachment=1]
Saniter binasinin ici
[attachment=2]

Kampingte motorkaravanlarin durdugu yer.
[attachment=3]

Kampinge yeni gelen ilginc bir karavan
[attachment=4]

Saniter binasi

Saniterbiasinin ici

Kamping Rm

SAM 1041

Süper bir rota .... Gezmek sizden fotoğraf ve yorumlar bizden..... Darısı başımıza diyor ve size hoş sıkıntısız renkli heyecanlı seyehatlar diliyoruz....

İlknur - Mahir

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.