İveco 17m3 - 4 Kişilik Karavan Yapımı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Bantu Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 85
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 42,171

Bantu

Ana Kamp
Arkadaşlar merhaba,
Buradaki okumalarım ve yapmış olduğum araştırmalar sonucunda İveco 17m3 için bir karavan yapmaya karar verdim. Henüz aracı satın almadım ama ihtiyaca göre araç almak için öncelikle ne istediğimi sizinle paylaşmak istiyorum. Gerekirse farklı araç seçeneklerine bakarım (aslında araç kararım kesin gibi) ya da araç içi yerleşim planında değişikliğe giderim. Benim önceliğim karavan, kesinlikle 4 kişilik olacak. Yatağı boylamasına koymayı düşünüyorum çünkü yapmak istediğim planda enine yatağa sığılabileceğini sanmıyorum. Yapmak istediğim 4 kişilik sistem aslında ranza gibi olacak fakat küçük bir fark var. Alt kat benim için çift kişilik yatak, üst kat ise çocuklar için arada bir bez tente gibi bir ayırımla iki tek yatağı yanyana koymak. Burada amacım herkes için yorucu bir gezi günün sonunda rahat bir dinlenme alanı oluşturmak. Yataklar rahat olacak ama yatak alanı biraz dar olacak gibi. Eğer bu kadar masrafa ve heyecana giriyorsam sonucu en azından benim talebime yakın olmalı. Önerilerinizi bekliyorum arkadaşlar.

4 kiilik

...... Önerilerinizi bekliyorum arkadaşlar.

Ekli dosyayı görüntüle 509907

1-Yatak ara boşluğunu 75 cm olarak belirlemişsiniz,Yatak kontrüksiyonu, yatağın kendi yüksekliğini düşersek yaklaşık 60-62 cm ara boşluk kalır. Bir kişi yatakta doğrularak oturur vaziyette durabilir mi (kişilerin boy uzunluklarını bilmediğim için soruyorum) buna dikkat edin.Belki yatakta oturarak kitap,tablet vs.. ile uğraşırken sıkıntı yaşanmasın.
2 Yemek masası ölçüsü verilmişte 4 kişi bu masa etrafında seyyar plaj koltuklarına yada taburelere mi oturarak yemek yiyecek? Masa etrafında sabit koltuklar olmayacak mı çizimden anlayamadım.
3-Dört kişi için bol depolama alanı ve en azından boy elbise dolabınında olması yararlı olur.

.

@Bantu , :smiley:
Eğer haklı olarak işin pahalı ve zorlu olduğunu baştan kabul ediyorsanız, herşeyden önce çizim için bu ücretsiz 3D bazlı programı indirip 2-3 saatinizi vererek bir zahmet öğrenin ve çiziminizi daha sonra foruma yükleyin derim.

Daha sonra sizin birçok şeyi zaten kendiniz görebilmeniz yanında, bizim de eleştiri ve fikir için sağlam bir temelimiz olmuş olurdu..

Foruma hoş geldiniz. :yum:

.

Son düzenleme:

Arkadaşlar cevaplar için teşekkür ederim, son derece memnun oldum. Yataklardaki oturma alanı önemsediğim bir konu ama var olan alanı da en işlevsel kullanmak istiyorum. Masayı açılan/uzayan bir masa gibi yapmak istiyorum ve sabit koltuk elbette olacak :smiley: Çizim programını indiriyorum, birşeyler yapıp yine paylaşırım. Bana araç konusunda öneriniz var mı? Özellikle yurtdışı seyahatleri (belki de en fazla yurtdışı olacak) düşündüğüm yollarda araçtan kaynaklanan sorunlar yaşanmasını istemiyorum. Tasarım ve araç önerilerine açığım ...

Bu programı hayatımda ilk defa bilgisayarıma kurdum ve öğrenmeye çalışıyorum :( Daha öncesinde de benzer hiçbir program kullanmadım, baya zorlanıyorum ama bitirebilirsem buradan görselleri paylaşırım. Youtube'da programı kullanma dersleri var, onlara bakıyorum :smiley:

..... Bana araç konusunda öneriniz var mı? Özellikle yurtdışı seyahatleri (belki de en fazla yurtdışı olacak) düşündüğüm yollarda araçtan kaynaklanan sorunlar yaşanmasını istemiyorum. Tasarım ve araç önerilerine açığım ...

Hangi aracı alırsanız alın
200 bin üzeri km yapmamış,servis bakım raporları düzenli olan araçlara öncelik verin.
Site içinde aratırsanız ,muhtelif araçların kendilerine göre artı yada eksi yönlerini bulacaksınız zaten.

Seçeçeğiniz aracın iç ölçülerini de dikkate alarak, aşağıdaki resimden fikirler çıkartabilirsiniz.
Masa tablası aşağıya aldığınızda ,yatak oluşturulur ve ranzalı yataklar elde edersiniz.Arka tarafta ebeveyn yatak bölümü ile yemek masası arasında banyo/wc bulunuyor.
Ebevyen yatak bölümüne perde,kayar kapı ,akordion kapı vs ile de ayırabilirsiniz.

2cb1e0f05378391db824e1f6fc35602a

Arkadaşlar merhaba,
Buradaki okumalarım ve yapmış olduğum araştırmalar sonucunda İveco 17m3 için bir karavan yapmaya karar verdim. Henüz aracı satın almadım ama ihtiyaca göre araç almak için öncelikle ne istediğimi sizinle paylaşmak istiyorum. Gerekirse farklı araç seçeneklerine bakarım (aslında araç kararım kesin gibi) ya da araç içi yerleşim planında değişikliğe giderim. Benim önceliğim karavan, kesinlikle 4 kişilik olacak. Yatağı boylamasına koymayı düşünüyorum çünkü yapmak istediğim planda enine yatağa sığılabileceğini sanmıyorum. Yapmak istediğim 4 kişilik sistem aslında ranza gibi olacak fakat küçük bir fark var. Alt kat benim için çift kişilik yatak, üst kat ise çocuklar için arada bir bez tente gibi bir ayırımla iki tek yatağı yanyana koymak. Burada amacım herkes için yorucu bir gezi günün sonunda rahat bir dinlenme alanı oluşturmak. Yataklar rahat olacak ama yatak alanı biraz dar olacak gibi. Eğer bu kadar masrafa ve heyecana giriyorsam sonucu en azından benim talebime yakın olmalı. Önerilerinizi bekliyorum arkadaşlar.

Ekli dosyayı görüntüle 509907

Bespoke Karavan TeknOlsun 5

Hangi aracı alırsanız alın
200 bin üzeri km yapmamış,servis bakım raporları düzenli olan araçlara öncelik verin.
Site içinde aratırsanız ,muhtelif araçların kendilerine göre artı yada eksi yönlerini bulacaksınız zaten.

Seçeçeğiniz aracın iç ölçülerini de dikkate alarak, aşağıdaki resimden fikirler çıkartabilirsiniz.
Masa tablası aşağıya aldığınızda ,yatak oluşturulur ve ranzalı yataklar elde edersiniz.Arka tarafta ebeveyn yatak bölümü ile yemek masası arasında banyo/wc bulunuyor.
Ebevyen yatak bölümüne perde,kayar kapı ,akordion kapı vs ile de ayırabilirsiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 510068
Hiç kafama olmayan bir tasarımdı inanın çok beğendim ... 200 bin km hem psikolojik hem de kalite anlamında iyi bir sınır, keşke mümkün olsa 100 bini aşmasam ama zor görünüyor. İveco 17 m3 düşünüyorum ama araç almadığım için tüm seçenekleri de hala dikkate alıyorum. Çizim programını öğrenmeye çalışıyorum, halledersem kafamdaki ölçülere daha anlamlı bir görsel ortaya çıkarabilirim. Teşekkür ederim ...

böyle bir şey olabilir. benim de iki çocuğum var. bu şekilde kurmak istiyorum. çünkü aracınız baya yüksek.
Gönderdiğiniz fotoğrafı bayadır inceliyorum ve çok kafama yattı. Bir defa tam istediğim gibi 4 kişilik ve sabit bir sistem. İkincisi ağırlık merkezi aracın ortasına doğru daha uygun. Tekli yatakları bu tarz kabin gibi değil de hem daha havadar hem de biraz daha hafif bir sistemle çevirebiliriz. Çocukların yataklarındaki ızgara gibi, koruma gibi.

Yatak koruma

Bu tasarımın bazı sakıncaları var.
1- Çift kişik yatak üzerindeki yatak bölümü kapalı ,ışık almaz rahatsız edici, çocuk içinde oturur vaziyette duramayabilir.Daha önemlisi yatağa çıkması ve inmesi sıkıntılı.Gece tuvalet ihtiyacı için çıkmak istese, alttaki ebeveynlerine basacak yada rahatsız edecek.
2-Ebeveynler ile çocuklar yada diğer iki kişi arasında sınır yok.Mahremiyet bulunmuyor.Kaldıki bu araç belkide çocuklar büyüdüğünde de kullanılacak, oldukca sıkıntılı durum oluşacak.

Bu tasarımın bazı sakıncaları var.
1- Çift kişik yatak üzerindeki yatak bölümü kapalı ,ışık almaz rahatsız edici, çocuk içinde oturur vaziyette duramayabilir.Daha önemlisi yatağa çıkması ve inmesi sıkıntılı.Gece tuvalet ihtiyacı için çıkmak istese, alttaki ebeveynlerine basacak yada rahatsız edecek.
2-Ebeveynler ile çocuklar yada diğer iki kişi arasında sınır yok.Mahremiyet bulunmuyor.Kaldıki bu araç belkide çocuklar büyüdüğünde de kullanılacak, oldukca sıkıntılı durum oluşacak.
Bahsettiğiniz sakıncaların hepsine katılıyorum. Basit usül çizim yapıyorum ve mutfak ile banyoyu yerleştirmekte zorlanıyorum. Biraz daha kafa yormak lazım :(

Kartalveat, hocam senin gönderdiğin plan üzerine odaklanıyorum. Bu plana ilişkin başka fotoğraflar var mı? Diğer ayrıntıları görmek iyi olacaktır.

Kartalveat, hocam senin gönderdiğin plan üzerine odaklanıyorum. Bu plana ilişkin başka fotoğraflar var mı? Diğer ayrıntıları görmek iyi olacaktır.

Gördüğüm sitede o fotodan başka foto bulunmuyor.
Siz yemek masası ve koltuk olan başka tasarımlar bulun(hatta bu site içinde de ölçekli olan bile vardı).
Bulduğunuzda tek fark ;yemek masası üzerine gelecek biçimde ranza konstrüksiyonu yapacaksınız
Eğer o projede yemek masası üzerinde dolaplar bulunuyorsa, mecburen iptal edeceksiniz.

Gördüğüm sitede o fotodan başka foto bulunmuyor.
Siz yemek masası ve koltuk olan başka tasarımlar bulun(hatta bu site içinde de ölçekli olan bile vardı).
Bulduğunuzda tek fark ;yemek masası üzerine gelecek biçimde ranza konstrüksiyonu yapacaksınız
Eğer o projede yemek masası üzerinde dolaplar bulunuyorsa, mecburen iptal edeceksiniz.
Araştırıyorum, bilgilendirme için teşekkür ederim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri