İlgili Yöneticiler Ve Kurucular Buyrun Lütfen.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Kekum3 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 2
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 10,995

Kekum3

Ana Kamp
Öncelikle merhaba. Bu define avı etkinliğini gerçekten çok beğendim. İş ve okul sebebiyle siteyi her zaman takip edemiyorum. ama bana akekum@gmail.com dan maille tanışma buluşma görüşme gibi toplantılarınızı mail atabilirseniz katılmaya çalışırım. Geçen dicem olmicak 2009 yılında arkadaşlarımızdan birisi yazılım fikrini atmış ortaya. Bence bu konuyu tekrar düşünmelisiniz. Arkadaşın fikri.

''geocaching oyununu butun dunyaya tasimak ve daha da yayginlastirmak icin soyle bir cep telefonu uygulamasi dusunuyorum;
- kullanici google maps uzerinde saklanan defineleri listeleyecek
- birini secip takvimine ekleyecek, ayni hazineyi bulmaya calisanlari gorebilecek
- defineyi aramaya ciktiginda ayni anda baska arayanlar varsa onlarla haberlesebilecek
- harita uzerinde kendi konumunu ve define konumunu gorerek hareket edebilecek
- define saklayanlar konum,fotograf vb verileri uygulamaya ekleyecek''

Geocaching zaten bütün dünyaya taşınmış. Ama ülkemizde bilen kişi sayısı az. Gördüğüm kadarıyla yani. Benim fikrim birlikte aramızda para toplayarak bir program yazdırabiliriz. Fikrim de şu. Aslında çok daha iyisi yapılabilir ama bütçe konusunda sıkıntıya düşmemek için basit bir program. Tabi programa maps eklemenin maliyeti filan nedir bilmiyorum o yüzden basit olsun dedim. Geocaching sitesindeki işleyişi sevmedim. İncelediğim çoğu kutu yorumlarda bulunamamış hatta bulunamadığı fotoğraflanmış ama hala kaldırılmamış. Programı indiren kullanıcı programı kurarken adını soy adını yada takma adını -nasıl ayarlanırsa artık- girerek kuracak programı. Örnek veriyorum. Taksime birisi kutu sakladı. İçine hediyelik eşyasını bilgileri vb koydu. Ve kutunun yer, koordinat bilgilerini diğer kullanıcıların sistemde görebileceği şekilde kaydetti. Buraya kadar tamam. kullanıcı kendi hesabına tıkladığında kendi eklediği kutuları listeledi. Eklediği kutuya tıkladığında 20 adet tek kullanımlık şifre görücek. Program bu şifreleri kutu sisteme kayıt edildiği zaman otomatik verecek. Atıyorum kutu kolay bir yerde. Kullanıcı kutu değerini 5 puan yaptı. Kutuyu bulan kişi kutunun içinden 1 de tek kullanımlık şifre alacak. Kullanıcı bütün tek kullanımlık şifreleri alsa da sadece 1 tanesi işlenebilecek. Şifreyi programa girdiğinde bulduğu kutu kullanıcının geçmişine eklenecek ve 5 puan sahibi olacak. Diğer kullanıcılar eklenen kutuları nasıl bulacak? Maps olayı işte burda devreye giriyo. Maps olayı sonra da eklenebilir. Şimdilik fikrim İstanbul/Tuzla diye seçim yapıp listelediğimde bulunan kutuları görebileceğim. Koordinatlarına tıklayıp zaten gps ten bulunabilir gerisi. Kutuyu bulan kişi sayısını da görebileceğim. Şöylede yapabiliriz. Kutuyu bulan kullanıcı şifreyi girdi. eğer kutunun altına bulduğu yerin vb yada kutunun kendisinin yada kutuyla birlikte fotoğrafını yükleyen +2 ek puan kazanır. etti 7 puan gibi. Tabi kutu bulunduktan sonra kutu sahibi kullanıcıya mail gidicek. Kutunuz bulundu lütfen kontrol edin. Bu şekilde kutunun kontrol edilip tek kullanımlık şifre koyulması gerektiği bilinecek. Kabaca ve basitçe bu. Sadece fikir. Okuduysanız teşekkür ederim. Bu fikre arkadaşın fikri olan takvime ekleme koyulabilir. Kullanıcıya tıkladığın zaman peşinde olduğu defineye görebilir ve sistem size yön tarifi vb verebilir tabi maps le daha etkili olur bu. sonuç olarak rekabet artıcak. aylık kullanıcı sıralamsı vb. İşte ayın 1. sine Tşört vb hediye. Tabi programın suistimal edilmemesi için daha çok ayrıntı varda girmek istemedim.

diyelim ki antalya/kaş a tatile geldiğiniz. Ve gezeceğiniz yerleri bilmiyorsunuz. Açıyorsunuz programı. Antalya kaştaki kutuları tıklıyorsunuz. Ve görülmesi gereken güzel antik yerlerde birer kutu var. Hem kutuları buluyorsunuz. hem de gezmiş oluyorsunuz. :smiley: antalya kaş ta su altında bir kutu gördüm. Yazın ilk işim o kutu olacak :D

Ben çok beğendim bu oyunu. Bir programcı değilim. bilgisayarı sadece bilgisayar oyunu alışveriş ve forum takibi için kullanıyorum. Ama bu oyun insanları evden dışarı gerçekten çıkartabilir. Çoğu lise öğrencisinde bile gps destekli telefon bulunmakta. Çok çok geliştirilebilir ve potansiyeli olan bir oyun olduğunu düşünüyorum. Bu oyun yüzünden telefonumu değiştirme zamanım geldi galiba :smiley:

Bu bir spor dalı olarak federasyonunun kurulması işini birisine danıştınız mı hiç? Yada bir dernek vb gibi bir kuruluş olarak kurlup yaygınlaştırmayı düşündünüz mü ?

Not: İnternet sitenizi yazıyı yazdıktan sonra gördüm. Bu fikir internet sitesine de eklenebilir diye düşünüyorum. Yine de sizin kararınız.

Etiketler
Ynt: İlgili Yöneticiler Ve Kurucular Buyrun Lütfen.

dostum gerçek define aramak varken sahtesiyle uğraşmıyor kimse.azıcık tarihe merak duyan ve heyecan arayan biri yada zengin olma hayalleri kuran biri mutlaka define avcılığına çıkıyor ve bir bakmış ki elinde avucunda ne var hepsini satmış kaybetmiş yemiş.ülkemizde erkek nüfusunun en az yarısı define bulmaya veya hikayelerine meraklıdır.çünkü insanların yaşamları o hale gelmiş ki başka bir çıkar yol yok diye düşünüyorlar.gerçek bir define avına çıkan biri bir daha vazgeçemiyor nedense :D

Ynt: İlgili Yöneticiler Ve Kurucular Buyrun Lütfen.

geocaching ile ilgilendiğin için çok sevindim.

bizler geocaching'in gelişmesini isteyen bir kucuk topluluk olarak su anda geocaching.com sitesinin turkceleştirilmesi icin caba gosterıyoruz.
aslında bunu turkceleştirebilirsek o zaman zaten bu yukarıda bahsettigin ulaşılamamazlık ya da bilinememe sorunu azalmış olacak.

aylık en az bir toplantı yaparak en azından kulaktan kulaga bir tanıtım da yapmıs oluyoruz..
eger ilgilenen arkadaslar varsa aylık toplantılarımıza bekleriz.. ornegin subat ayında 3 toplantı olacak...

gibi gibi
;)

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR