Hyundai Terracan

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan HIZIROĞLU Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 16,351

HIZIROĞLU

Yeni Üye
Yer
Kastamonu - Trabzon
Merhaba arkadaşlar. Uzuuunn süredir forumu takip ediyorum. Gerek işten anlayanların gerçekçi yorumları, gerek teknik konulardaki hakimiyet, gereksiz bilip bilmeden boş boş yazanlardan arınmış, kaliteli ve düzeyli bir ortama artık ben de üye olayım dedim ve buradayım.Özel hastaneleri barındıran bir gurupta insan kaynakları yöneticisiyim. Düzenli olarak Kastamonu'dan Trabzon'a gidiyorum, köye-yaylaya çıkıyorum.

Araçlarımızdan biri Terios. İlk elden 2005 model Daihatsı Terios 1.3 sahibiyim. Terios 63.000 km'de ve MAŞALLAH bu güne karşı bizi hiç mi hiç üzmedi. Hala ilk günkü gibi sıfır sorunla kullanıyoruz, hala ilk günkü motor performansında ve karoser yapısında. Ek olarak araç bakımlarını aksatmayan, teknik konulardan anlayan ve bilinçli bir araç kullanıcısı olduğumu/olduğumuzu düşünüyorum.

Ailemize yeni bir üye katıldı :smiley: Onun da arabası, fazladan valizler vs devreye girince bebeğimizle beraber rahat yolculuk yapabileceğimiz iç mekanı daha geniş ve teknik sorunsuzluk sunan bir marka ve model arayışı içindeyim. Dizel düşündüğüm için Terios'u satıp bütçeyi sarsmadan 40-45 bin TL arasında Kore malı bir 4x4 almayı planlıyorum.

Sizlerden bilgisini talep edeceğim araç Hyundai Terracan. Bu modelden kullanmış, yahut yakınında-arkadaşında olan varsa bilgi ve yorumları yazarsanız çok sevinirim.

Kazasız sürüşler...

Etiketler

Terracan pek yok gördüklerimde gümrük ihalelerinden olanlar

VIA_A1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hyundai terrecan ikinci jenerasyon mitsubishi pajero ayni araçlar parasına gore iyi

ASUS_Z010D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bende bu araçlara baktım, lakin gördüğüm kadar ile çoğu gümrük ihalelerinden çıkma ve km'leri 250.000 ve üzeri. Bu yaş ve km'de ki bir araç motor ve şanzımanlı ne gibi sorunlar üretir, bilinmez. Tamam doğru Pajero ile aynı platformu kullanıyor acaba motor ve şanzıman parçaları birbirine uyar mı? Yurtdışı sitelerinde parçaları mevcut ama ben ülkemizde satan biryer görmedim. İkinci elinin de pek kuvvetli olduğunu sanmam ama ben bugüne kadar 20 küsür araç değiştirdim hiçbirinde ikinci elini düşünmedim sağolsun internet bu araç yerine alternatif bir Koreli olan Ssangyong Rexton önerebilirim özellikle 2011 öncesi 2.7 diesel motorları müthiştir. Kyron da iyidir ama 2.0 dizel motorlarda enjektör kaynaması gibi bir kronik sorunu vardır (ben hem actyon sports ve kyron kullandım çok şükür başıma gelmedi) ama dikkat edilecek bir durum. 2,7 motorlar direk Mercedes üretimidir . Bilgilerinize sunar iyi günler dilerim

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Bu arada 2,9 ve 2.5 dizel motorlu versiyonlarını biliyorum, vergi ve görece parça bulunabilirliği açısından 2,5'ler alınası gibi duruyor(tabi 100 bg'lik dizel üniteden fazla bir performans ve yakıt ekonomisi beklenmemeli)
Saygılar

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

merhabalar,
konuyu başka bir şey ararken tesadüfen görüp yazma ihtiyacı hissettim. iki yılı aşkın süredir 2001 model Terracan 2.5tci JX 250 araç kullanıyorum. Aracı aldığımda 238.000km de idi şimdi 266.000km'de. Genel olarak 2. jenerasyon Mitsubishi Pajero ile çok konuda ortaklar. Ancak detayda farklılıkları mevcut. Şase, şanzıman ve yürüyen neredeyse bire bir aynı. Ancak motor kökende Mitsubishi 4D56'dan türetilmiş ve Hyundai kodu ile D4BH. sanılanın aksine Galloper ve Starex ve H100 ile birebir aynı motor değil evet blokları aynı ancak Terracan'da covec-f adını verdikleri bir elektronik motor yönetim sistemi var. 105HP güç üreten 2477cc turbo beslemeli, inetrcooler'lı bir motor mevcut. ağarlığı 1985kg ve aisin warner aw03-72L tipi japon yapımı 4 ileri otomatik şanzımanla yürüyor .Şehir içinde yazın 12 kışın 13lt mazot, uzun yolda 9-10lt mazot (100-110km/h hızla) tüketiyor. Performans için söylenecek çok bir söz yok, hızlı değil ama sakin araç kullanımına sahip biriyseniz de sizi çok rahatsız edecek gibi de değil. 105hp 1985kg bir araç ne kadar seri olabilirse o kadar seri. genel anlamda yol tutuşu ve yolda kullanılabilirliği çok başarılı. yumuşak süspansiyon yapısı sayesinde konforlu bir yol sürüşü var. ön ve arkada disk fren ve pek çok modelinde ABS seçeneği var. Tek hava yastıklı,otomatik dijital klimalı, far ve yağmur sensörlü, kendiliğinden kararan iç dikiz aynası, katlanır yan dikiz aynaları, 5 adet 15 inç aluminyum alaşım jantları, merkezi kilit, 4 elektrikli cam 7 adet koltuk, 6'li CD değiştiricili direksiyondan kumandalı 6 hoparlörlü müzik sistemi altimetre,barometre ve dijital pusula araçta mevcut. standart halde araca 31 inç lastik sorunsuz takılabiliyor aldığım hafta lastikleri bu şekilde değiştirdim. halen de bu biçimde kullanmaya devam ediyorum. "memnun muyum?" diye soracak olursanız hiç şüphesiz evet derim. çünkü 2. nesil pajerodan daha ucuz daha teknolojik ve daha donanımlı bir araç. bugünkü fiyatlarla aracın kondisyonu, donanımı ve motor tipine göre bence 40 ile 50 bin arasında alınabilecek araçlar. bu fiyatlara baktığınız zaman ancak 93 model civarında pajero 2.5 dizel alınabiliyor ki zaten ortalama Terracan kilometrelerinden çok daha fazla yol yapmış ve daha az donanımlı araçlar bunlar. Yedek parça durumuna gelince pek çok sarf nitelikli parça sorunsuzca mitsubishi ya da hyundai kökenli olarak bulunabiliyor. bu parçalrın fiyatları oldukça makul. olası durumda lazım olacak gövde parçalrı için(far, sinyal , stop lambası , tampon vb gibi) Hyundai yetkili servislerinden sipariş yolu ile temini mümkün. fiyatları da diğer ithal otomobillerin parçaları gibi ne çok pahalı ne çok ucuz. geçtiğimiz 2018 haziran ayında yapılan bakımın maliyeti 450tl ve içeriginde hava,polen,yağ filtreleri, motor yagı (7lt) ön fren balataları ve ön disk tornalaması ve işçilik de dahil olmak üzere bir liste var. aldığımdan bu yana 250.000km civarında 2000tl pompa ve enjektör revizyonu dışında bir masraf yapmadım desem yeridir ki bu masraf da bu km'deki bir araç için normal sayılabilecek bir durum. yakın zamanda turbo ihtiyacı söz konusu olabilir ki Garrett marka orijinal turbosu 1850tl yan sanayi dediğinizde bu rakam yarı yarıya değişiyor. sonuç olarak iç hacmi, konforu ve kolay kullanılabilir olması bu aracın artıları bence tek eksi noktasıysa eski nesilden uyarlanan ve pek de ekonomik olmayan vasat performanslı motoru ve bunun getirdiği pek de az sayılmayacak yakıt tüketimi. mazot ve benzin fiyatları neredeyse denk olunca dizel kullanmak hele de bunun gibi eski nesil dizel kullanmak maalesef hiç de ekonomik olmuyor artık. günün birinde aracımı satıp değiştirmek söz konusu olursa aklımdaki ilk seçenek Terracan JX 290 2.9crdi modeli. zira bu araç 22 yıldır arazi aracı kullanan biri olarak beni çok memnun etti.Arazi performansını soracaklara söyeleyeceğim tek şey var o da bu arabanın arazi karakteri birebir pajero ne eksik ne de fazla pajero kullanmak arazide nasıl keyifli ise bunda da aynen öyle.

Son düzenleme:

merhabalar,
konuyu başka bir şey ararken tesadüfen görüp yazma ihtiyacı hissettim. iki yılı aşkın süredir 2001 model Terracan 2.5tci JX 250 araç kullanıyorum. Aracı aldığımda 238.000km de idi şimdi 266.000km'de. Genel olarak 2. jenerasyon Mitsubishi Pajero ile çok konuda ortaklar. Ancak detayda farklılıkları mevcut. Şase, şanzıman ve yürüyen neredeyse bire bir aynı. Ancak motor kökende Mitsubishi 4D56'dan türetilmiş ve Hyundai kodu ile D4BH. sanılanın aksine Galloper ve Starex ve H100 ile birebir aynı motor değil evet blokları aynı ancak Terracan'da covec-f adını verdikleri bir elektronik motor yönetim sistemi var. 105HP güç üreten 2477cc turbo beslemeli, inetrcooler'lı bir motor mevcut. ağarlığı 1985kg ve aisin warner aw03-72L tipi japon yapımı 4 ileri otomatik şanzımanla yürüyor .Şehir içinde yazın 12 kışın 13lt mazot, uzun yolda 9-10lt mazot (100-110km/h hızla) tüketiyor. Performans için söylenecek çok bir söz yok, hızlı değil ama sakin araç kullanımına sahip biriyseniz de sizi çok rahatsız edecek gibi de değil. 105hp 1985kg bir araç ne kadar seri olabilirse o kadar seri. genel anlamda yol tutuşu ve yolda kullanılabilirliği çok başarılı. yumuşak süspansiyon yapısı sayesinde konforlu bir yol sürüşü var. ön ve arkada disk fren ve pek çok modelinde ABS seçeneği var. Tek hava yastıklı,otomatik dijital klimalı, far ve yağmur sensörlü, kendiliğinden kararan iç dikiz aynası, katlanır yan dikiz aynaları, 5 adet 15 inç aluminyum alaşım jantları, merkezi kilit, 4 elektrikli cam 7 adet koltuk, 6'li CD değiştiricili direksiyondan kumandalı 6 hoparlörlü müzik sistemi altimetre,barometre ve dijital pusula araçta mevcut. standart halde araca 31 inç lastik sorunsuz takılabiliyor aldığım hafta lastikleri bu şekilde değiştirdim. halen de bu biçimde kullanmaya devam ediyorum. "memnun muyum?" diye soracak olursanız hiç şüphesiz evet derim. çünkü 2. nesil pajerodan daha ucuz daha teknolojik ve daha donanımlı bir araç. bugünkü fiyatlarla aracın kondisyonu, donanımı ve motor tipine göre bence 40 ile 50 bin arasında alınabilecek araçlar. bu fiyatlara baktığınız zaman ancak 93 model civarında pajero 2.5 dizel alınabiliyor ki zaten ortalama Terracan kilometrelerinden çok daha fazla yol yapmış ve daha az donanımlı araçlar bunlar. Yedek parça durumuna gelince pek çok sarf nitelikli parça sorunsuzca mitsubishi ya da hyundai kökenli olarak bulunabiliyor. bu parçalrın fiyatları oldukça makul. olası durumda lazım olacak gövde parçalrı için(far, sinyal , stop lambası , tampon vb gibi) Hyundai yetkili servislerinden sipariş yolu ile temini mümkün. fiyatları da diğer ithal otomobillerin parçaları gibi ne çok pahalı ne çok ucuz. geçtiğimiz 2018 haziran ayında yapılan bakımın maliyeti 450tl ve içeriginde hava,polen,yağ filtreleri, motor yagı (7lt) ön fren balataları ve ön disk tornalaması ve işçilik de dahil olmak üzere bir liste var. aldığımdan bu yana 250.000km civarında 2000tl pompa ve enjektör revizyonu dışında bir masraf yapmadım desem yeridir ki bu masraf da bu km'deki bir araç için normal sayılabilecek bir durum. yakın zamanda turbo ihtiyacı söz konusu olabilir ki Garrett marka orijinal turbosu 1850tl yan sanayi dediğinizde bu rakam yarı yarıya değişiyor. sonuç olarak iç hacmi, konforu ve kolay kullanılabilir olması bu aracın artıları bence tek eksi noktasıysa eski nesilden uyarlanan ve pek de ekonomik olmayan vasat performanslı motoru ve bunun getirdiği pek de az sayılmayacak yakıt tüketimi. mazot ve benzin fiyatları neredeyse denk olunca dizel kullanmak hele de bunun gibi eski nesil dizel kullanmak maalesef hiç de ekonomik olmuyor artık. günün birinde aracımı satıp değiştirmek söz konusu olursa aklımdaki ilk seçenek Terracan JX 290 2.9crdi modeli. zira bu araç 22 yıldır arazi aracı kullanan biri olarak beni çok memnun etti.Arazi performansını soracaklara söyeleyeceğim tek şey var o da bu arabanın arazi karakteri birebir pajero ne eksik ne de fazla pajero kullanmak arazide nasıl keyifli ise bunda da aynen öyle.
Detaylı bilgilendirmeniz ve kullanım tecrübeleriniz için teşekkürler. Bende şu an an Suzuki Grand Vitara 2.0 kullanmaktayım, son gelen indirimlerle benzin fiyatı dizelin altında. Üstelik benzinli araçların tüplü kullanımı fiyat avantajı sağlamakta.

tekrar merhabalar, bu arada bahsetmeyi unuttuğum bir detay da aracın farklı çekiş özelliklerine sahip üç tipinin olduğu. zaman zaman ilan sitelerinde bu üç tipe de rastlamak mümkün. alıcıların buna dikkat etmeleri önemli bir konu.

ilk tipi klasik arkadan itişli ve 4x2 tip diye adlandırılan 4 çeker özelliği olmayan modeli. araç iç fotolarından bakarak bunu anlamak mümkün. normalde vites kolunun sağ arka çaprazında 4 çeker sistemini kontrol eden büyükçe bir yuvarlak anahtar mevcut. şayet bu anahtar yok ve orada bir bozuk para gözü varsa bu araç kesinlikle 4x2 yani 2 çeker olan modeli

burada anahtar var ve iki konumlu ise (auto-low) ki bunu da anahtara bakarak anlamak mümkün bu tip olan araçlar 4x4 ancak normal koşullarda 4x2 olarak ilerlerken arka tekerler patinaja düştüğünde gücün fazlasını ön aksa aktararak otomatik olarak 4 çekere geçip, şartlar normale döndüğünde yine otomatik olarak 2 çeker moda geçiyor. low modunu seçtiğiniz anda güç ön ve arkaya %50-%50 bölüştürülüp, bildiğimiz "low" moduna geçerek ağır arazi koşullarında ilerlemeyi sağlar hale geliyor

üçüncü tip ise bildiğimiz klasik arazi aracı mantığında olan ve 2H-4H-4L modlarına sahip tipi. bunun için çok bir şey söylemeye gerek var mı bilmiyorum ama temel olarak normal şartlarda araç 2H modda arkadan itişli, 4H modda arka %70 ön %30 güç dağılımında ve 4L modda ön-arka %50-%50 güç dağılımında ve aktarma oranı 2.48/1 olacak şekilde ağır devirde ilerliyor.

kişisel fikrim konvansiyonel 4x4 sisteminin daha mantıklı olduğu için ben aracımı alırken 2H-4H-4L modu olan tipi almayı tercih ettim. şayet bu aracı araziye çıkmak için almayı düşünenler varsa aracı almadan önce mutlaka 4x4 olan iki tipten biri olduğunu teyit etmeliler. zira zamanında gümrükten bu arabalar çıkarılırken, alanların buna dikkat ederek aldıklarını pek sanmıyorum dolayısı ile kullanım amacınız arazi olacaksa bunu öncelikle dikkate almakta fayda var diye düşünüyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.