Inşaallah Karavan Hayellerim Gerçek Olacak

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan DOKTOR63 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 456
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 104,076
.

46 sene evvel patolojide neoplazi bölümüne başlarken eksojen faktörlere ilk örnek olarak İngiliz asfalt işçilerinde görülen çeşitli organ kanserlerinden bahsedildiğini hatırlıyorum. ( Eh böylelikle Alzheimer olmadığımı da kanıtladım galiba ? ) :yum:

Orhan bey ayni ABD kütüphanesi ve değişik kaynaklardan da farklı bilgilere ulaşmak olanaklı. Link adreslerini müsaadenizle konu “ idrar müsabakası “ olarak algılanmasın diye yazmıyorum. :p
Aslında Google’a “bitumen+kanser” yazınca, bazılarına kolaylıkla erişilebilmekte.

Bir hobi forumunda böyle bir konuyu gerekli bilgi ve ciddiyetle tartışmak beklenmese de en azından bilirkişi rapor ve bazı bilimsel araştırmaların hangi kriter ve motivasyonla derlendiği zaten çoğumuzun şüphesini çekmiyor mu ?

Bilindiği üzere petrol ve petrolden sadece damıtma yoluyla elde edilen asfalt (katran:bitumen) tabii bir madde. Tabiatta bulunduğu şekilde kullanılmakta. Yukarıda bahsedilen plastik poşet, izolasyon malzemeleri, naylon ve benzerleri ise sentetik. Bu sentetik petrol ürünleri ise kullanış biçimine bağlı olmak üzere zararlı etkiye sahip değil. Bitumen ise içindeki PAK nedeniyle doğrudan sorunlu. Yani meyve sebzelerde olgunlaştıkça ortaya çıkan alkol de tabii bir madde olsa da insan için zararlı olduğu gibi.

Kısaca bir maddenin tabii ya da sentetik olması onun insan için zararlı ya da zararsız olmasını gösteren yeterli bir kriter değil.

TSE bilindiği üzere teknik normları belirlemekte, tıbbı normları değil.
Alkolün hangi yüzdeyle şarap ya da likör olduğu TSE konusu olsa da, insan için zararlı olup olmadığı tıbbın konusu. Bereket sadece onun tekelinde. Biliyorsunuz mesela radyasyon, eksoz gazı her derecesiyle tehlikeli. Devletin “alt limit” şeklindeki belirlemesi sadece politik karakterli ve tıbben anlamsız. En azından kişilerin fiziki hassasiyetleri farklı.

Kısaca; TSE ‘den tıbben sorunsuzluk garantisi beklenmemeli.
Onlardan alacağınız belge olsa olsa bu ürünün sadece eğimli çatılarda yani kapalı olmayan mekanlarda suya karşı tesirli olduğuyla ilgili olabilir. “Bitumen insan için zararsızdır” şeklinde bir tıbbi konuda bir rapor verileceğini sakın beklemeyin. Bereket her kurumun sorumluluk sınırları belirli ve onları kendimize göre yorumlamak yersiz olmalı ? Yetkileri de yok zaten..!

Karavancılık açısından bitumenli membranın ağırlık ve yanıcılığına burada çekinerek üçünçü kere değinmemi, umarım hoş görürsünüz ?

Bereket sizin bitirdiğiniz uygulama fazının en riskli zaman dilimi olduğu kabul edilmekte. Üstelik zaman ve yoğunluk faktörleri de önemli.
Sanırım konuya çok daldık galiba ? Yazdıklarıma bakmayın aslında pratikte kılı kırk yaran biri değilimdir. Zaten en azından olası sorunu da minimalize ettiğinizi yazmışsınız. Böylelikle daha fazla meşgul ederek size mani olmayayım. Ne de olsa bu yaz yola çıkmayı planlamıştınız sanırım..:yum:

Alternatiflerinin çağdaş karavancılıkta standart olduğu ise unutulmamalı diyerek benim açımdan konuyu kapatayım...
Belki karavancılığa yeni başlayanlara faydası olur ?

Not
Motor sesi için kaporta kapağının izolasyonu ile yol gürültüsü için özellikle tekerlek üstü kaportanın dıştan pütürlenmesi tavsiye edilmekte diye hatırlıyorum. Karavanda taban zaten döşeme ile kaplı olup ses yapmayacağından, uygulamadan önceki izleniminiz sadece boş panelvan yapısıyla ilgili olmalı ?

.

.

46 sene evvel patolojide neoplazi bölümüne başlarken eksojen faktörlere ilk örnek olarak İngiliz asfalt işçilerinde görülen çeşitli organ kanserlerinden bahsedildiğini hatırlıyorum. ( Eh böylelikle Alzheimer olmadığımı da kanıtladım galiba ? ) :yum:

Orhan bey ayni ABD kütüphanesi ve değişik kaynaklardan da farklı bilgilere ulaşmak olanaklı. Link adreslerini müsaadenizle konu “ idrar müsabakası “ olarak algılanmasın diye yazmıyorum. :p
Aslında Google’a “bitumen+kanser” yazınca, bazılarına kolaylıkla erişilebilmekte.

Bir hobi forumunda böyle bir konuyu gerekli bilgi ve ciddiyetle tartışmak beklenmese de en azından bilirkişi rapor ve bazı bilimsel araştırmaların hangi kriter ve motivasyonla derlendiği zaten çoğumuzun şüphesini çekmiyor mu ?

Bilindiği üzere petrol ve petrolden sadece damıtma yoluyla elde edilen asfalt (katran:bitumen) tabii bir madde. Tabiatta bulunduğu şekilde kullanılmakta. Yukarıda bahsedilen plastik poşet, izolasyon malzemeleri, naylon ve benzerleri ise sentetik. Bu sentetik petrol ürünleri ise kullanış biçimine bağlı olmak üzere zararlı etkiye sahip değil. Bitumen ise içindeki PAK nedeniyle doğrudan sorunlu. Yani meyve sebzelerde olgunlaştıkça ortaya çıkan alkol de tabii bir madde olsa da insan için zararlı olduğu gibi.

Kısaca bir maddenin tabii ya da sentetik olması onun insan için zararlı ya da zararsız olmasını gösteren yeterli bir kriter değil.

TSE bilindiği üzere teknik normları belirlemekte, tıbbı normları değil.
Alkolün hangi yüzdeyle şarap ya da likör olduğu TSE konusu olsa da, insan için zararlı olup olmadığı tıbbın konusu. Bereket sadece onun tekelinde. Biliyorsunuz mesela radyasyon, eksoz gazı her derecesiyle tehlikeli. Devletin “alt limit” şeklindeki belirlemesi sadece politik karakterli ve tıbben anlamsız. En azından kişilerin fiziki hassasiyetleri farklı.

Kısaca; TSE ‘den tıbben sorunsuzluk garantisi beklenmemeli.
Onlardan alacağınız belge olsa olsa bu ürünün sadece eğimli çatılarda yani kapalı olmayan mekanlarda suya karşı tesirli olduğuyla ilgili olabilir. “Bitumen insan için zararsızdır” şeklinde bir tıbbi konuda bir rapor verileceğini sakın beklemeyin. Bereket her kurumun sorumluluk sınırları belirli ve onları kendimize göre yorumlamak yersiz olmalı ? Yetkileri de yok zaten..!

Karavancılık açısından bitumenli membranın ağırlık ve yanıcılığına burada çekinerek üçünçü kere değinmemi, umarım hoş görürsünüz ?

Bereket sizin bitirdiğiniz uygulama fazının en riskli zaman dilimi olduğu kabul edilmekte. Üstelik zaman ve yoğunluk faktörleri de önemli.
Sanırım konuya çok daldık galiba ? Yazdıklarıma bakmayın aslında pratikte kılı kırk yaran biri değilimdir. Zaten en azından olası sorunu da minimalize ettiğinizi yazmışsınız. Böylelikle daha fazla meşgul ederek size mani olmayayım. Ne de olsa bu yaz yola çıkmayı planlamıştınız sanırım..:yum:

Alternatiflerinin çağdaş karavancılıkta standart olduğu ise unutulmamalı diyerek benim açımdan konuyu kapatayım...
Belki karavancılığa yeni başlayanlara faydası olur ?

Not
Motor sesi için kaporta kapağının izolasyonu ile yol gürültüsü için özellikle tekerlek üstü kaportanın dıştan pütürlenmesi tavsiye edilmekte diye hatırlıyorum. Karavanda taban zaten döşeme ile kaplı olup ses yapmayacağından, uygulamadan önceki izleniminiz sadece boş panelvan yapısıyla ilgili olmalı ?

.

Türkiyede ki üreticilerde olduğu gibi, hedefi olan, ideallerle başlayan, en ince detayları araştıran bir proje gerek maliyet hesabının artması, gerekse ilgili malzemelerin yurt içinde bulunamamasından sonunda Türk tipine dönüşüyor... Sonrası ilk geziden sonra birçok şey yeniden yapılacak.

Etiketler

Bu foruma katıldığımdan beri en sonuç veren kazanımları EvliyaÇelebi2 ve Akdeniz45 sayesinde öğrendim. Aracınızda banyo ve wc konusunda anladığım kadarı ile biraz hassassınız. Seyehatlerinize başladığınızda Evliya Çelebi2 yi hep hatırlıyacaksınız. Biz 4 kişi 50 gün VW Caravella ile yanımızda portatif bir tuvalet ve solar bir plastik duş paketi ile gezdik. Solar duşu birkaç defa tuzlu sudan temizlenmek için kullandık. Hiçbir problem yaşamadık imkanlar o kadar fazlaki birçok çözüm arasında hiç bir problem yaşamıyorsunuz. Yılların karavan üreticisi firmalarında bile bazen enterasan sorunlar çıkabiliyor. Burada bu işten para kazanmak için üretim çabasında olanların karşılaştığı sorunları ve ürettikleri araçlardaki problemleri de hep okuyoruz. Benim şahsi düşüncem 5 kişilik bir aile olduğunuzdan araçta olabilecek en ferah ortamı yaratmak ve çocukların eğlenebilecekleri imkanları arttırmak sizi özgür kılacak en önemli şey. Gezen Bilir hergün bize birşey katıyor sizlere de kısa sürede güzel seyehatler dilerim.
Teşekkür ederim,iki gün önce Konya Beyşehir de idim 4 kişilik Hollanda lı bir aile ile karşılaştım sürekli karavan da yaşıyorlar 4 erişkin, wc leri benim yaptığım gibi araç altında depo var hiç sıkıntı yaşamıyorum dedi,kötü bir koku yoktu, tahliye firsat bulduğumda yapıyorum.hiç dolmadı dedi
5 kişilik ruhsat ta yönetmeliği çıkardım alınabiliyor muhendile konuştum izah ettim olur dedi sıkıntı olmaz dedi

Öncesinde boyacıya verdim güzel olsun diye renk hoşuma gitmedi bu gün bir kısmını kendim boyadım sprey boya(tek kat ikinci kat yapılacak) bence daha güzel oldu
Yorumlar?
Buzdolabını monte ettim, 3 yerden sabitledim yerinden kalmasın diye
Sofben bacasını monte ettim

IMG 20180806 WA0110

IMG 20180806 WA0108

DSC 0089

Merhabalar. Öncelikle elinize sağlık hocam gayet güzel ilerliyorsunuz. Başlamadan belirtmek isterimki henüz bir motokaravanım yok.Kısmetse önümüzdeki 1 yıl içerisinde bir motokaravan veya campervan tarzı bir araç yapmayı düşünüyorum. Bu sebeple bu söyleyeceklerim deneyime değil yaptığım araştırmalar ve uzun süre kafa yormalarım sonucu kendi düşüncelerimdir yanılıyor olabilirim.Bende diğer herkes gibi 3 noktaya takıldım.

Öncelikle araç içerisinde kullandığınız mdflerin fazla kalın olduğunu ve ağır olacağını bu sebeple yakıt sarfiyatını artıracağını ve bu ağırlığın rampalarda özellikle yaz günlerinde sıkıntı yaratabileceğini düşünüyorum.

Çokça konuşuldu fakat bir diğer mevzuda tuvalet konusu. Ülkemizde hala tam olarak kamp ve karavan kültürü gelişmediğinden mevcut tesislerde tankınızı boşaltma konusunda ciddi sıkıntı yaşayacağınızı ve bazı şeyleri hesaba katmadığınızı düşünüyorum. Öncelikle Sabit tankın temizliğini nasıl yapmayı düşünüyorsunuz ? Bu temizlik için çok ciddi bir su sarfiyatı yapmanız gerekmekte ve zaman harcamanız gerekmekte. Ek olarak her boşaltım sonrası kullandığınız hortumu iyice temizlemeniz gerekecek ki bu bence çok pis bir iş olacaktır. Bu husus çoğu karavancı tarafından hesaba katılmıyor fakat birde tankta gaz oluşumu kısmı var. Bir doktor olarak sizde çok iyi bilirsiniz ki dışkı çok sayıda bakteri ve bu bakteriler için besin içermekte. Tanka bulunan bu bakteriler ve dışkı fermante olacak ve ciddi miktarda gaz birikmesine sebep olacak. Buda size boşaltım esnasında ağır bir koku hatta boşaltmadan önce uzun süre beklerse patlama riski yaratacaktır. Bunu kimyasal koymadan engelleyemezsiniz. Kimyasal koyarsanızda çukur açar oraya boşaltırım düşüncesi doğaya zarar verecektir. Kimyasal kullanmam derseniz en fazla 2 günde bir bu boşaltma ve temizlik işlemini yapmanız gerekecek. Bu sebeple kasetli wc yi tekrar göz önüne almanızı tavsiye ediyorum. Basit bir hesapla 20 lt kasetli bir tuvalet kullandığınızı düşünürsek. 2 yetişkin 3 çocuğun günlük maksimum kullanım miktarı 8,5 9 lt olacaktır. Buda boşaltmadan sizin için 2 gün yeterli. Bir diğer avantajı ise temizlik ve boşaltım işlemi tanklı sisteminize göre daha pratik ve temiz olacaktır. Bir umumi tuvalete bile çok kolay bir şekilde boşaltım sağlayacaksınız.

Son olarak ise membran konusu. Yalıtım ile ilgili olarak bulunduğunuz ilde bulamasanız da internet üzerinde thermoflex würth gibi firmaların bu iş için üretilmiş ürünleri mevcut olurda değiştirecek olursanız bu ürünleri inceleyip internetten sipariş etmenizi tavsiye ederim.

Yaklaşımınızı karavanda tamamıyla bir ev ortamı yaratmaktan ziyade daha minimalist tutarsanız emek, zaman, maliyet konusunda kâra geçeceğinizden ve istediğinizden çok daha iyi bir sonuç elde edebileceğinizden emin olabilirsiniz.

Umarım herşey gönlünüzce olur. Farkındayım biraz eleştirel bir mesaj yazdım. Fakat amacım sizi yermek, üzmek, hayal kırıklığı yaratmak değil, bilgi ve tecrübe paylaşımı yaparak sizin daha işlevsel daha rahat bir karavana sahip olamanız ve sevdikleriniz ile daha keyifli daha mutlu geziler yapmanızı amaçlıyorum.

Çok teşekkür ederim samimi içtenlikle zaman ayırıp yazmışsınız tekrar teşekkür ederim artık çok geç bitmek üzere bugunki hali

DSC 0206

DSC 0208

DSC 0207

DSC 0205

DSC 0204

DSC 0203

Bu tür bir seyehate çıktığınızda o %1 ile o kadar çok karşılaşıyorsunuzki. Bir motokaravan yapıyorsanız dışarıda mutfak diye bir alternatif olmamalı. Araç küçük bir camper ise dışarıda yemek çözümü ancak bir çözüm olur.

Merhaba; işim ticari alan projelendirmesi ve 3 boyulu tasarımcılığı. Bir tasarıma başlanırken öncelikle istekler bir yere yazılır ve öncelikler belirlenir. Eğer öncelik 5 kişilik bir ailenin rahat bir şekilde karavan içerisinde kalmasıysa, mutfağın dışarı çıkması gerekir, pardon zorunludur. Bu tarz araçlar 2 kişilik seyahata uygundur. Yatak kapasitesi 3 olabilir ama gerçek anlamda rahat olanı için iki kişi içindir. Kaldıki içinde 5 kişi olacak siz orada ufacık mutfakta daracık bir hareket kapasitesiyle nasıl 5 kişiye yemek hazırlıyacaksınız? Bunun dışarıda olması hem daha uzun ve kullanış bir mutfak elde ettirir hem de daha rahat yemek hazırlanabilir, ve oradaki alan yaşam alanına eklenir. Lütfen yanlış anlamayın mutfak dışarıda olmaz diyen ilk kişi siz değilsiniz. Ama önemli olan kapalı bir alanda yemek yapabilmek mi yoksa kapalı bir alanda rahat kalınabilecek bir ortam yaratmak mı? Benim dediğim fikir kullanışlı olsaydı zaten üreticile bu tarz modellerle karşımıza çıkardı. Ama hiç bir üreticininde 5 kişilik modeli yok.

İkili koltuğu benim yaptığım gibi arkaya almışsınız. Her iki koltuk için de emniyet kemeri monte ettirdiniz mi? (Ben kaçırdıysam özür dilerim.) Özellikle koridor tarafında oturan kişinin önü tamamen boş. Bu yüzden en küçük bir frende öne doğru fırlar. Aman diyeyim.
Orijinal koltuk attım emniyet kemerleri var ,masayı sabitlemedim hem içer de hem dışarıda kullanmak için

Merhaba; işim ticari alan projelendirmesi ve 3 boyulu tasarımcılığı. Bir tasarıma başlanırken öncelikle istekler bir yere yazılır ve öncelikler belirlenir. Eğer öncelik 5 kişilik bir ailenin rahat bir şekilde karavan içerisinde kalmasıysa, mutfağın dışarı çıkması gerekir, pardon zorunludur. Bu tarz araçlar 2 kişilik seyahata uygundur. Yatak kapasitesi 3 olabilir ama gerçek anlamda rahat olanı için iki kişi içindir. Kaldıki içinde 5 kişi olacak siz orada ufacık mutfakta daracık bir hareket kapasitesiyle nasıl 5 kişiye yemek hazırlıyacaksınız? Bunun dışarıda olması hem daha uzun ve kullanış bir mutfak elde ettirir hem de daha rahat yemek hazırlanabilir, ve oradaki alan yaşam alanına eklenir. Lütfen yanlış anlamayın mutfak dışarıda olmaz diyen ilk kişi siz değilsiniz. Ama önemli olan kapalı bir alanda yemek yapabilmek mi yoksa kapalı bir alanda rahat kalınabilecek bir ortam yaratmak mı? Benim dediğim fikir kullanışlı olsaydı zaten üreticile bu tarz modellerle karşımıza çıkardı. Ama hiç bir üreticininde 5 kişilik modeli yok.
öncelikle karavan ruhsatı alacaksanız içeride küçük te olsa bir mutfağınız olacak yoksa ruhsat alamazsınız .zaten beş kişilik bir aile 2 kişilk aile gibi ortam rahat olmayacaktır .büyük bir ihtimalle benim ailem için söylüyorum hanım içer de yemek pişirmez koku duman siner diye ,çay kahve vs dışında kullanacağımızı sanmıyorum,orda en kullanışlı kısım benim aile için bulaşık lavabosu olacaktır.karavanı uyuyacağımız ve seyahat te kullanırız genelde çocuklarımda ben de kapalı alan yerine açık alanı tercih ediyoruz. kamping lede gece hamak ı kim kapacak diye bakarız.

Hocam kusura bakmayın. Sizin için değil mutfak dışarıda olmaz diye bir mesaj gelmişti janberkaydemir’den. Ona itafen yazılmış bir cevaptı. Ama arka kapağın orada olacak bir mutfakta içeride sayılır
öncelikle karavan ruhsatı alacaksanız içeride küçük te olsa bir mutfağınız olacak yoksa ruhsat alamazsınız .zaten beş kişilik bir aile 2 kişilk aile gibi ortam rahat olmayacaktır .büyük bir ihtimalle benim ailem için söylüyorum hanım içer de yemek pişirmez koku duman siner diye ,çay kahve vs dışında kullanacağımızı sanmıyorum,orda en kullanışlı kısım benim aile için bulaşık lavabosu olacaktır.karavanı uyuyacağımız ve seyahat te kullanırız genelde çocuklarımda ben de kapalı alan yerine açık alanı tercih ediyoruz. kamping lede gece hamak ı kim kapacak diye bakarız.

Hocam kusura bakmayın. Sizin için değil mutfak dışarıda olmaz diye bir mesaj gelmişti janberkaydemir’den. Ona itafen yazılmış bir cevaptı. Ama arka kapağın orada olacak bir mutfakta içeride sayılır
esteğfurullah karavan da yemek pişirmeyi mantıklı bulmuyorum iyi bir aspiratör olursa o başka yoksa evde bile mutfak ta yemek pişiyor diye mutfağın ayrı bir kokusu var,karavan her tarafı mutfak gibi olur, benim hanım dediği '' mutfağı boşuna yapmışsın bana küçük tüp yetiyor.koku her yere siner yağ lekesi de cabası ''

Son düzenleme:

karavan imalatı na başlamam ve bu sürece kadar yoruldum çok kafa yordum bazen Ümitsizliğe kapıldığım zamanlar oldu ,uykumun kaçtığı zamanlar oldu bazen dedim karavan imal yapanlara versem daha mı iyi olurdu bilmiyorum belki daha iyi daha kötü olurdu şu bir gerçek bu kadar sevemezdim. Şanlıurfa büyük şehir fakat ismi büyük her şeyi bulamıyorsunuz bazen malzeme seçiminiz değişiyor çoğu şeyi İnternet ten sipariş verdim bazı şeyler İnternet ten de olmuyor .mecburiyetten yerel de olanlarla yetiniyorsunuz.
herkese çok teşekkür ederim

İmalat bitti mi?

Hayır, galiba @DOKTOR63 bitti. :p

Şaka, şaka, bu kadar tenkide dayanıklı bir kimsenin bitmesi mümkün değil.
Forumda eleştirileri bu derece olumlu göğüsleyen başka bir üye tanımıyorum.
Bize “Hööt” deseydi kenara çekilirdik aslında. Suç kendisinde.
Bence madalya almalı. :yum:

.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri