Honda HR-V

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan BolbuzJack Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 212
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 289,107
Ynt: Honda HR-V

Umut bey yazdıklarınız çok faydalı bilgiler. Öncelikle teşekkür ederim.

Şanzuman yağının değişim kilometresi konusunda tereddüte düşüyoruz. Ben ilgili resimlerde ki bilgilere ve servisin önerisine göre her 20 binde yağı değiştiriyorum. Acaba kullanım kitapçığımı doğru yoksa edindiğim bilgilerimi ? Birde Sizdeki pdf dosyasını ivedi bir şekilde bizimle paylaşırsanız çok mutlu olurum.

2

4

6

8

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    84.4 KB · Görüntüleme: 624

Etiketler

Merhaba Lion80;

İletin üzerine evde tekrar servis kitapçığını inceledim. Kitapçıkta normal kondisyondaki avrupa modelleri için 45.000km CVT şanzıman yağ değişimi belirtmiş. (Sayfa 58) Manuel vites için ise her 36 ayda bir ve 60.000km'de kontrol ve 120.000km'de yağ değişimi belirtmiş. Senin elindeki dökümanlara bakınca en çok şaşırdığım servis süresi. Kitapçıkta her 15.000km'de servis yapılacak demiş, sizin dosyalarda ise 20.000km. 20.000km'de bir yapılan bakım bizim cebimiz için iyi ama araç için aynısı olduğunu söyleyemem. Burada bir karışıklık var.

Polen filitresine gelince, evet çizimde dikine duran parça alttan kaldırarak çıkartılıyor. Bu gün bir Honda servisine daha gittim o da ilk önce arabamı görünce itiraz edip polen filtresi olmadığını idaa etti, filitreleri görünce tornistan yaptı 5 kapılı modellerede yok dedi. Dediği mantıklı gelmesede doğru olabilir tabi. Biraz muallak kaldı o konu.

Amortisör konusu hakkında da bilgi paylaşayım. Orjinal amortisörleri yağlı, ancak yani üretilen araçların neredeyse tamamı gaz amartisör. Söyelenene göre gaz amortisörün yol tutuşa katkısı daha iyi. Gaz amortiörün sert olduğu ve hızlı reaksiyon verdiği söyleniyor. Yağlı amortisörler ise bozuk yollarda performans kaybettiği bununda yağın köpürmesinden olduğunu öğrendim. Aynı zamanda gaz amortisörler yağlı amortisörlerden daha uzun ömürlü imiş. Marka konusuna gelince piyasada Çin malı amortisörler var ve hakkında bilgim yok ama aklımda Çin mallarının iyi bir yeri yok. Fransız malı Monroe Adventure, ya da Japon malı KYB kullanılabilir. Ben şansımı KYB'den yana kullanacağım. Şimdilik ön amortisörlerimi gaza çeviriyorum sonucu önümüzdeki ay sonuna doğru paylaşırım.

Kalın sağlıcakla

Umut bey ülkelere göre araç bakımları farklılıklar gösterebiliyor, acaba bu karışıklık bundan kaynaklanabilirmi ?

Bende resimdeki gibi polen filtresinin yerini aradım ama benim araçta o plastik kısım açılmıyor.

Servis kitapçığını verdiğiniz bağlantıda açamıyorum rica etsem barslanlion@hotmail.com adresine internet uzantılı değilde pdf olarak e-mail atabilirmisiniz. Şimdiden teşekkür ederim.

Amartisörden konu açılmışken benim hr-v'nin arakası çok zıplatıyor. Amartisörlere, lastik hava basınçlarına, 'z' rotlara hepsine baktırdım sorun yok. Ancak özellikle yüklü iken çok çok daha fazla zıplatıyor. Acaba sizin aracınızda böyle bir sorun varmı ? Nasıl bu sorunu çözebilirim?

Teşekkürler...

Merhaba Lion80;

Konuya cevap yazmıştım, sanırım sayfayı göndermeden kapatmışım.
Umut bey ülkelere göre araç bakımları farklılıklar gösterebiliyor, acaba bu karışıklık bundan kaynaklanabilirmi ?
Evet, paylaşmış olduğum değerler Avrupa değerleri idi.

Bende resimdeki gibi polen filtresinin yerini aradım ama benim araçta o plastik kısım açılmıyor.
1 numaralı okun olduğu tarafta ama altta yer alan bir tırnak var. Kapağı o tırnak yerinde tutuyor. El yordamı ile orayı bulabilirsiniz önden bakınca görünmüyor.

Bir sebepten dolayı siteye dosyanın linkini yükleyemiyorum. İhtiyacı olanlar özle mesaj üzerinden mail adreslerini gönderirilerse dosyayı paylaşabilirim.

Arabanın arkası hafif olduğu için zıplamaya oldukça meyilli, tümseklerden geçerken ciddi yavaşlamak gerekiyor. O yüksek konfor sağlayan amortisörler birden sıkıcı hale gelebiliyor.

KYB amortisör arayışım sonuçsuz kaldı, İstanbuldaki bayiler amortisör için 160-200TL arası fiyat verdiler ancak distibitrör firama aracılığı ile ulaştığım ana dağıtıcı firmadan (www.rotas.com.tr) stokta HR-V amortisörü bulunmadığı 2-3 ay içerisinde ürünün stokta olacağını öğrendim. Bu da bende İsnatbuldaki bayilerde ürünün olmama fikrini uyandırdı. Ve nihayetinde Antalyadan Monroe Adventure amortisör almaya karar verdim. Tanesi 175tl. Alırken 3 yıl garantili olduğu söylenmişti ama garanti belgesinde 2 yıl olduğu yazıyor! Şimdilik amortisörler gayet iyi gibi görünüyor. Yağlı amortisöre göre daha sert, viraj performansının iyi olacağı anlamına geliyor bu fakat yol performansında da kötüleşme hissetmedim.

Birde düzeltme Monroe Adventure bir Tenneco markası, sanırım Amerika markası yapıyor bu onuda. Üzerinde "Made in EU" yazıyor ama :smiley:

Merhaba;

Polen filitresi için bir marka daha var onu vermeyi unutmuşum. Delsa & Kron Filtre DF4159

İyi dileklerimle

Gaz amortisörler çok sert, eski konfor kayboldu...Virajlarda daha iyi ama alışık olduğum konfor eksildi.
Gelen vibrasyonlardan sanki araba çözülmeye başlayacakmış gibi bir his uyanıyor. :-X

herkese merhaba 3 yıl önce 4x4 bir araç alma arayışına girdiğimde hr-v ye aşık olmuştum ama arkadaşlar caydırdı ve 2004 model 5k bir suzuki grand vitara aldım. av merakımda olduğu için arazi performansına diyecek bir şeyim yok. ama asfalt ve yağmurlu buzlu yollarda tehlikeli ve konforsuz bir araç. ve tekrar hr-v ye merak saldım. şimdi kullanmakta olduğum 2009 kangoo'yu satıp bir hrv almak istiyorum. forumu bir solukta okudum. kangooyla temiz bir hr-v takas etmeyi düşünen birisi var mı içinizde? kangoo 158.000 de 3 parça boya var. değişen yok arızası yok. garantisi yok. 4x4 olsa kangoyu satmak işime gelmiyor ama . cevaplarınızı bekliyorum. saygılar.

umutozan' Alıntı:
Gaz amortisörler çok sert, eski konfor kayboldu...Virajlarda daha iyi ama alışık olduğum konfor eksildi.
Gelen vibrasyonlardan sanki araba çözülmeye başlayacakmış gibi bir his uyanıyor. :-X

Selamlar sayın umutozan,

Bilgi ve tecrübe paylaşımlarınız için teşekkür ederim.

Hr-v'nin arakasını zıplatması olayı çok canımı sıkıyor. Arka amartisörlerimi kontrol ettirdim. Yağ kaçağı olmadığını ve sağlam olduğunu söylediler. Ancak ben orjinali pahalı oldugu için başka bir markanın yağlı, gazlı, havalı vs. artık hangisi tavsiye edilirse iki tanesini değiştirip denemek istiyorum. Benim bildiğim arkasını kasislerde zıplatan aracın arkasına yük attıkca zıplama kaybolur. Ancak benim hr-v'de durum tam tersine oluyor ne kadar çok yük varsa o kadar çok zıplatıyor. Arkadaşlar ile bagaj dolu şekilde uzun yolculukta arkada oturan iki kişinin kafası tavana bile vurduğu zamanlar oldu. Birde arka sağ viraj rotum bozuk ses yapıyor ancak zıplatma sorunun bundan kaynaklandığını sanmıyorum.

Sizce bu zıplatma sorununu amartisör değişikligi denemesi ile çözebilirmiyim ya da siz neyi önerirsiniz?

Ynt: Honda Hr-v

Herkese merhaba,

Benim 2000 model LPG'li bir 206 aracım var.Bu aracı satıp bir HRV almak isitiyorum.LPG li olarak yakıt tüketimi 2WD ve 4wd olarak nasıl fark eder.Alırken nelere dikkat etmeliyim en önemlisi İstanbul'da Anadolu yakasında bu aracı (Kartal sanayıde bana en yakın olan bu olur)kime gösterebilirim.

Kısa süre önce iğne ada beğendik köyünden tarla aldım ve bu bölgenin eşsiz doğası beni her hafta sonu yanına çağırıyor.
Bende bu arazi koşulları için yıllardır honda civic kullanıcısı olarak HR-V yi düşünür oldum. arkadaşların yazılarından da anlaşılacağı gibi , hafif arazi koşullarına uygun, yakıtı normal derecede olan bu aracı alsam mı diye düşünüyorum. Tek korkutan tarafı parça ve üretiminin yapılmıyor olması. Ayrıca bu bölgelerde HR-V ile deneyimi olan arkadaşlarda varsa bilgilerini paylaşırlarsa memnun kalırım
Herkese bol yakıtlı :smiley: gezenbilir li günler dilerim. :smiley:

Kış aylarındada kullanacağınızdan Crv almanızı tavsiye ederim. Uygun lastikle kumda da ilerlersiniz. zıpkınlada uğraşıyorsunuz hrv kumda sizi üzer.

Arkadaşlar HR-V nin bagaj hacmi tam olarak ne kadar. Şu anki aracım megane 1 ve 560lt civarı aracımı bagajının küçük olmaından dolayı değiştirmeyi düşünüyorum. HR-V de istediğimi bulabilir miyim ve jazzlardaki gibi koltuk altlarına eşya konulabiliyor mu

HR-V şehir içi amaçlı kullanılacaksa süper bir araç bagajı küçük sıkıntılı ben bekarım çok sorun yapmıyor, uzun yolda çok tatminkar değil altı yüksek otomatik 4 çekeri var yakıtı uygun 2.9 dan gaz alıyorum 25-27 kuruş yakıyor arkayı çok zıplatıyor L modu gaza tepkimeleri geç veriyor ve rampa aşağı hızlanmıyor bu da karda çamurda sürüş için ideal daha fazla sorusu olan olursa cevaplarım HR-V gerçekten gizemli bir araç :smiley::smiley:

Şahsen yaşadığım olay 2000 model 0 Km. aldığım HRV nin Şanzumanı (otomatik) bir yıl sonra garanti kapsamında yetkili servis tarafından değiştirildi ama uzun yolda ve süratli kullandığım zaman yine beni yolda bırakınca ilk fırsatta
0Km bir CRV ile değiştirdim ve rahat ettim.Şehir içinde ve aracı zorlamaz iseniz sorun olmayabilir.Bence CRV
slm ersin

Yaklaşık 1,5 aydır temiz bir HR-V bulmak için çaba sarfediyorum. Ne düzgün araba bulabildim ne de bir tek dürüst satıcı. Nedense herkes ilk sahibi ve sadece sürtmelerden birazcık boya var. Ama araştırınca 5-6 tane hasar kaydı çıkıyor. İyi olan nadir 1-2 araç için de fahiş fiyatlar isteniyor. HR-V sevdamdan yakında vazgeçerim gibi geliyor.

bluedolphin' Alıntı:
Yaklaşık 1,5 aydır temiz bir HR-V bulmak için çaba sarfediyorum. Ne düzgün araba bulabildim ne de bir tek dürüst satıcı. Nedense herkes ilk sahibi ve sadece sürtmelerden birazcık boya var. Ama araştırınca 5-6 tane hasar kaydı çıkıyor. İyi olan nadir 1-2 araç için de fahiş fiyatlar isteniyor. HR-V sevdamdan yakında vazgeçerim gibi geliyor.
HRV'ler 2006'dan bu yana üretilmediği için kolay bulunur araçlar değil. Ya biraz fazla ödeyip içinizin rahat ettiği temiz bir araç alacaksınız veya paranızı cebinize koyup uygun fiyatlı ve temiz aracı buluncaya kadar aramaya devam edeceksiniz.
Ancak tavsiyem (piyasasından dolayı) CRV almanızdır. Bol şans :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,409
Kayıtlı Üye Sayımız
172,066
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri