Isıtma Ve Soğutma Için Dometic Freshjet 2200 Alsam?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan surveyteacher Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 2
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,478

surveyteacher

Ana Kamp
Merhabalar, içi tamamen boş 3.5 metrelik bir çekme karavan alıp iç donanımını kendim tamamlamak istiyorum. Henüz yaz için soğutma, kış için ısıtma problemini çözemedim. Çünkü kalıcı ve kaliteli bir çözüm olsun istiyorum. Karavanımda 275 Watt Monokristal Güneş Paneli + 200 amperlik jel akü kullanmayı düşünüyorum. Isıtma ve soğutma için Dometic Freshjet 2200 alsam 200 amperlik jel aküyle (220 voltluk sabit enerjiden bağımsız çalıştırdığımda) yaz ayları için sınırlı kullanımda sorun olacağını sanmıyorum (aküler şarj olacağı için) fakat kışın normal bir çalışma performansında ne kadar süre (kaç saat) kullanabilirim bu aküyle.

Not: Dometic Freshjet 2200'ün pahalı olduğunu biliyorum. Daha uygun fiyatlı tavsiyelerinize de açığım.

Etiketler
Geçmiş konulara ve yazılara bakınca ısıtma ve soğutma için klima kullanımı akü ile pek pratik gözükmemekte. 200 Amper akü bankası sizi yazında kışında birkaç saatin ötesinde idare etmez. Daha tecrübeli ve konu hakkında bilgili arkadaşlar hesaplama yaparak yaklaşık süreyi de size yazarlar muhtemelen.
Bu tür klimalar için ideal kullanım dışarıdan 220 alınmasıdır. Bu da genellikle kampinge uğramak anlamına geliyor.

ısınma için tavsiyem, Truma S3002 tarzı bir LPG li ısıtıcı veya mazotlu webasto/eberschaper gibi bir ısıtıcı almanız. Klimanın ısıtması kış koşullarında 220v alsanız bile yukarıda yazdığım cihazlar kadar verimli olmaz diye düşünüyorum.

Cevabınız için çok teşekkürler sayın mustafaatk... Bu durumda Truma'nın modelleri üzerinde yoğunlaşmam gerek sanırım ısıtma konusunda. Soğutmada da vantilatöre yoğunlaşmam gerek herhalde :smiley:

Truma'nın modellerini de biraz araştırdım internette ama hem satışını hem montajını yapan bir yer bulamadım. Bu konuda önerebileceğiniz bir yer veya websitesi olursa sevinirim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR