İlk Defender' Im

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Baharat Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 23
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,331

Baharat

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar,

Yaklaşık birkaç yıldır bir tane pikap almayı düşünüyordum ve bu dogrultuda ilanlara bakıyordum, önceligim l200 mitsubishi almaktı ama geçen ay gördügüm kırmızı bir pikap dikkatimi çekti ve hemen sahibini aradım biraz bilgi aldım, çünkü hayatımda hiç defender kullamadım sadece askerde görmüştüm; sahibi
defender 110 düz dizel oldugunu yeni topladıgını, hidroilk direksiyon oldugunu ve hiçbir masrafının olmadıgını söyledi ve bende söylediklerine istinaden, pazarlık ve hiç görmeden 25,500 tl odeyerek ilk defender sahibi oldum.

ilk bindigimde aman allahım ben ne yaptım dedim kendi kendime...!

1. depriyaj aşırı sert
2. direksiyon hidrolik olmasına ragmen çok boşluk var ve güven vermiyor.
3. en önemlisi fren çok sert çok az tutuyor.
4. 10 km gittikten sonra hararet 100'e dayandı
5. ve kalolifer dügmeleri çalışmıyor.

Satıcıyla görüştüm ve sattıgı defenderın arkasında duruyor ve yaptıgımız masrafları geri odeyecegini söylüyor.

Radyatörde hiç su yok gibi birşeydi, 8 lt su ilave ettim.
motora 3 lt yag ilave ettim ve bu şekilde hararet sorununu hallettik motor gayet iyi durumda.

Hidrolik direksiyon olarak mercedes marka kutu takmışlar ve hiç uyum saglamıyor bu yüzden ilgiltereden adwest marka orjinal direksiyon kutusu sipariş ettim 350 pound + 38 paund kargo üçreti.

Frenler için yeni, o siyah kutudan adını tam olarak bilmiyorum, (galiba silindir diyorlar) satıcı ertesi gün yolladı ve mustafa usta birkaç güne takacak.

Şimdi 4 adet tekerlek arıyorum AT arıyorum ve orjinal jant'a en uygun ölçüler nedir? genelde asvalt ve ara sıra off road yapmak için.

Orjinal jant'a 245 -75-16 lastik takabilirmiyim? veya en uygunu hangisi olur?

şimdilik bu kadar yakında fotografları paylaşırım.

Teşekkürler.

orjinal lastik ölçüleri 235 85 16 245 de takabilirsin yanlız daha büyük takacaksan ofsetli jant yada spacer kullanman gerekir

benim lastiklerim 265 75 16 herhangi birşey yok flanş veya offsetli jant gibi herhangi bir sıkıntıda yok orjınal haliyle 32 '' ınç i geçmediği müddetçe lastik yapabilirsiniz ...

öncelikle hayırlı uğurlu olsun bol çamurlu günler diliyorum.

Freni değişince nasıl olduğu konusunda bilgi verirmisiniz benim frenlerimde cok sert ama ne yapacağımı bilmiyorum doğrusu

Merhaba arkadaşlar,

Yaklaşık birkaç yıldır bir tane pikap almayı düşünüyordum ve bu dogrultuda ilanlara bakıyordum, önceligim l200 mitsubishi almaktı ama geçen ay gördügüm kırmızı bir pikap dikkatimi çekti ve hemen sahibini aradım biraz bilgi aldım, çünkü hayatımda hiç defender kullamadım sadece askerde görmüştüm; sahibi
defender 110 düz dizel oldugunu yeni topladıgını, hidroilk direksiyon oldugunu ve hiçbir masrafının olmadıgını söyledi ve bende söylediklerine istinaden, pazarlık ve hiç görmeden 25,500 tl odeyerek ilk defender sahibi oldum.

ilk bindigimde aman allahım ben ne yaptım dedim kendi kendime...!

1. depriyaj aşırı sert
2. direksiyon hidrolik olmasına ragmen çok boşluk var ve güven vermiyor.
3. en önemlisi fren çok sert çok az tutuyor.
4. 10 km gittikten sonra hararet 100'e dayandı
5. ve kalolifer dügmeleri çalışmıyor.

Satıcıyla görüştüm ve sattıgı defenderın arkasında duruyor ve yaptıgımız masrafları geri odeyecegini söylüyor.

Radyatörde hiç su yok gibi birşeydi, 8 lt su ilave ettim.
motora 3 lt yag ilave ettim ve bu şekilde hararet sorununu hallettik motor gayet iyi durumda.

Hidrolik direksiyon olarak mercedes marka kutu takmışlar ve hiç uyum saglamıyor bu yüzden ilgiltereden adwest marka orjinal direksiyon kutusu sipariş ettim 350 pound + 38 paund kargo üçreti.

Frenler için yeni, o siyah kutudan adını tam olarak bilmiyorum, (galiba silindir diyorlar) satıcı ertesi gün yolladı ve mustafa usta birkaç güne takacak.

Şimdi 4 adet tekerlek arıyorum AT arıyorum ve orjinal jant'a en uygun ölçüler nedir? genelde asvalt ve ara sıra off road yapmak için.

Orjinal jant'a 245 -75-16 lastik takabilirmiyim? veya en uygunu hangisi olur?

şimdilik bu kadar yakında fotografları paylaşırım.

Teşekkürler.
Lastik; Eğer hem asfalt hem off road için istiyorsanız BF Goodrich All-Terrain en uygun lastik. %50 on road, %50 off roadtur. AT ile sağlıklı offroad yapamazsınız. Orijinal boy 235 85R 16, daha önce 245 de kullandım, sorun olmadı ama 245 75R 16 orijinal ebattan 32 mm küçüktür. Bu her turda 10 cm kayıp ve %4 hız kaybı yani efor kaybı demek. Aynı hız ve devirle yol alan bir diğer Defender 100 km yol yaptığında sizin daha 4 km yolunuz vardır. Ya da arka arkaya gidiyorsanız, onun göstergesi 80 ise sizinki 85'i gösterecektir. Bu yüzden orijinal ebattan pek sapmayın, ya da iyi hesaplayın, orijinale en yakın ölçüde lastik alın.

Frenler: O siyah silindir, westinghouse. Keşke almadan önce delik filan var mı diye baktırsaydınız. İğne deliği kadar küçük bir delik bile frenleri etkiler. Bir de değiştirdikten sonra yine frenler tutmuyorsa, vakum pompasını kontrol edin. Hortumunu çıkartıp, baş parmağınızla kapatın, parmağınızı içine doğru çekiyor mu kontrol edin ve bir de arka frenler kampanalıdır, fren cırcırlarına baktırın ve tabii papuçlara. Ha bu arada Defender'ın frenleri hiç zaman yeni nesil araçların frenleri gibi tutmaz zaten.

Debriyajı yumuşatmanızın bir imkanı yok. Sol bacağınız kas yapacak. Bir de 2-3 yılda bir debriyaj üst merkeziniz patlayacak ve sol ayağınıza hidrolik akacak ama korkmayın pahalı değildir. En azından ayakkabınızdan ucuzdur :smiley:

kalorifer düğmeleri kolay, yapılır ama yaptırmayın, nasıl olsa ısıtmayacak :smiley: Motordan gelen ısı yeteri kadar ısıtır zaten.

Su ve yağı eksiltmediğine emin olana kadar sürekli kontrol edin. Bir de şarj lambası, yağ lambası gibi önemli lambaların çalıştığından emin olun.

Lastik; Eğer hem asfalt hem off road için istiyorsanız BF Goodrich All-Terrain en uygun lastik. %50 on road, %50 off roadtur. AT ile sağlıklı offroad yapamazsınız. Orijinal boy 235 85R 16, daha önce 245 de kullandım, sorun olmadı ama 245 75R 16 orijinal ebattan 32 mm küçüktür. Bu her turda 10 cm kayıp ve %4 hız kaybı yani efor kaybı demek. Aynı hız ve devirle yol alan bir diğer Defender 100 km yol yaptığında sizin daha 4 km yolunuz vardır. Ya da arka arkaya gidiyorsanız, onun göstergesi 80 ise sizinki 85'i gösterecektir. Bu yüzden orijinal ebattan pek sapmayın, ya da iyi hesaplayın, orijinale en yakın ölçüde lastik alın.

Frenler: O siyah silindir, westinghouse. Keşke almadan önce delik filan var mı diye baktırsaydınız. İğne deliği kadar küçük bir delik bile frenleri etkiler. Bir de değiştirdikten sonra yine frenler tutmuyorsa, vakum pompasını kontrol edin. Hortumunu çıkartıp, baş parmağınızla kapatın, parmağınızı içine doğru çekiyor mu kontrol edin ve bir de arka frenler kampanalıdır, fren cırcırlarına baktırın ve tabii papuçlara. Ha bu arada Defender'ın frenleri hiç zaman yeni nesil araçların frenleri gibi tutmaz zaten.

Debriyajı yumuşatmanızın bir imkanı yok. Sol bacağınız kas yapacak. Bir de 2-3 yılda bir debriyaj üst merkeziniz patlayacak ve sol ayağınıza hidrolik akacak ama korkmayın pahalı değildir. En azından ayakkabınızdan ucuzdur :smiley:

kalorifer düğmeleri kolay, yapılır ama yaptırmayın, nasıl olsa ısıtmayacak :smiley: Motordan gelen ısı yeteri kadar ısıtır zaten.

Su ve yağı eksiltmediğine emin olana kadar sürekli kontrol edin. Bir de şarj lambası, yağ lambası gibi önemli lambaların çalıştığından emin olun.
Çok teşekkürler bu değerli bilgileriniz için, lastik konusunda kesinlikle size katılıyorum motoru yormamak ve orjinalinde şaşmamak gerek.

Fren konusunu hallettik, dediğiniz gibi bu frenler yeni nesil frenlere benzemiyor paZartesi arka kampanaları Diske çevireceğiz kısmet olursa ve burda yazarım son durumu.

Salı günü direksiyon kutusu gelecek eğer postada bir sıkıntı çıkmazsa ..! Takınca son durumu yazarım.

Şimdilik iyi geceler.

Merhabalar herkese, uzun bir beklemeden sonra geçen gün aracı teslim aldım.
Defender'da 3 önemli iyileştirme yapıldı.

1. debriyaj ana merkez degişti ve biraz daha yumaşak oldu.

2. fren hiç yok gibi bişeydi ve westinghouse orginali ile degiştirildi ve şuanda hem yumuşak hemde fren iyi tutuyor.

3. En çok ugraştıran hidrolik direksiyon oldu, üzerinde mersedes uydurma hidrolik vardı ve özellikle saga çevirdigin zaman küt, küt sesi geliyodu ve çok boşluk vardı. usta orjinalini takalım boşluk gider ve daha güvenli olur deyince, bende burda çok pahalı oldugu için orjinal kutuyu, ingiltereden sipariş ettim ( yaklaşık 3 hafta sürdü) pompa hariç hortumlarıda orjinali ile degiştirdik.

İlk deneme sürüşümde daha iyi oldugunu boşluk yok gibi ama araçın hala yolda gezdigini fark ettim ve en önemlisi direksiyonu saga sola çevirdigin zaman geriye merkezlemiyor.

Ustaya, direksiyon geri yerine gelmesi gerekmiyormu dedim? direksiyon kutusu felan ona uygun olması lazım felan dedi tam anlamdım.

Alta bir tane merkezleme var rot amortisörü diyorlar, onu degiştimek işe yararmı?

Bu işlerden anlayan varsa önerilere açıgım yardımlarınız için deşekkürler.

Merhabalar herkese, uzun bir beklemeden sonra geçen gün aracı teslim aldım. Defender'da 3 önemli iyileştirme yapıldı. 1. debriyaj ana merkez degişti ve biraz daha yumaşak oldu. 2. fren hiç yok gibi bişeydi ve westinghouse orginali ile degiştirildi ve şuanda hem yumuşak hemde fren iyi tutuyor. 3. En çok ugraştıran hidrolik direksiyon oldu, üzerinde mersedes uydurma hidrolik vardı ve özellikle saga çevirdigin zaman küt, küt sesi geliyodu ve çok boşluk vardı. usta orjinalini takalım boşluk gider ve daha güvenli olur deyince, bende burda çok pahalı oldugu için orjinal kutuyu, ingiltereden sipariş ettim ( yaklaşık 3 hafta sürdü) pompa hariç hortumlarıda orjinali ile degiştirdik. İlk deneme sürüşümde daha iyi oldugunu boşluk yok gibi ama araçın hala yolda gezdigini fark ettim ve en önemlisi direksiyonu saga sola çevirdigin zaman geriye merkezlemiyor. Ustaya, direksiyon geri yerine gelmesi gerekmiyormu dedim? direksiyon kutusu felan ona uygun olması lazım felan dedi tam anlamdım. Alta bir tane merkezleme var rot amortisörü diyorlar, onu degiştimek işe yararmı? Bu işlerden anlayan varsa önerilere açıgım yardımlarınız için deşekkürler.

Güzel gelişmeler olmuş, ne güzel :smiley:
Direksiyonun geri toparlamamasının nedeni, özel bir durum yoksa, direksiyonu takarken fazla sıkıştırmış olması olabilir, benim başıma geldi.

Merhabalar herkese, uzun bir beklemeden sonra geçen gün aracı teslim aldım. Defender'da 3 önemli iyileştirme yapıldı. 1. debriyaj ana merkez degişti ve biraz daha yumaşak oldu. 2. fren hiç yok gibi bişeydi ve westinghouse orginali ile degiştirildi ve şuanda hem yumuşak hemde fren iyi tutuyor. 3. En çok ugraştıran hidrolik direksiyon oldu, üzerinde mersedes uydurma hidrolik vardı ve özellikle saga çevirdigin zaman küt, küt sesi geliyodu ve çok boşluk vardı. usta orjinalini takalım boşluk gider ve daha güvenli olur deyince, bende burda çok pahalı oldugu için orjinal kutuyu, ingiltereden sipariş ettim ( yaklaşık 3 hafta sürdü) pompa hariç hortumlarıda orjinali ile degiştirdik. İlk deneme sürüşümde daha iyi oldugunu boşluk yok gibi ama araçın hala yolda gezdigini fark ettim ve en önemlisi direksiyonu saga sola çevirdigin zaman geriye merkezlemiyor. Ustaya, direksiyon geri yerine gelmesi gerekmiyormu dedim? direksiyon kutusu felan ona uygun olması lazım felan dedi tam anlamdım. Alta bir tane merkezleme var rot amortisörü diyorlar, onu degiştimek işe yararmı? Bu işlerden anlayan varsa önerilere açıgım yardımlarınız için deşekkürler.

Güle güle kullanın
benim asıl ilgimi çeken ve benimde suanda yaşadığım kutürtü sesi.
en sağda sola cevırırken her tam turun basında bir kütürtü geliyor.
Alt takı. Dahil bakmadığım bir tek amartisör kulesi kaldı. Egersorun orda çıkarsa, haftalardır sorunu boşyerlerde aramışım demek olacak

Biraz araştırmadan sonra, sürüş kontrolü ve merkezleme için özel üretilmiş terafima direksiyon amörtisörü varmış yani tam benim aradığım ürün.

Terrarfirma RTC return to center.

DB1CE7F4 0369 4E20 9079 CBC8D81004AA

Hayırlı olsun,
Debriyaj merkezini 2006 hyundai accent merkezi ile değiştirin. binek araç kıvamında olacaktır. yaklaşık 5 yıldır o şekilde sıkıntısız kullanıyorum defenderımı.
direksiyondan gelen ses alt tarafta her yerden olabilir. tektek kontrol edilmesi gerekir. genelde ön kol burçları aşınır sağ sol turlarda ses yapar. rot amortisörü ömrünü tamamlamış olabilir yada takozları çürümüş olabilir. ön tekerleri krikoya alıp lastikleri sallayın porya boşluklarına bakın.
genelde uydurma direksiyon kutuları takılırken gereksiz kesme/kaynak işlemleri yapılıyor. orjinali takıldıktan sonnra herşeyin doğru yerde olduğundan emin olun.
kazasız günler.

Hayırlı olsun,
Debriyaj merkezini 2006 hyundai accent merkezi ile değiştirin. binek araç kıvamında olacaktır. yaklaşık 5 yıldır o şekilde sıkıntısız kullanıyorum defenderımı.
direksiyondan gelen ses alt tarafta her yerden olabilir. tektek kontrol edilmesi gerekir. genelde ön kol burçları aşınır sağ sol turlarda ses yapar. rot amortisörü ömrünü tamamlamış olabilir yada takozları çürümüş olabilir. ön tekerleri krikoya alıp lastikleri sallayın porya boşluklarına bakın.
genelde uydurma direksiyon kutuları takılırken gereksiz kesme/kaynak işlemleri yapılıyor. orjinali takıldıktan sonnra herşeyin doğru yerde olduğundan emin olun.
kazasız günler.
Teşekkürler, debriyaja alıştım gibi şimdilik bir sıkıntı yok ama direksiyona bir çare bulmam lazım, bütün şürüş zevkimi öldürüyor, iyi bir usta bulmam gerek veya bu işi ögrenip kendim halledecem galiba..))

Ya bu yazı süper olmuş bende toplam maliyeti 35 bin olacak bir defender arıyorum ya toplayacağım yada toplanmış olacağım eşimde kullanacak onun için biraz uğraş vermem gerekecek yazıdan anladığım kadarı ile :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,086
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR