İlk Motosikleti Alırken

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan delimengi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 42
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 42,682

delimengi

Kamp II
Yer
İstanbul/ Kadıköy
Merhaba iyi pazarlar nasılsınız ? ( bu gün günlerden Çarşamba ise şayet , Pazarı Çarşamba okuyabilirsiniz ) teşekkür ederim bende iyiyim , en azından çok büyük bir aksilik yok , gündelik dertler , malum hayat işte , umarım sizde iyisinizdir
Yazı size daha ilk girişinden fazla laubalimi geldi ? hay Allah kandırmışlar hocam sizi yazı yazan insanlar sıkıcı dikta edici insanlardır diye , elimizdeki yazı yazan kişi profili budur , bizde ondan kalmadı siz karşı dükkana bakın , onlarda vardı sanırım .

Uzun zamandır yazmam aktarmam , yahut bana göre bu iş böyle merak ediyorsan – ız buyurun okuyalım tarzında birkaç yazı yazmak istiyordum , hah işte bu yazı onlardan biridir
Girişten de anlaşılacağı üzere , bu böyledir böyle yapmak gerekir şarttır fizik kuralıdır , pist acemi sen ne anlarsın tarzında bir yazı olmayacak , zaten bende size bu en doğrudur diye ısrar etmeyip , kendi deneyim ve görüşlerimi aktaracağım

Önce bir motosiklet almaya karar verdiyseniz sizi tebrik ederim ,aramıza hoş geldiniz , yeni bir hayat alıyorsunuz diyeceğim kadar ciddi bir konudur motosiklet almak ve bir o kadar ciddi olanda doğru motosikleti seçip kendi tarzınıza karar vermektir

Samimiyetle cevap vermeniz gereken bir soru kümesi var önümüzde ve ben bu soru cevap kısmını karşılıklı oturmadığımız halde gerçekleştirilebilir boyutlarına çekmeye çalışırken , sizi bana göre doğru olana yönlendirmeye çalışacağım , olmadı itekleriz biraz :smiley:
Elimizde kabaca 3 tane soru başlığımız var gelin bunları biraz parçalayalım ve hedef noktamıza inelim ama her şeyden önce doğru bir soru soralım , belki biraz da güleriz .

1. Ne için motosiklet almak istiyorsunuz
2. Bu iş için ne kadar bütçeniz var
3. Kaç yaşındasınız ve boyunuz kilonuz nedir

Yusuf ! Ne Yusuf u kardeşim nereden geliyor bu samimiyet
Pardon Yusuf hocam ! Ha şöyle sevmem laubaliliği , söyle çekirge
Hocam ben bir motosiklet alacağım ! Al güzel kardeşim benden izin almaya mı geldin
Yok hocam şimdi siz deneyimli ve yardim sever bir motosiklet insanız , diyorum ki bana fikren biraz yardımcı olasınız , hocam sizden feyiz almaya geldim !
Feyiz falan vay be ben kimmişim de haberim yokmuş , evet çekirge sana yardım edebiliriz , Şimdi doğru soruyu sorman gerekiyor , malum sende biliyorsun ben biraz kılım kardeşim , Allah böyle yaratmış benim suçum değil , yoksa sana karşı böyle değilim sadece

Biraz gülüp rahatlamışızdır umarım ! Tabi ki şaka yapıyorum ama benim gibi motosikleti ciddiye alan insanların yazılarını motosiklete yeni başlayan ve 30 yaşın altındaki kardeşlerimiz okumaz , fazla gereksiz ve gerçek gelir ve zaten ilk motoru hayabusa ile başlamış gereksiz ama gerçek anlatılanlardan dinlemiş ve işine geldiğinden kolayca kabullenmiştir ve size ilk motosikleti dört silindir olan bir sürü insan sayarlar

Fakat ilk motosikletinde ölen yahut ağır yaralanmalarla hayatını zehir edip sevdiklerini üzen talihsiz başlangıç yapan bir sürüde arkadaşımız vardır .

Bir kere şuna samimiyetle cevap vermeli ve her şeyden önce bu sorunun sizdeki yanıtını bulmalısınız

Neden bir motosiklet sahibi olmak istiyorsunuz ?

Eğer yanıtınız Evden işe gidip gelebileceğim , İstanbul trafiğinden fazla etkilenmeyeceğim ve ekonomimi de fazla zorlamasın ise ! Size piyasada fazlaca bulunan , yedek parça sıkıntısı olmayan , ikinci el satışta diğer seçeneklere göre daha hızlı elinizden çıkarabileceğiniz ( Honda cbf 150 ) yahut ( yamaha ybr 125 ) almanızı tavsiye ederim
Bu seçim motosiklete sağlıklı başlamak ve motosikleti kullanmayı öğrenmek adına daha kolay ve sağlıklı bir süreç yaşamanızı sağlar
Burada verdiğimiz örneği biraz daha açıp bir kıyaslamaya gidelim ,

Sürücü Ahmet 30.000 km dir motosiklet kullanıyor ve geçen sene kendisine honda cbf 150 aldı , motosikletini 20.000 km kullandı ve gidip bir honda xlv 650 transalp aldı

Sürücü Mehmet 30.000 km dir motosiklet kullanıyor ve geçen sene kendisine bir honda xlv 650 transalp aldı

Ve diyelim ki bu iki sürücüde arkadaşlar hafta sonları beraber geziyorlar , burada kabul etmek zorunda olduğunuz şey şudur , sürücü Ahmet daha iyi bir binicidir , iyiden kastımız Ahmet in motosikleti hiç düşmemiş yahut hafif bir motosiklet olduğu için basit düşmeler yaşamış ve gerekli deneyimi edindikten sonra bir üst sınıftaki motosiklete sağlıklı bir başlangıç süreci sonucunda geçmiştir ve motosiklete daha hakim ve limitlere daha yakın kullanan daha hızlı bir binicidir .

Bir diğer sorumuz yaş koy kilo ve bütçeydi , eğer 150 cc bir motosikletle başlangıç yapmayı tercih ederseniz şayet , zaten boy kilo yaş gibi fiziğe bağlı özelliklerde sorun yoktur , ve daha ekonomik sağlıklı bir seçimde malisef yok , yalnız siz 90 kilo ve 185 santim üzerinde biri iseniz 150 cc sizin için gerçekten ufak olacaktır …

Ama ben madem motosiklet aldım biraz da sosyalleşseydim çok iyi olurdu , şimdi 150 cc motosikletle kimse bizi adam yerine koymaz , kocaman adamız ağır gelir , madem aldık bizde hafta sonları birkaç motor şile yapsak mangal yapsak güzel olur ama ben hafta sonları görüyorum da bu motorlar hep çok büyük , motosiklete sağlıklı başlangıç yapacağım diye yalnız kalmaya mahkumuyum diyorsanız ? size http://www.cbf150.net forumlarına girip üye olmanızı ve orada yapılan gezilere katılmanızı tavsiye ederim
ilk2.JPG

Peki hep sağlıklı bir başlangıç yapıp hem de otoyol üzerinde biraz daha rahat seyahat edip şehir dışına çıkabileceğim bir motosiklet almak mümkün değil midir diyorsanız , 250 cc motosikletlerle de biraz daha temkinli olmak kaydı ile biraz daha fazla bütçenizi genişletip sağlıklı bir başlangıç yapabilirsiniz

Eğer yanıtınız yaş oldu yirmi beş yada otuz beş , okul bitti askerlik bitti yahut neyse , bir evreye geldik , bakıyorum insanlar dünyaları geziyor motosikletle ben de alsam hem işe gidip gelsem , yazın tatile giderken yahut memlekete giderken de binebilsem , sonra ülke büyük icabında karedeniz de bizim hasankeyf de bizim , giderim gidelim yahut senden mi çekineceğim kardeşim , gezerim kafama göre ülkeyi , ama ben uğraşamam 150 cc çok sağlıklı olmasa da olur sen bize olurunu söyle , şimdi 150 cc almayacağız diye senin sözünün hepsini dinleyemeyeceğiz diye bize üvey evlat muamelesi yapma ,o kadar çok motorcu olmasak da olur , sen benim hastalığıma göre reçeteyi yaz diyorsanız

Size tavsiyem boy kilo ve ekonominiz dahilinde 2 silindir 70 beygir ve 650 cc üzerine çıkmadan uygun bir motosiklet seçerken mümkünse şehir içinde kullanacağınız zamanlarda hem kendinizi geliştirmeniz hem de büyük bir motosikleti şehir içinde kullanıp eziyet çekip gereksiz masraflar etmemek adına yanına gene ufak hacimli bir motosiklet alıp yolunuza bu şekilde devam etmenizdir
Bunun yanında çeşitli kişi ve kurumlar motosiklet eğitimleri vermektedir , eğer ekonomik olarak imkanınız varsa eğitim almanız en sağlıklı olandır , en azında çok sağlıklı olmasa da emniyetli bir başlangıç yapabilirsiniz , malisef hayatın bir çok yerinde olduğu gibi motosiklet biraz pahalı bir meşgaledir , özellikle şehirler arası yolculuklar yapacaksanız kıyafet ve aksesuarlar biraz para tutmaktadır

Bakıyorum hafta sonları millet almış makineleri çekmiş cadde de kafelerin barların önüne akıyor alemlere , hele o racingler yok mu , fenalar be abi , benim onlardan almam gerekiyor , bizim arkadaş almış motorda 300 kadran var , benim zaten işim olmaz öyle uzun yola çıkmakla falan diyorsanız , ben saçları jöleliyim kaska falan gerekte yok , zaten motor dünyanın parası birde onlara o kadar para veremem , hem kask takınca seni kim görecek , o korumalı montlar , pantolonlar falan ! içinde durulmaz onların diyorsanız , buraya kadar bu yazıyı okuyup zaman kaybetmişinizdir , Size kolay gelsin hayatta başarılar , Motosiklet bizim için sizin sandığınızdan biraz daha ciddi bir konu

İlk motosikleti aldık sonra ne olacak sorusunun yanıtı

İlk motosiklet ilk sevgili gibidir , biraz çabuk tüketilir ama en azından 1 yıl 20.000 km kadar kullanmanızı tavsiye ederim
Malum hepimiz yaradılışımız gereği çok farklı beğeni kriterlerine sahibizdir , sağlıklı bir başlangıç süreci geçirdikten sonra 25 beygir ila 70 beygir arasında değişen hacimlerde ve özelliklerde bir motosikleti almak sizin fiziksel özelliklerinize bütçenize ve kişisel beğeninizle birlikte kullanım amacınıza göre kendinizin karar vereceği bir durumdur
Yalnız motosikleti büyüttük hadi gelsin uzun yollar demeniz için biraz erken , karşınızda yeni bir süreç sizi beklemektedir

Yolculuk mesafelerini biraz kategorize etmek gerekirse 3 ana başlıkta toplayabiliriz

1 0 ila 200 km arasında mesafeler kısa mesafelerdir
2 200 ila 400 km arasındaki mesafeler orta mesafelerdir
3 400 ila 800 km arasındaki mesafeler uzun menzilli mesafelerdir
4 800 ila 1400 km arasındaki mesafeler uzun menzilin üzerindeki mesafelerdir ve kimseye tavsiye edilemeyecek kadar uzun ve ciddi işler olduğu gibi , artık biraz da profesyonellik sınırındadır

Nedir bu uzun yol süreci ?
Sağlıklı bir başlangıç yapıp motosikletinizi 1 yıl 20.000 km kadar kullandıysanız , zaten günlük 200 km civarında geziler yapmışsınızdır
Artık orta mesafelere kontak açabilirsiniz , burada yeni bir yorgunluk süreci ile karşılaşacaksınız ve birkaç kere günü birlik 400 km mesafeli gezilere otoyolların dışında çeşitli alternatifleri de kullanarak çıkmanız ve birkaç aylık bir kendinizi ve yoları tanıma sürecinden sonra gerçek bir uzun yola çıkabilirsiniz

Ne zaman bir günde 800 km ve üzerinde yol yapabiliriz

Şunu kenara koyalım motosikletinizi alır ve ertesi gün 1000 km gibi bir mesafeye kontak açabilirsiniz , başınıza hiçbir şey gelmeyebilirde ama bir kere sorun yaşadığınızda ölüp , her yıl duyduğumuz ölümlü motosiklet kazalarından birinin baş aktörü olabilirsiniz

Bir günde uzun yol yapmak sürüş deneyi dışında , yolculuk için hazır ve sağlıklı bir bedenle birlikte değişken koşullar hakkında bilgi birikimi ister
Haziran da Ankara dan bir sabah yola çıktığınızda hava + 10 derece iken 500 km ilerde Adana da + 45 derece olabilir ve bu üstesinden çok kolay geleceğiniz bir durum olmayabilir

Peki şart mıdır uzun yola çıkmak ?

Hayır şart değildir , motosiklet özgürlüğe açılan penceredir ve güvenlik dışında şartları bağlamaz , motosikletinize emniyetli ve tam koruma binmek dışında hiçbir şarta ve kurala tabi olmak zorunda değilsiniz

Genel hatlarda hani tip ve özelliklerde bir motosiklet almalıyız

Bu sizin vereceğiniz karardır yalnız ilk yıllarda 4 silindir ve 100 beygir civarında güç üreten makinelerden uzak durun , bu tür motosikletler her şeyden önce 4 mevsim binilecek motosikletler olmadığı gibi her binicinin ihtiyaç hissetmeyeceği kadar güçlü ve kontrolü zor olduğu gibi aynı zamanda ölümcül makinelerdir

Kendi kullandığım motosikleti neye göre seçtim

32 yaşında deneyimli bir sürücüyüm ve genel olarak tek gezmekten keyif almamla birlikte iki kişi ve tam yükle uzun sayılabilecek yolculuklar yapıyorum ve ihtiyaçlarım doğrultusunda bir motosiklet sahibiyim

Uzun yol endurosu denebilecek 650 cc 2 silindir 53 beygirlik karbüratörlü , ön jantı 21 inç ve lastikleri dubleks olmayan bir motosiklet kullanıyorum
Motosikletimin gerektiğinde bir anahtar çevirmekle sökülüp takılan 3 tane sabit çantası var ve 2 kişi tatile çıkarken bile tüm eşyamızı yükleyebiliyorum
Yazının mutlaka eksikleri vardır , dilim döndüğünce kendi penceremden yazmaya çalıştım
Yolunuz hep açık olsun kazasız belasız keyifli sürüşler dilerim

645.jpg

20 ocak 2008 Yusuf Mengi

Etiketler
Ynt: İlk Motosikleti Alırken

Sevgili Yusuf, lakabın deli olsa da ;D ;D ;D yaptığın işler delilik gibi görünse de :D :D :D bu foruma en iyi hizmet eden, her şeyini esirgemeden bizimle paylaşan, bildiklerini söylemekten çekinmeyen bir insansın. Lütfen yazmaya ve aydınlatmaya devam et... ;) ;) ;)

Hic motosiklete binmemis biri olarak, hatta otomobil kullanicisi olupta motosikletli karsiti biri olarak, bu anlatima ve verilen bilgilere saygi duyuyorum... Artik araba kullanirken yanimdan yol isteyen motosikletliye yol veriyor ve onun icinde tasidigi hazzi hissedip anliyorum. Hepsi sayende ;) :smiley:

Sabırla okudum, diğerleri gibi.
Yazdıkların; hem söylediklerim, savunduklarımı, hem hatırladıklarım, hem de itiraf ediyorum aklıma gelmeyenlerdi.

Burada da teşekkürler.

bende motosiklet sevdası içine düşmüş, hatta abartarak hayat felsefesi haline gelmiş biri olarak, uzun zamandır motor parası biriktiren biriyim, yzdıkların için teşekkür ederim

yazı çok güzel, ama ben maalesef önce motoru aldım, sonra siteye üye oldum.
yaşım 37, motoru aldıktan sonra şunu farkına vardım:
iyi ki 20 li yaşlarımda motorsiklet alabilme imkanım yokmuş.

omersun' Alıntı:
yazı çok güzel, ama ben maalesef önce motoru aldım, sonra siteye üye oldum.
yaşım 37, motoru aldıktan sonra şunu farkına vardım:
iyi ki 20 li yaşlarımda motorsiklet alabilme imkanım yokmuş.

ömer abi hosgeldin oncelikle =)) 20li yaslarında motorun olsaydı herhalde simdi tüm anadoluyu bitirmis olurdun avrupanın bi kentinden foruma yazıyo olurudn=)

yok o zamanki cesaretle ben kesin bir duvara kabartma olurdum :D
bu arada hoşbulduk

geçenlerde yine bir motosiklet sitesinde bir arkadaşın honda nın 600lük veya daha yukarısı hatırlamıyorum bir racing alıp motoru onun üzerinde ögrenme fikri vardı heralde bunu eşime okutsaydım halihazırda bindiğim motorumu satmam için yapmadığı baskı kalmazdı ama sizin yazınızı okuttursam eminim benim ne yaptığımı ve yapmak istediğimi daha iyi anlayacak tşk

omersun' Alıntı:
yok o zamanki cesaretle ben kesin bir duvara kabartma olurdum :D

bence şimdiki gibi motor kullanmanınn sorumluluğu üstünüzde olurdu.. :smiley: motor her yaşta aynı bence... hatta insan motor kullanırken yaşlandığını hissetmez.. ben nolucam bakalım... bi motorum olsa önce ;)
yazı için çok teşekkürler. insan bi kez daha neden istediğini sorguluyor...

Bende geç başladım motosiklet kullanmaya diye hayıflanıp duruyorum. 26 yaşımda bir scooterla .. 15.000 km fazla yol yaptım. Artık değiştirme zamanım geldi. Küçük cc'li bir vitesli motordan sonra, hayalim olan Enduro'ya daha da çok yaklaşacagim.

Sevgili Delimengi,
Öncelikle forumda yazdığın yazılar çokm güzel ve yönlendirici bunun için sağol. Foruma yeni üye olduğum için ancak okuyabildim.
Ben 47 yaşında Bankadan yeni emekli olan birisi olarak yaklaşık 4 yıldır 125 ve 150 cclik skooter kullandım, artık emeklide olduğum için vitesliler geçip faha fazla dolaşmak ve uzun yol yapmak istiyorum. Kilom 91 ve boyum 176 cm. Tavsiyeleriniz neler olabilir,
Cevaplarınızı bekliyorum.
Herkese selamlar ve sevgiler, kazasız yolculuklar.

gunozkolayli' Alıntı:
Sevgili Delimengi,
Öncelikle forumda yazdığın yazılar çokm güzel ve yönlendirici bunun için sağol. Foruma yeni üye olduğum için ancak okuyabildim.
Ben 47 yaşında Bankadan yeni emekli olan birisi olarak yaklaşık 4 yıldır 125 ve 150 cclik skooter kullandım, artık emeklide olduğum için vitesliler geçip faha fazla dolaşmak ve uzun yol yapmak istiyorum. Kilom 91 ve boyum 176 cm. Tavsiyeleriniz neler olabilir,
Cevaplarınızı bekliyorum.
Herkese selamlar ve sevgiler, kazasız yolculuklar.

Merhaba hocam , aslinda bu tur sorularin yanitlarini yuz yuze konusmalarda aramanın daha saglikli oldugunu bir kenarda sakli tutup kisa yanit vermeye calisayim .
malum yas 47 e doga tutkunu bir siteyede gelmisseniz tercihler biraz dağa bayira yakin olacakdir , aslinda 2 silindir bir uzun yol endurosuda alinabilir ama hem scooterden gecis yapacaginiz hemde pek dere tepe deneyiminiz olmadığını dusununce alın bir transalp yada dl 650 diyemiyorum , nacizane önerim bmw nin f 650 modeli olacakdir , hem yakit olarak rahat edersiniz hemde 500 cc üzeri endurolar icinde en kolay hakim olabileceğiniz motosiklettir , eğer ekonomik olarak çok agir gelmezse 2004 modelin altina inmeyin derim , aslında uzerine saatlerce konusulacak bir konu olsada , kisaca fikrim budur ,umarim yeterli bir yanit olmusdur , selamlar ...

Sevgili Delimengi öncelikle yanıtların için teşekkürler.Biz oğlumla beraber incelemelerimizi sürdürüyoruz.Dediğin motorlar çok güzel ama hem benim hemde oğlanın binebileceği ayrıca ekonomik olarak düşündüğümüz Honda CBF 150 veya 250 lik Rebel türü araçlar. Bilmiyorum uygun olurmu , ayrıca bizi gidiş geliş ae az 250-300 km sıkmadan ve yormadan götürebilirmi.
Yanıtlarsanız sevinirim.
Selamlar

hocam rebeli kafanizdan cikarin derim , almak için bir neden varsa almamak icin bir sürü neden vardir , cbf 150 ile bir gunde 800 km giden tanidiklarim varsada cok ekstrem kisilerdir ve genelin disinda kalirlar , ama istediğiniz şeyi cbf 250 ile gayet rahat yaparsiniz , ufak bir örnek vermek gerekirse , hafta sonu istanbul etrafina guübirlik yada bir kaç geceli konaklamalar icin gezi yapan guurplarin & 95 inde sikinti cekmeden kendinize yerde bulursunuz , selamlar ...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri