Hyundai Galloper Club Türkiye

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan haşmet Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 83
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 92,628
Ynt: Hyundai Galloper Club Türkiye

Aramıza hoş geldiniz. Arabanı güle güle kullan.
Ben arabamı yeni satmış olsam da aklımda tekrar satın almak var ve de alacağım.
Usta için Kartal veya Bostancı Sanayii sitesine gidebilirsin, fakat ilk önce dikkat ederek yayan olarak gez bak hangi dükkanlarda benzer arabalar var ona göre git. Eleman yaparım der paranı alır işi yapmaz.
Bu arada arabanın fotoğraflarını da görelim.

Etiketler

Merhaba arkadaşlarım abilerim. Bende hayırlısıyla galloper 3.0 sahibi olmak istiyorum ama kafama takılan birkaç soru var.
1.bir arkadaşım aracın arazi vitesinden çıkması için 10 15 metre geri gitmem gerektiğini söyledi bu doğrumu
2.hangi lpg galloper için daha uyumludur.
3.aracı alırken en çok nelere dikkat etmem gerekiyor.
şimdiden teşekkür eder saygılar dilerim

Öncelikle foruma hoş geldiniz.Eğer Galloper alırsanız bu bölüme de hayırlısıyla gelirsiniz.
Bildiğim kadarıyla sorularınıza cevap vermeye çalışayım.

Önce geri gitme konusu için bazı bilgiler paylaşayım.
Ayrı arazi şanzımanı olan araçlarda zincir ve dişliler vasıtasıyla yavru şanzıman devreye girer.

Aracın duruş pozisyonu çok anormal değilse vites kolu 2H a alınınca iki çekere geçilir.
Bazen çok ters durumlarda dişli ayrılmayabilir.Bunu bir kaç metre geri giderek çözmek mümkündür.
Yani her seferinde ,hele on onbeş metre geri gitmeye gerek yoktur.

Zaten zamanla aracın davranışlarından 2H a geçip geçmediğini anlamaya başlarsınız.
Ayrıca göstergedeki 4WD ışığıda sönmezse o zaman bir kaç metre geri gitmek gerekebilir.
Akabinde araçta rahatlama olduğu hemen anlaşılacaktır.

Bu hareket tarzı sadece Galloper için geçerli değildir.Ayrı şanzımanı olan her aracın başına gelebilir.
Bu işe yeni başlayanlara aracını tanıyıncaya kadar zorlu etaplar sonrası 1-2 m geri gitmesi önerilir.
Bazen yavru şanzımanı olmayan araçlarda bile aynı kasıntı olabilir,onlarda da aynı yöntem işe yarar.

Galloper için LPG nin sıralı olması uygundur ama şu marka diyemem.Bende karma bir sistem var.
Uygulayıcı arkadaş en ideali yakaladı.Çekiş,tasarruf hepsi uygun şu anda ve memnunum.

Motor aslında bir çok araca göre bu sisteme en dayanıklı olan sağlam motorlardan biridir.
Yine de benzine göre yapılmış motorlara LPG her zaman sorunsuz olacak demek değildir.
LPG ustanız size uygun yolu gösterecektir.Bu bilgi yetmezse kullanıcı arkadaşlar yardımcı olur.

Alırken dikkat edilecek onlarca nokta vardır.İyi bir ustanız varsa o bakılacak yerleri bilir.
Sadece otomatik olanlarında,önceden iyi bakılmamışsa sorunlar arka arkaya çıkabiliyor.
Mümkünse manuel tercih ediniz.Onda bile şanzıman,motor vs her yerine bakılacağı malum.
Zaten ne marka alırsanız alın ikinci elden araç almak çok zordur,bilinmeyen hep çoktur.
Umarım doğru aracı bulursunuz,kolay gelsin.

Merhabalar,
Ben arabamı alıyorken baştan hata yaptım. Kullanılmamış yatmış otomatik 5 kapı bir araba aldım. Önceki yaz komple şanzıman yaptırmıştım. Bu yaz tekrar aynı arızayı verdi Kaç defa takıp söktüğümüzü hatırlamıyorum. 20 gün için gittiğim memleketim den (Trabzon) iki buçuk ayda döndüm. En az 10 bin lira masraf ettim olmadı. 4. vites yok, roket yok araba 80 i geçtiği vakit bağırıyor bunları anlatarak sattım. Sorun beyinde idi. İlanda her şeyi anlatmıştım ve İstanbul dan gelen birine satmıştım. Sonra baktım ilana koymuş ve o da satmış. Şimdi kimdeyse güle güle kullansın.
Eğer benim arabamı alan arkadaş bu sayfaları okursa ne güzel, gerçekten kazasız boyasız bir araba aldı haberi olsun derim. Plakası 17 DU 439 idi.

Merhaba Niyazi Beycim,sizin araç ta bir örnek tabii ki otomatik vitesliler konusunda.
Ben almadan önce epey bir araştırma yapmıştım.Zaten niyetim manuel almaktı.
Bu araştırmam sırasında kullanıcılardan(satıcı olmayan)otomatikte sorunlar duydum.

Ayrıca sizde alırken hata yapmadınız bana göre,satıcıya olan ahbaplığınıza güvendiniz.
Belki o da bu sorunu bilmiyordu,sonuçta on yıldan yaşlı,kul yapısı makine ne de olsa.

Yıllarca binekte otomatiklerimiz olmuştu.Rahatlığı malumunuz,hele şehir içinde.
Arazide ise manuelden vazgeçemiyorum.Otomatikçiler bana kızmasın,alışkanlık.

Galloper otomatik,ister benzinli ister dizel olsun iyi bakılmamışsa hata affetmiyor.
Aracın her yeri sağlam ama otomatik şanzımanı ne hikmetse narin yapmışlar galiba.
İyice araştırmadım,sanırım şanzımanı Mitsubishi'den değil Hyundai kullanmışlar.

Burada yazdıklarımızla her aracı ve her kullanıcıyı aynı kefeye koymuş olmayalım.
Elbette titiz ve bilinçli kullanıcıların altında uzun yıllardır sorunsuz otomatikler olabilir.

İkinci elden araç almak gerçekten zordan daha zor bir seçim yapma aşamasıdır.
O kadar ki eski sahibinin bile bilmediği sırada bekleyen sorunlar olabiliyor.
Aracı aldıktan sonra yeni sahibinde ortaya çıkınca yandı gülüm keten helva ;)

Bende aracımı bir ahbaptan ama yine de kontrol ederek dikkatlice bakarak aldım.
Bir tanıdığına verdiğinde hararet yüzünden motor yaptırmak zorunda kaldığını biliyordum.
Tamircisi ise yakın bir arkadaşıymış.Gidip eski parçaları dahi gördüm,el sıkıştık.

Üçüncü hafta araç yeniden ağır hararet nedeniyle kapakları yamulttu vs vs.
Sebep,kapak contalarını kesme kullanmış yakın arkadaşı olan tamirci bey.
Yani eski sahibinin kabahati yok,tamirci ise ucuz olsun diye düşünerek yapmış.
Halbuki Japon gurubunda kapak contası kesinlikle mutlaka orjinal olmalıdır.

Tamirci arkadaşı bunu bize baştan söylese önlemini alabilir,belki ucuza hallederdik.
Hatta risk alıp bin km sonra kapağı kontrollü şekilde sıkarak bile çözebilirdik.
En olmadı risk almadan üç beşyüz liraya orjinal conta setiyle halledebilirdik.
Fakat bu durumda neredeyse yarım motor yaptık,kapakları değiştirmek zorunda kaldık.

Sözün özü sabır gösterip okuyan arkadaşlar,her zaman yedek akçeyi kenarda tutunuz.
Tüm birikimi aracı alırken harcamayınız.Dosttan bile olsa risk her zaman vardır.
Olmazsa, hiç değilse kenarda üç beş kuruşunuz yedek durur.Hayırlısıyla.

Bahadır Bey çok teşekkürler,arazi aracı kullananlar için çok faydalı bilgiler

Ne demek Haşmet Bey kardeşim,paylaştıkça bilgi çoğalıyor.
Bende bu forumdan çok şey öğreniyorum,dışardan öğrendiğimi de paylaşıyorum.

Bu arada geçen ay işyerinizin önünden geçtik ama vakit çok geçti.
Başka bir sefere mutlaka uğrayacağım.

Bahadır Bey merhaba;
2,5 dizel otomatik Galloper sahibiyim ve arabamla inanılmaz mutluyum.Ailecek çok severek kullandığımız bir araç.
Size danışmak istediğim bir kaç konu var
Yaz aylarında arabayı aldıktan bir hafta sonra ailecek fethiye tarafına yöneldik.Yola çıkarken su deposuna ve yağına baktım ancak dönüş yolunda araç hararet yaptı üst kapağı komple değiştirdik.
Değişim olduktan sonra yaklaşık 1500 km geçti aracın motoru inanılmaz gürültülü çalışıyor şu an sübap ayarlarının
yapılması lazım ve aynı zamanda bu aracı iyi bilen bir ustaya a dan z ye herşeyine baktırmak istiyorum.
İzmir içerisinde tavsiye edebileceğiniz galloperı iyi tanıyan bir usta tavsiyeniz varmı acaba?
İlginiz için şimdiden teşekkürler

Merhaba Orçun Bey,öncelikle arıza için geçmiş olsun.
Motorunuz hem L200 hem de Starex ile neredeyse aynı.
Dolayısıyla çok bulunan,bilinen bir motordur.
Yarın size buradan öneride bulunacağım.
Şimdilik iyi geceler.

Merhabalar,
Bahadır bey, malum çok uğraşınca bir şeyle bazı şeyler fark ediliyor. Başka arabaları bilmem benim arabamdan çıkan şanzıman Japon aısın markaydı. Hatta söküldüğünde beynin üzerinde de aısın yazıyordu.
Ben arabayı İstanbul da Ford bayii Gürbaşlar dan aldım, fakat aldıktan bir gün sonra aradım hiç ilgilenmediler sattıkları arabaya sahip çıkmadılar.
Bir söz vardır severim "tecrübe yenilen kazıkların bileşkesidir" derler.
Artık kolay kolay ikinci el otomatik araba almam. En son 10 bin lira dan sonra hesap yapmadım. Bir buçuk ayda kaç defa sökülüp takıldığını satın aldığım yağın hesabını unuttum. Yine de olmadı sattı. Aslında çok severek almıştım.

Günaydın,size aynen katılıyorum.Bizde kızılderili sözü gibi bir deyim yarattık.
"yok zarar,var tecrübe" yani sizinkiyle aynı şeyleri ifade etmek istiyoruz sanki.

Bunu,işlerin ticari cilveleri sonucu,yaşadıklarımız yüzünden söylemek zorunda kalmıştık.
Fakat otomatik şanzıman konusunda her zaman yazdıklarımın sebeplerinden biri de budur.
Arazide otomatik şanzımandan uzak dururum.Binekte ise çok bakımlı ve bilinen araç ise olur.

Orçun bey,benim artık arkadaşlarım olan Nissan Servis Karser ile görüştüm.
Benzinli Galloper'ı almadan önce de onlara sormuş ve gönül rahatlığıyla almıştım.

Dizel Galloper için dediğim gibi motoru L200 ve Starex ile aynıdır.
Diğer işleyen sistemler alttakım,şanzıman,diferansiyel benzinliyle aynı.

Benim aracım gayet iyi bakılıyor ve ben daha doğrusu hanım çok memnun.
Şanzıman düz bizde.Sizde eğer arzu ederseniz burada aracınızı baktırabilirsiniz.

Karser Nissan Özel Servisi
409 sokak No 30 Üçüncü Sanayi Sitesi Bornava
Cihan Karakaş 532 626 77 88
Göktuğ Sezer 532 336 34 91

Yalnız bu hafta biraz yoğunlukları olduğunu söylediler.
Teferruatlı bakım için önümüzdeki hafta pazartesi daha uygunlarmış.
Arıza ve yapılacakların tespiti için isterseniz bu günlerde gidebilirsiniz.

Benden öneriler bu kadar.Eğer çözemeyeceklerse de illa yaparım demezler.
Her aşamada parça fiyatları ve iş bilgisini de sizinle paylaşırlar.
Dediğim gibi ben memnunum.Kolay gelsin.

Çok teşekkür ederim Bahadır Bey numaraları kaydettim ilk fırsatta arayacağım. Iyi günler dilerim

Derin bir sessizlik söz konusu.Neredesiniz arkadaşlar?

IMG 4569

Merhaba Orçun Bey,aracınızın görüntüsü çok iyi,tekrar iyi günlerde kullanın.
Mart başında Marmaris seyahatim oldu,Haşmet kardeşimizle tanıştık.
Aracını ve içine yaptırdığı dolapları gördüm,çok beğendim.

Bende LPG tankı olduğundan o şekil mümkün değil tabii ki.
Zaten aracı hanım kullandığından müsaade etmeyeceği de bir gerçek.

Arada sırada İzmir grubu arkadaşlarla dağa bayıra gidiyoruz.
Onlar hemen her hafta gidiyorlar ama ben her hafta müsait olamıyorum.
Eğer katılmak isterseniz size de haber verilir,akabinde devamı gelir.

Genelde çok sert olmayan,orta karar dağ,çamur gezileri yapılıyor.
Lastikleriniz uygun sanırım,arzu ederseniz iletişim numaralarımız önceki sayfalarda var.
Bu gün 1 Mayıs olduğuna göre herkese iyi tatiller,iyi geceler.

Slm arkadaşlar Galloper 3000 V6 Manuel vites kullanıcısı olarak aracımda oluşan bir problemi paylaşmak istedim belki daha önce bir arkadaşımızın başına gelmiştir geldiyse nasıl bir çözüm buldu bir cevap belki. Aracımı 2014/mayıs ta aldım araç çok iyiydi yaza girerken havalar ısınınca egsozdan mavi duman atmaya başladı ve yağ eksiltti. Yaz aylarını iyi kötü geçirdim sonbaharda havalar serinleyince mavi duman kesildi yağ yakmada durdu, ta ki 2015/mayıs ayına kadar şimdi tekrar başladı usta sibop contalarından olabilir, belkide segmanlardan dedi yağı değiştirdik ama aracın çekişinde motor sesinde en ufak bir sorun yok. bilgisi olar arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR