İnsan Günde Kaç Km.Yürüyebilir.?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tolgaturk Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 73
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 330,549

Etiketler
Geçen yıl evimde fransadan çıkıp dünyayı sadece yürüyerek gezen bir gezgin agirlamistim. İsteyince mesafe kavramı sonsuz.

Sent from my SNE-LX1 using Tapatalk

5 buçuk saatte 30 km yürüdüm. Gültepe den Başakşehir e. Vardığım noktada 2-3 saatlik uykuyla bunu her gün yapabilirim. Tabi bilmiyorum ne kadar normal olur!

Ynt: İnsan Günde Kaç Km.yürüyebilir.?

Kervansaraylar arası mesafe, günde 8-10 saat yürüyüş hesabı ile, 30-40 km. dir.

Acemi yürüyüşçü, 25 den sonraki her km. için iftahar hakkına sahip olmalı. :D

En basit ve kolay hesap bu işte.

Bunu ben de İlber Ortaylı ve Celal Şengör'ün olduğu bir programda izlemiştim ve onlar "Eski zamanlarda şehirlerarası kervan yollarında insanların ve kervanların yolları güzergahlarında hep ortalama 45 Km. aralıklarla HAN veya KERVANSARAY'lar kurulduğunu ve bu mesafenin sabah erken saatlerde başlayan ve akşam hava kararmasına yakın zaman dilimde insanların-kervanların günde yürüyerek kat ettikleri mesafe olduğu" açıklamışlardı.

Böylece, uzun mesafelere gidenlerin ortalama 45 km (Ortalama olarak, yazın 15 saat, kışın ise 9 saat yürüyerek) 40 ile 50 Km. arası mesafe gidebildiklerini varsayabiliriz.

Atalarımız tecrübeleri ile bizlere bu konuda iyi bir done bırakmışlar.

Bu iyi bir örnektir bence de.

Kendimden örnek verirsem ham halimle günde 10 km.yürüyebiliyorum.tabi bunu herzaman yapmak ne derece mümkün olabilir orasını bilmiyorum.

Bu yaz İnebolu’ dan Ankara’ya istiklal yürüyüşü yapacagım 344 km lik bi mesafe hedefim 7 günde bitirmek . Deneyim ve tavsiyelerinizi almak isterm …

Selam arkadaşlar.
Ortalama zorluktaki parkurda uygun hava koşullarında yüklü,yüksüz kaç kilometre yürüyebiliriz ?
ayrıca tecrübeli arkadaşlar 10 günde alınabilecek ortalama yoluda söylerlerse sevinirim.
Selam sevgili Tolga,
Bu yürüyüşler, trekking yada hiking, öncelikle insanın hedefine planına göre değişmektedir. Standart olarak bir asker saate 6km yol alır. Yaklaşık 35 kg yükü ile. Burada bir grup çalışması vardır ve disiplin. Ama doğa yürüyüşlerimizde birazda manzara seyrettiğini fotoğraflar çektiğimiz, kahvaltıyı, öğle yemeği ni uzattığımız yeni tabirle expedisyonlarda 25km yol kat ettiğimiz olmuştur. Üzerimizde 35kg yük yoktur. Olsa olsa 10-12kg.
Ancak gecelemeli yürüyüş yapacaksanız gene buna bir 8kg çadır uyku tulumu mat ve hiç bir yerleşim yerine uğramaya alsanız yeterli su ve yiyecek de eklemelisiniz. Dediğim gibi bu yürüyüş felsefenize bağlı.
Yine bazı büyüklerimiz insanın ayak diz kapağı baldır kasları nın günde 75km yürüyüş yapabilecek sağlamlıkta olduğunu söylerler di
Grup performansı ve yürüyüş tempo ve zorluğu göz önüne alırsanız 25-40km gün planlayınız.
Örnek olarak büyük taarruz u ve ya K. KILOCDAROĞLU'nun Ankara İstanbul yürüyüşünü de kıyaslayabilirsiniz.. Her ikisinde gözetilen hedefler ve güzergahı gözlemleyin

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,072
Kaydolan Son Üyemiz
egedeba

Çevrimiçi üyeler

Geri