Honda Hrv Devir Dalgalanması

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan trioinox Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 15
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 20,818

trioinox

Yeni Üye
honda hrv de olan devir dalgalanması nedir çözümü ve önerilerinizi bekliyorum lütfen
60 hrv

Etiketler

Sıkıntının sebebi şanzuman.

Cvt şanzuman olduğu için her 40 bin km de mutlaka ORJİNAL yağı ile değiştirilmediği veya yanlış, normal şanzuman yağı ile değiştirildiği için selenoid valfleri arıza verir. Şanzuman yağı ısınana kadar devir dalgalanması yapar ısınınca kesilir.

Yağı ve iki filtresini değiştirmenin biraz faydası olur.

Her usta anlamaz. Anlayan da böyle idare et bişey olmaz der. Ben bu şekilde yıllarca ve 110 bin km bindim (her 40 bin km de orjinal yağ ve bir sefer bir büyük bir küçük filtre değiştirmek şartı ile) hiç bir sıkıntı çıkarmadı.

Çaresi yetkili servisde sadece selonoid valfi değişimi beş sene evvel 2.5-3 bin tl ya da çıkma şanzuman ile 7-8 bin tl ye yapılabiliyordu. Ama şu anda güncel durum nedir bilmiyorum.

Bu çok büyük ve can sıkıcı bir durum gibi olsasa bile. Bakımı düzgün yapılmayan bir şanzımanın hakli olarak yolaçtığı bir hr-v kronik sorunu olarak dilden dile dolaşmaktadır.

teşekkürler niva61 aydınlattın yeni yağ değiştirdim usta hem orğinal koymadı hemde filtre değiştirmedi peki bundan sonra orginal yağ ve filtre ile bakım yapılsa normal duruma dönme ihtimali varmı böyle kullanılsa arızanın ilerleme durumu varmı

teşekkürler niva61 aydınlattın yeni yağ değiştirdim usta hem orğinal koymadı hemde filtre değiştirmedi peki bundan sonra orginal yağ ve filtre ile bakım yapılsa normal duruma dönme ihtimali varmı böyle kullanılsa arızanın ilerleme durumu varmı
Rica ederim.

Bence biran önce orjinal yağ ve bir küçük birde büyük filtresini değiştirin. Mutlaka faydası oluyor. Ancak tam bir iyileşme beklentiniz olmasın. Inşallah faydası olur.

Şu andaki yağı büyük ihtimalle atf dir. Bu yağ kalın oluyor ve ilk olarak selenoid valfine zarar veriyor.

Rica ederim.

Bence biran önce orjinal yağ ve bir küçük birde büyük filtresini değiştirin. Mutlaka faydası oluyor. Ancak tam bir iyileşme beklentiniz olmasın. Inşallah faydası olur.

Şu andaki yağı büyük ihtimalle atf dir. Bu yağ kalın oluyor ve ilk olarak selenoid valfine zarar veriyor.
yok atf degildi üzerinde cvt fluid yazıyordu ama markasını hatırlamıyorum Birde biliyorsan yazarmısın filtreler nasıl değişiyor alt kapak sökülünce görünüyor diyorlar kolaymı ..birde internette bulamadım varmı

Screenshot 20171129 152109
Screenshot 20171129 170003
Orjinal yağı bu. Büyük filtre bu tipte. Birde küçük filtre var oda lpg filtresine benziyor.

Bunların değişimi için şanzuman altındaki kapak sökülmesi gerekiyor.

Yağı yetkili servislerden veya nadir de olsa özel servislerden filtreleri de aynı şekilde servislerden veya şanzuman tamircilerinden bulabilir siniz.

benim eski aracımda da aynı sıkıntı vardı birebir aynısı iyi bilen bir ustaya gösterdim niva61 arkadaşın dediği gibi önceki usta orjinal yağ kullanmadığından dolayı titreme-sönme-devir dalgalanması oluyordu. yaklaşık 50 bin km bu şekilde kullandım bende. çok büyük bir sorun değil ama insanı huzursuz ediyor. şimdi o aracı sattım servis bakımlı bir hrv aldım ve bundan sonra da kesinlikle servise götürürüm.

Bende 2005 var 5000 km önce yetkili servise götürdüm yagini d3gistirmek icin 15 dakika laf anlattim adamlara ama filitreleri degiştirmediler yani yapilan isin bir anlami olmadi arada dalgalanma yok ama titreme yapiyor

honda 2004 hrv aracım giderken özellikle yokuş çıkarken 2500 3500 devir arasında sürekli dalgalanıyordu araştırmalar sonucu arzanin kesin olarak şanzıman beyin arzasi olduğu anlaşıldı 8 tane şanzımanı gezdim tamiri yok diyorlardı yenisi 9 bin lira çıkması 3 bin civarı onada garanti vermiyolar hurdacılar zaten bulunmuyor da bulsamda güvenemiyorsun sonra bi tamirci buldum usta dediki arza kesin olarak sanziman beyni ve ben bunu 1700 tl ye tamir edebiliyorum dedi eğer arzan düzelmezse 1 kuruş ta para almiycam dedi bana 6 saat musade et dedi anlaştık şanzıman beynini soktu parçaladı ve tamiri yapıp teslim etti sonuç mükemmel önce test ettim sonra parasını verdim aylardır hiç bir sorun yok hrv konusunda bütün arzalariniz hakkında bilgi verebilirim 5387360004

Merhaba Arkadaşlar,

2006 Model Hrv araç satın aldım araç çok diri ve güzel 175.000 KM de tek sorunu sizin de burda yazdığınız gibi devir saati 2 bin ile 3 bin arasında dalgalanması... Bana kelebek boğazını temizletmemi söylediler temizleme yapıldı ama bir faydası olmadı.usta bir de şanjıman yağı eklemiş büyük ihtimal hem içindeki hemde eklenen orjinal yağ değil. sizden ricam bu sorunu kasıl keseriz. Eğer orjinal yağ koyulacak ise ve filitreleri değişecek ise bana yardımcı olmanız. CVT şansıman yağı nerden alabiliriz. bugün internette bakıyorum. 282 TL 4 lt si orjinal ise 400 TL... AYrıca bu araç benden önce tahminin hiç şanjıman filitresi değiştirmedi bunları nerden alırım ve hangi üründür çoğu parçacı bilmiyor desktelerinizi rica edeceğim.

iyi Günler.

Merhaba Arkadaşlar,

2006 Model Hrv araç satın aldım araç çok diri ve güzel 175.000 KM de tek sorunu sizin de burda yazdığınız gibi devir saati 2 bin ile 3 bin arasında dalgalanması... Bana kelebek boğazını temizletmemi söylediler temizleme yapıldı ama bir faydası olmadı.usta bir de şanjıman yağı eklemiş büyük ihtimal hem içindeki hemde eklenen orjinal yağ değil. sizden ricam bu sorunu kasıl keseriz. Eğer orjinal yağ koyulacak ise ve filitreleri değişecek ise bana yardımcı olmanız. CVT şansıman yağı nerden alabiliriz. bugün internette bakıyorum. 282 TL 4 lt si orjinal ise 400 TL... AYrıca bu araç benden önce tahminin hiç şanjıman filitresi değiştirmedi bunları nerden alırım ve hangi üründür çoğu parçacı bilmiyor desktelerinizi rica edeceğim.

iyi Günler.
honda hrv devir dalgalanması kesinlikle sanzıman beyin arzasıdır orjinal yag değişimi fitre değişimi gibi işlerle boşuna vakit ve para kaybetmeyin derim bunu 1300 tl ye yapan usta ankarada mevcut sehir dişi olursada söktürüp kargolayıp yolluyorsunuz yapılıp size gönderiliyor ararsanız detaylı bilgi verebilirim 05387360004

honda 2004 hrv aracım giderken özellikle yokuş çıkarken 2500 3500 devir arasında sürekli dalgalanıyordu araştırmalar sonucu arzanin kesin olarak şanzıman beyin arzasi olduğu anlaşıldı 8 tane şanzımanı gezdim tamiri yok diyorlardı yenisi 9 bin lira çıkması 3 bin civarı onada garanti vermiyolar hurdacılar zaten bulunmuyor da bulsamda güvenemiyorsun sonra bi tamirci buldum usta dediki arza kesin olarak sanziman beyni ve ben bunu 1700 tl ye tamir edebiliyorum dedi eğer arzan düzelmezse 1 kuruş ta para almiycam dedi bana 6 saat musade et dedi anlaştık şanzıman beynini soktu parçaladı ve tamiri yapıp teslim etti sonuç mükemmel önce test ettim sonra parasını verdim aylardır hiç bir sorun yok hrv konusunda bütün arzalariniz hakkında bilgi verebilirim 5387360004
pardon fiyatını yanlış yazmışım tamir ücreti 1300 tl dir garantili tamir yapıyor şehit dişi olursada sokturup kargo ile yolluyorsunuz ustada yapıp size yolluyor orjinal yağ filtre değişiminden sonra düzelmez boyle diyenlere bence inanmayın her yolu denedim ben usta birinci sınıf anlamadığı iş yok ararsanız daha detaylı bilgi verebilirim

benzinde de yapıyor rolentide yada boşta gaz vermede yapmıyor vitese alıp hızlanırken 1500 2000 devir arası hızını bulana kadar yapıyor
aynı sıkıntı bendede vardı 8 sanzımancı yapılmaz dedi yağ değiştirdim düzelmedi en son bi tamirci buldum sağolsun garantili bir şekilde yaptı teslim etti 1300 tl de işçilik aldı helal olsun bilgi isteyen olursa arayabilir yardımcı olurum 05387360004

Arkadaşlar Selam

Kullananlar olarak araba nasıl sürüşü, yol tutuşu , çekiş ve yakıt vs.
Anladağım kadarıyla şanzıman yağı en dikkat edilmesi gereken şey onun dışında arabayla ilgili kötü bir yorum okumadım.

1 haftadır 2005-2006 arası bakıyorum temiz ve düşük km de olanları da mevcut

birde bu devir dalgalanması nedir aracı test ederken bunu nasıl anlayabilirim

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri