Injektör Problemleri Ve Sökülememesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan slcetin Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,703

Etiketler
Ynt: Injekor Problemleri Ve Sökülememesi

evet injektor kaynaması diesel araçlarda bazen görülebiliyor. Bizim araçlarımızda kronik. Şansı olanlar kaynamadan söker ilaçlar ve yerine takarlar. 30 dakika ve 50 tl maliyetle (resimdeki yağın fiyatı). Mercedes motorlarda kullanılan bi malzeme. Bizim araçlarımız mercedes motora sahipler ama mercedes işçiliğe sahip değiller. Benim aracım 70.000 km de iş işten geçmiş durumda sökülmediler. Bu konuyla ilgili bilgiye sahip olsaydım bu kadar beklemezdim. Daha düşük km lerde araçlara sahip olan arkadaşlar aynı durumla karşılaşmasınlar diye acı tecrübemi paylaşıyorum :smiley:

Fotoraf

bana serviste de üst kapak sökülecek, ısı ile buji sökülürken çatlama olabilir ve 8000 liraya kadar masraf ihtimali var dediklerinden o işten vazgeçtim. zarar vermeden söküm yapacak birini bulursam söktüreceğim.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sökülmeyen buji veya enjektör icin bir yöntem daha var. Sökülecek parçanın civata somun boru kablo vb parçalarını söküp motoru calistirinca yanma odasında olusan basınç parçayı dışarı atıyor. Yanliz bu islemi yaparken parçanın mermi gibi yerinde çıkma tehlikesi var. Bu konuda önlem almalı
Cektirme özel aparat vs ile sökülmediyse bu sekilde şansınızı deneyebilirsiniz

Yıllardır okurum, yeni üye oldum bir mesaj yazayım faydam olsun.

Ben bu işi onlarca defa yapmış bir tornacıyım. Elektrik okudum, baba mesleğim ve şu an yaptığım iş ise tornacılık.

'Motorun silindir gaz basıncıyla çıkmayan enjektörü veya ısıtma bujisini çıkartmak' diye bir yöntem yok. O basınç ancak çukurda olduğu için çıkmayan ve zaten gevşek olan bir şeyi çıkartmaya yeter, çıkmayan yuvasına kaynamış ısıtma bujisini çıkartmaya değil.

Aşamalar.
Önce kırılma gelir.
Erken kırabilirsiniz bu iyi değildir. Eğer kırılacaksa mümkün mertebe uzatarak kaynama noktasını yorarak kırmak gerekir, hoş bize genellikle tamircilerin dizelcilerin ve yetkili servislerin sökmeye çaşırken kırdıklarını kurtarmak için gelirler bizden önce neleri denediklerini bilmeyiz ve artık o aşama geçmiştir. Yani silindir kapağını sökmekten motor açmaktan kurtumak için gelirler.

Kırılma vakalarından sonra iki temel yöntem var:
1)kaynakla yükselterek tekrar çevirmeyi denemek. (Kaynağın yüksek ısısı, anlık, ve hedef bölgeye nokta vuruşu ısısı, kaynamış dişleri sıklıkla gevşetebiliyor ancak burada sorun sıklıkla dişlerden kaynaklanmadığı için, kaynak yöntemini denersiniz ve bunlarda genellikle bir faydası olmaz. Kaynak yöntemi sadece dişlerden ibaret olan cıvatalarda evladır.)

2) ince bir matkapla , örn5mm., merkezden delinir. Sonra dıştaki diş olan kısım daha kalın bir matkapla büyütülür. Örneğin en uçta m12-1,25 diş olsun. O dişin olduğu yer 10,5 matkapla, ve dikkat sadece bu kısım büyütülür. Sadece diş olan kısım, tamı tamına o derinlikte ve tamı tamına dığru çapta ve tam merkezde! Eğer biraz fazla delinirse geçmiş ola.
Sonra bu deliğe o dişin kılavuzu çekilir. Kılavuz kırılırsa yine geçmiş olsun. Bu sayede silindir kapağındaki orjinal dişin, yivlerin için boşaltılmış olur. O kısım talaş olup çıkmıştır.

Derinde kalan kısmın ortasına en başta bir delik delmiştik. Oraya bir kılavuz çekilir ve diş açılır. Örneğin m6 diş. Bu dişin içine bir saplama vidalanır ve bu işi sürekli yapan tornacılar bu iş için araç modellrine göre yapılmış özel çektirmelerle çekip alırlar kaynamış parçayı dışarıya.

Notlar:
Çalışılacak yer genellikle saçma sapan açılı ve çok dardır. El matkapları genellikle girmez. Havalı ve şarjlı boyu kısa matkaplar, ve bazen özel köşe matkapları gerekir.

Tornacıların %90'ı yapamaz bu işi. Daha önce yapmamış birine kesinlikle yaptırmayın. Daha önce yapmamış birisi yöntemi duymuş veya izlemiş görmüş olsa bile delikleri delerken merkezi kaçıracak ve iş işten geçince sorumluluk almayıp arazi olacaktır, (%100 kesin net bilgi)

Yanık ve kırık bir ısıtma bujisiyle gerekirse aylarca hatta yıllarca idare edilebilir, ısıtma bujisinde başınıza gelirse önce idare etmeyi tercih edin, en azından panikle her "ben yaparım abi diyene" sazan gibi atlamayın. Bu işin sınunda motor açmak, hatta kapağı yitirmek var.

Tornacılar bu işin tanesine 100 ila 300 lira arasında bi para isterler. Bazen 30 dakika bazen 4 saat süren bir iştir. Araç tipine zorluğa ve müşteri tipine göre fiyat değişir. Eliniz mahkum vereceksiniz:smiley: Önemli olan bunu daha önce yaptığından emin olmanız. Çevrenizdeki yetkili servislere ve pompacılara, enjektörcülere, ve rektefiyecilere sorun, onların tavsiye ettiği tornacı kimse ona yaptırın. Sevgiler, selamlar.

doğru, doyurucu bilgi için teşekkürler. ben sorup soruşturunca tüm yıl ılık ya da sıcak bir yerde yaşadığımdan sağlam bir usta bulana kadar beklemeyi seçtim. hatay ya da adana civarında bildiğiniz bir yer varsa gidip yaptırabilirim.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

O tarafta bildiğim yer yok fakat örneğin büyük yetkili servislerin iş yaptırdığı tornacıları soruşturun bulun. Yetkili servisler, özellikle de çok pahalı markaların servisleri tornacıya hiç iş yaptırmıyormuş ve serviste herşeyin yenisini takıyormuş tornacıda işleri olmazmış gibi söylerler, davranırlar. Külliyen yalandır. Hepsi bir tornacıya iş yaptırır. En azından kendi usta ve kalfaların pahalı hatalarını telafi etmek için giderler veya ustaları servise çağırırlar. Her bölgede otomotiv parçaları üzerine uzmanlaşmış bir torna atölyesi muhakkak vardır, onu soruşturun derim. Rektefiyecilere de (tamircilere değil) hassas işler için kime gittiklerini sorabilirsiniz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,072
Kaydolan Son Üyemiz
egedeba

Çevrimiçi üyeler

Geri