Inverter Cihazını Çift Kullanım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan makineci48 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,103

makineci48

Yeni Üye
Merhabalar,
Karavanımızda 1200W Carspa marka inverter bulunuyor. 13m3 300amper jel akü ve 450W güneş paneli. Karavanı yaptırdığımız firma bu inverteri yolda giderken araçtan arkadaki jel aküleri şarj etmek için bağlamış. Sormak istediğim bu inverteri araç sabitken jel akülerden 220V kullanmak ; araç çalışırken ise araçtan arkadaki jel aküleri şarj etmek için kullanabilir miyiz? Ya da 220V kullanabilmek için 2. inverteri almak zorunda mıyız ? Teşekkürler.

Etiketler
Merhabalar,
Karavanımızda 1200W Carspa marka inverter bulunuyor. 13m3 300amper jel akü ve 450W güneş paneli. Karavanı yaptırdığımız firma bu inverteri yolda giderken araçtan arkadaki jel aküleri şarj etmek için bağlamış. Sormak istediğim bu inverteri araç sabitken jel akülerden 220V kullanmak ; araç çalışırken ise araçtan arkadaki jel aküleri şarj etmek için kullanabilir miyiz? Ya da 220V kullanabilmek için 2. inverteri almak zorunda mıyız ? Teşekkürler.
Teknik terimlerde hata yok ise neden yaşam aküleri şarj etmek için invertör girmişler sisteme burda bir absürtlük var direk kablo çek zaten şarj eder
İnvertörün yaşam akülerini şarj edebilmesi için önce arabanın alternatöründen aldığı 12 voltu 220 ye çeviriyor sonra bu invertöre akü şarj cihazı bağlayıp tekrar 12 ye düşürüyor kulağı tersten göstermektir ve yanlıştır
O invertörü arabanın heryerinde kullanabilirsiniz ama arabanın aküsünden ayırıp jel akülere bağlamanız lazım panelleri nereye bağlamışlar o zaman güneş paneli zaten yaşam akülerini dolduruyor ki tamamen çorba etmişler sistemi Bodrum'a yakınsanız elimden gelen yardımı yaparım sistemi düzenleyelim büyük bir terlik var

Uzun bir süredir konu kalmış ancak torumda bulunmak istedim. Sanırım yapılmak istenen aracın alternatörüne fazla yük bindirmemekte kaynaklı.
Ben de hali hazırda 2005 model Ford transit 350L karavanımı tamamlıyorum. Aracımda 2 adet 75A KA akü var. Bunların yerine 2 adet 75A agm akü ve yaşam aküsü olarak iki adet 100 A agm akü kurup, araç seyir halinde iken alternatör ile tümünü şarj etmeyi düşündüm. Aile dostum Ford Servisinde elektrikçi. Onunla yaptığım görüşmede alternatörün bu yükü kaldıramayıp yanabileceğini, keza aküye de zarar verebileceğini ifade etti. Ya daha güçlü bir alternatör yada ikinci bir alternatör gerekli ki bu da aracın üretim şekline pek uymadığından vazgeçtik.
Şuan yeni düşüncemiz üstteki dostumuzun sistemine benzer sanırım. Şöyle ki; alternatöre yük bindirmemek için aracın marş aküsüne seyir halinde iken inverter bağlayıp 220 yi de şarj cihazına verip buradan yaşam aküsünü yolda iken şarj etmek. Kamp halinde ise inverter yine yaşam aküsünden beslenecek. (Pako tarzı bir şalter kullanılabilir) bu yolla yaşam akülerini de agm almak yerine jel akü seçebiliyorum. Belki çok mantıklı ve işler bir sistem olmayabilir ancak alternatör veya akülere zarar vermekten daha evla olacağını değerlendirdik.

.
Tamam, dostunuz haklı ama devamen düşünülene anlam vermek zor..

Dünyada karavancıların konuya nasıl yaklaştığı aşağıdaki başlıkta işlenmekte..

Son düzenleme:

Tüketim 15 -20 amperi gecmedikten sonra sıkıntı olmaz. Her iki akü + kutup başına 20 amp sigorta konulmalı.
Mars esnasında araç aküsü ile yaşam aküsünu ayırmanız gerek. Gerisi boş konuşmalar bana göre.

Uzun bir süredir konu kalmış ancak torumda bulunmak istedim. Sanırım yapılmak istenen aracın alternatörüne fazla yük bindirmemekte kaynaklı.
Ben de hali hazırda 2005 model Ford transit 350L karavanımı tamamlıyorum. Aracımda 2 adet 75A KA akü var. Bunların yerine 2 adet 75A agm akü ve yaşam aküsü olarak iki adet 100 A agm akü kurup, araç seyir halinde iken alternatör ile tümünü şarj etmeyi düşündüm. Aile dostum Ford Servisinde elektrikçi. Onunla yaptığım görüşmede alternatörün bu yükü kaldıramayıp yanabileceğini, keza aküye de zarar verebileceğini ifade etti. Ya daha güçlü bir alternatör yada ikinci bir alternatör gerekli ki bu da aracın üretim şekline pek uymadığından vazgeçtik.
Şuan yeni düşüncemiz üstteki dostumuzun sistemine benzer sanırım. Şöyle ki; alternatöre yük bindirmemek için aracın marş aküsüne seyir halinde iken inverter bağlayıp 220 yi de şarj cihazına verip buradan yaşam aküsünü yolda iken şarj etmek. Kamp halinde ise inverter yine yaşam aküsünden beslenecek. (Pako tarzı bir şalter kullanılabilir) bu yolla yaşam akülerini de agm almak yerine jel akü seçebiliyorum. Belki çok mantıklı ve işler bir sistem olmayabilir ancak alternatör veya akülere zarar vermekten daha evla olacağını değerlendirdik.
Enejı kaybından başka bır işe yaramaz bence. Çünkü enerji çevrimlerinden dolayı birde kayıpları karşılarsınız.

.
Tamam, dostunuz haklı ama devamen düşünülene anlam vermek zor..

Dünyada karavancıların konuya nasıl yaklaştığı aşağıdaki başlıkta işlenmekte..
Evet bu sabit konuyu uzun zaman evvel detaylı okumuş ve çok beğenmiştim. Altta yorum yapan dostlarımız da haklı (biraz mizaçları sert kaçsa da :smiley:). Sanırım benim şimdilik uygulamam alternatör veya marş akülerini kamp sistemime dahil etmemek olacak. Zaten 200 ve üzeri amperde jel akü ve 200w civarı panel benim yaz aylarında günlük kaybımı yerine koyabilecek, zor durumda ise en az 3 gün idare edebilecek düzeyde.
Ancak araya sigorta koyma konusunu değerlendirerek bir deneme de yapabilirim. Tabi bunun İçin pens ampermetre ile doğru ölçümler yapıp alternatörün de fabrika verilerini tam olarak incelemek en doğrusu olacaktır.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri