İlk Defa Cj Almayı Düşünenlere Ön Bilgiler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ercanaslan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 47
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 36,347
Ynt: İlk Defa Cj Almayı Düşünenlere Ön Bilgiler

Buggy' Alıntı:
Dediğin gibi yol değil keyif aracı bunlar Saygın. 2 km köy bakkalı, 4 km Yenişakran beldesi, ara sıra da tarlalarda hoplama zıplama. Yılda yaptığım 350 - 400 km için aracımı LPG ile yıpratmaya değmez diye düşünüyorum. 1.6 Vitara her türlü kullanımda işimizi görüyor zaten.

Benzin - LPG, aracınızın keyfini çıkarmak için cüzdanınıza göre istediğinizi kullanın. Yeter ki gaz kullanımının risklerini bilin ve emniyet tedbirlerinizi alın.

Ayrıca ben gazlı çakmak bile kullanmam, kepek yapıyor :smiley:
Emin abi ben ortalama bir yılda 5600-6000 km yol yaptım.Böyle olunca durum değişiyor keyif aracı ama bi sahile gitmek bile 15-20 km çekiyor.
Yıpratma konusunda elimden gelenin fazlasını yapıyorum lpg çok zarar vermesin diye.Benzinle çalıştır-durdur yapıyorum ama ne kadar kurtarabilirim orası meçhul...
LPG nin çok ciddi zararlarını adım gibi biliyorum ama yapacak bir şey yok el mahkum bineceğiz.

Etiketler

Buggy' Alıntı:
Risk konusu yangınla ilgili Saygın. Motor zararları giderilir ama can taşıyorsunuz. Çok daha dikkatli olun.

Sent from my phone
Riskleri adım gibi biliyorum derken bunları kast etmiştim.Sizinle konuştuğumda da nefret etmiştim.
Yangın Söndürme Tüpüm Kolçak da duruyor olsa da içim hiç bir zaman rahat değil ama tetikte biniyorum araca.
Dizel araçları çok seviyorum bu yüzden.Az yakıt az risk.

Sezon geldi arkadaşlar tam cj alma sezonunda bu maddelere dikkat etmeyi unutmayalım...
Saygılar

arkadaşlar cj alıp toplatarak binmek isteyenler oldukça dikkat etsinler.ben 3j3b aldım oldukça temiz bir araç ve 2015 yılına kadar da muayenesi vardı.arabayı getirdik motorunu açtık krank,kapak çatlak çıktı motoru revizyona aldık rektefiyecilerden tutun parça satan parçacılar,tamirciler hepsi sizi sülük gibi emmek için hazır ve nazır bekliyorlar şuna kesinlikle inanıyorum ki sanayii sanayii olmaktan çıkmış hırsız kapkaççı yatağı olmuş kendim bu işlerin içinden gelmeme ve makina mühendisi olmama rağmen burnumdan geldi4 ay altımda arabamla bu jeep için koşturdum Allahtan işi takip ettiğim araç diesel az yakıyor buna rağmen 2000t.l'lik mazot yaktım.tamircisi tamirci değil ne supab ayarından anlıyor ne motoru düzgün senteye getirmekten anlıyor.Yani yaptırana kadar anamdan emdiğim süt burnumdan geldi yine istediğim gibi olmadı jeep hariç 15000 T.L para harcadım o kadar zamanım gitti yakıt yaktım girdiğim stres yanıma kar kaldı.başında beklemesen ne civatayı istediğin gibi sıkan var ne yaptığı işin bilincinde bir usta kalmış onun için siz siz olun sakın ola böyle bir işe kalkışmayın.Ankarada usta yok.

Her meslek sahibinin mutlaka iyisi de kötüsü de vardır. Parçacılar ve tamirciler için "hepsi" diye genelleme yapmanız hoş olmamış. Muayenesi yapılmış olan temiz bir araç aldığınızı söylemişsiniz ama 3j3b diye bir model yok (CJ3b demek istediyseniz başka tabi). Hiç tanımadığınız bir aracı satın almaya giderken bir bilenle gitseydiniz bu anlattıklarınızın çoğu başınıza gelmeyecekti. Alırken hata yaptınız ama bakımda yine biraz araştırma yapsaydınız yine bu kadar sıkıntı çekmezdiniz.
Bir daha aynı tecrübeyi yaşamamak için bu forumu biraz karıştırın ve CJ sahibi olmak isteyenlerin gözünü korkutmayın. Her türlü parçayı uygun fiyatla alabileceğimiz parçacılarımız ve işini hakkıyla yapan ustalarımız var. Önemli olan sizi yönlendirecek birini bulabilmek.
Geçmiş olsun.

bussing' Alıntı:
arkadaşlar cj alıp toplatarak binmek isteyenler oldukça dikkat etsinler.ben 3j3b aldım oldukça temiz bir araç ve 2015 yılına kadar da muayenesi vardı.arabayı getirdik motorunu açtık krank,kapak çatlak çıktı motoru revizyona aldık rektefiyecilerden tutun parça satan parçacılar,tamirciler hepsi sizi sülük gibi emmek için hazır ve nazır bekliyorlar şuna kesinlikle inanıyorum ki sanayii sanayii olmaktan çıkmış hırsız kapkaççı yatağı olmuş kendim bu işlerin içinden gelmeme ve makina mühendisi olmama rağmen burnumdan geldi4 ay altımda arabamla bu jeep için koşturdum Allahtan işi takip ettiğim araç diesel az yakıyor buna rağmen 2000t.l'lik mazot yaktım.tamircisi tamirci değil ne supab ayarından anlıyor ne motoru düzgün senteye getirmekten anlıyor.Yani yaptırana kadar anamdan emdiğim süt burnumdan geldi yine istediğim gibi olmadı jeep hariç 15000 T.L para harcadım o kadar zamanım gitti yakıt yaktım girdiğim stres yanıma kar kaldı.başında beklemesen ne civatayı istediğin gibi sıkan var ne yaptığı işin bilincinde bir usta kalmış onun için siz siz olun sakın ola böyle bir işe kalkışmayın.Ankarada usta yok.
Ayrıca ankarada iyi birkaç jeep ustası olduğunu biliyorum ve çevre illerden bile onlara gidiyorlar. Sanırım birçok kişi gibi siz hatayı jeep ustasına değilde sanayideki jeepten anlamayan mekanik ustalarına gitmekle yapmışsınız. Ki bu ustaların çoğu kalfa bile değil sök tak teknisyeni. Bu piyasanın içinde olmayan ustalar genelde "bu arabaya binen uğraşan adam zengin adam, işin ederi 3 ise 8 diyelim" zihniyetinde oluyorlar. Birde cj sahibi iseniz birçok şeyini kendiniz öğrenip yapmalısınız. Hem eğlenceli hemde ucuza gelmiş olacaktır. Ayrıca bu araçları tanımayanlar parça bulmaktada sıkıntı yaşıyabiliyorlar zaman zaman ama cj lerin en sevdiğim özelliğidirki birçok parçası başka araçlarda da kullanılmıştır cj diye arayınce 150 lira olan aynı parça 100 lük dodge kamyonet olarak arayınca 55 lira olabiliyor.
Saygılar.

o iyi denilen ustaların hepsini biliyorum.usta kim diye sormadım ki kimseye bildiğim adamlar sakallısınıdan tut çocuklarına kadar yıllardır babalarının ustalığını kalfa ahmetine mehmetine kadar biliyorum onların hepsini.. adam önümde arazi şanzumanıma aşınmış avara dişlisi kırık kilometre taşıyıcısı takıyor.işten anlayıp müdahele edenede tahammüllleri yok.silindir kapağının sıkma torkuyla saplamaları sıkma sırasını yazıp eline veriyorum onu becerip yapamıyor.yağ pompasının kullanılıp kullanılmama ölçülerinin nerelerden ölçülüp boşluğunun hangi ölçülerde geçer geçmez olduğunu gösteriyorum ilk defa gördüğünü belirtiyor ben yıllarca servis mühendisi olarak dağ başlarında dozer motor şanzumanı tamiri testi arıza bulma konusunda koşturdum işi,kimin usta kimin çırak olduğunu bilkirim.sizin o usta dediklerinizin hiç biri teknikden anlamıyor.bir yer tutup aldığın arabayı oraya çekip kendin yapacaksın.bir daha mı tövbeler tövbesi haa içlerinde bir boyacı var işini bilip yapan ..

Ayrıca türkiyede parçalar abd fiyatlarının x2 katı ( ki abd fiyatlarıda gayet uygun). Bu da 30 ile 70 yaş arası araçlarda normal karşılanabilecek durumlar, en azından aradığınızı bulabiliyorsunuz. Adamlar belki kaç yıl satılmayacak parçaları stokluyorlar.
Tabiki yapabiliyorsanız kendinizin yapması en doğru şey. Mesela ben 100m kablo yaptım kendime 12. Kattaki evimden elektrik çekip kapımın önünde yapıyorum işlerimi :smiley:

!! Dikkat edilecek hususlar !!

1. ARACIN MUAYENESİ yapılı mı çok önemlidir.Yapıldıysa bir önce ki muayenesinde ki hafif kusurları nelerdir?

2. Şase numarası kontrolü etikette veya sağ arka teker şase kamburundadır zımparayla temizlemeniz gerekebilir ruhsattaki şase no ile karşılaştırın "abi uyuyor uymasa vize nasıl olsun" demelerine aldırmayın.

3. Motor numara uyuşması hafif kusur geçiyor ama ne olur ne olmaz bakın.

4. Mtv ne kadar ? Orjinal 3.800 CC geçiyorsa ise tuzludur mtv sorgulamasını GİB den sorgulayabilirsiniz.(Trafik cezası borç harç vs de gözükür hem)

5. 4x4 çalışıyorsa ki çalışmalı (şaft takılı ise ) bağlayın.aracı tüm arazi konumlarında deneyin araziler çalışıyor ise tam aşağı 4L konumundan araç önden fırlıcakmış hissi verir çalıştığını anlarısınız arazileri bağladığınız da ayağınızı 1.vistes ve 4L konumunda ile yol alırken sert gazdan çekip şaftta ses var mı diye kontrol ediniz aynı zamanda şanzıman takozlarını da kontrol etmiş olursunuz.Sadece arazi vitesini geçirmek aracı 4x4 e geçirmez ön tekerlerin göbeğinde kilitler kilitlendikten sonra 4x4 e geçmş olur. Ayrıca debriyaja çok dikkat edin kavraması nasıl ani gaz vermeler kesmeler yaparak vitesten atma kaçırma girmeme gibi sorunları var mı kontrol edin.Ses önemlisi de ötüyor mu şanzıman bakın.

6. Aracı çalıştırın biraz ısındıktan sonra rolanti durumunu dinleyin tekleme vs yapıyor mu diye bakın.Yağ çubuğuna ve radyatör içindeki suya mutalaka bakın eksik olmasın eksikse inan uzun süredir fark etmiyorlardır. Ciddi sıkıntı olur.Ustaya göstermenizde fayda var ustayı kendinizin seçmenizinde.

7. Kaporta da vuruk çizik bir yer bulup macun durumunu kontrol etmeye çalışın.Alt takıma eğilin bakın çürüme durumu var mı pas varsa durumu nedir ?

8. Frenleri kontrol edin önemli değil derler yapılır ne olacak dersiniz yola çıktığınızda bir anda boşalır veya tutmaz sıkıntı olmasın sonra.Sağ sol frende çekme dalma var mı ?

9. Bütün elektronik aksamı kontrol edin sağ sol dörtlüler stoplar parklar vs.

10. Lastiklerin büyüsüne kendinizi kaptırmayın kendinizi araçta hata bulmaya odaklanın.

11. Araçta benzin var mı o an kontrol edin bir de benzinde çalıştırmayı deneyin yoksa depo iptal edilmiş veya benzin sistemi kaldırılmış olabilir.(fotoğraflarda benzinde çalışması lazım ama ne kadar sağlıklı?)

12. Lpg kafasını araç çalıştıktan sonra kontrol edin sıcaklığını ayrıca aracın termostatı ne zaman değişmiş bilgi alınız yoksa kafa da donmalar çekişte sorunlar yaşanır uzun yolda daha belirgindir.(rolantide tam gaz da sıkışma yapıyormı pıtır pıtır eder öyleyse lpg kısıktır ayar yaptırmanız gerekcektir uzun yol için varsayıyorum.

13. Direksiyonu tam sağda ve tam solda kullanın sesler takırtı vuruntu var mı kontrol edin hem arazide hem 4x2 de . Boşluk olur yarım turdan fazlaysa anormal.

14. Aracın yağını suyunu kontrol edin uzun süre yağsız çalıştırılan cj ler gördüm, sahibinin umrunda olmamış. Sonrasında size büyük iş çıkartabilir.

15. Aracına değişen yok, herşey orjinal süper kondüsyonda diyen ve aracını hiç tanımayan kullanıcalara ve heleki galericilere hiç güvenmeyin

16. Arcın model yılına göre üzerindeki şanzıman ve difransiyellerin ne olduğunu öğrenip aracı görmeye öyle gidin ki orjinalmi bozulunca başka birşeymi uydurmuşlar anlayabilin.

17. Son aşamalar ruhsatta kaç kişilik geçiyor tüp işlimi araç renk uyumu gibi evrak işlerini kontrol edin.

18. Şahsi fikrim bu araca bir cj ustası ile veya uzun zamandır cj ile uğraşan biri ile gidip bakmanız.

Alıntıdır... yazan arkadaşa teşekkürler (bir kaç düzenleme ve ekleme yaptım tabi)

CJ Sayfasının başına tutturulmasını talep ediyorum modaratörlerden.

Ellerinize sağlık, çok faydalı bilgiler gerçekten. Teşekkürler emeğiniz için.

Tabiki buyrun

Sent from my iPhone using Tapatalk

Bu araçlara aşkımdan dolayı bende bir 1957 model Cj aldım ama bu topic i yeni gördüm. Geç oldu ama güç olmaz inşallah Kahramanmaraş'da usta bulmak daha zormuş bakalım bir ustaya emanet ettim. Ama bazı arkadaşların dediği gibi aracı gören ustalar fiyat olarak x2 olarak hesaplaması daha can sıkıcı oluyor. hakkımda hayırlısı diyelim. Ama şevkinizi kırmayın Willys aşkı farklı oluyor. Aldıktan sonra bir ara canın sıkılıyor ve pişmanlık duyuyorsun da geri onu görünce dayanamıyorsun. Hayallerinizin peşinden gidin derim.

Merhabalar, yaklaşık 1-2 senedir Amerikan arazi aracı almayı düşünüyorum, fakat bir türlü netleştiremedim. İlk kez bir 4x4 alacağımdan, mümkün mertebe elektronik olmayan bir marka/model tercih etmeyi planlıyorum. (Bu sebeple xj 4.0 ve cj serileri üzerine odaklandım) yalnız, özellikle xj/zj modellerinde bakım/işletme maliyetleri çılgın seviyelerde. Çok acayip parça fiyatları var ve mantıksız geliyor açıkçası bana.

Yukarıdaki sebeplerden ötürü, dediğim gibi CJ ve Willys üzerine odaklandım. Birkaç ilan buldum malum sitede. Yalnız 2 tanesi 1.6lt Tofaş motoru (Ford şanzuman kombinli), 1 tanesi Audi dizel motorlu ve bir diğeri ise ruhsatında 1.6lt (yaklaşık 100HP) görünen 4 model mevcut. Özellikle ruhsat bilgilerini paylaşan araç gerçekten şahane toplanmış ve kısmen büyük takıntım olan, göğüs üzeri orijinal info plateleri duruyor. Buna yoğunlaşmış durumdayım. https://www.sahibinden.com/ilan/vas...arazi-araclari-degerini-bilen-alsin-792121451 Araç da bu. Uzun yıllardır bu araçları kullanmış olan siz deneyimlilerin görüşünü belirtmesi benim için inanılmaz önemli. Çünkü bir sonraki aşama, hanımı bu aracı almaya ikna etmek olacak :D

Bütçe olarak en fazla (majör değişimler/bakımlarla birlikte) 40 bin TL
Elime anahtar değmiştir fakat araç tamir/bakımı konusunda bilgim yok. (Gidişinde ya da oradan buradan gelen sesler konusunda fena değilimdir ama. Tezat dimi :smiley: )

Diğer alternatiflerim de şu şekilde;

Sahibinden Satılık 1977 Model 115140 Km Jeep CJ-5 38.000 TL - 747750440 (bir diğer yoğunlaştığım araç bu)

Sahibinden Satılık 1966 Model 1 Km Jeep CJ-6 28.500 TL - 783562461

Sahibinden Satılık 1969 Model 10000 Km Jeep CJ-3 24.000 TL - 785565970 (Özellikle bu ufaklık çok hoşuma gidiyor fakat saçma sapan bir motor/şanzuman ilişkisi var)

Selamlar,
Maalesef ki gezenbilir CJ forumu eskisi gibi aktif değil. İkinci el bir araç arıyor ya da bu araçlarla ilgili detaylı yorumlar okumak istiyorsanız facebook gruplarını tavsiye ederim.
Bu grup en aktif bilgi grubudur.
Jeep CJ TÜRKİYE
Bu gruplarda da istediğiniz araçları bulabilirsiniz:
2. El - Jeep CJ TÜRKİYE
JEEP CJ5 CJ6 CJ7 CJ8 WRANGLER WILLYS
Foruma yazmadan önce geçmiş yazışmaları kontrol etmenizi öneririm. Çok farklı fikirler duyabilirsiniz.

Araç seçimi özelikle aracı ne amaçla kullanacağınıza göre değişim gösterir. Ağır off-road, hafif-offroad + h.sonu gezileri, sadece pazar gezisi, yayla'da çayırda iş yapsın diye, günlük sürekli kullanım vs. vs liste uzar gider. Araçların sadece albenisine odaklanmayın derim, sonra araçtan soğursunuz :smiley: min 40 yıllık araçlar olduğundan piyasada her çeşidini bulabilirsiniz. 1980 model CJ6 sahibi bir kullanıcı olarak tercihinize göre elimden geldiğince detay verebilirim.

Selamlar,
Maalesef ki gezenbilir CJ forumu eskisi gibi aktif değil. İkinci el bir araç arıyor ya da bu araçlarla ilgili detaylı yorumlar okumak istiyorsanız facebook gruplarını tavsiye ederim.
Bu grup en aktif bilgi grubudur.
Jeep CJ TÜRKİYE
Bu gruplarda da istediğiniz araçları bulabilirsiniz:
2. El - Jeep CJ TÜRKİYE
JEEP CJ5 CJ6 CJ7 CJ8 WRANGLER WILLYS
Foruma yazmadan önce geçmiş yazışmaları kontrol etmenizi öneririm. Çok farklı fikirler duyabilirsiniz.

Araç seçimi özelikle aracı ne amaçla kullanacağınıza göre değişim gösterir. Ağır off-road, hafif-offroad + h.sonu gezileri, sadece pazar gezisi, yayla'da çayırda iş yapsın diye, günlük sürekli kullanım vs. vs liste uzar gider. Araçların sadece albenisine odaklanmayın derim, sonra araçtan soğursunuz :smiley: min 40 yıllık araçlar olduğundan piyasada her çeşidini bulabilirsiniz. 1980 model CJ6 sahibi bir kullanıcı olarak tercihinize göre elimden geldiğince detay verebilirim.
Hocam tavsiyelerinize uydum ve bahsettiğiniz gruplara katıldım. Çoğunluğun telkini, 75 ve üzer CJ serisi almam yönünde. Fakat o modellerde bütçeme uygun pek araç yok. Uygun olanlar da çok absürd toplanmış.

Ordu'da orijinal moto&şansumanlı 67 Willys buldum. Haftasonu keyif amaçlı gezi ve bir ihtimal kampa falan gittiğimde hafif off-road amaçlı kullanmayı planlıyorum. Oldukça hoş ve orijinaline sadık kalınarak toplanmış bir Willys. Fiyatı da makul geldi açıkçası (36,500 istiyor) Şu anda tek kafama takılan, sahibinin söylediği "uzun yolda çok yorar, çekici ile götürün bence" sözü. Aslında Ordu-İstanbul mesafesini yaparken, aracın huyunu-suyunu da görmek istiyorum ama acaba tavsiyeye uyup çekici mi ayarlasam diye düşünmüyor da değilim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR