İlk Karavanımız İle İlk Gezimiz (mehmet_mtrs)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mehmet_mtrs Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 145
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 52,344
Ynt: İlk Karavanımız İle İlk Gezimiz (mehmet_mtrs)

Mehmet bey, kaza için geçmiş olsun. Gezi anılarınız bitmemiştir umarım. Devamını merakla beklemekteyiz.

Saygılarımızla.

Etiketler

Metin bey gösterdiginiz ilgi için teşekkürederim. O bölgede böyle bir rahatsızlık hissettiğimi anlattığımda bazılarının nasıl olmaları ve neleri gözardı etmeden kendiliginden yapılmasının kendiliğinden olması gerektiğine deginmeye çalıştım . O bölgedeki insanların hasbel kader turizm bölgesinde bulunmaları sebebiyle turizmcilik yapması veya yönetmesi degişl, eğitimli bir trizmci olmaların gerekliligini vurgulamaya çalışmıştım . Tabi ki uygunsuzları gerekli mercilerden düzelttirebilir veya isteyebiliriz. Ama bize bu tür eksiklerini tamamlayamamış veya aymazlıklarına devam ediyor olması üzüntü vermelerinden dolayı gezilerimizde moral bozuklugu verip tadımızı kaçmadan biz oralarda kalmamayı tercih ediyoruz . Sevebilecegimiz başka yerlere gidiyoruz böylesi daha iyi geliyor bize .
Saglıklar dileriz hoşcakalın.

Ahmet bey teşekkür ederim

Tugay bey teşekkür ederim

Şeref bey teşekkür ederim,

saglıcakla kalın selamlar.

Akdeniz kıyılarında en sevdiğim yerler buraları.
Dedim ya , bu ilk gezimizde yeni bir program uygulamayı demeye karar vermiş olsak da acemiliğimizden olmalı güneşli günleri degerlendirmeyi pek başaramadık . Eylül-Ekim derken ne kaldı şunun şurasında ? diye biraz hıyılanmak gerektiğini hissediyoruz Yolumuzun üzerindeki bir çok fethiye . göcek koylarını bazka bir yaza bırakarak Antalya cıvarlarına kadar gitmeyi düşünüyoruz.
Bir yer var ki ; biz burayı , Patara'yı çok seviyoruz . Bozulamamış bir dogası (tamamı sit alanı) var. Burası halen muhtarlık. hani derler ya bir çivi bile çaktırmıyorlar , oyle yerlerden birisi . Genellikle Yabancıların ragbet ettiği bir yer burası . Yerli olanlar ancak bizim gibi karavancı takimi sadece. Antik bir kent kalıntısı var . Bize coşku veren yanı ise ; Hep belgesellerde gördügüm okyanus içindeki adalar gibi hissediyoruz kendimizi . Denizinde pek kolay yüzemessiniz . Daha ilk girişinizde üzerinize gelen koca koca dalgalardan epey bir dayak yemiş gibi olursunuz . Yanlış anlaşılmasın dayak yemeyi sevdigimizden degil ;D , şıddeetini iyi ayarlayıp sırtımıza ayarlayıp tabii , dogal dev bir jakuzi içindeymiş gibi keyf alıyoruz. Biraz açılıp da dalgaların kırılmadığı yerlerde de yüzmesi çok ğüzel oluyor . Paletsiz açılmak tehlikeli olabilir .
Evet , biz Patara kavşagına gelince bir tılsım'ın büyüsüne kapılıp hemen dönüveriyoruz sola. Az gidip uz gitmeye gerek yok . 4 km. kadar . koy meydanında geniş ce bir meydan var . Dolmuş duragı, belediyenin ekipman parkı , etkinlik meydanı . Vel hasıl her amaca hizmet veriyor . Biz de gelip bir köşesini begendik ve durduk . Bu defa ıssız bulduk burayı. Kapılarımızı pencelerimizi açıp yerleşmeye çalışırken bir lokanta esnafı , dolmuş duragının değnekçisi bir de köylü kadın hoş geldiniz dediler sagolsunlar. Çok fazla yol yapmadığımız için yordun sayılmazdık. Yerleştikden sonra çevreyi dolaşalım varsa bir tanıdıga rastlarmıyız diye dolaşmaya çıktık . İki adım yer zaten dolaşıverdik bitti . Esnaf lokantacı (izmir li) kahve içmeye buyur etti . Davete icabet birer kahve ve muhabbet ettik , bilirsiniz esnaf ağzı " yaprak kıpırdamıyor işler çok kötü " . Sorduk neden diye . __ Ettiğimizi çekiyoruz abi . dedi , sebebini anlatti zaten iki üç oteli var onlar da baglantı yapamamışlar. Çünkü , anlatıyor zamanında burada müşteriyi biz seçıyorduk , Bahşış bırakmıyana yerli turiste rezervasyonumuz dolu diyorduk , diyor. Yabancı tur otobüslerinin şöförlerinden bile yemek parası almışlar . Gelmezler tabi abi , diyor . İşin dogrusu , gerçekleri söylüyor du . Aslında daha önceleri yediğimiz kazıklar aklımıza geldi de yine de sesimizi çıkarmadık. Biz mesajı da almıştık ,bir akşam yamegine bekleniyorduk bes-belli.
Ertesi günün sabahında henüz kahvaltı etmiştik . Öğle saatlerine yakın yanımıza gelen bey __Merhaba , Mehmet abi dedi . Tanıyamamış olmam orırmal çünkü ilk defa görüşüyoruz . Bizim forumdan Fatih bey (tifa). Fatih bey aracı ile yakınımıza geliyor bizi görüp tahmininde yanılmadığını anlamak ikin gidip bilgisayarrına bakıp emin olduktan sonra tekrar gelip daha sonra bize hoş geldiniz diyor. Nasıl memnun olduk bilmelisiniz :smiley: Bırakırmıyız, oturup lafladık çayımızı içtik Fatih bey Patarada Antik kent kazısında devlet görevlisi arkolog saha komseri Olarak hatırlıyorum bir yanlışlık yapıyorsam affetsin beni. Kendisi ile çok tatlı muhabbetlerimiz oldu . Daha sonraki günlerde de ziyaretimize geldi . Yine bir akşam geldiğinde bizi kendilerine yakın hisseden sırt cantalı iki genc (fıransız) belli ki kendilerini emniyette hissetmek için yakınlarımızda olmak istiyorlardı . Demiştim ya ortalık tenma. Buyur ettik kendilerini masamıza . Leon ile Julia . Söylemesi ayıp iki balığımızın buzları çözuldü pişirmek üzereyiz . Bizimkilerin pek gidesi yok Ha - bire konuşabilmek çabasındalar . biraz Türkce , biraz ingilizce, biraz fıransızca. arada bir de kagıt kalem onumüzde şekiller çızıyoruz anlaşmak için . Sormayın , herkes halinden pek memnun Sorduk , nasıl becerdiysek " karnınız açmı " diye . açlarmış . Anlatmak lazım şimdi iki balıgımız var , başka bir yemek yapmak için zaman gerekir . İki balık resmi yaptım ortalarından ayrılmış gibi birine hem leon hem de julıa digerine de bizim isimlerimizi yazdım. Şıp diye anlayıp pek memnun olduklarını belli etmeye çalıştılar. Bir yandan balıklar kızarırken Julia da harika bir salata yaptı afiyetle yemiştik . İşte o akşam dı Fatih bey de gelmiş di. Aramızda iyi bir yabancı dili olan fatih bey de katılınca demeyin muhabbetin tadına Aklımızda kalan ne dersenız üzgünüm hiçbir sey . Ama aklımızda kalan bir sey var , unutulmaz bir anı olması. Onlara dair resim yok. Tanımadıgım bir kişinin resmini yayınlamam pek dogru olmaz diye düşündüm.
Bol denize girdik . Bilenler bilir deniz şehir merkezınden kalkan traktör römorkundan yapılmış "Patara expresi ;D"
ile gidiliyor tahmini 1-2 km. Plaja ulaşmak için tarihi ören yerinden geçiliyor . Burada da aslında ören yeri için giriş ücreti alınıyor ama pilaja da başka türlöü ulaşamıyorsunuz. Müze kart sorunu kökünden çözüyor istediginiz kadar giriş çıkış yapılıyor. diger alternatifler : Giriş 5 tl. bir haftalık kart 7,5 tl. Bir aylık 10 tl . Bize mantıklı geldi.

09022007130

09022007131

09022007132

Ekli dosyalar

• 12092012136.jpg
    12092012136.jpg
    192.7 KB · Görüntüleme: 213

Merve yı ve Alp i sabahleyin yolcu ettik Zor oldu be. . . . Karanlıkta kitap okyabilmem için bıraktıgın ışıldak için tesekkür ederim Merve . Kimbilir belki yine karşılaşırız.

Buralarda bir yerde Likya tarihi yolunun saglam kalan bir kısmını izlemiştim bir belgeselde bir zamanlar , Cevreden istihparat yaptık Çok iyi anlaşamasakta bir sirketin yürüyüş için turis getirdiği bir var diye tarif etmişler dı , Pek kimsenin gidip gelmedigi bir toprak yol muş Pataradan çıkıyorsunuz da Kalkan a dogru giderken hafif sola viraj yapıp tırmanmaya başlayacagınız yerden 200 metre once saga donulen cok küçük bir levhada " Pınar kürü" yazısı görülüyor. Yine mavi motorumuzla gidiyoruz .

12132012144

12132012142

12132012138

12132012140

Ekli dosyalar

• 12132012143.jpg
    12132012143.jpg
    100.8 KB · Görüntüleme: 269

mehmet_mtrs' Alıntı:
Merve yı ve Alp i sabahleyin yolcu ettik Zor oldu be. . . . Karanlıkta kitap okyabilmem için bıraktıgın ışıldak için tesekkür ederim Merve . Kimbilir belki yine karşılaşırız.

Merve ve Alp başka forum'da sizden bahsettiler Mehmet ağbi :smiley:
http://www.motosiklet.net/forum/etkinlik-gezi-fotograflari/109155-yazin-son-anlari-antalya-ve-mugla-sahilleri-2200-km.html

Levent (buralpdi) Kardeşim
Verdiğiniz lınk e girmeye çalıştım . Üyeleri bile oldum , yasıları okuyabiliyorum ama resinleri bir türlü açamadım. Bir de cevap yazdım bakalım sonucu bekleyecegim.
Haberdar ettiğin için çok teşekkür ederim . Alp e de yazmışsın , bizden bahseden yazın da çok güzel di sagol.

Abi bahsettiğim resim geldi.Sanırım sizin olayda sizi uyaran böyle bi uyarı yoktu saygılarımızla.. Bu arada bizim köyümüz CEPNİ

14628469 002

Mehmet ağbi ve saygıdeğer eşinize selamlar.Ağbi paylaşımını yeni gördüm ve dikkatlice takip ettim,bir solukta.Ne diyeyim çok güzel çok iştahlı ,çok nüktedan, çok anlamlı ,çok değer katıcı buldum.Çokda katılımcı izleyecektir,karavan kültürü ve yaşamını da bir şekilde dikkat çekecektir diye düşünüyorum.Kültür ve turizm bakanlığı kamp ve karavancıları birer turizm elçisi, doğa bekçisi,tarihçi ve arkeolog olarak görmeli.Hem tanıtımında hem korunmasında faydalı görevleri ister istemez yerine getiriyor,ayrıca topluma faydalı bilgilerde aktarıyorlar.Geçirdiğniz kaza için geçmiş olsun .Destanlarını görmek ve okumakta sabırsızlanıyorum.Ayrıca bu tür gezi ve yaşamın insan ilişkilerini üst seviyelere çıkarttığını,sosyalleşmenin bir değeri olduğunu söyleyebiliriz. Resimleri yüklerken dahada bozdum diyorsun ama o da bu filmin ara fragmanları gibi .Reklamda önemli .İzlerken öğrenmeyede çalışıyorum. SEVGİ ve SAYGILAR..

Tugay kardeşim
Öncelikle köyünüz oldukca temiz oldugu göze carpıyor . mutlaka güzel bir yer dir. Benim çarptığım yerde işaret yok hele böyle bir uyarıcı yazı hiç yok . resminizdeki gibi köyden geçıyor olsaydım uygunsuz yapılar olabileceği aklıma gelir di belki . Bizimkisi sehiriçi ve trafiğe açık herkesin gelip geçtiği bir yol du . Çok da dert etmedim , zaten ben yapmıştım tamirinide halledebilirim. Teşekkürler
Hoşcakalın , Tunay ve tugay.

Metim kardeşim
Ne güzel şeyler yazmışsın. Böyle görüyorsan ne diyeyim , mutluluk duyarım. :smiley: Ben aslında yaşadığımız heyecanı ve etkisi altında aklımda kalanları yazmaya çalışıyorum. Bir de gittiğim yerlerdeki karşılaştığım sorunları nasıl hallettiğimi ve ya savuşturduğumu yazdım . Gittiğim yerlerdeki bazı duyumların olumlu ve olumsuz yorumların bu gün ne halde olduklarını haberdar edersem faydalı olurum zannederek yazdım. ;D Beğenmiş olmanızdan memnuniyet duyar , yenilerini de yazabime cesareti bulurum .
Saglıklar ve mutluluklar dilerim. Saygı bizden.

Bu yörelere gelince pilanlamanın pek faydası olmuyor . "Haydi tamam artık gidelim diyeceginiz zaman Aklınıza bir şey geliveriyor ,derken bir kaç gün daha kalıveriyorsunuz .
Osmanlar geldi. İzmirdeli eski dostlarından . Akşamına bir türkü barda .

29092012151

07022007129

07022007127

07022007128

Ekli dosyalar

• 29092012148.jpg
    29092012148.jpg
    51.4 KB · Görüntüleme: 299

Yine yollardayız.
Tamam , çok güzel yeni yollar yapılmış , ben onlara bir şey demiyorum . Ben başka şeler demek istiyorum. Bu yollara girip de bir şeride yerleşdiğinizde iki keşik çizginin arasına sıkışıp ,genellikle en sağda çeliik bariyerler dibinde git-git kendimi kamyon şoförü gibi hissediyorum bir süre sonra. Genellikle Ege yi Akdenıiz e baglayan kıvrım-büküm yollar vardı . Rampalara sardığımızda insan yürüyüşü hızımızla zevkin taaaa doruğuna varır , radyomuzdaki müzüğin duygusal yanları ile , Şemsiyesi ile gölgesindeki camlarımıza sürünen günlük ağaçlarının kokusunuda harmanladık mı İçimizden bir nağra atmak geçerdi de açardık camımızı ; HHeeeeeeee e e e eyt diye Adrenalinimize tuş olur başımız döner di .
Biliyorum o günlerden kalan yollar önümüze gelecek de , girmelimi ? girmemelimi ? . Kekova (uçagız) ya gitmeyeli epey (10-15 yıl) olmuştu. Çünki kekovadan yol hiç bir yere gitmez , oradan geri doner diniz . (şimdi var bahsedecegim)

Yok biz o yollardan tekrar gitmek istiyoruz . Sürdük Kekova ya.

02102012160

02102012162

02102012163

03102012182

Ekli dosyalar

• 02102012159.jpg
    02102012159.jpg
    100.7 KB · Görüntüleme: 303

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR