İlk Motosikleti Alırken

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan delimengi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 42
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 42,687
Ynt: İlk Motosikleti Alırken

Hayret bu kadar eğitici bir yazı neden böyle arkalarda kalmış.Tesafüfen gördüm.Teşekkürler.

Etiketler

Solana' Alıntı:
Hic motosiklete binmemis biri olarak, hatta otomobil kullanicisi olupta motosikletli karsiti biri olarak, bu anlatima ve verilen bilgilere saygi duyuyorum... Artik araba kullanirken yanimdan yol isteyen motosikletliye yol veriyor ve onun icinde tasidigi hazzi hissedip anliyorum. Hepsi sayende ;) :smiley:

Çok yakın bir arkadaşımda aynen sizin gibi düşünüyordu.İstediği zaman ineceğini söyleyip arkama aldım.Maksadım 100-200 metre kadar bir mesafe katedip indirmekti.O gün 120 k.m yaptık.Şimdi ise motosikletçilere farklı bir gözle bakıyor.

sayın deli mengi benim yaş 53 bende endru türü motor almak istiyorrum şu an sukutur yamaha kullanıyorum 3yıl oldu hafta sunu kısa turlar yapıyoruz ama gün geldi 150km yaptığımız oldu şimdi endroya gecmek ıstiyorum az yakan ve sorunsuz bir motor almak istiyorum tavsiyen nedir .şimdiden tşk **** aliriza barın--.

ali riza bey merhaba,

delimengi'ye sorarsaniz buyuk ihtimal honda transalp'i tavsiye edecektir size:smiley: ama bu sorunuzun cevabinin ana kriteri butcenizle alakalidir.

Scooter'den enduroya gececekseniz 600cc civari bir motorla baslamiz iyi olacaktir.

piyasadaki orta halli enduro modelleri:

Honda Transalp XL650 7000-14000 tl araligi
Yamaha XT660R --> 6500-14000 tl araligi >>>>>> tavsiye ederim
Yamaha XT600 --> 5000-8000 tl araligi
Suzuki DR650 -->5000-9500 tl araligi >>>>>>> tavsiye ederim
Suzuki DR400Z --> 4000-14000 araligi
Kawasaki KLR650 --> 6000-9000 tl araligi
Kawasaki KLE500 --> 7000-12000 tl araligi
BMW F650 --> 8000-> 16000 tl araligi

fiyatlar genelde modele ve kilometreye gore degismektedir.

bunlardan baska da endurolar vardir elbette. ama baz olarak bunlar alinabilir.

kolay gelsin

Cok guzel bir yazi. Giris kismi oldukca ilgincti hakikaten :smiley:

Bende 27 yasinda biri olarak bu guzel ve ozel hayati tatmak istiyorum. Sanirim aslangic olarak 125 lik bir makine ile baslicam.

Bu tip guzel paylasimlarinizin devami dilegiyle.... Hoscakalin

delimengi çok güzel bir yazı olmuş, eline sağlık
her yıl pek çok kimse daha hobi veya taşıma amaçlı motosiklet kullanmaya başlıyor,
yeni motorlar alınıyor,
ev-iş arası gidecekler veya iş için bu aracı kullananlar daha rasyonel seçimler yapsa da, hobi amaçlı ilk motosikletlerini alanların daha hatalı tercihlerde bulundukları görüyorum.

En son örneğini, yeni motora başlayan bir tanıdıkla ilgili konuşulanları duyunca şahit oldum, arkadaş ilk motor olarak Suzuki Hayabusa almış :eek: Hayabusa ???
1300cc 175 beygirlik makine, 300 bilmem kaç son sürat...

Almış ama alırsınız da ne olur...çok parası olup fotoğrafın f'sini bilmezken en üst model fotoğraf makinesini alıp sonra "auto" modda fotoğraf çekenler gibi sizde birinci viteste gidersiniz ;D gerçi birinci vites diyorum ama makine birinci viteste 100km'yi geçiyordur...yani fotoğraf makinesi gibi değil tehlikeli!

125cc motor hayat boyuda kullanılabilir, kendi ihtiyaçlarınıza, kişisel sınırlarınıza veya zevklerinize göre modeli zamanlada değiştirebilirsiniz...

Öncelikle yazınız çok güzel ve bir çok kısmında hem fikirim. Ben uzun yıllardır bir hayal olarak gördüğüm Land Rover Defender kısmını çok çok kısıtlı bütçemle gerçekleştirdim. Şimdi sıra ikinci hayalimde fakat aşağı yukarı iki aydır forum okumaktan gözlerim aktı. Doğal olarak kafamda binbir tilki ve birbirine bağlanmamış kuyruk kaldı. Doğru olarak gördüğüm bilgileri süzerek ve çok kısıtlı bütçemi göz önünde bulundurarak Honda Cbf 150 hayalleri kurmaya başladım ancak kısa ve orta mesafe seyahat hayalleri, eşimle beraber yola çıkma ve 1,89 a 90 Kg. olmam sonucu banada cbf 150 acaba yetersiz gelirmi diye dert oldu. İkinci el de cbf 250 benim için muhteşem bir motorsiklet gibi görünüyor fakat onda kredi kartına taksit olayı zor gibi. Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Hocam kilo çok önemli değilde boy meselesi büyük problem.İki kişi olunca bu sorun dahada büyür.Tek kişi kullanacak olsanız sele üzerinde ileri geri hareketlerle rahatlama imkanınız olacaktır ama iki kişi bu imkansız.İki kişi ve boy probleminizden dolayı benim tavsiye edebileceğim motor bmw f 650 veya Honda transalp olacaktır.Tabi burada da ortaya finans sorunu çıkıyor.Tabi konu başlığına görede bu ilk motorunuz olacaksa tavsiye ettiğim modellerinde motor gücü önünüzde bir sorun olacaktır.

alirizabarın' Alıntı:
sayın deli mengi benim yaş 53 bende endru türü motor almak istiyorrum şu an sukutur yamaha kullanıyorum 3yıl oldu hafta sunu kısa turlar yapıyoruz ama gün geldi 150km yaptığımız oldu şimdi endroya gecmek ıstiyorum az yakan ve sorunsuz bir motor almak istiyorum tavsiyen nedir .şimdiden tşk **** aliriza barın--.

Hocam yanıt birazdan ziyade çok geç olmuş ve siz belkide düşündüğünüz vasıtayı almış olabilirsiniz soru sizin için güncelliğini kaybetmiş olabilir ama işin bu gün yazdığımız bazı yazılar aylar sonra bile birinin işine yarabiliyor kısmı varya , hah işde ben ona istinaden yanıtımı yazayım

Yaş 53 evet halen gençsiniz ama bedeninizdeyaşadığınız bazı gerçekler var , eğer sporcu vesair profosyonel biri degilseniz öyle çok uzun yolculuklar günde 1000 ve üzerinde km ler sizin gündeminiz dışında kalır , sizin yerinizde olsam yamaha xt660 R alırdım ama biraz daha konfor derseniz bmw f650 gs mümkünse 2004 üzeri 2009 altı , zira yeni f 650 liler hem 2 silindir hemde 800 cc fazla kuvettli makineler , hatat boyunuz 190 üzeri degilse enduro olamayacak kadar bile kuvettli makinler ...

77pickup110' Alıntı:
Öncelikle yazınız çok güzel ve bir çok kısmında hem fikirim. Ben uzun yıllardır bir hayal olarak gördüğüm Land Rover Defender kısmını çok çok kısıtlı bütçemle gerçekleştirdim. Şimdi sıra ikinci hayalimde fakat aşağı yukarı iki aydır forum okumaktan gözlerim aktı. Doğal olarak kafamda binbir tilki ve birbirine bağlanmamış kuyruk kaldı. Doğru olarak gördüğüm bilgileri süzerek ve çok kısıtlı bütçemi göz önünde bulundurarak Honda Cbf 150 hayalleri kurmaya başladım ancak kısa ve orta mesafe seyahat hayalleri, eşimle beraber yola çıkma ve 1,89 a 90 Kg. olmam sonucu banada cbf 150 acaba yetersiz gelirmi diye dert oldu. İkinci el de cbf 250 benim için muhteşem bir motorsiklet gibi görünüyor fakat onda kredi kartına taksit olayı zor gibi. Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Eğer istanbulda yaşıyorsanız konşuk motor anes gibi gibi firmalar kendi takasdan aldıkları motosikletleri kredi kartı ile satarlar bilginiz olsun .

moremiles' Alıntı:
125cc motor hayat boyuda kullanılabilir, kendi ihtiyaçlarınıza, kişisel sınırlarınıza veya zevklerinize göre modeli zamanlada değiştirebilirsiniz...

İşin özü burda saklı bence , evet yavaslar falan ama istanbulda 125 cc lerden aldığım keyfi başka hiç bir motosikletten alamadım ;)

Günlerdir motor sayfalarını dikkatle okuyorum. Nedeni ilk defa vitesli bir motora geçmek istemem. 2 senedir Honda Beat 100 kullanıyorum. Yaşım 44, boyum 1.86, kilom 98. Buraya gelmeden önce cbf 150 almak niyetindeydim. Ama bu siteden edindiğim bilgiler benim ölçülerime motorun küçük gelme olasılığı. Bir de bana eş değer hanımda arkada oturacak olunca :smiley: Daha sonra 650 Transalp lere yöneldim. Ama ilk deneyimde böylesi bir sıçrama da yaş olarak gözümü korkuttu. Sonra cbf 250 olabilir dedim. İzmir de Çeşme ilçesinde oturuyorum. Trafik benim için sorun değil, araç trafiği hemen hemen yok denecek kadar az. Yani transalp de aklımı çeliyor. Lütfen sizlerin tecrübesine göre bana bir yol gösterin. Yoksa burada yazılar arasında kaybolacağım. ??? Katkınız için şimdiden teşekkür ederim.

gezent-i

gezent-i' Alıntı:
Günlerdir motor sayfalarını dikkatle okuyorum. Nedeni ilk defa vitesli bir motora geçmek istemem. 2 senedir Honda Beat 100 kullanıyorum. Yaşım 44, boyum 1.86, kilom 98. Buraya gelmeden önce cbf 150 almak niyetindeydim. Ama bu siteden edindiğim bilgiler benim ölçülerime motorun küçük gelme olasılığı. Bir de bana eş değer hanımda arkada oturacak olunca :smiley: Daha sonra 650 Transalp lere yöneldim. Ama ilk deneyimde böylesi bir sıçrama da yaş olarak gözümü korkuttu. Sonra cbf 250 olabilir dedim. İzmir de Çeşme ilçesinde oturuyorum. Trafik benim için sorun değil, araç trafiği hemen hemen yok denecek kadar az. Yani transalp de aklımı çeliyor. Lütfen sizlerin tecrübesine göre bana bir yol gösterin. Yoksa burada yazılar arasında kaybolacağım. ??? Katkınız için şimdiden teşekkür ederim.

gezent-i

Hocam selamlar , size geçen hafta kendi transalpimi teslim ederken yaşadığım deneyimi kısaca anlatayım , motosikletimi 45 yaşlarında bir abiye sattım , mondial marka bir 100 cc lik scooteri vardı , kadıköyde buluşduk noter işlemleri falan tamamladık , kadıköyden şirkete kadar motosikleti ben götürdüm , sonra 2. motosikletime ben satın aldığı transalpe de yeni sahibi bindi , kişi daha önce hiç vitesli motosiklet kullanmamış ama uzun yıllardır otomobil kullan biri idi , doğru biraz endişem vardı , sırf benimle eve gelmek zorun da kalsın da , bende bu adam makineye binebilecekmi diye anlamak için , motosikletin ilave sinyallerini evimde bırakdım , eğer aklımda bu adam bu makineye binemez gibi bir kanaat oluşursa , hayrına ders veririim vardı , fakat o 25 km de gördüm ki , bu adam bu işi kıvırır - 1 senedir istanbul içinde zaten 15000 km yol yapmışdı , motosiklete binerken bunun vitesleri nasıl diye sordu sadece :smiley:

Eğer eşinizle motosiklete binecekseniz ve daha öncede bir deneyim kazanmış trafiğide bilen birisi iseniz , ufak hacimli bir motosikletle iki kişi yolculuk yapmak belkide daha risklidir , zira yaşadığımız büyük kentlerdeki arac sürücüleri motosikletlere karşı çok acımasızlar , eğer aklı başında , yeterli fizikde birazda özgüveniniz varsa , başlagıçda da fazla zorlamadan biraz daha yuksek hacimde bir motosiklet neden olmasın , selamlar ...

Yusuf Bey,

Öncelikle cevabi yazınız için çok teşekkür ederim. Daha önce sizin yazılarınızı okumuştum, ama bana özel olan mesaj ve içeriği beni transalp konusunda çok yüreklendirdi. İzmir e gelmeden önce istanbul trafiğinde, 1982 den 2000 yılına kadar araba kullandım. (Ehliyetsiz dönemi yazmadım :() Araç tecrübem var, son 1-1.5 aydır tüm motorla ilgili yazı ve verilmiş diğer bilgileri okuyup izliyorum. Bana çok katkısı oldu, en azından bugüne kadar yaptığım yanlışları düzeltme fırsatını buldum.
Konunun özüne gelecek olursak kendi motorunuzu satmış olduğunu bey ile hem yaş hem de sahip olduğumuz motor özellikleri birbirine benzer. Cbf 250 üretimi zaten kaldırılmış, ikinci el parça fiyatlarının pahalı olduğunu da göz önünde bulundurup sizinde yazınız ışığında transalp e doğru olan meyilim % 95 diyebilirim. Şu sıralar 2. ellerin sitelerini dolaşıyorum. Tekrar teşekkür ederim.

arkadaşlar verdiğiniz bilgiler doğrultusunda f 650 almıya karar verdim .Yardımlarınız icin değerli bilgileriniz için çok ama çok tşk ederim .Bursadan sevgiler. Aliriza BARIN

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

SON KONULAR

Geri