İnsan Günde Kaç Km.Yürüyebilir.?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tolgaturk Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 73
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 330,497
Ynt: İnsan Günde Kaç Km.Yürüyebilir.?

Merhaba,bende fikirlerimi paylaşmak isterim.Eğer uzun süreli bir yürüyüş düşünülüyorsa insanın kendisini fiziksel olarak olabilecek en iyi dayanıklılık seviyesine getirmesi gerekir.(malzeme ve donanımın eksizsiz olmasıda gerekli)Konsantrasyon sağlanmalı,bu fiziksel yeterliliğin en büyük destekcisi.Mesafe konusunda bir fikrim yok ama,zaman ilerledikce adelelerin yorulacağını ve performansın kişiye göre değişen oranlarda düşmeye başlacağınıda hesaba katmak gerekir.Ayak parmaklarında,ayak tabanında vs. oluşabilecek problemlerinde oldukça olumsuz etkisini unutmamak gerekir.Sonuç olarak yazdıklarım benim kişisel görüş ve deneyimlerime dayanmaktadır.Hepinize selamlar.

Etiketler
Ynt: kaplumbağa yürüyüşü

5 kaplumbağa pikniğe gitmeye karar vermişler. Nereye gitsek diye tartışırken 6 ay geçmiş. Malzemeleri hazırlamakta 6 ay sürmüş. Çıkmışlar yola yanlarında erzaklar. Piknik yerine varmak 2 sene sürmüş.

Neyse sermişler sofrayı1 haftada . Fakat tuzu unutmuşlar. İçimizden bir geri gitsin tuzu alsın gelsin demişler. Kim gidecek diye 1 gün tartışmışlar. Sonunda en küçük olan tosbağanın gitmesini kararlaştırmışlar. Küçük kaplumbağa giderim ama bir şartım var demiş. Nedir demişler: Ben dönünceye kadar kimseye yiyeceklerden bir lokma bile yemeyecek. Tamam söz demişler kimse birşey yemeyecek.

Neyse küçük kaplumbağa geri yola çıkmış. Gidiş o gidiş aradan 1 ay, 6 ay, 1 sene 2 sene geçmiş geri gelen yok. Yaşlı kaplumbağa artık açlığa dayanamayacağım birkaç lokma bir şeyler yiyelim demiş. Öbürleri olmaz söz verdik demişler. Aradan 1 ay daha geçmiş gelen yok. yaşlı kaplumbağa artık ben yiyeceğim sizde yerseniz yiyin demiş. Onlarda bari bizde birer lokma birşey yiyelimde açlığımızı bastırsın diye sofraya uzanmışlar. O esnada çalıların ardından bir çıtırtı duyulmuş ve küçük kaplumbağanın başı görünmüş.

Sonra demişki: SİZİ UYANIKLAR, BEN SİZİN BEN OLMADAN YİYECEĞİNİZİ BİLİYORDUM. OYÜZDEN GİTMEDİM VE ÇALILIKLARA SAKLANDIM. NASIL YAKALADIM SİZİ..............

aslankurt72' Alıntı:
İşin teorisi tam techizatlı piyade (yaklaşık silah,techizat,su,kumanya 30 kg.) normal arazi ve hava koşullarında saatte 4 Km.(50 dk.yürüyüş 10 dk.mola) ile 8 saatte 32 km. yürür.Acil durumlarda cebri yürüyüş yapılır bu da 4*10= 40 km. dir.Bu durum arazi,hava ve zemin durumuna göre daha da düşebilir.

Teorik olarak doğru bir hesaplama. Şimdiye kadar bir günde yürüdüğüm en uzun mesafe yaklaşık 45km idi. Sırtımızda 1 haftalık kamp malzemesiyle birlikte ve 5 günlük ekspedisyonun son gününde onca yorgunluğun üstüne bu mesafeyi katettik. İşin aslı, bahsettiğim son günün akşamına kadar yaklaşık 25-30km'lik bir yol katetmiş ve o günü bitirdik zannedip tam kamp atmayı düşünürken yaşadığımız bir takım aksilikler yüzünden acilen toparlanmış ve gece 02'ye kadar yüksek tempoyla yürümeye devam ederek faaliyeti tamamlamıştık. Yürüdüğümüz arazinin rakımı 600-1000m arasında sürekli tırmanış ve inişlerle doluydu.

Bu gibi birkaç günden uzun süren faaliyetlerde belki ilk veya son gün bu kadar uzun mesafeler yürünebilir ama eğer arazi düz değilse bu mesafeyi hergün katetmek çok ama çok iyi bir kardiyo ve kondisyon gerektirir. Normalde kendimizi çok zorlamadan (dağlık arazide) bir gün içinde katettiğimiz mesafeler hep 20-30km mesafeyle sınırlıydı. Zaten bu mesafelerden öte kondisyonu zorlamak, bir sonraki günlerde kendimize ve ekibe sıkıntı yaratmaktan çok öte gitmez. Böyle uzun faaliyetlerde katedilen yol düz ise bu mesafe 30-40km'lere artırılabilir ama yine de ben bu limitlere zorlamazdım.

Eğer (teorik olarak) sadece 1 gün içinde yürünebilecek mesafeyse merak edilen, yol düz ise, çok iyi bir kondisyonla 60-70km yürünebilir derim... Ama teorik olan bu mesafeyi hergün yürümek imkansızdır. Bu gibi faaliyetlerde bulunacakların su (mineral) alımını ve beslenme (enerji) konusunu çok iyi bildiğini farzediyorum.

Avcılıklada ugrastıgım içim yıllardır dağlarda gezerim.Bu tecrubelerime göre günde en fazla 40 km yürünür.daha fazlasını ıdda eden kişi profesyonel kişildir bence.
Saygılar...

Yürüyüş performansına kabaca etki eden faktörler:

1) Arazi yapısı,
2) Taşınan yükün/çantanın ağırlığı,
3) Mevsim ve hava koşulları,
4) Beslenme/sıvı alımı ve sağlık durumu,
5) Uygun giyim, ayakkabı, malzeme kullanmak,
6) Mola sıklığı ve süresi,
7) Yaş ve kondüsyon gibi faktörler.

Kat edilecek mesafeyi, molalar hariç, her saat için ortalama 3 ila 5 km. olarak hesaplamak yerinde olacaktır.

merhabalar
kendi çapımda profesyonel bisiklet sporuyla uğraşıyorum.antrenmanlı olduğum zamanlar bile 30km/h tempoyu yakalayamıyorum diyebilirim 27-28km/h en fazla ve böyle 100-150km yol alabiliyorum daha fazlasını denemedim.yürüyerek günde 12 saat ve 100km yi düşünemiyorum.

şimdi 12 saatte 100km yürünür mü yürünmez mi?cevap alamadım bu soruya ;D ::smiley:

Gerçekçi olmak gerekirse, elverişli koşullar altında 12 saatte 30 ila 45 km arası yol alınabilir.

AlperGunay' Alıntı:
Gerçekçi olmak gerekirse, elverişli koşullar altında 12 saatte 30 ila 45 km arası yol alınabilir.
öncelikle buna cevap yazayım benim günlük olarak yaptığım yol 20 km haftasonları.bahçeye yürüyerek gidip geliyorum ve gidiş 10 km yaklaşık 1 saat 30 dk sürüyor ve ertesigün tekrar devam ediyorum.şimdi 10 -12 saatlik bir yürüyüşen az 50-60 km yapar ki askerde standart techizatlı olarak 6.5 km yanlış hatırlamıyorsam.saygılarımla

Kurtüluş savaşında türk ordusunun Uşak civarından İzmire o şartlarda yani Düşmanı kovalayıp vereceği zaraırı önlemek için 10 günde (yaklaşik rakamlardır) 400 km yol gittiğini bi yerde okumuştum.
Benim bildiğim yürüyüş hızı ortalama 5 km/saat tir. Devamlılık konusu olası birçok faktöre göre değişir. Günde 100 km gidenin yolu açık olsun :D :D ama 3 km gidenede bi sözüm olmaz :D
Benim diyeceğim hiç yürümeyip (hele doğada) her yere ( 500 mt ye ble) araçla gidenleredir. Doğa bize ayaklarımızı yürüyelim diye vermiş dikkat ederseniz araçla gezilen bir yerle motosikletle gezilen bir yer devamla biskletle gezilen bi yerle yürüyerek gezilen yer arasında dağlar kadar fark vardır. İnsan doğasına en uygun gezi şekli yürüyerek gezmektir.İnsanın bütün duyuları yürümek ve koşmak üzerine adaptasyon geçirmiştir. Yani yürürken çevremize olan konsantrasyonumuz daha fazla oluyor ;) Rüzgarı ,kokuları, havayı, kısacası doğayı daha hissederek gezeriz. Koşu hızından fazla hızlarda bazı duyularımız iş görmez.
Örnek ben arabayla gezerken yalnız görsel hafızamda kalan yerlari hatırlıyom ama yürüdüğüm yerleri kokusuyla ,ağaçlarıyla,havasıyla,suyuyla, hatırlıyorum.

Yürüyelim arkadaşlar :D :D

— Açık ve düz bir alanda bir insan 5 km ./h.lik normal yürüyüş hızı ile dakikada ortalama 85 m . yol alır. Bu da 1 km .lik bir yolu 12 dk. gibi bir sürede alacak demektir.
— Bozuk ve inişli çıkışlı bir arazide de 1 km .lik bir mesafe aynı hızla 20 – 25 dk. gibi bir sürede tamamlanacaktır.
— 250 m .lik uzun çıkış ve inişleri bulunan bozuk bir arazide de 1 km .lik bir mesafe, yine aynı hızla 40 dk. gibi bir sürede bitirilecektir.
Bu rakamlar yürüyüşçüye sırt çantası yüklenmeden elde edilen ortalamalardır.

http://www.doga35.org/faydali-bilgiler/malzemeler-ve-pratik-bilgiler/67-rehber-cantasi.html

insanın yürüme hızı yaklaşık 1.5 m/sn'dir. Ortalama bir insan adımını 75 cm olarak kabul edersek, insan saniyede iki adım atar. Bu da ortalama saniyede 1.5 metre yol anlamına gelir. Bu hızla insan yine ortalama olarak saatte 5 kilometrelik yol alır.

http://www.saidnursi.de/tr2/index.php/HALiL-AKGUNLER/Ruh-Surati-Hayal-Hizi.html

Benim bugüne kadarki deneyimlerim de benzer yönde. 3 hafta önce yaptığım yürüyüşte, sırt çantası (tam kamp yüküyle) ve hızlı bir tempoda yürümeme karşın (yolun yarısı yokuştu) 1,5 saatte 6,5 km yol alabildim.

Bir-iki örnekle daha devam edelim:

Sırt çantasız ortalama hız, düzgün arazide 4,5–5 km/saat kadardır. Sırt çantası varsa bu 3,5 km/saat`e düşer. Arazi şartları da hızı etkileyecektir. Sert olmayan kumlu yolda ortalama hız 2,5 km/saat civarında olup sık orman içinde bu 2 km/saat`e kadar düşer. Dağlık arazide yokuş tırmanırken ise hız yaklaşık 1,5 km/saat olur.

http://www.outdoororacle.com/doga-sporlari/kara/hiking/bilmeniz-gerekenler/dogada-yuruyus-teknikleri.html

Adım geniĢliği: her iki ayağın dikey eksenleri arasında kalan uzaklığı ifade
eder. Bu ölçü, yetiĢkinlerde ortalama 5 ile 10 cm arasında değiĢirken ortalama
olarak 8 cm kabul edilir (Çizim 2.3). Adım geniĢliği, iki ayak çizgisi arasındaki
mesafedir. Topuk ortasından veya ayak bileği eklemi ortasından ölçülür (Çizim
2.3).
 Adım uzunluğu: Yürüme sırasında iki ayak arasındaki mesafedir.
 Çift adım uzunluğu: Aynı ayağın iki topuk vuruĢu arasındaki mesafedir.
 Ayak açısı: Gidilen yön ile ayağın ortasından geçen çizgi arasındaki açıdır.
Çizim 2.3: Adım ölçüleri
21
2.3. Hız
Yavaş yürüyüş sırasında dakikada yaklaşık 70 adım atılırken bu sayı, hızlı yürüyüş
sırasında 130‟a kadar çıkabilir.
Dakikada yaklaşık 90 adım atan yetişkin bir insan, saatte ortalama 4 km yol yürür.
formülü ile hesaplanabilir.
Yürüme siklusunun süresi, yürüme hızına bağlıdır (Tablo 2.1).
Normal yürüyüşte ortalama değerler Erkekler Kadınlar
Adım uzunluğu (cm) 79 66
Çift adım uzunluğu (cm) 158 132
Dakikadaki adım sayısı (adım/dk) 117 (60-132) 117 (60-132)
Hız (m/sn) 1.54 1.31
Adım geniĢliği (cm) 8.1 7.1
Ayak açısı 7 6
Tablo 2.1: Normal yürüyüĢte ortalama değerler

Bu son verdiğim tamamen yürüme konusuna ayrılmış bilimsel değeri olan bir kitap. Merak edenler PDF'sini şu adresten indirebilirler:

http://sdb.meb.gov.tr/dersler/modul/Ortopedik%20Protez%20ve%20Ortez%20Alan%C4%B1%20Mod%C3%BClleri/Ortopedik%20Ortezler%20Dersi%20Mod%C3%BClleri/3.%20MOD%C3%9CL%20MOD%C3%9CL%20Y%C3%9CR%C3%9CME%20ANAL%C4%B0Z%C4%B0%201.pdf

Acemiliğimi Isparta- Eğirdir Dağ kom. okulunda yapmıştım. Ordaki eğitimlerin içinde harita ve pusula ile arazide nokta bulmayı kapsayan travers dedikleri bi eğitim vardı. Ben 325. dönem olarak kış ayına denk gelmiştim. Şubat ayında aksam 8:00 den sabah 8:00 kadar 12 saatlik sürede arazide belirlenmiş 7 noktayı sırasıyla bulacaktık. Yola çıktığımızda kar hafifden serpiştirmeye başlamıştı ve gecenin ilerleyen saatlerinde tipiye döndü. Rüzgar soldan çarpıyor bedenin solu karla kaplanıyor. Yoruluyorsun dinlenemiyorsun; terlisin ve durduğun anda buz kesiyorsun, susuyorsun mataralardaki su donmuş içemiyorsun. Hem enerji versin hem de yürürken yiyebilelim diye eti cin almıştık, ortasındaki marmelatı donmuş diş geçmiyordu.Tabi bu ara sırtta çantamıız, elimizde tüfek ve ayakta botlarla yürüyoruz. O geceyi hayatım boyunca unutamam. Neyse o şartlar altında biz 3 kişi ( timler 3'erliydi) o gece 12 saatte tam 48 km yürümüşdük. Tabi bu ektrem bi durum askerdesiniz bi nevi mecbursunuz yada o nasıl bi psikolojiyse öle yapıyorsunuz ama bi daha aynı şeyi yapabileceğimi sanmam.

Evet, güzel bir konu, yürüyüşle alınabilecek mesafeler her zaman ilgimi çekmiştir.
Kendi hesaplamalarıma göre; düz yolda saatte 7-8 km hızla yürüyebiliyorum.
Dağlık arazide ise, fazla mola verme ihtiyacından dolayı, saatte ortalama 4 km civarında yürüyorum.

Uzun bir günde, Sabah. 6:00'dan - Akşam 20:00'a kadar yürürsek ve bunun 4 saati de mola dersek;
Düzyolda: 1 günde 10saat x8 = 80 km yürüyebilirim. ama tabiyki bu sağlıklı değil.

Engebeli arazide ise, 30-40 km yürünebilir. Ancak bu mesafenin yarısı bile yürünse, ertesi gün aynı şekilde yürünemez, bilhassa diz sağlığı ve menisküs açısından çok sakıncalı olabilir.
Uzmanlar, bilhassa kalp sağlığı açısından günde 10 bin - 20 bin adım arası aktivitenin, sağlık açısından çok iyi olduğunu, ömrü uzattığını, ancak fazlasının zararlı olacağını söylüyor.
Bu da hesaplamalarıma göre, 8 ila 20 km arası bir mesafe ediyor.

Bence çok uzun ve sürekli yürüyüşler, sağlıklı değil. Birde hızlı yürüyünce çok fazla su kaybediliyor.
Bu yüzden trekking olarak, günde 15 km, düz yolda ise 30 km'yi geçmemekte fayda var diye düşünüyorum
10 günde ise, koşullara göre 100-200 km arası yürünebilir.

FM 21-18 FOOT MARCHES ( piyade yürüyüşleri) talimnamesi cebri ( zorlu) yürüyüşler bahsinde aşağıdaki bilgileri verir.; umarım bir fikir verir…..

Planlama maksadıyla; saatte 4 kilometrelik bir hızla, 8 saatlik bir yürüyüş sonunda 32 km.’lik bir mesafenin katedileceği hesaplanabilir. Cebri yürüyüşte, genellikle yürüyüş hızından ziyade yürüyüş süresi uzatılarak yürüyüş mesafesi arttırılabilir. Bununla beraber duruma bağlı olarak yürüyüş hızı da arttırılarak istenen mesafeler katedilebilir.

Cebri yürüyüşler birliklerin muharebe etkinliğini zayıflatır. Ancak, muharebe sahasındaki acil durumlar, azami güç sarfiyatını zorunlu kılabilir.Birlikler yürüyüş bitişinde etkin muharebe güçlerini koruyabilmeleri için, günün çok sıcak zamanlarında yürüyüşten kaçınılarak bu saatlere istirahat planlanır.

Cebri yürüyüşler için uzun mesafeler; 24 saatte 56 kilometre, 48 saatte 96 kilometre veya 72 saatte 128 kilometredir. Bu şekildeki yürüyüşlerin sonunda taktik duruma göre birlikler istirahat ettirilir.

Yürüyüşün sabah alacakaranlık başlangıcında başladığını kabul ederek, 52 km lik cebri yürüyüşte zaman çizelgesi aşağıdaki gibidir.

Saatler
Birinci safha : Saatte 4 km süratle 20 km 5
(gündüz yollarda)

Öğle yemeği ve dinlenme süresi 2

İkinci safha : Saatte 4 km süratle 20 km 5
(gündüz yollarda)

Akşam yemeği ve dinlenme süresi 6

Üçüncü safha :Saatte 3 km süratle 12 km 4
(gece yollarda)
——
Toplam zaman 22

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri