Hyundai Terracan

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan AirTechViggen Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 58
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 31,650
Dönüş yaptığınız için çok teşekkür ederim.Araca düzgün bakım yapılmış olsa da yine de memleket gidince oralarda hele de yaylaya çıkınca motor arızasıyla karşılaşmak korkusu adamın beynini yer bitirir diye düşünüyorum.Evet bana hele de aileme en uygun araç olarak Terracan olur sanıyorum.Onun için uygun ve de biraz daha yeni nesil sandık motor araştırmaya devam etmeliyim sanıyorum..Tekrardan teşekkür ediyorum..
Bende ayn fikirdeyim verimli bir motor koymayı düşündüm ama astarı yüzünden pahalıya gelecek gibi ve üstelik takılacak başka bir 0 km yahut çıkma motor uydu desek şanzımana bu yeni motorun torkuna o şanzıman ve diğer aktarma parçaları dayanacak mı o muallak bir konu. Belki teknik olarak yeterli bir arkadaş cevap yazar. 2.5 olanları internette çok araştırdım okumalar yaptım, youtube da irtibat kurduğum insanlar oldu ruslarda ve korelilerde. Bugün bir koreli Terracan sever cevap yazdı aynen aktarıyorum ''koşulsuz olarak 2,9 dan başkasını almayın'' yazmış. 2,9 larda Aisin şanzuman var iyi bir marka Jatco dan sonra. 2.5 lerde ne var bilmiyorum şanzuman olarak. Bir rus ise 3 4 gün önce 100 km de 14-18 lt yakıyor dedi 2.5 motoru. Başka bir youtuber sayfasında bir kullanıcı; Terracan 2.5 soruma 18-20 lt dedi 100 km de. 2,5 de çok handikap var sözün özü. Günlük kullanımda mümkün değil 2.5 benim için. 2,9 olanlar harika takip ediyolar birbirlerinin ilanını 330- 340 yazılı fiyatlar. Darılmasınlar da Jatco lu Sorentolar var o fiyata 140 yahut 170 hp. Hasılı çok güzel araç Terracan, sorento ya tercih ederdim ama ustasını bulmak da mesele çünkü şasenin ortasında kuşaklar var ordan bile ayar yapmak gerekiyor, Rus'lar öyle yapıyor.

Bende ayn fikirdeyim verimli bir motor koymayı düşündüm ama astarı yüzünden pahalıya gelecek gibi ve üstelik takılacak başka bir 0 km yahut çıkma motor uydu desek şanzımana bu yeni motorun torkuna o şanzıman ve diğer aktarma parçaları dayanacak mı o muallak bir konu. Belki teknik olarak yeterli bir arkadaş cevap yazar. 2.5 olanları internette çok araştırdım okumalar yaptım, youtube da irtibat kurduğum insanlar oldu ruslarda ve korelilerde. Bugün bir koreli Terracan sever cevap yazdı aynen aktarıyorum ''koşulsuz olarak 2,9 dan başkasını almayın'' yazmış. 2,9 larda Aisin şanzuman var iyi bir marka Jatco dan sonra. 2.5 lerde ne var bilmiyorum şanzuman olarak. Bir rus ise 3 4 gün önce 100 km de 14-18 lt yakıyor dedi 2.5 motoru. Başka bir youtuber sayfasında bir kullanıcı; Terracan 2.5 soruma 18-20 lt dedi 100 km de. 2,5 de çok handikap var sözün özü. Günlük kullanımda mümkün değil 2.5 benim için. 2,9 olanlar harika takip ediyolar birbirlerinin ilanını 330- 340 yazılı fiyatlar. Darılmasınlar da Jatco lu Sorentolar var o fiyata 140 yahut 170 hp. Hasılı çok güzel araç Terracan, sorento ya tercih ederdim ama ustasını bulmak da mesele çünkü şasenin ortasında kuşaklar var ordan bile ayar yapmak gerekiyor, Rus'lar öyle yapıyor.
Uzun ve doyurucu açıklamalar için teşekkür ediyorum.Günümün 3 veya 4 saatini internette geçiriyorum.Ha bu benim en doğru bilgilere ulaştığım veya ulaşacağım anlamına gelmez tabii.Benim de okuduklarıma göre Türkiye'deki dizel 2.5 ve 2.9 arasındaki uygun seçimin 2.9 olduğudur.Evet şanzıman olarak AISIN marka Japon ve az sorunlu bildiğimiz şanzıman. Motor ise 2.9 CRDI 16 Valfli olanı.Şehir içinde trafiğin durumuna göre 12 veya 13 litre yakıyormuş.Bazı arkadaşlar 14 veya 15 litreye kadar çıkıyormuşlar artık nasıl kullanıyorsalar.
Ben kendi araştırmalarımla gayet güzel sıfır sandık motor takan ustayı buldum ve bugünlerde kendisine soracağım ki daha yeni ve az yakan motor takabilir misin diye .Vereceği cevabi dayazarım belki faydalı olabilir ümidiyle..

Uzun ve doyurucu açıklamalar için teşekkür ediyorum.Günümün 3 veya 4 saatini internette geçiriyorum.Ha bu benim en doğru bilgilere ulaştığım veya ulaşacağım anlamına gelmez tabii.Benim de okuduklarıma göre Türkiye'deki dizel 2.5 ve 2.9 arasındaki uygun seçimin 2.9 olduğudur.Evet şanzıman olarak AISIN marka Japon ve az sorunlu bildiğimiz şanzıman. Motor ise 2.9 CRDI 16 Valfli olanı.Şehir içinde trafiğin durumuna göre 12 veya 13 litre yakıyormuş.Bazı arkadaşlar 14 veya 15 litreye kadar çıkıyormuşlar artık nasıl kullanıyorsalar.
Ben kendi araştırmalarımla gayet güzel sıfır sandık motor takan ustayı buldum ve bugünlerde kendisine soracağım ki daha yeni ve az yakan motor takabilir misin diye .Vereceği cevabi dayazarım belki faydalı olabilir ümidiyle..
evet iyi olur baska bir motor secenegi imkani ki sanzimana uymasi konusu hassas bi konu, uzun sure sorun cikarmayacak bir sey olur belki. Bildigim kadariyla ulkemizde orjinali dizel ise illaki dizel koyulabiliyor yerine. Yillardir Ford kullanicisi olarak tdci motorun dayanikliligina sahidim isim geregi 3 adet 0 km ford eskittim her biri 150 000 km de sahibine döndu filo kiralik araclariydi. Kendi aracimda halen bir dizel tdci ford connect 90 hp. Bu acidan 2003 2008 arasi 130 hp 330 nm tork üreten dizel mondeo motorlari yeterli gelebilir belki. Butun tdci motorlar 2250 devirde fabrika verilerini yakaliyor yakit sarfinda. Benim arac 273 bin km de ve uzun yolda bu deviri gecmedigimde 5-5,5 lt/100 km sarfi var. Sehir ici 6,5-7 arasi. Terracan 2 ton civari, mondeo 1400 kg. Yani bazen adamin usta olasi geliyor galiba :smiley:
Bu kadar cok yakmasalar hic dusunmeden alinir su Terracan. Haydi hayirlisi bakalim sizin icin umarim. Paylasimlariniz bu konudaki;onemli olacak. Selamlar.

evet iyi olur baska bir motor secenegi imkani ki sanzimana uymasi konusu hassas bi konu, uzun sure sorun cikarmayacak bir sey olur belki. Bildigim kadariyla ulkemizde orjinali dizel ise illaki dizel koyulabiliyor yerine. Yillardir Ford kullanicisi olarak tdci motorun dayanikliligina sahidim isim geregi 3 adet 0 km ford eskittim her biri 150 000 km de sahibine döndu filo kiralik araclariydi. Kendi aracimda halen bir dizel tdci ford connect 90 hp. Bu acidan 2003 2008 arasi 130 hp 330 nm tork üreten dizel mondeo motorlari yeterli gelebilir belki. Butun tdci motorlar 2250 devirde fabrika verilerini yakaliyor yakit sarfinda. Benim arac 273 bin km de ve uzun yolda bu deviri gecmedigimde 5-5,5 lt/100 km sarfi var. Sehir ici 6,5-7 arasi. Terracan 2 ton civari, mondeo 1400 kg. Yani bazen adamin usta olasi geliyor galiba :smiley:
Bu kadar cok yakmasalar hic dusunmeden alinir su Terracan. Haydi hayirlisi bakalim sizin icin umarim. Paylasimlariniz bu konudaki;onemli olacak. Selamlar.
Ustayla bugün görüştüm ve takılacak olan motoru görmeden sağlıklı bir görüş bildiremem dedi.Tabii ben de hemen pes etmeyeceğim.Birkaç güne kadar KİA özel servislerine gidip ustalarla bire bir görüşeceğim.Çünkü Terracan ve Kia aynı motorları kullanıyor.Bakalım sonuçta neler öğrenebilirim..

Ustayla bugün görüştüm ve takılacak olan motoru görmeden sağlıklı bir görüş bildiremem dedi.Tabii ben de hemen pes etmeyeceğim.Birkaç güne kadar KİA özel servislerine gidip ustalarla bire bir görüşeceğim.Çünkü Terracan ve Kia aynı motorları kullanıyor.Bakalım sonuçta neler öğrenebilirim..
Bende boş durmuyorum tabi :smiley: Mitsubishi montero ile çoğu parça aynı imiş ama motor mu yürüyen mi netleştiremedim.
Yine 2.5 140 hp hyundai motorlar var Starex lerde bu motor kullanılıyor. Terracan daki 8 subaplı. Hal böyle olunca volan ölçülerinin de tutması gerekiyor ve hatta starex in bu motorla otomatik şanzımanlı modeli de var. Bu motor uyarsa klima dahil bir çok donanım radyatör vb. de almaya gerek kalmadan terracandakileri kullanmakta mümkün olur; iyi de olur.

İnşallah güzel haberler alırız..teşekkür ediyorum...
Bende boş durmuyorum tabi :smiley: Mitsubishi montero ile çoğu parça aynı imiş ama motor mu yürüyen mi netleştiremedim.
Yine 2.5 140 hp hyundai motorlar var Starex lerde bu motor kullanılıyor. Terracan daki 8 subaplı. Hal böyle olunca volan ölçülerinin de tutması gerekiyor ve hatta starex in bu motorla otomatik şanzımanlı modeli de var. Bu motor uyarsa klima dahil bir çok donanım radyatör vb. de almaya gerek kalmadan terracandakileri kullanmakta mümkün olur; iyi de

Kıymetli dostlar nasipse ilk defa arazi aracı alacağım. 2.5 motor buldum hayran kaldım almayı düşünüyorum ancak bu araçlarda kronik ne gibi sorunlar var?? Ayrıca uzun yollar için fikirlerinizi almak isterim. Bu arada almayı düşündüğüm aracın 2.000 TL gibi bir turbo hortumu ihtiyacı olduğunu belirttiler. Fikirlerinizi ve yorumlarınızı sabırsızlıkla bekliyor olacağım. Saygılarımla.

Herkese selamlar 2001 2.5 cc terracan almayı düşünüyorum. 2.5 cc nin motoru h100 ile uyumlu oldıgunu okudum bu doğrumu dur. Benim için sorunsuzluk önemli, sonuçta çok yaygın olmayan araçlar onun için sorun çıkarma ihtimali veya çıkarsada çözümü kolay olan motor/şanzıman kombinasyonunu seçmek gerekli diye düşünüyorum. Hangi motor şanzıman kombinasyonunu önerirsiniz. Birde yedek parçaları herhangi bir hyundai yetkili servisi yada herhangi bir yedek parçacıdan temin edilebiliyor mu? (kaporta parçaları hariç) yardımlarınızı ve görüşleriniz konusunda desteklerinizi bekliyoruö saygılar

Bi ara kafayı takmıştım bu araca çok çok beğendiğim bir araçtı ve çok araştırmalar yaptım. Yabancı siteleri bile hatim ettim desem yeri var. Halen eklidir face profilimde fun sayfaları Terracan'ın malezyadan meksikadan afrika ülkelerinden bu sayfalar bakarsanız sizde bulabilirsiniz face de. Youtube da yazıştığım G. Kore'li bir grup dahi vardı o zamanlar. Bu araç ülkemize herhangi bir distribütör tarafından ithal edilmiş bir araç değil. Hyundai yedek parçacılarını falan gezdim terracan diyince one diyen var hiç duymamışlar doğal olarak. Şu arabanın şu parçası bu arabanın bu parçası terracanla uyuyor deniyor işin yoksa parça ara yani bozulan parçayı önce hangi arabanınkiyle aynı onu bilmen gerekiyor. Bilhassa yürüyen düzende. Motor starex ile aynı deniyor 100hp lik olanlarıyla. O arac sahibi bir arkadaşım var 100hp starex in ne yaktığı herkesce malumdur yazmaya gerek yok. Bu motor denge mili triger kayışının altında bir yerde olduğu için triger kopmalarında mutlaka oraya sıkışıyor ve sibop mibop bişey bırakmıyor; çözüm olarak o mili iptal edip kör tapa çakıyorlar tornacıya yaptırarak, silindir kapak çatlatma konusunda da bu motorlarda durum pek iştah açıcı değil. Diğer 2,9 motora gelince hpdi olarak geçiyor ve bu motor ülkemizde sadece kia carnival araçlarda var. Bu motora bakarken carnival araçlara dokunmuş oldum face fun sayfalarına katıldım daha bugün bir arkadaş aylar geçmiş olmasına rağmen bu motora ''alma abi'' demiş, face fotomdan anladı galiba yaşımı :smiley:
Vel hasıl azizim bu yaştaki her araç sıkıntıdır çünkü markanın üreticileri 10 yıldan fazla yedek parça üretmiyorlar bildiğim kadarıyla. İş yan sanayiye kalıyor. Kalsın sıkıntı yok ama yeterince yaşlıysa yan sanayide de yok parça (ithal edilmiş bir modelse bile ülkeye) çıkmacılara kalıyorsun ki ellerine düşmeye gör. 1 çift terrano ön farına vallahi 20 bin fiyat yazmış, başka birisi ''ön fren tamir kiti'' demiş 2750.00 demiş toplam 4-5 lastik 2-3 aliminyum tüp. Enjektörün bile çakmasını yapıyorlar gel de fren diye bu parçayı al tak arabana. Aracım 2011 Connect şeytan kulağına kurşun saat gibi, hobim balıkçılık her yere gidiyorum, değişiklik olsun diye 4x4 niyetlenmiştim baktım ki sanayiden çıkamayacağız doğru dürüst usta bulmam da mümkün değil bu araca vallahi vazgeçtim. Ama içimde ukte midir Terracan uktedir arkadaşım bu araba maalesef.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR