İnternational 800-B

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Merih Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 20
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,986

Merih

Ana Kamp
Yer
Kayseri
Selamlar 1972 model İnternational 800-B model suv ile ilgili arkadaşlar varsa ve araç hakkında kısaca bilgilendirme yaparlarsa çok memnun olacağım...Böyle bir araca alıcı olmaya niyetim var da.

Etiketler

Ynt: İnternational 800-B

mrb genekde sağlık bakanlığından çıkma bidiğim kadar alt takımı tipik jeeple aynı sağlam bir kasa
yaşına göre gösterişli göğüs 4cyl motor benzinli torku emsallerine göre yüksek hoş bi araçtır motor parçaları v8 interin 2ye bölünmüşü
aslında ruhsatlı bulabilsem süper bi makina ortaya çıkarabilirim diye düşünüyorum çünki her türlü oynamaya müsait makaslı olduğundan
istediğin difransiyeli takabilirsin direksiyon hiroliğe çok kolay çevriliyor kaputun altına istediğin motoru sığdırabilirsin
özelikle soracağınız bir şey varsa cevap vermeye çalışırım selamlar

NTER SCAOOT

1971 model scout 800 b kullanıyorum. yaklaşık 1 yıldır restorasyonda. en ince detayına kadar toplanıyor şuan. kaporta dan şaseye döşemeden aksesuara tüm parçaları yenileniyor. sırf 3.000 tl lik parça getirttim amerikadan. 3-4 aya kalmaz yola çıkar. araba ile ilgili herşeyi bana sorabilirsin.

Aracımı biraz daha yakından tanıtmak anlamında resimler ile anlat mak isterim. Aracı 2006 senesinde edremitten aldım. Gerçekten pırıl pırıl ve güzel bir araç idi. İlk anki yani yeşil olduğundaki resimleri böyleydi.[attachment=4][attachment=4]
daha sonra keyfe kedef kaprtadaki 1-2 çatlağın giderilmesi için kiracımız olan kaprtacıya aracımız bıraktık ve biraz da dolduruşa gelerek 2008 senesinde aracımızın rengini değiştirme kararı aldık. [attachment=5]

Lakın aracımız bu renk değimi işlemleri sırasında 6 ay boyunca o usta sizin bu usta bizim gezdi, neredeyse artık yürümez hale geldi. Resimlerde iyi durduğuna bakmayın inanılmaz kötü bir boya işçiliği neticesinde aracımından inanın soğudum.
2009 yılı sonunda tanıştığım AHM Otomotivden Murat isimli dostum sayesinde heacanım yenilendi ve aracımı restore etme kararı aldım.

Aracım öncelikle şaseden ayrılarak şase ve kupa kumlama yapıldı ve çürük olan yerler tadil oldu.Bu süreçte aracımız ile ilgili olarak Amerikadan , tüm fitillerini ; ön ızgarasını ,depo kapağını , far çerçevelerini ,çıkış manifoltunu ,sileceklerini,amblemlerini , iç kapı kollarını iorjinal AM radyosunu, antenini ,kapı kilitlerini ,vites topuzlarını , direksiyon göbek ve korna tertibatını ve 5 adet orjinal jant kapaklarını getirttim.
Bu arada aracımı kesinlikle modifiye etmediğimi tamamen orjinaline sadık kalarak toplamaya çalıştığımı belirtmek isterim.
Aracın üzerinde 152 kübikinçlik 4 silindirli orjinal motorunu rektefiye ederek ve uyguluyoruz.3 ileri manuel vitesi ve dana 20 arazi şanzımanınının tüm iç aksamını yeniledik.Ayrıca aracım tüm elektrik tesisatını atarak komple sıfırladık. Dana 44 difensiyel kullanılan aracın diferansiyel bakımları yapıldı ve tüm amortisörleri değişti. Orjinal makasları sapasağlam olduğu için bir revizyon yapmadık. Tüm fren rekorları ve kampana içleri tesisatı sıfırlandı.
Tüm kaprta yaklaşık 2 ay süren bir revizyonla tamamlandı ve astar boyası atıldı. Şuan aracın motor ve şanzımanı monte ediliyor ve akabinde de boyaya girecek. Neticelendiğinde ise aracım şu hali alcak diye bekliyorum.[attachment=3]

Scout sf

S5000797

037

ilginize teşekkürler ben aracı off road olarak topladığınızı düşünmüştüm bendeki araç hemen hemen aynı özelliklerde ve tüm bakımları yapılmıştı fakat uzun zamandır kapalı garajda şimdi ise offroad için motoru daha büyük bir motorla değiştirip altını takviyeleyip sahalara çıkarmayı planlıyorum o açıdan sormuştum çok çok teşekkürler

Aracıma Taksim de parça ararken bir parçacı arkadaş sizin aracınıdan bahsetmişti. Hatta hardtop u kısalttığınızı görmüştüm. Ancak aracıma kıyamadığım için tamamen orjinaline sadık kalacak şekilde restorasyon kararı aldım. Aracım çıktıktan sonra ilk fırsatta tanışmak isterim.

cimbomlu olarak şu ultraaslan olan araç çok güzelmiş paylaşım için tşk

1970 model international scout 800 B aracım var fakat biraz bakıma ve parçaya ihtiyacım var yardım ederseniz sevinirim.

IMAG1389

çok sevdiğim araçlardır ileride bir tane sırf keyif için yapıp gündelik binicem :smiley:

Bende Nissan Patrol topluyorum 89 model 3300 turbo dizel motorlu ve araştırmalarım sonucu gördümki, maerikada scoutlar benim aracın motoru olan SD33T ile de satılmış. Muhtemelen Piyasadan bulunabilecek SD33 düz dizel yada SD33T turbo dizel motorlar bu araçlara kolay adapte edilebilir.

teşekkkür ederim . bide bilgisi olan varsa americadan getirilen parçalar gümrekten geçerken sıkıntı oluyomu bunun dışında aracı toplayan arkadaşlarla irtibata geçebilirsek ayrıca merak edenler için türkideki diğer scoutların fotolarıda http://www.facebook.com/media/set/?id=720087001&tid=236676913075804&frecId=false&skipClustering=true&qn=1326319761&success=4&failure=0&set=oa.236678166409012#!/groups/236676913075804/ burda

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR