Inşaallah Karavan Hayellerim Gerçek Olacak

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan DOKTOR63 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 456
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 104,083
Sayın hocam ;ilk fırsatta kamplarda konaklayan birkaç karavanı sahiplerinden izin alarak incelemenizi salık veriyorum.Siz boş verin karavan ve karavanla tatil konusunda ileri geri konuşanları.Hem istemek, başarmanın yarısıdır.

Etiketler
belki 15 yıl oldu karavan isteğim bu yıl ciddi baskılarla inadım baskın gelerek imalatına başladım. karavan bizim kültürümüzde yok olmadığı için ben de eşimde çocuklarımda nasıl olacak diye merak tereddüt endişe vs mevcut
Karavan tadilatının bitmesine az kaldı bu gün mutfak bitti gibi kısmet olursa yarın marangozdan çıkacak.araçta o kadar çok eğim var ki arkadaşın canı çıktı gibi ,yapmak zor ve yorucu, kenar ları vs söyledim kendisi de farkında imiş alüminyum köşelikleri vs gelecekmiş .
elektrik bağlantıları ,su bağlantıları ve lpg bağlantıları kaldı sanırsam bir veya en fazla iki günlük bir işim olacak
yarın banyo kayar kapıyı yapacak istediğim gibi olamadı ama dediğim gibi genişleyebilen bir banyo olacak
80x70---125x70 cm
temiz su depom 215 lt
atık depo 55+75 :120 lt

belki 15 yıl oldu karavan isteğim bu yıl ciddi baskılarla inadım baskın gelerek imalatına başladım. karavan bizim kültürümüzde yok olmadığı için ben de eşimde çocuklarımda nasıl olacak diye merak tereddüt endişe vs mevcut

Şu an çevrenizin ve imalatın getirdiği sıkıntılar olabilir fakat karavanız tamamlandığında yapacağınız gezilerle alacağınız keyif sıkıntılara katlanmaya değecektir.

...... .
elektrik bağlantıları ,su bağlantıları ve lpg bağlantıları kaldı sanırsam bir veya en fazla iki günlük bir işim olacak

su ,elektrik ve lpg tesisat testlerini usulune uygun mutlaka yapın yada yaptırın.
Lpg yi sertifikası olan dedektörle yapılsın.

Şu an çevrenizin ve imalatın getirdiği sıkıntılar olabilir fakat karavanız tamamlandığında yapacağınız gezilerle alacağınız keyif sıkıntılara katlanmaya değecektir.

su ,elektrik ve lpg tesisat testlerini usulune uygun mutlaka yapın yada yaptırın.
Lpg yi sertifikası olan dedektörle yapılsın.
lpg detektör e piyasada 30 tl lik olmasına rağmen 150 tl ödedim.
tüp yerini hazırlattım tüp 2 cm zeminin içinde olacak askıları olacak devrilmesini önlemek için ,tüp un olduğu yer depoda tamamen ayrı bir dolabı olacak gaz (butan metan )sensöri olacak kullandığım cihazlar ateş söndüğünde otomatik gaz kesicileri var yatak altına uzanmadan lpg yi kapatacağım vanası olacak not larım da bunlar var atladığım bir şey varsa yazarsanız sevinirim.
lpg tesisatı için bakır boru çok zorladım burada yapan bulamadım servis ketenli kalın kauçuk hortum kullanacak ilk fırsatta değişecek(yapan bulduğum gibi) toplam mesafe 95 cm

lpg detektör e piyasada 30 tl lik olmasına rağmen 150 tl ödedim.
tüp yerini hazırlattım tüp 2 cm zeminin içinde olacak askıları olacak devrilmesini önlemek için ,tüp un olduğu yer depoda tamamen ayrı bir dolabı olacak gaz (butan metan )sensöri olacak kullandığım cihazlar ateş söndüğünde otomatik gaz kesicileri var yatak altına uzanmadan lpg yi kapatacağım vanası olacak not larım da bunlar var atladığım bir şey varsa yazarsanız sevinirim.
lpg tesisatı için bakır boru çok zorladım burada yapan bulamadım servis ketenli kalın kauçuk hortum kullanacak ilk fırsatta değişecek(yapan bulduğum gibi) toplam mesafe 95 cm

95 cm hortum normalde ev için yeter ancak karavan için TUVTURK bakır boru isteyebilir.
Ben kendi karavanımda bakır borudan tesisat çektirmiştim. Konuyu projeyi çizen makine mühendisinden teyit etmenizde fayda var.
İyi gidiyorsunuz kolay gelsin..:smiley:

95 cm hortum normalde ev için yeter ancak karavan için TUVTURK bakır boru isteyebilir.
Ben kendi karavanımda bakır borudan tesisat çektirmiştim. Konuyu projeyi çizen makine mühendisinden teyit etmenizde fayda var.
İyi gidiyorsunuz kolay gelsin..:smiley:
bir gün boyunca bakmadığım yer kalmadı gibi sağlam olsun dedim ama yapabiliyorlar daha önce yapmamışlar diye yapmıyorlar.bir çaresine bakacağım inşallah

...

servisin kullanacağı standrtlara uygun olan basınclı gaz hortumu mu ?
Bakır boru tesisatı için klima montajı yapanlar yada marketlere ,iş yerlerine soğutma grubu montajı yapanlara da sordunuzmu ? Bu işler için onlarda muhtelif çapta bakır boru,bağlantı parçaları ,kaynak becerisi bulunur.

Ev klima montaj ı yapanlara gittim, araç lpg takanlara gittim, doğalgaz döşemecilere gittim, buzdolabı cılara gittim, araç klimacısına gittim, hastaneye bakır boru yapanı aradım aynı cümle "yok bu bizim işimiz değil" kaynak yapıyorlar aletleri var ama daha önce yapmamış diye yok dediler
Bakır boru satanları biliyorum kaynak olmadan olmaz, olmadı 1/4 demir borumu yaptırsam
Hortum lpg hortumu basınca dayanıklı hortum

Screenshot 2018 07 27 22 42 58

Ev klima montaj ı yapanlara gittim, araç lpg takanlara gittim, doğalgaz döşemecilere gittim, buzdolabı cılara gittim, araç klimacısına gittim, hastaneye bakır boru yapanı aradım aynı cümle "yok bu bizim işimiz değil" kaynak yapıyorlar aletleri var ama daha önce yapmamış diye yok dediler
Bakır boru satanları biliyorum kaynak olmadan olmaz, olmadı 1/4 demir borumu yaptırsam
Hortum lpg hortumu basınca dayanıklı hortum

Sorduğum soruya cevap vermemişsiniz. Ben size adres gösterdim, siz bana daha önce dolaştığınız yerleri anlatmışsınız. :smiley: Siz sanayide benzinli araçları otogaza dönüştüren yerlere bir sorun.

7JdLcx.jpg
KGZ2xs.jpg
4zVOuT.jpg
WA3AMg.jpg

Bence yinede mutfağın dışarıda olması gerekir diye düşünüyorum. Sonuçta size sadece 4 adım uzaklıkta dışarıda. Zaten tatile çıkmadan evvel illaki hava durumu iyi olan zamanları denk getireceksiniz. %1 lik bir ihtimal için içerideki yer kaybı benim için çok fazla. Ama daha önce dediğim gibi hiç bir tecrübem yok. Sizin isteğiniz doğrultusunda bir tasarım yaptım, sadece bir fikir olsun diye. İlk defa fotoğraf yüklemeye çalıştım umarım olmuştur. Öylesine alternatif bir çizim yaptım kaba taslak. Tabi bunu detaylandırmak lazım ama yerleşimde böyle bir alternatif de olabilir. Tabi tavandan düşen raylı bir yatak olması lazım. Umarım rahatsızlık vermiyorumdur.

Bu tür bir seyehate çıktığınızda o %1 ile o kadar çok karşılaşıyorsunuzki. Bir motokaravan yapıyorsanız dışarıda mutfak diye bir alternatif olmamalı. Araç küçük bir camper ise dışarıda yemek çözümü ancak bir çözüm olur.

Cnr81(isminizi bilmiyorum diye) ve mahmut bey teşekkür ederim

İkili koltuk altı na akuler ,invertör, şarz cihazı elektrik vs malzameler girecek
Iki kişilik Aile olsa idi işim daha kolay olurdu çok şukur geniş bir ailem var
Tavana yakın dolap sayısı nı fazla tutuyorum ki yetsin
Alanı da çok daraltmak istemiyorum
1 cm in kiymet li olduğunu bu karavan işine başlayınca daha iyi anladım
Buzdolabı üstünde, mutfak ve banyo arkasında ki 85 cm lik dolap ve şofor üstünde 70x130x65 cm lik alanlar var dolaplar yeter diye tahmin ediyorum
Banyo için genişleme kısmını ustaya danıştım yapabileceğini ve kendisi için zor olmadığı söyledi ve oldukça sağlam yapabilirim dedi

Avrupada üretilen modellere iyi bakın, bu tip araçlarda gezdiğim tüm karavan mağazalarında hiç 5 kişilik model görmedim. Hobby, Pössl, Hymer, Globecar, Laika ve daha birçok firmanın kataloğlarına ve yerleşim planlarına web sayfalarında siz de bakıyorsunuzdur. Bu firmalar yıllardır karavan işindeler bunun kullanışlılığı olsa idi bir model mutlaka çıkardı. Bunca emek , masraf sonrası memnuniyetsizlik yaşamamak için bir kez daha incelemede fayda var. Ayrıca araç hareket halinde zaten bu pozisyonları hiçbir şekilde kullanamıyorsunuz ve ruhsatınızı alacak kişiye 4+1 alınabiliyormu mutlaka teyidini alın. Karavan ve gezi yaşamınızda iyi günler dilerim.

arapsabunu çok güzel bir temizleme malzamesi ,şampuan ve sıvı sabunları hayatımızdan çıkarabilsek güzel olur. evde normal sabun kullanıyorum sıvı sabun gibi cilt kuruluğu yapmıyor .arap sabununu hanım ev temizliği için kullanıyor kişisel hijyen için kullanmadım deneyeceğim .

Bu foruma katıldığımdan beri en sonuç veren kazanımları EvliyaÇelebi2 ve Akdeniz45 sayesinde öğrendim. Aracınızda banyo ve wc konusunda anladığım kadarı ile biraz hassassınız. Seyehatlerinize başladığınızda Evliya Çelebi2 yi hep hatırlıyacaksınız. Biz 4 kişi 50 gün VW Caravella ile yanımızda portatif bir tuvalet ve solar bir plastik duş paketi ile gezdik. Solar duşu birkaç defa tuzlu sudan temizlenmek için kullandık. Hiçbir problem yaşamadık imkanlar o kadar fazlaki birçok çözüm arasında hiç bir problem yaşamıyorsunuz. Yılların karavan üreticisi firmalarında bile bazen enterasan sorunlar çıkabiliyor. Burada bu işten para kazanmak için üretim çabasında olanların karşılaştığı sorunları ve ürettikleri araçlardaki problemleri de hep okuyoruz. Benim şahsi düşüncem 5 kişilik bir aile olduğunuzdan araçta olabilecek en ferah ortamı yaratmak ve çocukların eğlenebilecekleri imkanları arttırmak sizi özgür kılacak en önemli şey. Gezen Bilir hergün bize birşey katıyor sizlere de kısa sürede güzel seyehatler dilerim.

Ekli dosyayı görüntüle 503144
https://www.amazon.de/Schwabe-Personenschutz-Verlängerung-H07RN-F-Gewerbe-Baustelle/dp/B00475BIR8/ref=sr_1_9_sspa?ie=UTF8&keywords=personenschutz schalter&language=tr_TR&psc=1&qid=1530869986&sr=8-9-spons

Türkiye’de kaçak akım röleleri olmayan kampinglerde kullanmak için yanımda kabloya integre edilmiş kaçak akım rölesi buldururum.
Karavandaki elektrik tesisatında böyle bir röle yoksa, kaçak akım rölesi kampingteki prize takılarak karavanda elektrik çarpması tehlikesini önlemek mümkün olabilir.

Hüseyin abiden zamanında yapılan ince uyarılar....

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri