II. Çoruh Vadisi Kuş Gözlem Festivali (ERZURUM)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan demokritos Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 23
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,338

demokritos

Ana Kamp
Yer
Afyonkarahisar
2. ÇORUH VADİSİ KUŞ GÖZLEM FESTİVALİ
25-28 EYLÜL 2009
[attachment=1]
Festival haberi internet üzerinden yayımlandığı tarihten itibaren ilk şenlikte geçirdiğimiz harika anların tekrar edeceğini düşünerek günleri saymaya başladım, festivale Ankara’dan Erzurum ekspresi ile gitmeyi planlıyordum ancak İstanbul’dan katılmayı düşünen arkadaşlarım Hürmüz, Oğuz ve Cemil ile konuşunca fikir değiştirip birlikte araçla gitmeye karar verdik.
Yolculuk tarihi yaklaşırken planlarımızı oluşturduk, ben Zonguldak’tan hareket ediyorum, Bolu Yeniçağa’da buluşup Ankara-Sivas-Erzincan-Erzurum hattındaki kuş gözlem noktalarını tarayarak şenliğe katılıyoruz. Ancak son dakikada planlar değişti ve Ailevi bir sorun nedeniyle ben ekipten birkaç gün önce Malatya’ya gitmek zorunda kaldım. 22-23 Eylül tarihlerinde Malatya’da kuşlardan nispeten uzak iki gün geçirdim.

24 Eylülde Malatya’da Tohma vadisinde gözleme çıkma şansını buldum, 08.00-11.00 arasında gözlem yaptığım alan tek kelimeyle muhteşemdi. Yüzlerce kıyı kuşu, ördekler, ötücüler ve göç eden yırtıcılarla harika bir gün yaşadım. Alanda sürmeli kumkuşu, sarı bacaklı kumkuşu ve kıyı çamurçulluğu öne çıkan özel türlerdi. Alan Çoruh turumuz kapsamında olmadığından türleri toplam listeye dahil etmedik.
[attachment=2]
[attachment=5]
Saat 15.00 da 4 Eylül Mavi Treni ile Sivas’a doğru yola çıktım, Sabah Saatlerinde İstanbul’dan yola çıkan Hürmüz, Cemil ve Oğuz ile akşam 21.00 sularında Sivas’ta buluştuk. Sivas Öğretmen Evine yerleşerek ertesi günün programını yapıp uykuya daldık.
Sabah erken saatlerde Sivas’tan yola çıktık. İlk hedefimiz olan Hafik gölüne ilerlerken değişen coğrafya ile birlikte öncelikle göç eden yırtıcılar nedeniyle neredeyse her kilometrede durmak zorunda kaldık. Kerkenez ve küçük kerkenezler, deliceler derken iki Şah kartal günün güzel geçeceğinin işareti olarak ufukta göründüler.[/size]
Hafik gölüne vardığımızda öten bıyıklı kamışçın karşıladı bizi. Avlanan balık kartalı ve yüksek sayılarda su kuşunu izlemek keyifliydi. Toplam 34 tür görüldü.
[attachment=3]
[attachment=4]

Rota1

DSC6737

DSC6760

CoruhFestival09 001

DSC6721

Etiketler
Ynt: II. Çoruh Vadisi Kuş Gözlem Festivali

Yol üzerindeki kuş alanlarını tarayarak Tödürge gölüne ulaştık. Gölün kıyısında kıyı kuşlarının arasında bir birey sürmeli kumkuşu kendini hemen gösterdi. Diğer gölette yüksek sayıda boz ördek görmek keyif vericiydi. 2 birey deniz düdükçünü ve diğer kıyıda gördüğümüz turnalar günün sürprizleriydi. Alanda toplam 33 tür görüldü.
[attachment=1]
[attachment=2]
Tödürge gölünde en çok dikkatimi çeken oldukça emek harcanarak yapılmış kuş gözlem kulesiydi, kapısı demirden ve kilitli, kuşları görmek için çoook sağlam bir teleskop şart, dürbünle gözlem yapmak nerdeyse imkansız!
[attachment=3]
Rakım yavaş yavaş yükselirken seyrine doyum olmaz Refahiye ormanlarından geçiş esnasında verilen molada çakır görmek çok keyifliydi...

Sulak alanlara veda edip alpin türlere merhaba demek üzere Kızıldağ geçidine doğru yola çıktık. Hürmüz’e kertik olan kulaklı toygara 2300 metrede ulaştık ama kar serçelerinden ve diğer alpin türlerden eser yoktu.
[attachment=4]
[attachment=5]

DSC6780

CoruhFestival09 007

DSC6782

CoruhFestival09 032

CoruhFestival09 029

Gün ışığını kaybetmeden Erzincan Ekşisu sazlığına ulaşamaya çalışıyoruz ama ne mümkün! Her direğin üzerinde bir yırtıcı, her vadide başka güzel türler ve alanlar. Erzincan Merkeze yaklaşırken yolun kenarında gezinen çil keklikler ayrı bir sürprizdi, kamuflaj ustalıkları ise görülmeye değerdi.
[attachment=1]
Ekşisu sazlıklarına gün batımına yakın saatlerde ulaşıyoruz. Alan son baharda kısmen kuru olsa da oldukça fazla sayıda kuşa ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Burada da görmeyi umduğumuz turnaları maalesef göremesek de alanda 24 tür kaydedip yola devam ediyoruz.
[attachment=2]
[attachment=3]
Ekşisu sazlıklarında güneşe veda ettikten sonra hiç mola vermeden Erzurum’a varıyoruz. Yorgunluk ve açlık had safhada, kuşlara en fazla zamanı ayırabilmek için tüm öğleden sonra bisküvi türevleri ile idare ettik ve iyi bir yemeği hak ettiğimiz düşünüyoruz. Festivali organize eden ekipten Soner, Musa, Tuğba ve Onur bizi karşılıyorlar ve ertesi gün için program yapıyoruz. Hürmüz öğretmen evine, bizler Musa’ya misafir oluyoruz.
[attachment=4]

DSC6826

MG 8028

CoruhFestival09 035

CoruhFestival09 016

25 Eylül sabahı erken saatlerde Erzurum ovasında kuş gözlemi ve dolayısı ile Çoruh vadisi kuş gözlem şenliği başlıyor. Hedef türler bir önce görülen Sürmeli kızkuşları ve kara kanatlı bataklık kırlangıçları. Ancak türler biraz inatçı çıkıyor, öğleye kadar görülen sayısız yırtıcı ve diğer güzel türlere rağmen hedef türler ortalarda görünmüyor.
Öğle saatlerinde nihayet 3 birey sürmeli kızkuşu kendini göstermeye karar veriyor ve önce uzaktan izlediğimiz kuşlar bana birkaç güzel poz vermeye hayır demiyorlar.
[attachment=1]
Öğleden sonra festival katılımcılarının toplanması ve Uzundere’ye hareket öncesi ovada yapılan gözlem sonucu bu sefer sürmeliler hiç nazlanmıyorlar ve yolun kenarında kendilerini gösteriyorlar. Tüm katılımcılar için güzel bir başlangıç.
[attachment=3]
Uzundere yoluna girdikten dakikalar sonra bütün konvoy yolun sağına çekiliyor bir anda, üzerimizde bir çift bozkır kartalı, süzülerek tüm detaylarını sergiliyorlar, gerçekten harika bir görüntü! Festivalin ilk günü gerçekten çok verimli geçiyor, Erzurum ovasında toplam 45 tür kaydediyoruz.
[attachment=2]
Yol üzerinde durmaksızın devam eden göç için sık sık molalar veriyoruz, ıslak çayırlar üzerinde göç eden yeşil arı kuşlarını ben göremesem de ekip arkadaşlarım görüyor ve tür listemize kaydediyorlar. Yüksek sayılarda şahin ve kara çaylak göçü ertesi günün güzel geçeceğinin habercileri oluyorlar...

DSC6908

DSC6961

CoruhFestival09 046

CoruhFestival09 049

Festival alanı Uzundere’ye 12 km civarındaki mesafede bulunan Pehlivanlı Belediyesinde Uzunkavak deresi kenarında bir kamping alanıydı.
[attachment=1]
[attachment=2]
Katılımcıların bir bölümü yeni oluşturulan pansiyonda konaklamayı tercih ederken kalanlar çadırlarını kurup yerleşmeyi bitirdikten sonra tanışma ve alan hakkında kısa bilgiler verildi.
[attachment=3]
Konuklara Yöresel yemeklerden oluşan akşam yemeğinin ikramından sonra çağlayarak akan derenin gürültüsü ve günün yorgunluğu ile uykuya daldık.
[attachment=4]

9220 164005261201 691746201 3532363 6172848 n

9220 164004306201 691746201 3532357 6690394 n

9630 145639604677 788254677 2632504 6530639 n

9220 164005816201 691746201 3532366 7537511 n

26 Eylül sabahı tüm katılımcıların kalkması, kahvaltı faslı, ardından araçlardaki yerlerin alınmasının ardından Uzundere merkeze varış ve göç izlenecek alanda yenilecek öğle yemeği için alışveriş derken çok vakit kaybedildi. Uzundere üzerinde sabahın ilk göçerleri göründüğünde ben yerimde duramıyordum, göç alanına bir an önce ulaşmak için festival ekibinin canla başla çırpınması sonuç verdi.
[attachment=2]
İlk kafileleri kaçırmamıza rağmen Kılıçkaya geçidinin 2408 metre yükseklikteki zirvesinde yerlerimizi aldık ve seyri tarif edilmez göç gösterisini izlemeye başladık. Binlerce şahinin arasında aralarda görünen bozkır, küçük orman, yılan kartalları heyecan yaratırken gösteriye kızıl ve sakallı akbabalar da dahil oldu. Bir birey Akkuyruklu kartal izlenen göçün sürprizi olarak kayıtlara geçti. Öğle saatlerine kadar ağırlıkta şahin olmak üzere 12.000 civarında yırtıcı izlendi.
[attachment=1]
[attachment=3]
Alpin türleri de görebilmek amacıyla katılımcılardan bir kısmı ile göçe ara verip sarıçam ormanına hareket ettik. Çalıkuşu, çam baştankaraları, dağ incirkuşları, kırmızı gagalı dağ kargaları, küçük sinekkapan ve sıvacılar yırtıcılara doyan gözlerimize renk getirdi. 20 tür yırtıcı, toplamda 34 türle muhteşem bir gün oldu. Saat 15.00 da toplanarak alandan ayrıldık.

CoruhFestival09 079

DSC7008

MG 8151

CoruhFestival09 085

[attachment=2]
Kamp alanına dönmeden yörede bulunan Öşk kilisesini ziyaret ettik.
[attachment=1]

Kamp alanına varır varmaz ağırlıklar bırakıldı ve gece yürüyüşü için tekrar hareket edildi, gün batımında görülen kınalı keklikler turumuza yeni türler olarak kaydedildi.

Akşam kamp alanında cağ kebabı ziyafetine ben katılamadım ama lezzet konusunda fikrim oldu.

CoruhFestival09 114

9522 283486130537 674090537 8820063 5172256 n

Festivalin bizler için son günü olan 27 Eylül sabahı çadırlar toparlandı, kahvaltının ardından konvoy Erzurum ovasına doğru yola çıktı. Yol üzerinde Kırmızı gagalı dağ kargaları ile vedalaştık önce.
[attachment=1]
Uzundere’ye gelişte yeşil arıkuşu görülen alana tekrar göz atarken bir çift Kafkas çıvgını veda sürprizi oldu.

Erzurum ovasında sürmeli kızkuşlarını tekrar görme umutlarımız boşa çıkarken tam alandan ayrılırken görülen bir çift kara kanatlı bataklık kırlangıcı bana ve ekip arkadaşlarıma bu turun son kertikleri olarak kayıtlara geçtiler. Veda gününde Erzurum ovasında 27 tür gözlendi.
[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]
[attachment=5]

DSC7148

MG 8053

DSC6856

MG 8057

9630 145599324677 788254677 2632267 2429880 n

Festival ekibi Erzurum merkeze dönerken bizler yolumuz uzun olduğu için Erzurum’a veda ettik. Aşkale merkezi geçerken 21 kara akbaba ve 1 birey kızıl akbabayı keyifle izledik. Dönüş yolunu GPS’e bırakıp gün batımına kadar gözleme devam ettik ve Tokat-Amasya-Çorum üzerinden Yeniçağa yol ayrımına ulaştık.

Ben ekipten ayrılıp Zonguldak otobüsüne binerken ekibin diğer bölümü sabah saatlerinde İstanbul’a vardı.

Toplam 130 kuş türü ve on binlerce kuşu, harika alanları gördüğümüz bu turun tekrarını iple çekiyoruz, festivali hazırlayan ve konukseverlikleri ile tüm katılımcıların yüzünü güldüren yöre halkına çok teşekkürler…

DSC7173

DSC7176

güzel gezi oldu sanırım :smiley:
paylaşım için teşekkürler !

Ynt: II. Çoruh Vadisi Kuş Gözlem Festivali (ERZURUM)

gerçekten beklediğimden güzel ve şaşırtıcı bir geziydi, hem Erzurum'u doğası , tarihi ve insanıyla tanımak adına ; hem de sürmeli kız kuşu ve sakallı akbaba gibi nadir türleri görme adına..ve tabi ki yırtıcıların yüzlercesinin tepemizden süzülerek geçmesi de ayrı bi keyifti.. geziyi düzenleyen, organize eden ve de katılan tüm arkadaşlara tekrar teşekkürler ve sevgiler :smiley:

DSC 0079

DSC 0102

Ynt: II. Çoruh Vadisi Kuş Gözlem Festivali (ERZURUM)

su cenneti :D
Aşkale
Kılıçkaya geçidinden Tortum Gölü manzarası

DSC 0424

DSC 0188

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

SON KONULAR

Geri