İki Yıllık Schengen Vizesini Nasıl Aldım Püf Noktaları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan şado Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 50
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 30,551
Ynt: İki Yıllık Schengen Vizesini Nasıl Aldım Püf Noktaları

Ben sanki son 180 günde 90 günden fazla kalinamaz seklinde algiladim yani .. Ocak ta 20 gün şubatta 15 gün mayista 25 gün haziran da 15 gün avrupa bolgesinde kaldiniz diyelim temmuzda kalabileceginiz sure 15 gün degil de kalan sure 35 gün olarak değerlendiriliyor seklinde algiladim... Son 180 günde toplam sure 90 günü gecememekte... Galiba doğru hesap sekli bu...

Etiketler

"son 180 günde" sözünüzdeki "son" lafını anlayamadım.Şayet bir yıllık vizeden bahsediyorsak tamam ilk 180 gün ve son 180 gün diye ikiye bölüyorlar,herhalde 2 yıllık vize alınınca 4 tane 180 gün hesabı var.Şimdi vizemiz de kaç tane 180 günlük bölüm olursa olsun her bir 180 günlük parça için en fazla 90 gün bulunma izni tanıyorlar böyle olunca 2 senelik vizesi olanın 2 sene içinde toplam kalabilme süresi 4X 90=360 gün oluyor.YANLIZZZZZZ ince bir nokta var her ne kadar vize süresine bağlı olarak 360 gün hakkımız da olsa diyelim ki ilk 180 günlük bölümde o kısmın hakkı olan 90 günden fazla kalamazsınız, çıkacaksınız,bekleyeceksiniz 180 günlük ikinci bölüm başlayınca yeniden 90 gün kalabileceksiniz bu böyle devam edecek,şayet 180 günlük bölümde 90 günü geçirirseniz ceza var ve herhalde vizenin iptali de olabilir.
Ben böyle anladım yoksa neden hesap yapsınlar.
Benim Yeşil pasaportum olduğu için vize aramıyorlar ama aynı 90/180 kuralı çalışıyor.
Saygılar

Benim anladigim ben nisan-mayis-haziranda 90 gün avrupa da kalinca 30 gün daha kalabilmek için kasim ayini beklemek Zorundayim. Kasim ayinda Nisan ayında kullandiğim günler sayilmayacagi için gün kazanacagim. Ve 30 gün daha kalabilecegim.

Siz soylediklerinizden anladigim sekliyle size gore olmasi halinde

İlk alti aylik donemde gunlerimi nisan-mayis-haziranda kullanmis olayim. ikinci alti aylik dönem günlerini temmuz- agustos-eylulde de kullanabilirim. O zaman bir butun halinde 180 gun kesintisiz kalmis olurum bu mumkun degil... C tipi turistik vizeler buna musade etmez...

Bulunduğunuz günden itibaren geriye donuk 180 günde sadece 90 gün kalabilirsiniz özeti budur. Yilin birinci veya ikinci donemi diye birşey yok eskiden vardiysa bile yeni hesaplama sekli bu. Yukarıdaki link bunu anlatan bir iç tamim/genelge vs... Saniyorum.

Benim anladigim budur....

Yukarıda yazdıklarımın altına benim anladığım demiştim.yine belirteyim "sadece benim anladığım" doğrudur diye hiç bir iddiam yoktur.
Şöyle bir soru sorayım.2 yıllık vize alınınca toplamda kaç gün kalınabiliyor.okuduğum linkten anladığıma göre 90+90+90+90=360 gün kalınabilir.Ama her 90 gün ancak o 180 günlük dönemin içinde olabilir ve vize 2 yıllıkta olsa ilk 180 gün içinde 90 günü doldurunca ülkeyi terk edeceksiniz,180 günün dolmasını bekleyeceksiniz,ikinci 180 gün başlayınca yine giriş yapacaksınız .Yani ilk 180 günün hakkı olan 90 günü tam 180 günün bitmesine denk getirip,ikinci 180 günün hakkı olan diğer 90 güne devam ederek arka arkaya 180 gün kalamazsınız.Ben yazılanlardan böyle anladım.
Ayrıca şöyle durum da var.2 yıllık vize yılın ilk günü başlasın, haliyle ilk 180 gün mayısın son günü bitiyor.Biz mayısın 10 da giriş yapalım sürekli kalalım.haziran 10 da çıkalım.Şimdi durum nedir? ilk 180 den 20 gün kullandık,ilk dönem hakkımız bitti.Hazirandaki kalış üresi olan 10 gün de ikinci 180 günün 90 günlük kontenjanından kullanıldı..şayet aralık ayı sonuna kadar bir daha giriş yapmazsak ilk iki 180 günlük kontenjan hakkı olan 90+90=180 gün olmasına rağmen sadece 30 gün kullanarak tüketmiş olduk,vizenin kalan bir senelik süresinde de son hazirandan sonra giriş yaparsanız ancak en fazla o sön dönemin 90 gününü kullanabilirsiniz.
Yazılanlardan ben böyle anlam çıkartıyorum.
Saygılar

Mayis 10 giriş yaptiniz haziran 10 ciktiniz. 30 gun kullandiniz. temmuz-agustos-eylul-ekimi turkiyede geçirip 10 kasimda tekrar avrupaya giriş yaptiginizda kesintisiz 90 gün kalabileceksiniz... Daha erken giriş yaparsaniz kullandiginiz günleri surenizden dusmeniz gerekir...

Kafa karistiran durum hep bildigimiz Birinci 180 ve ikinci 180 günde 90 gün sure kullanimi;

Bu gibi bir durum söz konusu olduğu zaman Yukarıda izah ettiğim gibi 90+90 bi arada (nisan-mayis-haziran= ilk 180 günde 90 gun + temmuz-agustos-eylul= ikinci 180 günde 90 gun) bir bütün olarak kullanarak 180 gün kalabilmeniz gerekir.

İste o hesaplamalarin hepsi bugünden geriye donuk 180 gün içersinde 90 günden fazla sure avrupa topluluğunda kalmanizi önlemek içindir.

Sonuçta forumda bir butun halinde 90 güne yakin kalabilme sansina sahip çok az insan (emekli, yakin akrabasi avrupada ikamet edenler ve Norveç turu yapabilecekleri vb) var. Buna kafa yormasi gerekenler onlar bence düşünsun...

Saygilar...

sevikilhan' Alıntı:
Mayis 10 giriş yaptiniz haziran 10 ciktiniz. 30 gun kullandiniz. temmuz-agustos-eylul-ekimi turkiyede geçirip 10 kasimda tekrar avrupaya giriş yaptiginizda kesintisiz 90 gün kalabileceksiniz... Daha erken giriş yaparsaniz kullandiginiz günleri surenizden dusmeniz gerekir...

Kafa karistiran durum hep bildigimiz Birinci 180 ve ikinci 180 günde 90 gün sure kullanimi;

Bu gibi bir durum söz konusu olduğu zaman Yukarıda izah ettiğim gibi 90+90 bi arada (nisan-mayis-haziran= ilk 180 günde 90 gun + temmuz-agustos-eylul= ikinci 180 günde 90 gun) bir bütün olarak kullanarak 180 gün kalabilmeniz gerekir.
İste o hesaplamalarin hepsi bugünden geriye donuk 180 gün içersinde 90 günden fazla sure avrupa topluluğunda kalmanizi önlemek içindir.

Sonuçta forumda bir butun halinde 90 güne yakin kalabilme sansina sahip çok az insan (emekli, yakin akrabasi avrupada ikamet edenler ve Norveç turu yapabilecekleri vb) var. Buna kafa yormasi gerekenler onlar bence düşünsun...

Saygilar...
benim anladığıma ters düşenleri kırmızı ile işaretledim.
bana göre bu günden geriye dogru diye bir kavram kullanmıyor Avrupa birliği ülkelerinin gün hesaplayıcıları.Onların hesap mantığında ilk olarak:
En az 180 günlük vize süresi var,bu 180 günlük sürede misafir ister kesintisiz ister parçalı olsun 90 günden fazla kalamaz 90 gün dolunca ülkeden çıkmak zorundadır ve 180 gün dolmadan da bir daha yeni bir vize başlatamaz zaten başlatılırsada o zaman 90 gün kısıtlamasının anlamı kalmaz.
Özetleyelim.1 ocakta vize aldım 180 günlük yani 30 haziranda bitiyor.hemen 1 ocakta giriş yaptım 90 gün kaldım yani mart sonu usulüne uygun olarak 90 günü tüketip ceza almadan çıktım mayısta girmek istedim giremeyiz çünkü hem 90 günü kullandım hemde 90 güne izin veren vizenin süresi bitmedi ne yapacagız ... oturup haziranın yani 180 günlük vizenin gününün dolmasını bekleyecegiz ki yeniden vize alalım.
Şimdi 1 senelik vize almış olalım1 ocakta başlasın.Bir yıllık vizede hesaplayıcılara göre temel mantık olan 180 günde 90 gün durumu iki kere var yani teorik olarak 180 gün kalabiliriz ama teorik olarak.pratikta ise 1 yıllık vize ile 180 gün kalabilmek için en azından bir kere çıkış yapmak gerek.Anladığımı anlatayım.
1 ocakta vize başladı 1 subatta giriş yaptık 90 gün kaldık nisan sonunda çıkmamız gerek çıktık çünkü ilk 180 günün kontenjanını tükettik.Artık nisan sonundan haziran sonuna kadar yani ilk 180 günü doldurana kadar giriş yapamayız.ikinci 180 günlük süre başlayınca yani temmuz ayından itibaren yine giriş yapıp 90 gün daha kalabiliriz.
Şimdi gelelim bu günden itibaren geriye doğru 180 günde 90 gün hesaplamasının bana göre yanlış olduğuna.
Adamlar diyorlarki vizen uzunda olsa sürekli olarak 90 günden fazla kalamazsın, kalamazsın ama o doksan günüde vize içine istediğin gibi yayamazsın ben vize günlerini 180 günlük bölümlere ayırdım,her bölümde ayrı ayrı 90 gün kullanma hesabı yaparım.

kısaca işin özeti ; sırasıyla üç ay yurt dışında üç ay türkiyede olmak şartı ile iki yıllık vize süresinin bir yılı schengen ülkelerinde kalınabilir

Kesinlikle katılıyorum.... Herkesin 90 gün hesaplarında boğulduğu uzun gezilerinin olması dileğiyle...

Önce inanasım gelmedi, yapmaz bunlar diye ama haklısınız, 90/180 gün kuralı uzun süreli vizelerde de işlemeye başlamış.
Sabah sabah epey bir kafa yordum. Benim anladıklarım :
Giriş tarihinizi not ediyorlar. 180 gün geriye gidiyorlar. Son 180 günde 70 gün kaldıysanız 20 gün kalma hakkınız var deniyor.
Yalnız kalıcı için avantajlı bir durum var. Bu 20 gün artabiliyor. Şöyleki kalışınızın diyelim 15. gününde, tekrar 180 gün geriye gittiniz, sanki o gün giriş yapıyormuş gibi. İlk hesaba göre 5 gününüz kalmıştı ama reel olarak 90/180 kuralını işletirseniz daha fazla gün kalmış olabiliyor.

Uyardığı için deeperdiver arkadaşımıza teşekkürler

İlhan kardeşim bu konu havuz problemleri gibi oldu

bartek' Alıntı:
Önce inanasım gelmedi, yapmaz bunlar diye ama haklısınız, 90/180 gün kuralı uzun süreli vizelerde de işlemeye başlamış.
Sabah sabah epey bir kafa yordum. Benim anladıklarım :
Giriş tarihinizi not ediyorlar. 180 gün geriye gidiyorlar. Son 180 günde 70 gün kaldıysanız 20 gün kalma hakkınız var deniyor.
Yalnız kalıcı için avantajlı bir durum var. Bu 20 gün artabiliyor. Şöyleki kalışınızın diyelim 15. gününde, tekrar 180 gün geriye gittiniz, sanki o gün giriş yapıyormuş gibi. İlk hesaba göre 5 gününüz kalmıştı ama reel olarak 90/180 kuralını işletirseniz daha fazla gün kalmış olabiliyor.

Uyardığı için deeperdiver arkadaşımıza teşekkürler
Verilen linkteki bilgilere göre sizin yorumunuz yanlış.Hiç bir şekilde geriye sayım yok.Vizenin veriliş gününden itibaren sayım var ve vize uzunsa her 180 günde bir devir bitti deyip ikinci 180 günü sayıyorlar sizin gününüzden başlamıyorlar .O 180 günlük sürede 90 günden fazla kalamazsınız diyorlar,çık git,180 günlük dönem bitsin yeni 90 güne hak kazan, bir daha gel diyorlar.Bir senelik vizede ilk 180 günde giriş yapmazsan kalan 180 gündede ancak 90 gün hakkın oluyor,ilk bölümden olan 90 gün yanıp gidiyor.
Amaç belli: Ziyaretcinin işi uzun günlere yayılmışsa tekrar tekrar vize işlemleri ile ne konsolosluk meşgul olsun nede ziyaretçi vatandaş.Ama ilğli ülke yine göçmenlerle uğraşmamak için ne olursa olsun ziyaretçiye 90 günden uzun sürekli kalma izni vermiyor ki ziyaretçi gereksiz yere bazı haklar kazanmasın.
Ben böyle anlıyorum.
Saygılar

Hay avrupa birliği ülkeleri, hay onların çengel vizeleri ;D,hay onların doksan gün hesapları tümü tamu ya gitsin (Tamu Ortaasya tükçesinde çok tanrılı dinin cehennem tarafı oluyor)
Ben hiç bir şekilde sanayileşmiş devletleri gezmek amacı ile dolaşmak istemiyorum,her şey para tuzağı,it uğursuz mebzul miktarda var (bol) Buradaki it uğursuz benzetmesi kendi kültürlerinde bile dışlanmış belli işi, gücü olmayan normal yaşayanları öyle veya böyle rahatsız edenler.

Hiç kafa karışıklığına gerek yok. Alınan vize süresi 90 gün olduğu için hiç bir şekilde 180 gün kuralını ihlal etme şansınız olmayacaktır. Çünkü vize geçerlilik süreniz ister 2 yıl isterse 10 yıl olsun kullanabileceğiniz toplam süre 90 gündür. Bu nedenle ince hesaplar yapmaya gerek yoktur. Bu tip (C) tipi vizeler turistik vizeler olup üst sınırları zaten 90 gündür. normal şartlar altında da turist olarak bir ülkede 3 aydan daha fazla kalınmaz eğer daha fazla kalınacaksa da o zaman alacağınız vize C tipi turist vizesi olmayıp 3 aydan daha fazla yurtdışında kalma gerekçenize uygun farklı tipte vize olmalıdır.
180 günde 90 gün kalma kuralı ülkemiz tarafından da kullanılmaktadır. Özellikle birbirlerinden vize istemeyen ülke vatandaşlarının iyi niyetli olmayan davranışlarını önlemek için konulmuştur. Bir örnek vermek gerekirse kapıda vize uygulaması olan bir ülkeye giriş yapıp orada 89 gün kaldıktan sonra 90. gün komşu ülkeye 1 gün giriş çıkış yapılıp hedef ülkede bir 90 gün daha kalma hakkı elde edilebilmekteydi, yani bu şekilde turist olarak bir ülkede 361 gün yasal olarak turist statüsüyle kalınabilmekteydi.
Bu kötü kullanımın önüne geçebilmek için bu uygulama yapılmakta ve elektronik pasaportlar aracılığıyla artık çok kolay takip edilebilmektedir. Öyle eskiden olduğu gibi pasaport polisinin damga üzerinde giriş çikış tarihi aramasına ihtiyaç kalmamıştır. Bilgisayar liste halinde bütün giriş çıkış ve kalış sürelerini dakik olarak vermektedir.
Bu 90 günün başlangıç süreside vize başlangıç tarihi değil o vizeyle ülkeye girdiğiniz ilk gün başlamaktadır. Yani ilk girdiğiniz an 180 günün başlangıç günü olup 90 günü bu güne göre ister bir seferde ister 10 seferde kulanırsınız o tamamen size kalmıştır.

Yazdıklarınızın hepsi mantıklı ve doğrudur.Bir daha ilave edeyim.180 günlük dönem bitmeden 90 günü doldurdukmuydu,AB ülkesine tekrar girmek için 180 günlük dönemin bitmesini beklemek gerekiyor,vizemiz 2 senelik bile olsa.

Hiç kafa karışıklığına gerek yok. Alınan vize süresi 90 gün olduğu için hiç bir şekilde 180 gün kuralını ihlal etme şansınız olmayacaktır. Çünkü vize geçerlilik süreniz ister 2 yıl isterse 10 yıl olsun kullanabileceğiniz toplam süre 90 gündür.

Read more: http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=105985.20#ixzz3KN3kSB3A

Şimdi?

Yeşil pasaportta durum nasil olur? Ornegin 01.ocak.2015 ten itibaren yeşil pasaporta sahibim varsayalim emekliyim ve hep günlerini avrupa da gecerebilecek zaman ve paraya sahibim. 02 ocakta ciktim 90 gün kaldim. Bir daha cikmak istersem ne zaman cikabilirim? (Yeşil pasaport max 5 yilligina verilebiliniyor)

Gerçekten havuz problemleri gibi oldu :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR