Honda HR-V

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan BolbuzJack Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 212
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 289,212
Ynt: Honda HR-V

hr v alacak arkadaslara tek tavsıyem asfalttan fazla dısarı cıkmasınlar.araca fazla yuklenmesınler.almadan önce aracın şanzumanı hakkında detaylı bı araştırma yapsınlar.

Etiketler

arkadaşlar 10 gün önce bir kaza yaptık. aracı eşim kullanıyordu karşı taraf suçluydu . araç honda efe serviste bekliyor. exper gördü ve hasar listesi beklemeye alındı. ve liste geldi 20.000 parça işçilik hariç :( araçta eşim ben ve 5 yaşında kızım vardı. bize birşey olmadan araçtan çıktığımıza seviniyorum. araçta ilk bakışta fazla birşey gözükmesede honda parçalarının pahalı olması açıkça ortada. aracı 6 ay önce 22.500 e almıştım masrafı zaten araç parası çıkıyor. kaza geçiren biri olarak kesinlikle kaskosuz binmeyin derim. dünyanın binbir hali var. bizim kaskomuz vardı allahtan koç allianz tan. şimdi sigortadan gelecek haberi bekliyorum. aracın pert olduğunu söylediler. aranızda böyle bir durumla karşılaşan arkadaş varmı acaba sigorta parayı nasıl ve ne şekilde öder ? piyasa değerini mi? yoksa kasko da belirtilen araç değeri mi ? benim poliçemde 24.750 olarak yazıyor. paramı aldığımda tercihim yine hrv olur. almak isteyen arkadaşlarda bunu dikkate alsın. güvenli ve keyifli bir araç . araç alırken de iyice göstermek gerek çünkü benim hrv em de bir gün toplanıp birilerine satılacak ve trafiğe çıkacak....

Herkeze kazasız belasız sürüşler diliyorum....

araçta ki hasar (2 airbag patladı, ön cam patladı, sağ ayna kırık, torpido kapağı kırık, ön kaput, sağ çamurluk , ön tanpon, sağ far-sis, sağ tarafta motora tekabül eden kısımlar)

Çok geçmiş olsun...

Kasko, poliçedeki değerden muafiyeti (yanılmıyorsam %5) düşdükten sonra kalan kısmı öder.

Muafiyet; Sigortalının hasarın belirlenen bir kısmına katılması durumudur.

Hasar halinde belirlenen muafiyet miktarına kadar olan hasarın sigortacı tarafından ödenmediği, bu miktarı geçen meblağın ödendiği muafiyete tenzili muafiyet; belirlenen muafiyet miktarına kadar olan hasarın ödenmediği, bu miktarı geçen meblağın ise kesintisiz ödendiği muafiyete entegral muafiyet denir.

Kendi kasko poliçenizi dikkatlice okursanız muafiyet oranınız orada yazar.

örnek

Aracınızın sigorta bedeli 10 milyar lira olsun. Muafiyet oranını da yüzde 1 olarak belirleyin. Kasko sigorta poliçenizi aldığınız şirketin yüzde 1 için belirlediği asgari muafiyet oranı 75 milyon lira olsun. Hasar tutarı da 500 milyon lira olsun. Muafiyet tutarı 10 milyar x % 1 = 100 milyon liradır. Yani her hasarın 100 milyon lira tutarındaki kısmı ödenmez. Sigorta şirketinin uyguladığı asgari muafiyet oranı olan 75 milyon lira muafiyet tutarından küçük olduğu için sizin seçmiş olduğunuz muafiyet oranı geçerlidir. Bu hasar sonucunda sigortalıya 500 milyon -100 milyon = 400 milyon lira ödenir.

Ancak aynı araç ve aynı muafiyet oranı için farklı şirketten kasko poliçesi aldıysanız ve bu şirkette uygulanan asgari muafiyet oranı 150 milyon lira ise örneğimiz şu şekilde olur. 10 milyar x % 1= 100 milyon lira muafiyet tutarıdır. Ancak asgari muafiyet tutarı 150 milyon lira olduğu için hasarın 150 milyon lira tutarındaki kısmı ödenmez. Bu hasar sonucunda sigortalıya 500 milyon-150 milyon = 350 milyon lira ödenir.

demir59' Alıntı:
Çok geçmiş olsun...

Kasko, poliçedeki değerden muafiyeti (yanılmıyorsam %5) düşdükten sonra kalan kısmı öder.

Yanılmıyorsam %5 demiştim. Yanılmışım... Pazarlığa tabimiş.

Burada dikkat edilmesi gereken muafiyet oranı yükseldikçe kasko fiyatı düşüyor. Ucuza kasko fiyatı verenlere muafiyeti de sormak gerek. Ucuza yaptırdım diye sevinirken muafiyet örn. %20 olursa hasar anında araç değerinin %20'sini alamazsınız.

öncelikle bilgiler için teşekkürler. benim kaskomda aracı ben kullanmazsam yani başkası kaza yaparsa % 17 muafiyet var. onu kaskoyu yaparken ben istemiştim prim uygun olsun diye . fakat başıma gelenlerden sonra bir sonraki kaskomu kesinlikle full yaparım muafiyet koydurmam. dünyanın binbir türlü hali var.kazayı ben yaptığım için nasıl bir uygulama olur onu bilmiyorum. hala kaskodan aramadılar bekliyorum. bir aksilik olsun istemiyorum arabasızda zor oluyor. bir an önce alcağımızı bilsek te paramızı alıp araba alsak.... insanın ilk kez başına gelince bazı şeyleri haliyle öğreniyor. buda bir tecrübe , inşallah sonu iyi olur...

tekrar merhaba kasko bugün 22.000 teklif etti ve kabul ettim. kasko poliçede 24.750 araç bedeli gözüküyordu piyasa araştırması yapıp teklif sunuyorlar. geriye parayı almak kaldı birde araç tabii . eğer hrv sini satmak isteyen olursa düşünebilirim :smiley:) herkeze kazasız belasız sürüşler. KASKO şart !!!

Merhaba, bende 2002 model HR-V kullanıcısıyım.Genel olarak memnunum ama sadece şehir içinde ve çok az kullanıyorum.Geçenlerde arıza ikaz lambası yanmaya başladı.Servisin elinde o parça o anda yoktu .Bir sensor değişmesi gerekiyormuş.Fiyatı da 500-600 arası değişiyor.Bu parçayı çıkma olarak bulabileceğim ,sorabileceğim yer var mıdır acaba?

renkli' Alıntı:
Merhaba, bende 2002 model HR-V kullanıcısıyım.Genel olarak memnunum ama sadece şehir içinde ve çok az kullanıyorum.Geçenlerde arıza ikaz lambası yanmaya başladı.Servisin elinde o parça o anda yoktu .Bir sensor değişmesi gerekiyormuş.Fiyatı da 500-600 arası değişiyor.Bu parçayı çıkma olarak bulabileceğim ,sorabileceğim yer var mıdır acaba?

bir sürü araçta sensör var hiç de bu paralara değil. aynı işi yapan sensörler için her araçta farklı farklı fiyatlar isteniyor. . bir elektrikçi ucuza halledemiyor mu? bazen bir kablo aşınmış oluyor ya da sensörün ucu oksitleniyor. temizlenince düzeliyor.ya da başka araçlardaki sensörler de bazen uyabiliyor.

Sadece servise sordum.(Oksijen S1 sensoruydu adı galiba) sensoru değişecek dediler.Fiyatın anormal olduğunun kendileri de farkındaydı.Belki de onun için sanırım 50-60 TL ya çıkma bulabileceğimi söyleyince ben de buraya yazdım.

Ama yine de bir elektrikçiye göstermeyi denerim.

Merhaba Arkadaşlar;

Bende 2006 bir hrv aldım. Aracım lpg li, herhangi bir kusur sorun şuan yok. Aracıma karda, kıştı yağmurda, güneşte uzun yolda beni 4 mevsim rahat ettirecek lastikler almak istiyorum ve büyük jant-lastik takmak istiyorum. Bu konuda HRV lere ne kadar inç jant takılıyor örneğin 19 inç takabilirmiyim buna uygun ne lastik önerirsiniz çünkü araçta genel de bebek olacak yumuşak suspansiyonu arttıracak lastik istiyorum.
2. konum ise bu araçta yedek lastiği arka bagaj kapağına takmak istiyorum bildiğiniz bir istanbul da usta varmı yada servis yaparmı?
3.konum hrv lerin ön tampon koruması ve yan demirleri gibi aksesuarları uygun alabileceğim bir yer varmı istanbulda?
4. konum ise Aracın orginal teybini çıkartıp geri görüş kameralı ekranlı dvd-cd teyp takmak istiyorum takan varmı ne tavsiye edersiniz?

merhaba 19'' jant takarsanız lastik yanak genişliği düşecek ve aracınız konforsuz ve sert bir süspansiyon sunacaktır. Ayrıca karda kışta stabilize yolda bile gireceğiniz ilk çukurda lastik ve jantlarınız hasar görecektir. Gezip tozmayacaksanız, biraz börtü böceğe karışmayacaksanız o ayrı... Bebeğiniz de durumdan pek hoşlanmayacaktır.

Hrv kullanıcıları merhaba. Size 2 sorum var. 2004 model Hrv almaya niyetim var. Direksiyon üzerindeki bu düğmeler ne işe yarıyor. Ayrıca buzlu,karlı yokuş inişlerde yeni nesil suvlar yokuş iniş sistemleri kullanıyor. Hrv'de 1. vites de yok, yani motor freni de kullanılamıyor. Bu durumda aracı kaydırmamak için buzlu yokuş inişlerde ne yapıyorsunuz?

GSTERGE PANEL 2006 MODEL

DME

sefa55' Alıntı:
Hrv kullanıcıları merhaba. Size 2 sorum var. 2004 model Hrv almaya niyetim var. Direksiyon üzerindeki bu düğmeler ne işe yarıyor. Ayrıca buzlu,karlı yokuş inişlerde yeni nesil suvlar yokuş iniş sistemleri kullanıyor. Hrv'de 1. vites de yok, yani motor freni de kullanılamıyor. Bu durumda aracı kaydırmamak için buzlu yokuş inişlerde ne yapıyorsunuz?

S: Spor mod demektir; bu dügmeye bastınızda aracı daha seri kullanmanızı sağlar, ancak yakıt sarfiyatınız artar.
D: Düz mod demektir; spor moddan çıkmanızı ve düz moda geçmenizi sağlar.

HR-V'de 1 vites L konumudur. Dik yokuş iniş ve çıkışlarda vitesi L konumuna almanız yeterlidir, Zaten D konumunda inerken bile motor freni yapar siz gaza bastıgınızda devir düşer ve vites yükselmiş olur.

Aracı kaydırmamanın en iyi yolu dört adet kış lastigi alın vitesi L konumuna alın ve gönül rahatlıgıyla inin çıkın. Diger iki çeker araçlar kar lastigi olsa dahi zorlanırken siz oynaya oynaya iner çıkarsınız.

bodyness' Alıntı:
Merhaba Arkadaşlar;

Bende 2006 bir hrv aldım. Aracım lpg li, herhangi bir kusur sorun şuan yok. Aracıma karda, kıştı yağmurda, güneşte uzun yolda beni 4 mevsim rahat ettirecek lastikler almak istiyorum ve büyük jant-lastik takmak istiyorum. Bu konuda HRV lere ne kadar inç jant takılıyor örneğin 19 inç takabilirmiyim buna uygun ne lastik önerirsiniz çünkü araçta genel de bebek olacak yumuşak suspansiyonu arttıracak lastik istiyorum.
2. konum ise bu araçta yedek lastiği arka bagaj kapağına takmak istiyorum bildiğiniz bir istanbul da usta varmı yada servis yaparmı?
3.konum hrv lerin ön tampon koruması ve yan demirleri gibi aksesuarları uygun alabileceğim bir yer varmı istanbulda?
4. konum ise Aracın orginal teybini çıkartıp geri görüş kameralı ekranlı dvd-cd teyp takmak istiyorum takan varmı ne tavsiye edersiniz?

Lastik konusunda en iyi seçim yaz ve kış lastiklerini ayrı ayrı almanızı tavsiye ederim, bana göre dört mevsim diye bir lastik yoktur. Büyük jant ve lastik takmayın araç 1600 motor oldugu için çok zorlanacaktır.

Yedek lastigi bagaja taktırırsanız, bagaj menteşeleri bunu kaldırmayacaktır, degiştirmeye ise degmez, size önerim yedek lastigi, arka bagaj tahtasını sag üst kısımdan lastigin genişligi kadar kestirin ve lastigi arka kolduga dik bir şekilde yaslayarak orjinal vida aparatıyla tutturmanız. Bu fikri bende düşünüyorum ancak daha gerçekleitirmedim :smiley: Yapınca resimlerini atacagım.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR