İlk Daldığınız Anda ....

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan paticik Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 61
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 21,172
Ynt: İlk Daldığınız Anda ....

çok iyi olmuş ben ilk dalışı yapıp 1 yıl dalmayınca gene havuz egitimi alıp suya öyle dalmıştım,suyun şakası olmaz
melih34' Alıntı:
Valla ben gecen cumartesı havuz dalısı yaptım, biliyorum deniz gibi değildi ama uzun süre sonra yapmayınca bir iyi geldi bir iyi geldi anlatamam. Artık havalar biraz ısınsa da dalmaya falan gitsek.

Etiketler

denız yasam tutku...bır arkadaşın da dedıgı gıbı sınırsızlık.....egıtım ekıpmanlar vs...tamamlanabılır..
asıl önemli olan dalabılecek guvende olabılmek...suyun uzerındeyım en kısa zamanda o mavı derınlıklerıde
sızler gıbı tada bılecem umarım...suanda tavsıyelerınızı degerlendırıom :smiley:

sarosta kimlerle daldınız?egitim alldıgınız grub ya da oradaki bir merkezmiydi?geçmiş olsun
beaconsfield' Alıntı:
İlk daldığımda(Saros'ta... ;D) suyun soğukluğu beni biraz rahatsız etmişti. Ne oluyoruz yani dedim kendi kendime. Sonradan merakla etrafa bakınışım, renklerin kayboluşu ve sürekli dalış bilgisayarına bakıp, yetmez daha da derine gitme istiğimi hatırlıyorum.

Bir de asla unutamayacağım şey ise ilk dalışımda benim ciddiyetsiz dalış hocama 13m sualtında hava ibremin kırmızısını göstermemdir. Arkasındanda tüp hemen bitti. Allahtan panik yapmadım, hocanın yedek regülatörüyle geriye gitmiştik. Meğer bana bitmek üzere olan tüpü vermiş. Ben ilk dalışımda heyecandan nasıl bileyim ki ne kadar hava var. Hoca verdiyse tamamdır diye düşünmüştüm. Çıktıktan sonra hiç kızmadım, o da pişikinliğe verip özür bile dilememişti. Şimdi düşünüyorumda o bitik tüpü aslında kafasında parçalamak lazımmış yada başka bi şey...

ilk dalışım sene 1990 resimlerimi bulamadım buliym hemen ekliycem lise 2 talebesiydim o zaman ailemin verdiği izin kağıdı ile aldılar beni klübe ve şu na 3 yıldız eğitmen dalgıcım.
epeydir dalamıyorum komple takımlarım duruyor 93 senesi kaş dalışımın resimlerini buldum üniversite 1 deyim ozaman şaka gibi halim İ.T.Ü dalış kulubü üyesiyim ozamandan beri o zamanki başkanımız Erdoğan Hocaydı yanlış hatırlamıyorsam , photobucket açmıyor şu anda ama en kısa sürede ekliycem o resimleri :D
bizde ilk dalış yapan insanlara çok şakalar yapardık, ama bu öyle havasının bitmesi falan değildi onuda yaptık ama en az 10 dalış sonrasıydı o şakalar ;)
hiç bir zaman havuzda teorik eğitim aldırmadan yeni talebe daldırılmaz! nefes alırken heyecanlanmamayı ,tüpü taşımayı yani kısaca orada alışır üzerindeki aletleri kullanmaya bu çokta uzun bir süreç değildir, kesinlikle ilk dalışta 13 metrelere inilmez zaten 3 metre inseniz ilk dalışta size 20 metre gibi gelir o dalış ;D ;D ;D ;D

İşte sene 28.1.1993 yer KAŞ :D :D

Picture578 1

Picture577 1

Picture578

Picture579

Picture580

Picture581

Picture582

Picture583

Picture584

Picture585

Picture587

ATEŞ BEYr esimler bulanık ama paletlerin cancanlılıgı görülüyor....bu arada dalan gezenbilirler ile ilgili bir bölüm açmalı sanırım...sizin bırakın egitmen oldugunuzu daldıgınızı bile şimdi ögrendim...tek yıldızım ben de

ferdane gül' Alıntı:
ATEŞ BEYr esimler bulanık ama paletlerin cancanlılıgı görülüyor....bu arada dalan gezenbilirler ile ilgili bir bölüm açmalı sanırım...sizin bırakın egitmen oldugunuzu daldıgınızı bile şimdi ögrendim...tek yıldızım ben de

kızıldenizde bile daldım 15 kişiyinin başında :D ama malum iş güç, bırakın dalış gezilerini günü birlik offroad gezilerine bile zor zaman ayırabiliyorum aslında çok özledim dalmayı :-[
tek tıldız bile olsanız keyfini almışsınız bir kere artık dalışlarınızı tamamlar yenibir kursla 2 yıldız olursunuz :D
resimlere gelince malum 1993-2009 biraz eskime payı var ben bile o resimdeki halime bakınca şimdi çok eskimişim ozaman yaş 18 şimdi 35 :D :D

eskimek bence düşünmekle başlar...31 dalış oldu yıldız artsın diyorlar ama ben dalmaktan keyif alıyorum,gerek yok gibi geliyor...gezenbilirden bir dalış ekibi çıkar bence,dalanbilir gezenbilir grubu ;)

ferdane gül' Alıntı:
eskimek bence düşünmekle başlar...31 dalış oldu yıldız artsın diyorlar ama ben dalmaktan keyif alıyorum,gerek yok gibi geliyor...gezenbilirden bir dalış ekibi çıkar bence,dalanbilir gezenbilir grubu ;)

31 dalış baya iyibir sayı max derinliğin kaç metre dalışlarınında ?

sen zatan 1 yılızı geçmişsin :D :D 1 yıldız max 15 metreye indirilir oda çok başarılıysa ben 48 metreye indim en fazla ama citti tehlike yaşadım derinlik sarhoşlunun ne olduğunu orada gördüm gözümle :D
yıldız mantığı tecrübedir aslında bellirli bir seviyeye gelmiş ve aynı bilgiye sahip insanların beraber dalmasıdır,ve enteresan 31 metre ve 1 yıldızsın şu an sen zaten 2 yıldız statüsüne alınmışsın :D

Kimi ustalar "Yıldızlar denizin dibinde" derler. Tecrübe gerçekten de çok çok önemlidir. Ancak atlamamanız gereken yasal kısıtlamalar vardır.

1 yıldız dalıcıyı 18 metrenin altına, ne kadar iyi olursa olsun, indirmemeniz gerekir. Bunun istisnası, 2 yıldız kursiyerin derin dalış eğitimidir.
Ayrıca 30 metre, herkes için maksimum yasal sportif dalış derinliğidir. Bunun da istisnası derin dalış eğitimidir.

Derin dalış eğitiminde de sınır 42 metredir.

Bunlara uyulup uyulmadığının denetlenmesi, malesef genellikle bir kaza ertesi gerçekleşir. O zaman da bu sınırlara uymayan amir ve liderler, dalış kazasından değil ölüme veya yaralanmaya sebebiyet vermekten yargılanırlar. Çok ciddi bir durum sözkonusu yani.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR