İki Yıllık Schengen Vizesini Nasıl Aldım Püf Noktaları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan şado Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 50
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 30,553
Ynt: İki Yıllık Schengen Vizesini Nasıl Aldım Püf Noktaları

İlhan bey yunanistanın vize işlemlerini yapan konsolosluğun yetkili acentesi cosmo şirketini aradım görevli bayan schengen ülkesinde 90 gün kaldığınızda daha sonraki 90 günü schengen ülkeleri dışında geçirmeden tekrar giriş yapılamayacağını söyledi.buda bir kaç arkadaşımızın dediği ile aynı oluyor

Etiketler

Abi hala netleştiremediğimiz konu şu;

Vize başlayış tarihim 15 mart 2014 kullanım sürem 3 yıl ve 90 gün MULTI ve ben

Avrupa bölgesine 01 nisanda girdim 90 gün kaldım çıkış yaptım döndüm türkiyeye

ama çok sevdiğim avrupasına tekrar giriş yapmak istiyorum..

bir daha ne zaman giriş yapabilirim?

3 yıl 90 gün multi girişim tamamen bitti mi? yoksa ne kadar süre bekledikten sonra giriş yapabilirim?

:smiley:

Net cevap burada çıkıcak sanırım... Herkes ne zaman giriş yapabileceğini yazınca sonucu bulucaz...

Benim cevabım; 01 Ekim itibari ile giriş yaparım ve 90 gün kalabilirim...

ilhan Bey akıl karışıklığına sebep olan durum yeşil pasaport konusu.
Onu bir kenara bırakarak normal pasaportlar üzerinden devam edelim. 1 nisan'da schengen ülkeler grubundan herhangi birine girdiniz ve kesintisiz olarak kaldınız. 29 Haziran gece saat 24.00 den önce schengen ülkeler grubunun dışına çıkmak zorundasınız. Tekrar vize alarak 28 Eylül tarihinde yeni bir 90 gün hakkınız başlar. Yeniden giriş tarihiniz 28 Eylül'dür.
Gelelim vize ihtiyacı olmayan yeşil pasaport durumuna bunun tek farkı bu kalış sürelerini normal pasaportta konsolosluk görevlisi hesaplayıp vizeyi ona göre düzenlerken yeşil pasaportta bu hesabı pasaport sahibi yapacaktır. Yeşil pasaport sahibi kişi isterse trilyoner olsun, ister zaman bolluğu olsun kafasına göre shengen ülkelerinde turist olarak 180 günde 90 günden fazla kalamaz.
Eğer kalmak isterse niçin uzun süreli kalacağını belirtip her ülkenin izin prosedürüne göre belgelerini sunup eğer bu ülkeler izin verirlerse uzun süreli ikamet iznini almak zorundadır. yeşil pasaport sahibi nasılsa bana vize yok deyip schengen ülkelerinden herhangi birine girip kalış süresini geçirirse çıkşta pasaport polisinin soruları ve yapacağı cezai işleme katlanmasının yanında bir dahaki girişinin olup olamayacağı hususunda durum artık ne şekilde gelişir onu bilemem.

Ben de Sn.Tifa gibi düşünüyordum ama kural 2013 ylında değişmiş. Ben şu anda Sn Tifa'dan farklı düşünüyorum.
Aşağıdaki örnek verilen pdf dosyasından, yani resmi yerden:

Vizeye tabi kişi
Bir üçüncü ülke vatandaşı 180 gün içinde 90 günlük kalışa izin veren bir yıllık (01.01.2015 ile
31.12.2015 tarihleri arası) çoklu giriş vizesi almıştır. Vize sahibi 1 Ocak 2015’ te giriş
yapmakta ve 10 Ocak 2015' te çıkmakta (10 gün) ve sonrasında, sırasıyla 1 Mart 2015 ve 30
Mart 2015 tarihleri arasında (30 gün) kalmaktadır. Son olarak 1 Mayıs 2015 'te giriş yapmakta
ve 9 Haziran 2015' te ayrılmaktadır (40 gün). Belirli tarihlerle ilgili durumu nedir? Bu kişiye
90 gün/180 gün kuralıyla uyumlu olacak şekilde ne kadar süre için yeniden giriş izni
verilebilir (birbirini izleyen kalış)?

Şimdi Sn Tifa diyorki : 80 gün kaldığına göre 1 yıllık vizesi ile en fazla 10 gün daha kalabilir.
Ama verilen cevaba bakın:

08.08.2015 tarihinde: Bu kişi birbirini takip eden en fazla 50 gün için giriş yapabilir [izin
verilen 90 günden "kalan" 10 gün artı; 30.06.2015 tarihinde 01.01.2015 tarihinde başlayan
kalış referans süresinde değerlendirilemeyeceği için 10 ilave gün; artı 28.08.2015 tarihinde
01.03.2015 tarihli kalış referans süresinde değerlendirilemeyeceği – çünkü bu günler 180
günlük referans döneminin dışında kalacaktır - için ek 30 gün]
.

Yani diyorki 50 gün daha kalabilir. Toplamda 80+50 = 130 gün

Sn.Tifa'yı referans göstermem sadece 1 yıllık süre içerisinde 90 günden fazla kalımaz tezine karşı çıkmam :smiley:

Bu arada ilk Almanya girişimde soracam gümrük polislerine.

Verdiğiniz cevap için teşekkür ederim... Aşağıdaki beyanınızı; ben 10 yılda maximum 90 gün kullanım hakkınız var şeklinde algıladım... O yüzden yeşil örneğini verdim... Belki ben yanlış anlamış olabilirim... Örnek soruya verdiğiniz cevabınızla durum daha anlaşılır oldu benim için...

(Hiç kafa karışıklığına gerek yok. Alınan vize süresi 90 gün olduğu için hiç bir şekilde 180 gün kuralını ihlal etme şansınız olmayacaktır. Çünkü vize geçerlilik süreniz ister 2 yıl isterse 10 yıl olsun kullanabileceğiniz toplam süre 90 gündür.)

Eğer avrupa'yı çok seviyorsanız yeşil pasaportlular bu durumda daha şanslı. 90 gün bittiğinde normal pasaport sahipleri mecburen Türkiye'ye gelmek zorunda, çünkü turistik vize ancak ikametinizin olduğu ülkede bulunan diplomatik temsilciliklerden alınabilir. Bunu Yurtdışındaki temsilciliklerde çok sıra dışı bir olay olmadıkça uzatamaz yada yenileyemezsiniz.
Yeşil pasaportunuz varsa 90 gün sonunda yine schengen ülkeler grubu dışına çıkmalısınız. Ancak herhangi bir diplomatik misyondan vize alma ihtiyacınız olmayacağı için Türkiye'ye gelmeden yine Avrupa'da ki Makedonya, Bosna-Hersek, Karadağ, Arnavutluk, Sırbistan, Moldova yada Belarus gibi ülkelerde 90 gün geçirip sonra tekrar schengen ülkeler grubuna giriş yapabilirsiniz.

sayın bartek

Ocak-şubat-mart= Schengen Bölgesinde

Nisan-Mayıs-Haziran= Schengen Bölgesi Dışında kalınıp

Temmuz-Ağustos-Eylül= Schengen bölgesinde Toplamda 90+90=180 gün kadar kalınabilineceğini düşünüyorum....

(EKim-Kasım-Aralık= Schengen Bölgesi Dışı)

Sayın tifa

ben 2-3-4 vs yıllık vize sürem varsa 90 gün kullansam bile 3 ay Türkiyede geçirdikten sonra Tekrar Vize almadan yine giriş yapabileceğimi düşünüyorum... Link teki PDF de bu yönde açıklama yapıyor.

Sadece 90 Gün ü Maximum orada kalınabilinecek gün sayısı olarak addediyorum...

sevikilhan' Alıntı:
Abi hala netleştiremediğimiz konu şu;

Vize başlayış tarihim 15 mart 2014 kullanım sürem 3 yıl ve 90 gün MULTI ve ben

Avrupa bölgesine 01 nisanda girdim 90 gün kaldım çıkış yaptım döndüm türkiyeye

ama çok sevdiğim avrupasına tekrar giriş yapmak istiyorum..

bir daha ne zaman giriş yapabilirim?

3 yıl 90 gün multi girişim tamamen bitti mi? yoksa ne kadar süre bekledikten sonra giriş yapabilirim?

:smiley:

Net cevap burada çıkıcak sanırım... Herkes ne zaman giriş yapabileceğini yazınca sonucu bulucaz...
Vizeniz 180 gündren uzun süreyi kapsadığı için hesaplama 180 gün üstünden oluyor
Vizenizin başlangıç tarihi ilk 180 nin ilk gündür yani 15.09.2014 tarihine kadar 90 gün kalabilirsiniz.Siz girişinizi 01.04.2014 yapıp 90 gün kaldığınıza göre 30.06.2014 günü yani 90 gün bitince ülkeden çıkacaksınız ve ilk 180 günlük dönemin bitmesini bekliyeceksiniz.İlk dönem 15.09.2014 te bitiyor bir gün sonra ikinci 180 günlük dönem başlıyor sizde ülkeye yeniden girip ikinci 90 günlük hakkınızı kullanabilirsiniz.
İlk 90 günü kullanıp çıkıp 180 günün dolması beklenip sonra aynı vize ile yeniden giriş yapılır.yani vizeniz 3 yıllık ise 6 adet 90 günlük hakkınız vardır

Sayin ince

size gore i15. Haziran itibaren90 gun kalirsam (ilk 180 gun)15 eylülde cikip 16 sinda Turkiyede olup 17 sinde tekrar giris yaparak 90 gün daha kalabilirim. (İkinci 180 gün)

O zaman 20 haziran - 20 aralik tarihleri arasında 175 gün gibi bir süre geçirmiş olmaktayiz avrupa birliğinde 90-180 gün kuralina uymaz... Eskiden boyle yapiliyor olsa bile simdi durum böyle değil 1 gün disarida kalip tekrar 90 gün geçir artik yok...

Hesaplamada son 180 güne bakilir. Yeni kriter bu...

Sayin ince

size gore i15. Haziran itibaren90 gun kalirsam (ilk 180 gun)15 eylülde cikip 16 sinda Turkiyede olup 17 sinde tekrar giris yaparak 90 gün daha kalabilirim. (İkinci 180 gün)

O zaman 20 haziran - 20 aralik tarihleri arasında 175 gün gibi bir süre geçirmiş olmaktayiz avrupa birliğinde 90-180 gün kuralina uymaz... Eskiden boyle yapiliyor olsa bile simdi durum böyle değil 1 gün disarida kalip tekrar 90 gün geçir artik yok...

Hesaplamada son 180 güne bakilir. Yeni kriter bu...

Birinci altı ayın son üç ayında 90 gün kalırsanız ikinci altı ayın ilk üç ayında 90 gün hakkınızı kullanamıyorsunuz ancak ikinci altı ayın son üç ayında 90 günlük kalma hakkınız oluyor.

Sayın Bartek,
Sizde Avrupa'da bulunduğunuz için onların bürokrasi mantalitesini bilirsiniz. Onlarda 2+2=4'tür. Hele ki Alp Dağlarının kuzeyine geçince bu durum daha keskinleşir. Örnek aldığınız pdf dosyasındaki gibi zorlama hesapların bu kadar net bir konuda onlarca kullanılabileceğini hiç zannetmiyorum. En azından bu hesabı akılları almaz. Bu hesaplar ancak bizim coğrafyaya özgü durumlardır. Bence bizim vize işiyle uğraşan aracı şirketlerden birisinin yorumu olabilir. Yoksa pasaportta yazan 90 günün bu şekilde hesaplarla 130 güne çıkacağını hiç zannetmiyorum.

Sevgili Sevikilhan
Ben galiba düşündüğümü anlatacak şekilde yazamıyorum,ayrıca sizin hep yazdığınız son 180 güne bakılır sözünün ne olduğunu bir türlü çıkaramadım kusura bakmayın.Son 180 gün nedir? son neyin sonudur?
Bakın avrupa birliği devletleri gezmek amaçlı vizeyi En az 6 aylık yani 180 günlük ve onun tam katları olarak veriyor.verien vize süresi hep 180 günün katları.Her halde buna itiraz etmezsiniz değilmi?.
Peki neden talep edene 2 senelik vize veriyor,illaki vizenin son 180 gününden hesap yapılacaksa 2 senelik vizeye ne gerek var? Uzun süreli vize veriyorlar ki ziyaretciler gelip para harcasınlar.Ama yine ziyaretçiler sürekli olarak kalıp bazı haklar elde etmesinler diye bir seferde en uzun 90 güne izin veriyorlar.Buna itiraz var mı?
Vize verilen süre 3 yıl olunca içinde altı adet 180 günlük bölüm oluyor,yani altı tanede 90 gün hakkı tanıyor,Vize süresi içindeki her 180 günlük bölümü kendi başına bağımsızmış gibi düşünüyor,hesap yapıyor.Vize sahibide vizenin ilk gününden itibaren 180 gün içinde parçalı veya tek parça 90 gün kalabiliyor,90 gün dolunca çıkıyor,180 günlük dönemin bitmesini bekliyor,ikinci 180 günlük dönem başlayınca yine giriş yapabiliyor.Bu durum vizenin son gününe kadar aynen tekrar ediyor.

şado' Alıntı:
Birinci altı ayın son üç ayında 90 gün kalırsanız ikinci altı ayın ilk üç ayında 90 gün hakkınızı kullanamıyorsunuz ancak ikinci altı ayın son üç ayında 90 günlük kalma hakkınız oluyor.
Sayın Şado yukarıda yazdığınız hen dogru hem yanlış.Birinci altı aylık dönemin son üç ayında 90 gün kullanınca evet ülkeyi terk edeceksiniz ama 1 gün bile geçse artık sürekli 90 günden fazla kalamazsınız kuralını ezmediğiniz için yeniden ülkeye girebilirsiniz

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR