International

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan baymineral Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 30
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 33,478
Ynt: International

baymineral' Alıntı:
Bugün bisikletle geniş bir İzmit turu atarken Yahyakaptan Mahallesi yakınlarında bu araçla karşılaştım. İlk bakışta Lada Niva sandım ama International diye bir marka olduğu yazıyordu. Şüphe çekmemek için tek bir fotoğraf çekmekle yetindim.

"International diye bir marka" bu söz çok garibime gitti, neden mi? International markası Uzan 'lar tarafından yanılmıyosam 1990 yılların başına kadar Gebze/Çayırova 'daki fabrikada kamyon ve kamyonet üretimi sürdürdü. Geçmişi çok eski olmadığından garibime gitti.

BU aracın kamyonetinden dayımın vardı 85 li yıllarda. Araç benzinli 6 silindirdi ve kullanması öyle zevkliydiki anlatamam.

AAAhhhhhh şu eski zaman arabaları...
Bizim o zamanlar herhalde tek merakımız araçlardı. Birde düşününkü ben bir yıl normal lise eğitimi aldığım halde bırakıp araba sevdası yüzünden Meslek Lisesi Motor Bölümüne girmiştim. Eee atölyemize bakıma gelen Dodge ve Inter Ambulanslardan çok benzin çekmişliğimiz vardır. Baksanıza alışkanlık yapmış bi kere bu zamanda bile 6 silindir arabalar binmek istiyorum.

Etiketler

m38a1' Alıntı:
bu international denen seyin kamyonları var enter diye herhalde o olması gerek.duyduguma göre cj 6 ların fabrika cıkısı orjinal motoru bu enter ciplerin motoruymuş. bir bilginiz varmı?
Sadece cj6. deyil türkiyedeki cogu cj üstünde ınter motor vardır.
Ama ufak tefek tadilatlarla ama işin özü inter motordur.
Saygılar

Merhabalar arakdaşlar,

Gördüğünüz araç şuan bende.. tamamen en ince ayrıntısına kadar hatta abartarak vidalarına kadar restarasyonda,
Aracın tüm parçalarını söktük şuan kaporta işlemlerinde, gerçekten beni üzen araç çok kötü bakılmıştı çürümüyen tek bir parçası dahi yok. Araç 1979 5700 395 Pc lik araç otomotik vites, klima hidrolik direksiyon'a kadar herşey var.. Eğer bir aksilik çıkmassa 1 ay içinde kaporta işlemleri bitmiş oluyor aynı anda motor'u şuan motorcuda döşemeleride döşemecide. En yakın zamanda bitirip araçı sizlere sunmak istiyorum..
Araç gerçekten kaportaya girmeden ki hali berbarttıı.. İnsanın içi cız ediyor ;)

Şuan'a kadar yaptığmız işlemler ;

Alt taban tamamen elden geçip kalınlaştılıpmış paslanmaz saç ile yenilendi.
Çamurluklar değiştirildi.
Arka bagaj kapağı tek kapak haline getiriliyor
Kapılar direkli kapılar'a çevriliyor

PIC 0001

PIC 0002

PIC 0004

PIC 0003

Enter'den bahsedildi sanırım..1979 model 1230 dizel orijinal..Sıfır alındı 1983 senesine kadar kullandığım araç.

selam "Snapback" bu araç (lacivert enter) dediğim gibi bir zamanlar bendeydi,,,
ama bendeyken gercekten bu kadar kotu değildi,, hani en azından boğazda gezerdim:smiley:)
benim bir donem yapmak istedigim seyi yapıyorsun...
o yuzden aracın restorasyon resimlerini vakit buldukca koyarsan sevinirim...
kolay gelsin...

Arkadaşlar merhaba

Öncelikle sizlerin bir kaç fikrini almak istiyorum,

Bugun itibari ile araca tamamen başlamış bulunmaktayız, ben aracın dışında bir kaç değişiklik yapmayı planlıyorum mesala aynalar ve kapı kollarını biraz daha modern bir hale yani eski nikelajlardan yeni model araçlarının kine dönmeyi planlıyorum ve arka camı düz dikdörtgen cam haline getirmeyi planlıyorum sizlerin düşünceleri nelerdir?

Merhabalar...Scout gerçekten efsane araçlardan biridrir....Sizi kutluyorum...Aracınız yanılmıyorsam İzmit tarafında satılıktaydı 1-2 yıl öncesine kadar....Ayrıca aracınızı Türkiyeye ithal eden kişide Aksarayda İnter parçacısı olan İnterpar firmasının sahibi Ahmet bey iidi bildiğim kadarı ile....Zaten 79 model scout pek bulamazsınız.Daha önce gelenlerde bir önceki kasadır ve sağlık bakanlığının ithal etmiş olduğu araçlardır...Sahibinden klasik arazi aracı bölümüne bakmışınızdır ..Orada 2-3 adet.bir önceki kasa olan scoutlardan var...Benimde size nacizane tavsiyem...Asla ve asla orjinaline sadık kalarak restore etmenizdirki...Gerçekten koleksiyonluk bir araç ortaya çıkar..Tabik zevk ve karar sizindir....Tekrar sizi kutluyorum ve kolay gelsin diyorum...Merakla fotoları bekliyoruz..Hoşçakalın..

ali fuat yongacı' Alıntı:
Merhabalar...Scout gerçekten efsane araçlardan biridrir....Sizi kutluyorum...Aracınız yanılmıyorsam İzmit tarafında satılıktaydı 1-2 yıl öncesine kadar....Ayrıca aracınızı Türkiyeye ithal eden kişide Aksarayda İnter parçacısı olan İnterpar firmasının sahibi Ahmet bey iidi bildiğim kadarı ile....Zaten 79 model scout pek bulamazsınız.Daha önce gelenlerde bir önceki kasadır ve sağlık bakanlığının ithal etmiş olduğu araçlardır...Sahibinden klasik arazi aracı bölümüne bakmışınızdır ..Orada 2-3 adet.bir önceki kasa olan scoutlardan var...Benimde size nacizane tavsiyem...Asla ve asla orjinaline sadık kalarak restore etmenizdirki...Gerçekten koleksiyonluk bir araç ortaya çıkar..Tabik zevk ve karar sizindir....Tekrar sizi kutluyorum ve kolay gelsin diyorum...Merakla fotoları bekliyoruz..Hoşçakalın..

Ali Fuat bey ben geçici bir süre Artvin'de ikamet ediyorum , bende 1972 İnternational Travelall 4x4 araç var ve bu aracı yeni aldım.Bu aracın bazı parçalara ihtiyacı var ancak bu bölgede bir parçacısını bulamadım , mesajınızda belirttiğiniz inter parçacısı Ahmet beyin iletişim bilgileri sizde mevcutsa ve bildirebilirseniz sevinirim yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

Merhabalar.....Öncelikle kusura bakmayın diyorum...Çünki mesajınızı henüz okudum...Tesadüfen sitede gezinirken ,,birde inter bölümüne bakayım dedim ve mesajınızı henüz okumuş bulundum..İstanbul aksaray semtindeki inter parçacısı Ahmet beyin yine aynı yerde olup olmadığını bilemiyorum...Bende İstanbulun merkezine bir hayli uzak yerde ikamet ediyorum...Ama yolum aksaray yedek parçacılarına düşer düşmez ilk işim size haber vermek olucak...Yeşil ve cennet Artvine selam olsun..Hoşçakalın...Saygılarımla...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,086
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR