Ingiltere - Iskocya Izlenimleri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan melihbozkurt Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 51
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 21,707

melihbozkurt

Karavan Yönetim
Yer
İstanbul
Merhaba arkadaslar;

Bir kac senedir bu siteye uyeyim fakat hem zaman darligindan hemde kosturmaktan arada zaman bulup Ingiltere'de gezdigim yerleri yazmaya firsat bulamadim. Bu baslik altinda su ana kadar gezdigimiz gordugumuz yerlerden sizlere kisaca bahsetmek istiyorum. Boylelikle ayri vize istenen, gelmesi, gezmesi, gormesi diger avrupa ulkelerine gore daha mesakatli olan bu ulke hakkinda biraz fikir sahibi olabilirsiniz. En bastan belirtmeliyim ki bu sayfada pek fazla gunesli geziler goremeyeceksiniz. :smiley: Ne yaparsiniz ki yilin %80 inde hava bulutlu yada yagmurlu burada. :smiley: Bu bulutlardan dolayi pek gok yuzude goremeyeceksiniz. Ya giri yada beyaz. :smiley:

Sizlere aralarda ufak tefek maliyet hesaplari, nereden gidilir, nasil ulasilir gibi tiyolarda vermeye calisacagim ilerde gitmek isteyen arkadaslar olursa. Fotograf cekmeyide cok severim bu yuzden Insallah bol bol fotograf goreceksiniz yazilarda tabii site izin verdigi olculerde. En son gezimizde 4 gun icerisinde, 1500 tane fotograf cekmistim. :smiley:

Burada bahsedecim gezilerin bazilarinida genel fikir vermek amacli paylasacagim. Yani aslinda hic bir ozelligi olmayan sehirlerden bahsedersemde kusura bakmayin. Bunun amaci Turkiye;den kalkip buralara gelecek insanlar hayal kirikligina ugramasin diyedir. Onceden fikir sahibi olunmasi acisindan.

Ilk duragimiz en son yaptigimiz 4 gunluk kuzey Ingiltere ve Iskocya turu olacak.

Ve simdi kalkiyoruz, yolcu kalmasinnnnn!!!!!!!!!!!!!!!!!

Etiketler
Ynt: Ingiltere - Iskocya Izlenimleri

Melih Bey, merakla bekliyoruz. Oradaki arkadaşlarım hep çağırır ama vize kalkmadan gelmem derim. Bu gidişle resimlere bakacağız hep.

Kara Avrupası'ndan yazı ve fotoğraf çok oldu/oluyor ama Ada'dan pek görmüyoruz. Melih, bu açığı kapatacak; merakla bekliyoruz. :smiley:

Cavid Sezen

Evet arkadaslar dun reklami yaptim ama yazi yazmaya firsat bulamadim. :smiley:

Yazima ilk basta 2 hafta oncesinde yaptigimiz Kuzey Ingiltere-Iskocya gezimiz ile basliyoruz.

Geziden 1 hafta kadar once ani bir kararla bayramin ikinci gununden itibaren 4 gun bir yerelere gitmeye karar veriyoruz. Arac sigortalarinin fiyatlari bu yil cilgin bir sekilde arttigi icin aracimi satmak zorunda kaldim. Bu yuzden nereye gideceksen arac kiralayarak gitmeliyiz. Hemen arastirmalara girisiyoruz. Internette bir yarim saatlik arastirma neticesinde £ 68.50 a 4 gunluk bir kiralik arac buluyorum. Aslinda geziyi cok daha uzun yapmak istiyorduk ama gelin gorun ki bu gunluk kiralamayi 5. gune uzatinca anlamsiz bir sekilde fiyat 120 pound oluyor. Yani iki kati. Sanirim ozel bir kampanya vardi. Bizde neyse biraz hizli dolasiriz diyip internetten araci ayirtiyoruz. Hemen gerekli malzemeler arastiriliyor, alinmaya baslaniyor. Iskocya'da ozellikle Edinbrough da festival zamani oteller, hosteller hepsi cok pahali oluyor. Bizde otele verecegimiz paraya cadir almayi tercih ediyoruz. Kampingler genelde ucuz Ingiltere'de ama hepsi cadir kabul etmiyor. Cadirlarda internette aliniyor. Cadiri aldiktan bir gun sonra aldigim bir haber ile resmen sarsiliyorum. Firma teslimat icin 3-5 is gunu diyor. Genelde daha cabuk gelir ama arada cumartesi pazar giriyor ve pazartesi de "bank Holiday" imis. Yani Ingilizlerin resmi tatili. Bu hesapla 5. is gunu bizim yola cikmayi planladigimiz gun ve eger uzarsa cadirsiz kalabiliriz. Arkadas baska bir firmadan almis cadiri onunki ertesi gun gelmis. Bizimkininde cumartesi sabah gelme ihtimali var gelmezse isler yas. Allah'a sukur cumartesi sabah calan siz ile ve telefondan gelen "asagiya gelirmisiniz, postaniz var" sesi ile mest oluyorum. Neyseki elimize ulasti.

Cadirlarda tamam. Aslinda uyku tulumlarimiz var onceden ama Ingiltere'deki buyuk outdoor magzalarindan Black'de indiriler var. 3 sezon kaliteli uyku tulumlari ikisi £30. Ehh fiyat bu kadar dusunce bizede iki tane daha uyku tulumu almak dusuyor. Zaten otekiler ince idi Iskocya'da biryerlerimiz donsun istemiyoruz. Yemekliklerde aliniyor ve artik zamanin gelmesini beklemekten baska birsey kalmiyor geriye.

Ilk basta geziyi anlatmaya baslamadan sizlere gezinin rotasi hakkinda biraz bilgi veriyim.

Gezi yasadigimiz sehir olan Sheffield baslayarak, York, Ingiltere'nin kuzey dogusundaki sahil sehirleri Scarbrough, Whitby, sonrasinda katedrali dunya kultur mirasi listesinde olan Durham, Newcastle, Iskocyanin baskenti Edinbrough ve Glasgow uzerinden tekrar sheffield'a donmek. 4 gun icinde bu rota oldukca zor biliyoruz fakat artik kosturarakda olsa gezmeyi bir kere kafaya koyduk.

[attachment=1]

Gezi gunu sabahi cep telefonumun alarmi ile saah daha 7 yi bulmadan uyaniyorum. Saat 9 civari araci teslim alacagim. Ufak bir kahvaltinin ardindan uzerimi degisip evdeki son hazirliklari esime teslim ederek evden cikiyorum. Araci alacagim yer yuruyerek 20-25 dakika uzaklikta. Amacimiz 9 da araci alip, 9.30 gibi yukleyip yola koyulmak ama tabii evdeki hesap carsiya uymuyor. Araci teslim alirken bir cok formalitenin ardindan araci saat 9.20 de ancak teslim alabiliyorum. Eve araba ile donuyorum. Bu arada geziye kac kisi ciktigimiz hakkindada bilgi veriyim. Ayni apartmanda yasadigimiz evli arkadaslarimiz var. Ben, esim, arkadaslarimiz Murat, Ahu ve Ahu'nun Ingiltere'ye gezmeye gelen kiz kardesi Gokce. Toplamda 5 kisiyiz. Sansimiza denk gelen araba Fiat Punto 2010 model. Arac sinifina gore genis sayilir ama bizim esler biraz fazlaca malzeme almislar. Ordan tikistiriyoruz olmuyor, burdan itistiriyoruz olmuyor. En sonunda fazla malzemeleri kizlarin ayaklarinin altina, kucaklarina vs. vererek bu isi cozuyoru ve saat 11 e gelirken yola koyuluyoruz.

Ilk Durak York

York aslinda daha once bir cok kere gordugumuz bir sehir fakat guzergah olarak zaten cok yakinindan gecmek zorundayiz ve orada cok sevdigimiz bir arkadasimiz var. Ayrica Gokce sadece kisa bir sure icin burda oldugundan York'u gormemis. Yola cikarken arkadasi ariyoruz. Yaklasik 1 saat 15 dakika surek bir yolculuktan sonra York dayiz. Saolsunlar arkadaslarimiz Erdem ve esi bizlere birtek kus sutunun eksik oldugu bir kahvalti hazirlamislar. Oglen kahvaltimizi keyif ile yapiyor ve uzerine Turk kahvelerimizi iciyoruz. Simdi York'da kisa bir turun tam zamani.

York Ingiltere'nin en eski sehirlerinden. Ozellikle romadan kalma bir cok tarihi eser var. Hatta sehri merkezi ve bir kismi hala surlarin icinde. Sehirde yollar da bu surlara gore sekillendirilmis. Ilk hedefimiz sehrin surlari.

[attachment=2]
Sehrin Surlari

[attachment=3]
Murat surlarda

[attachment=4]
Surlarda dizilmis Turkler. :smiley:

[attachment=5]
Surlardan girilen kulelerden birinin kapisi. Icerisi mzue oldugu icin buradan giris yasak.

Gezi rotasi

IMGP3269

IMGP3268

IMGP3270

IMGP3274

Surlar uzerinden sehri gezmek oldukca keyifli. Sehrin bu bolumu cok guzel. Unlu katedrali ve bir cok noktayi yuksekten gormekte cabasi. York oldukca guzel bir sehir fakat kucuk. Yeni yapilasmaya cokda izin verilmediginden sanirim ev fiyatlari ve kiralari oldukca yuksek. Hatta Londra ile yarisiyor desem yeridir. Benim gezecegim ama cokda yasamak istemeyecegim tarzdan bir sehir kiralarin yuksekliginden dolayi. Surlar uzerinden kenti gezmeye devam ediyoruz.

[attachment=1]
Surlarin onundeki guzel evler ve York minister

[attachment=2]
Guzel bir ev ve bahcesi

[attachment=3]
York minester

Sonunda surlardan inip kendimizi sehrin icine atiyoruz. Bu sehirde fotograf cekmeden durmak imkansiz. Bir cok guzel bina var.

[attachment=4]
Cok tarihi bir bina olmasada York caddelerinden bir goruntu.

Bir sonraki durak Yorkshire muzesi ve bahcesi. Acikcasi York u bildigimiz icin muzeye girmiyoruz diger gezecegimiz yerlere gec kalmamak icin ama bahcesinden ufak bir tur atiyoruz. Yorkshire, York unda icinde bulundugu eyaletin adi. Ama burda Amerikada'ki gibi eyaletlerin kendi yasalari falan yok. Yorkshire da kendi icinde 4 e ayriliyor. Kuzey, guney, dogu, bati Yorkshire olarak. Benim yasadigim sehir olan Sheffield'da South Yorkshire (Guney Yorkshire) eyaletinde.

[attachment=5]
Yorkshire muzesi bahcesi

IMGP3295

IMGP3305

IMGP3308

IMGP3315

IMGP3324

York muzesi bahsesinde gezentimize devam ediyoruz.

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]

[attachment=4]
Ufak bir mola

[attachment=5]
Muze bahcesindeki tarihi kalintilar

IMGP3331

IMGP3318

IMGP3326

IMGP3336

IMGP3342

Muze bahcesinden cikip sehrin tarihi esar merkezine dogru ilerliyoruz. Hava serin sayilir ama Ingiltere normallerinde. York minstera dogru ilerliyoruz. York minster Ingiltere deki en gosterisli ve tarihi yapilardan birisi fakat iceri giris ucretli. Giris yaklasik 12 pound kisi basi. Ama binanin giris kismindan girip iceri bakabiliyorsunuz. Biz daha onceki gelislerimizde baktigimiz icin bu sefer iceri girmiyoruz. Onunde gosterisli binaya bakip geciyoruz. Her seferinde binanin bir cok resmini cektigim icin bu sefer cekmiyorum. Bu yaziyi yazarken diger fotograflar yanimda olmadigi icin bu binanin fotograflarini ilerde ekliyecegim.

Yorkta at arabali geziler yapmak mumkun. Bir cok turist bu araclar ile geziyor ama bence gerek yok. Sehir zaten oldukca kucuk kendiniz yuruyerek her yeri rahatlikla bir kac saat icinde gorebilirsiniz.

[attachment=3]

[attachment=2]

York'un unlu muzelerinden biriside National Railway Museum (Ulusal Demiryollari Muzesi). Bizim Ankara'daki acik hava muzesinden farkli olarak oldukca guzel bir muze. :smiley: Adamlar her seyi dusunmusler. Muzeye gidecekler icin ozel bir arac bile var. Arac tarihi bir tren gorunumunde dizayn edilmis tekerlekli bir arac ve romorkden olusuyor.

[attachment=4]

Muzeye giden tarihi gorunumlu arac

[attachment=5]

York sokaklarinda turumuza devam ederken birde gelin aravasi goruyoruz. York'un bu tarihi yapisi ile oldukca uyumlu.

IMGP3354

IMGP3354

IMGP3361

IMGP3351

IMGP3343

Devam;

Yolumuzu kentin en eski sokagi olan Stonegate e dogru ceviriyoruz. Butun binalar 1300'lu yillardan kalma. Insan gercekten sasiriyor, 700 yili askin bir suredir hala ayaktalar.

[attachment=1]
Sokagin tabelasi

[attachment=2]
Stonegate

[attachment=3]
En eski binalardan birisi

[attachment=4]
En eski binalar

[attachment=5]
Stonegate in Minster tarafindan girisi

IMGP3364

IMGP3383

IMGP0558

IMGP0556

IMGP0562

Devam;

Site bir seferinde en fazla 5 resime izin verdigi icin boyle kisa kisa bir cok mesaj seklinde gonderebiliyorum. Resimleride baska sitelere upload etmek istemiyorum cunku zamanla siliniyorlar. Neyse konumuza donelim. Stonegate'in en eski evlerinden birisi 1400 lu yillardan kalma ufak iki katli bir ev. Bu ev distan cok dikkat cekmiyor. Bende sans eseri fark ediyorum ve iceri giriyorum. Icerisi ufak bir chapele cevrilmis. Duvardaki yazilari okudugumuzda burada yasayan bir kadinin ortacagda cadi oldugu idda edilerek yakildigini ve sonrada buranin onun adina adanmis ufak bir ibadethaneye evrildigini ogreniyorum. Bayanada yuzyillar sonra aziz unvani verilmis. Ne buyuk bir trajedi. Zaten Ingiltere'de sokaklarda kedi gormek imkansiz gibidir. Olaninda sahibi vardir. Sokak kedisi yoktur. Bununda en buyuk sebebi kedilerinden cadi sayilarak yakilmasi gibi geliyor bana. En azindan o donemde sokaklarda kedi kalmadigina iliskin bir cok bilgi var. Sokaklarda kedi olmadigindan ve tabiiki pislikten veba salginlari artmis, fareler almis basini yurumus. Bunun karsininda o denemin bagnaz insanlari ise soyle bir cozum bulmuslar; O donemki York kentinin degisik yerlerine 13 adet kedi heykeli dikmisler. Binalara tirmanan, binadan disari bakan sekillerde ufak heykelcikler. Bunlarin 13 adet olmasinin hikmeti ise farelere ugursuzluk getirerek, kenti farelerden kurtarmasiymis. Bence farelere ugursuzluk getirmesi icin 13 tane fare yapsalar daha mantikli olurdu ama neyse. :smiley:

[attachment=1]
Chapel

[attachment=2]
Kedi heykelcigi

[attachment=3]
Kedi heykelcigi olan eski bir bina

Stonegate de oldukca fazla degisik seyler satan dukkanlar var. Bunlardan birisi sadece kedi heykelleri, kediler ile ilgili malzemeler satan sirin bir dukkan. Tabiiki bu dukkanin orta cagdaki kedi barbarligi ile ve sonradan heykeller dikmeleri ile bir ilgisi yok. Bizimde bir siyam kedimiz oldugu icin ve bu dukkandaki cogu esta siyam kedileri icin tasarlandigindan oldukca ilgimizi cekiyor.

[attachment=4]
Kediler ile ilgili dukkan.

[attachment=5]
Basak guzel bir dukkan.

York'ta bunun gibi bir cok dukkan var. Cogunun magnet, hediyelik esyalar vs. satiliyor.

IMGP0551

IMGP3389

IMGP3391

IMGP0574

IMGP0576

Devam;

Stonegate de ilerlerken karsimiza bir sokak cambazi cikiyor. Mora boyanmis kiyafetler gitmis, mor bisikletli, ellerinde mor fircalar gelen geceni boyayacakmis gibi yapiyor. Geneldede hareketsiz heykel gibi durarak para toplamaya calisiyor. Bizde yaninda duruyoruz, biraz konusuyoruz, kizlar bir fotograf cektiriyoruz. Tam ayrilacakken tamam demez mi :eek: Aslinda adam sarisin mavi gozlu ama Turk cikiyor. :smiley:

[attachment=1]
Turk sokak cambazi.

Buradan daha fazla gec kalmamak icin arkadasin evine dogru ceviriyoruz. Fakat onceden gordugumuz icin bu sefer es gectigimiz bazi yerler oldu. Simdi hazir yeri iken onlarida size burdan anlatayim. York'un en onemli yerlerinden birisi kalesi. Kale dedigime aldanmayin kucuk bir tepenin ucunda ufak bir kalecik. :smiley:

[attachment=2]
York Kalesi

[attachment=3]
York kalesi giris merdivenler.

Kalenin tepesinden ise manzara bu sekilde.

[attachment=4]

York ortasindan nehir gecen bir sehir. Sanirim 3 tane koprusu var sehrin iki yakasini birbirine baglayan. Bunlardan birisi

[attachment=5]

Nehir boyunca guzel havalarda barlar sandalyelerini disari nehir kiyisina atiyorlar ve gunesli tadini cikararak birseyler icme keyfini yakalayabiliyorsunuz.

IMGP3369

IMGP0499

IMGP0500

IMGP0505

IMGP0485

Birde York kalesinden panaroma ekleyelim;

[attachment=1]

Daha birinci gunun sonuna bile gelemedik ama tadini cikartalim diyerek devamini yarin zaman bulacagim bir vakte birakiyorum.

Sevgiler, Saygilar.

Untitled Panorama1

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR