İlk Daldığınız Anda ....

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan paticik Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 61
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 21,169

paticik

Ana Kamp
Yer
izmir
İlk daldiginizdaki duygulariniz nasildi? geriye donup baktiginizda neleri yanlis yaptiginizi anladiniz?
bana ufak tefek bilgi, ipuclari verebilirmisiniz?

Etiketler
Sualtında ilk nefes aldığımda aklımdan geçen: "AMAN TANRIM! Ne işim var benim burada????" olmuştu :D :D Şimdi ise neden bu işe daha önce başlamadım diye üzülüyorum :D

Ynt: İlk Daldığınız Anda ....

Ben acayip korkuyorum. denizin derinliklerinde kendimi korumasiz hissetmek korkunc olmali. sanirim buda heyecanli olacak:smiley:

Deniz yüzeyinde olduğunuz sürece kontrolün birşekilde elinizde olmadığı altınızda ne var ne yok bilemediğiniz bir ortam. Su üstünde imkan elverdiğince vakit geçiren biri olarak ilk daldığımda hayrete kapılmıştım.

O kadar güvende hissettiğiniz bir ortam ki, ileriyi etrafınızı görebiliyor. Su üstü ve altı tüm harekete ve herşeye hakim olabiliyorsunuz. 3 yöne serbest hareket imkanı ile aslen sınırsızsınız. Ancak ihmal ve malzeme eksikliği affetmiyor kesinlikle...

Çok güzeldi, daha önce neden yapmamışım dedim kendi kendime, kulaklarım izin verirse bırakmayı hiç istemediğim bir ibadet gibi benim için, inanılmaz huzur veriyor...

ihmal ve malzeme eksikligi derken neleri kasdediyorsunuz? İlk dalista bu gibi durumlar soz konusu mudur?

ilk dalışta (hatta ilk 5 dalışta) zaten eğitmen ile birebir dalacağınız için, herşey gayet kontrol altında olacaktır.

Dalış merkezi bildiğiniz bir yer olmalı, referansı iyi olacak, işleten kişilerin ciddiyeti en kritik nokta, ciddi bir yer ise deneme dalışında 30m. ye dalınmaz, ekipman arıza yapmaz, boş kayalıklarda dolaşmazsınız iyi yere dalınır, tekne balık istifi gibi olmaz, bu işi doğru kişilerle yaparsanız zaten sorun yaşamayacaksınız ama herşeyden önce bilinçli müşteri olun ne olup bittiğine bakın, tüpten gelen havanın tadı iyi değil ise o tüple dalmayın mesela, veya tüplerin test tarihlerini kontrol edin. Bir çok dalış merkezinde regülatör zayıf çıkış verdiği için yeni başlayan dalgıç zorlanıyor, en kritik olay aslında nasıl soluduğunuzdur ve havanın kalitesidir, yeni başlayan için veya deneme dalışı yapan için.

suya ilk girdiğim ve etrafa baktığım anda acaba aradığım denizkızını bulabilirmiyim die çok ümit etmiştim ama hala bulamadım

Dalınca zaten hemen anlıyorsunuz bu işi seviyor musunuz yoksa sevmiyor musunuz :smiley:

Ben son 5-6 yıldır zıpkınla dalış yapıyorum.Ama çok küçük yaşlardan beri serbest dalış yapıyorum.Söz konusu scuba dalış ise,İlk dalışımda (başkada olmadı zaten) suyun altında nefes almak garibime gitmişti.Hatta istem dışı olarak nefes tutmaya çalışıyordum.

Scubada çok zevkli güzel bir spor.Fakat ben kendime güvenemediğim için yapmayı istemiyorum.Eğer bir başlarsam,bir alışırsam kesin 40-50m lerde dolaşmaya kalkarım. ;D ;D Sırf bu yüzdem uzak duruyorum. :( :(

Ama size şunu söyleyeyim.Tepesi aşağı,bir yere bağlı olmadan asılı kalıp,hareket edebilen insanlar sadece astronotlar ve dalgıçlardır.Bence bu özel bir ayrıcalıktır.

Biryerlerde okumuştum, küçükken astronot olmak isteyip de olamayanlar için (hayat şartları işte olamayınca olamıyor, hem sınav sistemi falan :D :D :D ) ideal spor diyordu. Özel kıyafetler giyersiniz, maskeniz başlık gibidir, bir hava kaynağından soluk alırsınız, yerçekimsizliğin tadını çıkarırsınız, ve bir sürü yabancı ve değişik hayat formu ile karşılaşırsınız. :D :D :D

paticik' Alıntı:
ben bunlari okurken bile 2000 soluyorum bakalim dalista ne olacak.

Bi discovery dalışı yapın, gayet güvenlidir iyi bir hoca ile yaparsanız. Zaten ya seversiniz ya da nefret edersiniz, arası yok bence bunun. Karar vermek ve kafanızdaki sorulardan kurtulmak için en iyi yol bence bu...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri