İnvertör İle 220 Volt Buzdolabı Kullanım Tecrübeleri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan dogan124 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 390
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 343,416
Teşekkürler @GATOMIC

* Kaç tane yetersiz invertörümüzün kenarda küflendiğini veya ancak alım amaçı dışı kullanıldığını,
* sonuçta bir tüketim ürünü olan akülerle beraber oturup, ciddi bir rantabilte hesabı yapıp yapmadığımızı sormadığınız ve
* Engel’in kullandığı, takozlu cinslerinden de daha gelişmiş yaylarla asılı salıncak kompressörlerden bahsedip kafamızı iyice karıştırmadığınız için, tekrardan bol bol teşekkürler...;)

SCHWINGKOMPRESSÖR
D8838D7A C108 4E6B BC6E 5CEC9948AD03

Son düzenleme:

Etiketler

İyi günler formda yeniyim,elimde 1200 watt DBK POWER invertörüm var yeni aldım.şimdi bununla çalıştırmak için dijitsu db50 50lt mini buz dolabı satın aldım,90 amper aküyle teknede çalıştırmak istiyorum,bir sıkıntı yaşarmıyım tecrübesi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim

İyi günler formda yeniyim,elimde 1200 watt DBK POWER invertörüm var yeni aldım.şimdi bununla çalıştırmak için dijitsu db50 50lt mini buz dolabı satın aldım,90 amper aküyle teknede çalıştırmak istiyorum,bir sıkıntı yaşarmıyım tecrübesi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim

90 amper akü cinsi nedir ? solar jel akümü
güneş paneliniz kaç lık
aldığınız buzdolabı ne kadar güç tüketiyor teknik bilgi tablosunu koyunuz

bu bilgiler ışığında 24 saat kullanımda yeterli olurmu diye sormanız gerekiyor

Buzdolabı dik taşınmamışsa evde fişe takmadan bir süre beklemek gerekir diye biliyorum, Dalgaların salladığı bir teknede buzdolabı sorun yapmaz mı?

90 amper akü cinsi nedir ? solar jel akümü
güneş paneliniz kaç lık
aldığınız buzdolabı ne kadar güç tüketiyor teknik bilgi tablosunu koyunuz

bu bilgiler ışığında 24 saat kullanımda yeterli olurmu diye sormanız gerekiyor
Güneş paneli kullanmıyorum normal yedek 90 amper akü ile çalıştırmayı düşüyorum,kataloğunda tüketim değerleri yazmıyor üstad,biraz işim şansa kaldı sanırım

Güneş paneli kullanmıyorum normal yedek 90 amper akü ile çalıştırmayı düşüyorum,kataloğunda tüketim değerleri yazmıyor üstad,biraz işim şansa kaldı sanırım
Full dolu 90 amper akü , bu buzdolabını bu inverter ile , tahminimce 24 saat , hadi biemedin belki en fazla 36 saat anca çalıştırır.

Güneş paneli şart .

100 lük panel 500 lira 150 lira şarj regülatörü toplam 650 liraya şarj işini çözersin .

Bilgilerinizi paylatığınız için teşekkür ederim.
akü voltajı 9 volt a indiğinde invertör otomatik olarak kapanacak,günlük motor şarzı ve güneş paneli olmadan (panel yer sıkıntısından koyamıyorum ufak tekne)acaba kaç saat kullanabilirim ihtiyacım günlük maks.5 saat.aküm tam şarjda günlük 5 saat dolabı çalıştırırmı acep,
akü voltajım 9 volta düştüğünde motoru çalıştırarak şarj etmeyi düşünüyorum,hatalımıyım saygılar

Merhabalar;
En doğru bilgiyi siz vermişsiniz, umarım bu konuda kafa karıştırmazlar. Ben bu sebep ile bu siteye bir yıldan beri girmiyordum. Bugün tesadüfen girdim.
Benim deneyimim şu: 2014 Haziran ayında 220 buzdolabımın ekovatını danfos 12 volt ekovat ile kullanmaya başladım. Önceden invertör ile 220 kullanırken 300 amper yaşam akülerim gece yarısı bitiyordu. Şindi ise tüm elektrik ihtiyacımı sorunsuz karşılıyor, üstelik yaşam akülerim şu anda 200 amper. Aynı sistemi kullanan arkadaşlarımız var...Zaten bende bir arkadaşımda bu performansı gördükten sonra onun hizmet aldığı aynı firmada değişiklik yaptırdım. 17 aydan beri hiç şikayetim yoktur...

Merhaba, ekovatı 12v a çevirince buzdolabını doğrudan aküden beslemeye başladınız değil mi? Doğru mu anladım?

.

İkisini de hemen satın !

Yapmaya çalıştığınız şey kulağınızı öteki elinizle göstermekten bile daha zorlu. ( Hesap olarak değil, yöntem ve maliyet olarak ! )

Aslında balıkcılar çoktan konuyu çözmüşler bile.
Keşke önce onlara danışsaydınız.. :confused:

Alın en ucuzundan ihtiyacınız büyüklüğünde bir steropor kutu, atın içine marketten aldığınız buzları.
Bu sizi değil 5 saat, 15, hatta 25 saat bile götürür !

Karavancıların bile bu konuda kafası karışık, bir de size bulaşmasın.
Bu yazdığım benimki 9. senede 301. cevap.
Dön derviş dön,,,
:yum:

.

Son düzenleme:

Karavan dostları merhaba,

Buzdolabında kullandığım sistemi sizlerle paylaşmak istedim.

Çekme karavanımda kullandığım mini buzdolabı için, iki adet 65 amper orbus marka jel akü(taşıması kolay olsun diye bir büyük yerine iki küçük) ve 1000 watt tam sinüs orbus marka invertör aldım.

Bir akü ile 10 saat mini buzdolabım çalışıyor. İkisini paralel bağlayıp çalıştırmadım herhalde çalışma süresi iki katına çıkar.

Saygılarımla.

S
Karavan dostları merhaba,

Buzdolabında kullandığım sistemi sizlerle paylaşmak istedim.

Çekme karavanımda kullandığım mini buzdolabı için, iki adet 65 amper orbus marka jel akü(taşıması kolay olsun diye bir büyük yerine iki küçük) ve 1000 watt tam sinüs orbus marka invertör aldım.

Bir akü ile 10 saat mini buzdolabım çalışıyor. İkisini paralel bağlayıp çalıştırmadım herhalde çalışma süresi iki katına çıkar.

Saygılarımla.
Slm.mini buzdolabınızın markası modeli nedir acaba birde 12 voltmu 220 voltmu buzdolabınız..tşk

(Sayın Yusuf Aybek'in çalışmaları ekseninde tartışılan buzdolabı konusunda bildiklerimi ve tecrübelerimi aktarmak için hangi konunun altına yazayım diye şaşırdım sonunda tam konuyu anlatan yeni bir başlık olmasının daha iyi olacağına karar vererek bu başlığı açtım.

Konun tartışıldığı ilk başlıkları aşağıda veriyorum:

Kendi Karavanını Yapanlar; Ducato Camper - Yusuf Aybek (yaybek)

LPG İle Çalışan Buzdolabı Almak İstiyorum

Bu arada gayretli ve başarılı çalışmalarından dolayı Yusuf beyi tebrik etmek isterim)

Yaklaşık 3 yıl önce yaptırdığım karavanıma Regal R1100 marka 220 voltluk bir buzdolabı yerleştirildi. Buzdolabının anlık tüketimi 109 watt günlük toplam tüketim ise 0,6 Kw-saat olarak verilmekte idi. İlk etapta elektrik olmadığında çalıştırmak üzere küçük bir 4 zamanlı jeneratör aldım (kipor kgs980) Gücü 650 watt olan bu jeneratör buzdolabını çalıştıramadı. Yani buzdolabı ilk kalkışta 650 watt dan fazla güce ihtiyaç duyuyordu. Şartlı aldığım bu jeneratörü çok küçük ve sevimli olmasına rağmen iade ettim.

Daha sonra internet ve forumlar üzerinden yaptığım araştırmalar sonucu kalkış kondansatörü olarak isimlendirilen bir parçadan haberdar oldum. Bu parça üzerinde bir miktar elektrik yükü tutarak buzdolabına kalkışta ihtiyaç duyduğu elektriğin bir kısmını veriyor ve bu şekilde dolap elektrik hattından daha az güç istiyor. Bu anlattıklarımı anlayacak ve parçayı dolaba takacak usta bulmak ise daha zor oldu. Sonunda tahminlerimin aksine bu işi yetkili servislerden biri yapabileceğini söyledi. O günkü maliyeti yaklaşık 30 TL idi.

Burada bir bilgi vermek istiyorum. Eğer dolabı çalışır halde, yani kompresör yükte iken kapatıp tekrar açarsanız dolapta bir koruma mekanizması devreye giriyor ve bu süreçte dolap çok fazla akım çekiyor ancak dolap çalışmaya başlamıyor. Üzerindeki yükü atıncaya kadar bu işlem bir iki sefer tekrar ediyor ve sonunda kompresör devreye giriyor. Eğer kompresör boşta iken dolabı çalıştırırsanız dolap normal bir çalışma yapıyor. Yine kalkışta fazla akım çekiyor ama diğeri gibi değil.

Dolapçıda yapılan testde parçanın takılması öncesi kalkışta 1500 watt a kadar güç çeken dolap işlem sonrası kalkışta en fazla 500 watt çeker hale geldi. Bahsettiğim yüksüz başlama durumlarında da 350 watt kadar güçle kalkış yaptı. Normal çalışmada ise 90-95 watt arası güç çektiğini gözlemledik. (dolap sürekli çalışmadığı için akü kapasite hesaplarını bu değer üzerinden yapmamak gerekiyor. Bunun yerine günlük ortalama toplam değer kullanılmalı).

Bir sonraki aşama ise bu değerler ışığında uygun bir inverter almaktı. İnverterde verilecek ilk karar tam sinüs ya da modifiye sinüs seçeneği idi. Fiyatı çok yüksek olması sebebiyle ben modifiye sinüsü tercih ettim. 500-700 watt gücünde, demorajda bunun 2-3 katını verebilen, verimi %90a yakın, standby akımı düşük(0,3-0,4) bir invertörü internetten arayarak 180TL’ye buldum :

http://www.hipernex.com/pro.aspx?CID=2054&IID=23397

Test ettiğimde invertörün dolabı her durumda çalıştırabildiğini gördüm. Toplam ne kadar süre kullanılabileceğini bulmak için 90 amper sulu aküyü tam şarj edip invertör ile buzdolabını çalıştırdım. Karavan yaz sıcağında tam güneş altında durmasına rağmen günlük kullanımdaki gibi sürekli açıp kapamak yerine ancak sabah akşam kontrol için kapağını 7-8 kez açıp kapamak suretiyle dolap tam 45 saat çalıştı. Bu sürenin sonunda akü 10.5 voltun altına düşerek invertörü devre dışı bıraktı.

Normal kullanımlarda bu süreyi tutturmak mümkün değil elbette. Karavanda aydınlatma musluk radyo tv vs. devreye girince süre daha da kısalabiliyor. Ancak biraz dikkatli kullanımla hafta sonu gezilerinde bu çözümün işlediğini söyleyebilirim. Ayrıca sonradan aldığım kipor 1000 jeneratör de gerektiğinde birkaç saat çalıştırılarak açığı kapatabiliyorum.

Seyir halindeyken de (özel yaptırdığım bir pako şalter ile) karavandaki aküye araç aküsünden gelen bir hattı da bağlayarak araç şarjından istifade ediyorum ve bu şekilde dolap yolda sürekli çalışabiliyor.

Şimdilik işler yolunda gidiyor.

Selamlar

Doğan Böncü
Doğan bey bende Parelel bağlı 105+60a iki adet akü var.650 w invertöre bağlı.Dolabım saatte 15 w çeken mini Beko buzdolabı.Çalıştıramadım.Kalkış kondansatörü invertör ile buzdolabı arasına mı koymak gerekiyor..Tşk ederim şimdiden

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR