İveco 17m3 - 4 Kişilik Karavan Yapımı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Bantu Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 85
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 41,962
.

450 (?) cm boy ve 213 cm yükseklik, İveco’ya eşsiz olanaklar sunmalı..

Örneğin aşağıdaki çözüm ranzanya gerek bırakmamakta. Üstelik sürücü bölümü 1+1 veya 1+2 olarak kullanılabilir. Sadece yan tek koltuk istenirse dönerli seçilebilir.
Ön oturma gurubu yana çekilebilen elemanlarıyla, 2 kişilik çocuk, hatta yetişkin yatağı olabilmekte. Tek sorun dışarıda oturulamıyan günlerde çocukların erken yatma isteği. O zaman da belki yataklar değiştirilebilir.
Su depoları için direk araç içi banyo altı yeterli yer var. Arka yatak altı ana depo alışılmışın üstü büyüklükte. Bu yüzden baş üstü dolapların az olması sorun sayılmamalı. Hatta bunlar fazla yükseklik yüzünden rahatlıkla daha büyük bile yapılabilir. Bence arka yatak bölümü heki gerektirmekte. Fakat yangın için ya heki yeterli genişlikte seçilmeli ya da yatak üstü arka taraf kapatılmamalı. Banyo tarafı yatağın, çiftin en kısasının boyuna uygun yapılması planlamanın püf noktası. Enli yatak zaten az çapraz yatım yüzünden bile sorunsuz konumda.
Banyo kapısının sürgülü olması ise avantaj. Hatta sağ ve soldan çözülüp bağlanabilen perde şekliyle, karşı üst dolaba takılabilmesi, ara bölümün soyunma odası işlevini de göstermesini sağlayabilmekte. Tuvalet için gerektiğinde arka depoya itilebilen Porta Potti veya benzerinin seçilmesi, duş alımını rahatlatır. Böylelikle banyo kabininin boyu kolaylıkla makul değerlere çekilebilir. Üstelik bu tarz, uygun bir depo istiflemesiyle, belki tuvalete arkadan ulaşmak için de olanak sağlayabilir ?
Karavana girişin en az 60 cm olması ve mobilya köşelerinin ovalleştirilmesi ise diğer gereksinimler olarak göze çarpmakta.

Resimlerin yeterli fikir verdiğini düşünüyorum.
Çizimlerinizi Sketchup ile bir de bu şekilde mürettebatınızın boylarına uygun deneyin derim..
Kısaca 4 kişilik ailenin İveco’da cambazlık kurslarına yazılmasına gerek olmamalı ? :yum:
.
972E9934 4C71 43DE AFE8 970BF862D683

.
B6CB0AE9 AE1F 43A9 AF52 D677B05F1F8D

.
338D2CF1 005B 469D 8472 D9286F219B5D

.
047AC396 BC42 417C 95BC F88EBC974325

.

Son düzenleme:

.

450 (?) cm boy ve 213 cm yükseklik, İveco’ya eşsiz olanaklar sunmalı..

Örneğin aşağıdaki çözüm ranzanya gerek bırakmamakta. Üstelik sürücü bölümü 1+1 veya 1+2 olarak kullanılabilir. Sadece yan tek koltuk istenirse dönerli seçilebilir.
Ön oturma gurubu yana çekilebilen elemanlarıyla, 2 kişilik çocuk, hatta yetişkin yatağı olabilmekte. Tek sorun dışarıda oturulamıyan günlerde çocukların erken yatma isteği. O zaman da belki yataklar değiştirilebilir.
Su depoları için direk araç içi banyo altı yeterli yer var. Arka yatak altı ana depo alışılmışın üstü büyüklükte. Bu yüzden baş üstü dolapların az olması sorun sayılmamalı. Hatta bunlar fazla yükseklik yüzünden rahatlıkla daha büyük bile yapılabilir. Bence arka yatak bölümü heki gerektirmekte. Fakat yangın için ya heki yeterli genişlikte seçilmeli ya da yatak üstü arka taraf kapatılmamalı. Banyo tarafı yatağın, çiftin en kısasının boyuna uygun yapılması planlamanın püf noktası. Enli yatak zaten az çapraz yatım yüzünden bile sorunsuz konumda.
Banyo kapısının sürgülü olması ise avantaj. Hatta sağ ve soldan çözülüp bağlanabilen perde şekliyle, karşı üst dolaba takılabilmesi, ara bölümün soyunma odası işlevini de göstermesini sağlayabilmekte. Tuvalet için gerektiğinde arka depoya itilebilen Porta Potti veya benzerinin seçilmesi, duş alımını rahatlatır. Böylelikle banyo kabininin boyu kolaylıkla makul değerlere çekilebilir. Üstelik bu tarz, uygun bir depo istiflemesiyle, belki tuvalete arkadan ulaşmak için de olanak sağlayabilir ?
Karavana girişin en az 60 cm olması ve mobilya köşelerinin ovalleştirilmesi ise diğer gereksinimler olarak göze çarpmakta.

Resimlerin yeterli fikir verdiğini düşünüyorum.
Çizimlerinizi Sketchup ile bir de bu şekilde mürettebatınızın boylarına uygun deneyin derim..
Kısaca 4 kişilik ailenin İveco’da cambazlık kurslarına yazılmasına gerek olmamalı ? :yum:
.
Ekli dosyayı görüntüle 510087
.
Ekli dosyayı görüntüle 510088
.
Ekli dosyayı görüntüle 510089
.
Ekli dosyayı görüntüle 510090
.
Uzun bir cevap ve bilgilendirme yapmışsınız çok teşekkür ediyorum, zahmet verdim. Büyüklükle alakalı olarak tercihim İveco olacak gibi gözüküyor. Tabi bir durum daha var, İveco'nun son kasası mı tercih edilmeli yoksa bir önceki kasası mı? Burada bilmek istediğim önemli nokta görsellik değil aracın sağlamlığı, sorunsuzluğu ve varsa kronik arızası. Tekrar teşekkür ediyorum, sitede yazılan neredeyse tüm yazıları okumaya ve fikir edinmeye çalışıyorum ...

Mahremiyet hususunda haklısınız. En azından gece uykunun bölünmemesi için ayrı olmalı. Ancak ben çocuk kabinlerini aynı yerde bırakarak ebeveyn yatağını eklediğim resimlerdeki gibi de yapabilirim. Bu resimlerden de faydalanılabilir. Videodan yakaladığım için çok net değil ama mobilyacıma sorduğumda yapılır hatta daha güzeli de yapılır dedi. Belki fikir verebilir. Ebeveyn yatağı ayrı olduğundan mahremiyet sorunu da kalmaz diye düşünüyorum.

IMG 8528

IMG 8529 1

IMG 8530

IMG 8531 1

Mahremiyet hususunda haklısınız. En azından gece uykunun bölünmemesi için ayrı olmalı. Ancak ben çocuk kabinlerini aynı yerde bırakarak ebeveyn yatağını eklediğim resimlerdeki gibi de yapabilirim. Bu resimlerden de faydalanılabilir. Videodan yakaladığım için çok net değil ama mobilyacıma sorduğumda yapılır hatta daha güzeli de yapılır dedi. Belki fikir verebilir. Ebeveyn yatağı ayrı olduğundan mahremiyet sorunu da kalmaz diye düşünüyorum.

Ekli dosyayı görüntüle 510116

Ekli dosyayı görüntüle 510117

Ekli dosyayı görüntüle 510118

Ekli dosyayı görüntüle 510119
Açılır yatak sistemi çok akıllıca bunu da kesinlikle dikkate almak gerekir. Yatak, arabanın enine açıldığı için uzunluğu az, çocukların kullanımına yönelik mantıklı olabilir.

Aslında bunların hepsinden ziyade benim kafamdaki sistemde yatak üstten inecek şekilde olacak. Yani iveco yüksek bir araç, doğal olarak yatağı tavana sağ ve soldan dikey çıkacağınız bir sistemle tavandan inmeli yapabilirsiniz. bununla ilgili de bir video izlemiştim. bulabilirsem resim alıp paylaşırım. böylelikle yatak her zaman tepede olur. En önemli katkısı, arabanın arkası ile yan kapı arasında bağlantı kesilmiyor. yani gerektiğinde içerde yemek yenilirken veya hazırlanırken, arka bölümden içeri girilerek lavabo ve banyo kullanılabilir.

Evet resimleri çekmeye çalıştım, biraz bulanık ama fikir verebilir. Ben bu sistemi kurmayı düşünüyorum. Belki sizin de fikir edinmenize ve proje üretmenize yardımcı olabilir.

IMG 8533

IMG 8532

IMG 8534

Çok konuştum :smiley: Ama sizi çok iyi anlıyorum ben de çok fazla düşünmüştüm. Bir fikir daha var. Eğer aracınız 2,15 ise, yatak kalınlığını 20 cm seçerseniz, 5'er cm de 5x5 kalasların ölçüsü toplamda 50 cm'lik yatak ve döşeme giderini düşünürseniz, hadi 10 cm de öyle bırakalım. Toplamda 60 cm'lik bir kayıp sonucu boş alanınız 155 cm kalır. Üst tarafı 90 cm, alt tarafı (çocuklar için) 65 cm bırakırsanız aşağıdaki gibi çok hoş bir sistemi de kurabilirsiniz. Bu da bir fikir

IMG 7114

IMG 7115

Çok konuştum :smiley: Ama sizi çok iyi anlıyorum ben de çok fazla düşünmüştüm. Bir fikir daha var. Eğer aracınız 2,15 ise, yatak kalınlığını 20 cm seçerseniz, 5'er cm de 5x5 kalasların ölçüsü toplamda 50 cm'lik yatak ve döşeme giderini düşünürseniz, hadi 10 cm de öyle bırakalım. Toplamda 60 cm'lik bir kayıp sonucu boş alanınız 155 cm kalır. Üst tarafı 90 cm, alt tarafı (çocuklar için) 65 cm bırakırsanız aşağıdaki gibi çok hoş bir sistemi de kurabilirsiniz. Bu da bir fikir

Ekli dosyayı görüntüle 510123

Ekli dosyayı görüntüle 510124
Hocam bu konuları bol bol konuşalım hem biz bir sonuca varacağız hem de kafası karışık olan başkalarına yol göstermiş olacağız.

Bence 17 lik ducatolar sizin için daha mantıklı olacaktır. Zemin metrekaresinde sadece 0,15 m2 fark ediyor ama hem üste doğru daralma olmaz hemde enlemesine yatak koyacağınız için daha karlı olacaksınız. Birde daha kısa olduğu için şehir içi kullanımınız daha kolay olur. Boyunuz 1,80 üstü değilse tabi.

Sürekli 4 kişi olacağınızdan wc kullanımını sürekli kullanımı tankların ve kasetin sık boşaltılması anlamına geliyormuş. Sadece acil durumlar için küçük genişleyebilen bir wc banyo yapın hatta içine lavabo koymayıp mutfağınkini ortak kullanın.

Mutfak durumuda aynı olacaktır. Küçük bir mutfakta 4 kişi için yemek pişirmek çok zor olur.Piknik tüpü gibi bir alternatif seçerseniz hem gaz tesisatından hemde içeriye sinecek kokudan kurtulmuş olursunuz.

Eğer uzun seyahatlar planlıyorsanız bence en önemlisi dolaplar olacaktır. Wc ve mutfaktan kıstığınız alanı dolaplara ayırırsanız daha rahat edersiniz.

İzin durumu nasıl bilmiyorum ama 4 tane tekli döner koltuk olursa hem daha zevkli bir yolculuk olur hem de salonda oturyormuş hissi yaratır.

En arkaya bir ranza, kayar kapı sınırında da düşen çift kişilik yatak tüm fertlerin rahat uyumasını sağlar. Araç yüksek olduğunda ranzaların açıklıklarıda 80 cm civarında olur.

Bunları söyledikten sonra bir çizim yaptım ve orta alan gerçekten açık ve ferah kalıyor. En arkada bagaj için 40 cm lik derinlik bıraktıktan sonra bile içeride geniş hareket edilebilecek boşluk kalıyor. Yaklaşık 120cmlik bir murfak tezgahı sığıyor. 100 cm lik ve 50 cm lik 55 cm derinliğinde 210 cm yüksekliğinde iki adet elbise dolabıda çıkıyor.

Tek sorun çift kişilik tavandan düşen yatağı nasıl yaptırılacağı.

Bu arada hiç karavan tecrübem yok!

.

@Cnr81,
İzninizle, açık gönüllülükle yazdığınız “Bu arada hiç karavan tecrübem yok!” şeklindeki son cümlenize, Murfy’nin “Hiçbir şey göründüğü kadar kolay değildir" şeklindeki haklı bir yasasını ekleyerek başlayayım.

* Yazınızın Ducato ile ilgili ilk paragrafında haklısınız. Ben konuyu hedeflenen İveco açısından cevaplamıştım.

* İkinci paragraf da benim görüşüm. Fakat nedenini bilmesem de tek lavabo, Türkiye’den çok Avrupalı karavancıların sorunsuz buldukları bir çözüm.

* Kişi sayısı, yapılacak yemekten çok, asıl yenilecek yerle alakalı sorun yaratmakta.

* Büyük dolap gereksinimi, gezinin uzunluğundan çok, hangi mevsimde yolda olduğunuzla şekil almakta. Elbiselerin haftalık yıkatılabileceğini unutmayın.
Keşke çiziminizi de yükleseydiniz.

.
Karavancılığa hele ellerinde hiçbir ön tecrübe verileri olmadan başlayanların, planlamada prensip olarak, bu güne kadar yüzbinlerce kere denenmiş olgun ve hazır çözümlerden ayrılmamaları faydalarına olmalı ? İnanın çağdaş karavancılıkta planlama dahil hiçbir şey, yeniden keşfedilmek için bizi beklemiyor. Zaten yeni planlamada bile böyle basit görünen şeylerin, gerçek uygulamada ne anlama geldiğinin denenmiş halinin iyi bilinmesi ön şart.

Mesela; kağıt üzerinde oturma alanının yatağa ve daha sonra tekrar oturma alanına kolaylıkla çevrilmesinin, günlük uygulamadaki anlamı, düşünülebilenden oldukça farklı.
Yapımındaki teknik sorunlarından bahsetmiyorum bile..

Kısaca planlama için en yararlı şey, yapılmış bir karavan tecrübesi olmalı..
Umarım nasıl bu düşünceye vardığımı sormazsınız ? ;)

...
Lenin karavancı olsaydı sanırım “Konuşmak iyi, teçrübe daha iyi” derdi..:yum:
Sakın böyle de isabetli çözümlere varılamayacağını söylediğim anlaşılmasın.

.

Son düzenleme:

Bence 17 lik ducatolar sizin için daha mantıklı olacaktır. Zemin metrekaresinde sadece 0,15 m2 fark ediyor ama hem üste doğru daralma olmaz hemde enlemesine yatak koyacağınız için daha karlı olacaksınız. Birde daha kısa olduğu için şehir içi kullanımınız daha kolay olur. Boyunuz 1,80 üstü değilse tabi.

Sürekli 4 kişi olacağınızdan wc kullanımını sürekli kullanımı tankların ve kasetin sık boşaltılması anlamına geliyormuş. Sadece acil durumlar için küçük genişleyebilen bir wc banyo yapın hatta içine lavabo koymayıp mutfağınkini ortak kullanın.

Mutfak durumuda aynı olacaktır. Küçük bir mutfakta 4 kişi için yemek pişirmek çok zor olur.Piknik tüpü gibi bir alternatif seçerseniz hem gaz tesisatından hemde içeriye sinecek kokudan kurtulmuş olursunuz.

Eğer uzun seyahatlar planlıyorsanız bence en önemlisi dolaplar olacaktır. Wc ve mutfaktan kıstığınız alanı dolaplara ayırırsanız daha rahat edersiniz.

İzin durumu nasıl bilmiyorum ama 4 tane tekli döner koltuk olursa hem daha zevkli bir yolculuk olur hem de salonda oturyormuş hissi yaratır.

En arkaya bir ranza, kayar kapı sınırında da düşen çift kişilik yatak tüm fertlerin rahat uyumasını sağlar. Araç yüksek olduğunda ranzaların açıklıklarıda 80 cm civarında olur.

Bunları söyledikten sonra bir çizim yaptım ve orta alan gerçekten açık ve ferah kalıyor. En arkada bagaj için 40 cm lik derinlik bıraktıktan sonra bile içeride geniş hareket edilebilecek boşluk kalıyor. Yaklaşık 120cmlik bir murfak tezgahı sığıyor. 100 cm lik ve 50 cm lik 55 cm derinliğinde 210 cm yüksekliğinde iki adet elbise dolabıda çıkıyor.

Tek sorun çift kişilik tavandan düşen yatağı nasıl yaptırılacağı.

Bu arada hiç karavan tecrübem yok!
Bol açıklamalı ve gerekçeli güzel bir cevap yazmışsınız teşekkür ederim. Öncelikle İveco ve PSA grubu arasında sıkışmış bir vaziyetteyim (Renault Master da kafamı karıştırıyor) ama İveco'ya yakın olmamın sebebi aracın hem uzun hem de yüksek olması. Boyum 1.80 ve yatak ebadı benim için çok önemli sırf bu yüzden kendi evimde 2 x 2 yatak kullanıyorum. Bol gezmeli bir günün sonunda sıkışık bir yatakta yatmak benim için hiç keyif verici değil. Her alanda belli oranlarda kısıtlamaya gidebilirim ama yatak konusunu çok aşağılara çekemem malesef. 4 kişi olmayacak olsak aslında yine sığılabilir (aracın cam paylarını değerlendirenlerin yazılarını okudum) ama şartlar ortada. Bu sebeple bana diklemesine yatak koyabileceğim İveco mantıklı geldi. Fakat araç tercihini önemli bir kılan bir diğer konu aracın sağlamlığı ve sorunsuzluğu. PSA grubu için çok narin diyenler olmuş. Renault'a hiç bulaşma diyenler var. İveco parçası pahalı ustası az diyenler var ve böyle uzayıp gidiyor. Uzun bir seyahatte araç sorunu yaşamak tam bir fiyasko olurdu.

Ön koltukları dönerli yapmak istiyorum. Çamaşır makinası koymayı planladığım için çok abartı bir dolap işini girmek istemiyorum, ayrıca işim gereği yaz ayları dışında kullanımım 2'şer günlük dışına çıkmaz. Ona da dolap bile gerekmeyebilir. Yatak yerleşimim büyük ihtimal diklemesine olacak. Ranza şeklinde olup üstteki yatağı araya yatak bariyeri gibi bir ayraçla çocuklar için bölmek. Başka türlü araca sığmayı beceremedim :smiley:

.

@Cnr81,
İzninizle, açık gönüllülükle yazdığınız “Bu arada hiç karavan tecrübem yok!” şeklindeki son cümlenize, Murfy’nin “Hiçbir şey göründüğü kadar kolay değildir" şeklindeki haklı bir yasasını ekleyerek başlayayım.

* Yazınızın Ducato ile ilgili ilk paragrafında haklısınız. Ben konuyu hedeflenen İveco açısından cevaplamıştım.

* İkinci paragraf da benim görüşüm. Fakat nedenini bilmesem de tek lavabo, Türkiye’den çok Avrupalı karavancıların sorunsuz buldukları bir çözüm.

* Kişi sayısı, yapılacak yemekten çok, asıl yenilecek yerle alakalı sorun yaratmakta.

* Büyük dolap gereksinimi, gezinin uzunluğundan çok, hangi mevsimde yolda olduğunuzla şekil almakta. Elbiselerin haftalık yıkatılabileceğini unutmayın.
Keşke çiziminizi de yükleseydiniz.

.
Karavancılığa hele ellerinde hiçbir ön tecrübe verileri olmadan başlayanların, planlamada prensip olarak, bu güne kadar yüzbinlerce kere denenmiş olgun ve hazır çözümlerden ayrılmamaları faydalarına olmalı ? İnanın çağdaş karavancılıkta planlama dahil hiçbir şey, yeniden keşfedilmek için bizi beklemiyor. Zaten yeni planlamada bile böyle basit görünen şeylerin, gerçek uygulamada ne anlama geldiğinin denenmiş halinin iyi bilinmesi ön şart.

Mesela; kağıt üzerinde oturma alanının yatağa ve daha sonra tekrar oturma alanına kolaylıkla çevrilmesinin, günlük uygulamadaki anlamı, düşünülebilenden oldukça farklı.
Yapımındaki teknik sorunlarından bahsetmiyorum bile..

Kısaca planlama için en yararlı şey, yapılmış bir karavan tecrübesi olmalı..
Umarım nasıl bu düşünceye vardığımı sormazsınız ? ;)

...
Lenin karavancı olsaydı sanırım “Konuşmak iyi, teçrübe daha iyi” derdi..:yum:
Sakın böyle de isabetli çözümlere varılamayacağını söylediğim anlaşılmasın.

.
Yazdıklarınıza katılıyorum lavabo kesinlikle banyo-wc içinde olmalı, yurtdışında bu tarz bir evde kısa süre kaldım ve baya zorlandım. Yemek yeme alanı ve yatma alanı dolap büyüklüğünden daha önemli fakat bir önceki yazımda da belirttim diğer önemli konu sorunsuz araç tercihi.

Önerilerinizi bekliyorum arkadaşlar.
.
Şeklindeki cümleniz üzerine cevap yazdıysam da kırmızı çizgilerinizi çekmiş olmanız dolayısıyla galiba konuya daha fazla karışmamak yerinde olacak. :yum:

Fakat burayı okuyan başkaları için iki şey söylememe müsaade edersiniz sanırım.

* Avrupa’da PSA orjinal kasalarından karavan yapan bütün profesyonel üreticilerin araçları en istikametinde 180 cm boya kolaylıkla cevap vermekte ve bu araçlar da zaten heryerde bu şekilde kullanılmaktalar.

* Bu araçların hiçbirinde çeşitli nedenler yüzünden çamaşır makinasına rastlanmamakta.
Web sayfalarından bu bilgilere erişilebilir.
Ayni şey karavanını kendi yapanlar için de söz konusu.

Sizin farklı düşündüğünüzü biliyor ve kabul ediyorum.
Yazdıklarımı ise sadece durum tesbiti olarak kabul edin lütfen..

Herşey gönlünüzce olsun..:smiley:

.

Son düzenleme:

17 metreküplük bir ducato sizin beklentilerinizi mutlak surette karşılayacaktır diye düşünüyorum. aracın ön lastiklerinden çeker olması ve taban sacının ivecoya nazaran daha alçak olması önemsenmeyecek avantajlar değil bence. iveco dışardan bakıldığından epeyce bir yüksek ve ferah görünse dahi 17 metreküplük bir ducatoyu yakından müşahede etmeden kararınızı vermeyin derim. velhası; bence araç tercihi 17 metreküp ducatodur.

17 metreküplük bir ducato sizin beklentilerinizi mutlak surette karşılayacaktır diye düşünüyorum. aracın ön lastiklerinden çeker olması ve taban sacının ivecoya nazaran daha alçak olması önemsenmeyecek avantajlar değil bence. iveco dışardan bakıldığından epeyce bir yüksek ve ferah görünse dahi 17 metreküplük bir ducatoyu yakından müşahede etmeden kararınızı vermeyin derim. velhası; bence araç tercihi 17 metreküp ducatodur.
Tavsiyenize uyup mutlaka Ducato'yu inceleyeceğim, teşekkür ederim. Araçla ilgili son kararımı yine buradan paylaşırım.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR