Honda HR-V

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan BolbuzJack Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 212
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 289,264
Ynt: Honda HR-V

Öncelikle merhabalar sırf bu konu için üye oldum

Öncelikle resimi vereyim

Honda-HRV.jpg

bu aracın kac model oldugunu bilmiyorum

2000 model yada 1999 model 1.6 tüplü 5 kapı manuel hrv düşünüyoruz

ancak 1 kaç soru sormak istiyorum

1999 model ile 2000 model arasında fark varmı

aracın normalde 4x2 ön tekerlekler patinaja girince 4x4 oldugunu duydum

Aracın ses sistemi yeterlimidir (2000 model için konusuyorum) kolon sayısı kaçtır

arac iç direksiyon torpido oldugu taraf plastik kalitesi iyimi ?

şuan şahin kullanıyoruz ilk defa istedigimiz bir araç alacagız

hem spor sehir içinde binek köyde yaylada suv olan bir araba çok hosuma gitti

masraf cok cıkarır mı

Saygılar teşekkürler Takipteyim

Etiketler

bana göre ekonomik ömrünü doldurmuş bir araç. illa ki masraf açacak. olmadık yerde kalabilirsiniz.
2. elde otomatik şan"zu"manı hiç önermem. bozulması ve kucakmanız durumunda 12.000 tl gibi rakamlara ulaşan masraflar çıkarabilir.illa alacaksanız tek kapılı düz vitesi daha güvenilir. yakıtının daha az ve deparının daha fazla olduğu söylendi.(sanayide tanıştığım bir tek kapılı kullanıcı tarafından)

mrh. bende sırf bu konu için üye oldum 24 nisanda 2. sahibinden 140 binde manuel vites 2000 model hrv sahibi olacam gibi. Gençlikten kalma heveslerimi azaltmaya çalışacagız artık:smiley: Üniversitede bir hocamda vardı çok begenirdim kısmet işte. Forumda konuyu baştan aşagı okudum, antalya da yaşıyorum ve burada otomatik bir vitesi deneme şansım oldu. arabanın vites rahatlığı çok güzel. sorun şu ki ilk defa kullanınca yorum yapacak bişey de bulamıyorsun ama gördügüm şeylerden merak ettiğim, araç D de iken azcık rampada ayagımı frenden çekince hareket etmedi gaza basınca harekete geçti Düz yolda yapmamıştı, birde yolda ufak tefek bozukluklarda araç çok geziniyor gibi geldi daha önce hiç kullanmadıgım için normalmidir bilmiyorum. 24.500 Tl ye normal mi onuda bilmiyorum dogrusu çıktık bir yola:smiley:

12 yaşında otomatik şanzıman ve motor. ..ben gene de tek kapı düz vites derim.daha atak ve ekonomik olur.
18 .000 e falan bulursunuz...şanzıman ,motor ve elektrik sistemini mutlaka baktırın , olmadık yerde yolda kalmayın. 1 cm geniş lastik,, güzel bi cant, cam filmiyle iyice kıvama gelir.

bende zaten otomatik vites almayacağım da manuel vites demiştim zaten ama 2000 model boya yok denen bir araca(baktıracaz) 150 km de diyelim 24000 fazlamı değilmi bunu merak ediyorum aslında illaki alınca bakım masraflarıda olacak artık ne çıkacak karşımıza görecez. Birde elektirik sistemi derken nelerine baktırmak lazım acaba

şimdi bu arabalarda bazı parçalar eskir ama tamamen iptal olmadığı için hala sinyal yolamaya devam eder. arıza cihazına bağlasanız bile sorun çıkmaz. aldıktan bir hafta sonra arıza lambası yanar ve 1000 tl lik bir parçanın değişmesi gerektiğini öğrenebilirsiniz. 12 yıllık araba sonuçta. bu yüzden o arıza cihazına bağlama falan o şeylere pek güvenmeyin. bazı arabalarda kaçak olur durduk yere akü boşalır mesela. o gibi sinir durumlara karşı bir elektrikçiye götürüp kaçak var mı baktırmanız gerekebilir. bazı cihazlar bağlıyorlar. üzerindeki rakamlarda değişiklik varsa kaçırıyordur.

Konu honda olunca bende bir kaç kelime yazayım.
Hrv lerin iki çekerleri Civic altyapısına sahiptir. 4x4 leri aktarma organları farklıdır motor aynıdır.

Motor konusunda bakımları yapılmış bir araç alırsanız kesinlikle sizi üzmez. Türkiye de çok az HRV de Doch Vtec motor vardır. bulabilirseniz mükemmel olur. Honda motor teknolojisi mükemmedir. Araç almadan önce motor kompresyonunu ölçtürün ve yağ eksiltip eksiltmediğini sorun.

Şanzıman olarak Dünyanın en iyi otomatik şanzımanını honda üretir ama ne yazıkki hrv lerde kullanılan CVT otomatik şanzıman biraz problemi olarak bilinir ve öyledir. Nedeni şazıman yağını zamanında değimemesi ve CVT sanzıman yağı kullanmamak ayrı bir nedende kavramalarının çabuk arızalanması. Kavrama fiyatı ortalama işçilik dahil 4500 TL civarında.

Temiz Honda HRV manuel 12 yaşında da olsa kesinlikle alınır.

HRV lerin çukura girdiğin de öntakımdan gelen tıkırtıları ve virajlarda biraz savrulması Z rot lardan kaynaklanır kroniktir.

aracı aldım. Motoru gayet temiz araçta boya dahi yok. epeyce kullanmayı düşünüyorum. 2006 Lada Vegadan sonra beklentimi fazlasıyla karşıladı. BRC yada Atiker arasında kaldım birini taktıracagım artık acaba Atiker arıza lambası yakıyormu. Herkes BRC diyor. performanstan düşmez diye biliyorum. Atikerde ucuz ama bakcam artık. Lastikleri biraz büyük birdaha değiştireceğim zaman biraz daha küçültecem artık. Jantları byanması gerekiyor Orjinal boyasıyla yaparlarsa 200 tl sıradan boyayla 100 TL istiyorlar. Birde farların içinde sorun yok ancak dış plastiği deforme olmuş onuda 20 TL yaparız dediler bir önderiniz olursa beklerim.

Merhaba;

4 ay önce 2005 model CVT şanzımanlı,5 kapılı bir Honda HRV aldım. Araçta sadece ön kapılarda hoparlör var ve bana çok yetersiz geldi. Bu yüzden arkaya 2 adet daha hoparlör takmak istiyorum. Bagaj bölümü yanlarında hoparlör yuvaları var ve buraları kullanmayı düşünüyorum. Konuyla ilgili Türk site ve forumlarında bir bilgi bulamadım ama yabancı forumlarda fabrika çıkışında araç radyo-Cd çalardan bu hoparlör yuvalarının altına kadar arka hoparlör bağlantı kablolarının getirilmiş olduğu yazıyor. Hoparlör yuvalarının üztündeki kapakları söktüm ve altındaki heryere baktım, fakat teyp ten gelen herhangi bir kablo göremedim. konu hakkında bilginiz var mıdır? eğer hazır kablo yoksa nasıl kablo çekerim, orjinal teyp nasıl sökülür bilgi verirseniz sevinirim.

teşekkürler

Bülent bey ANKARA da honda nızın bakımını yaptırabileceğiniz şaşmazda BARHÜSEYİN honda servisi var memnun kalırsınız isterseniz adresini ve telefonunu verebilirim. Ben devamlı oraya gidiyorum ve çok memnunum

arkadaşlar merhaba defenderden sonra takastan 2005 ve 230.000 km de bir hrv alarak kumar oynadım araç iyi gibi geldi bu araçlar kaç km gider .salı günü maslak sanayiine gidip daha önce honda servisinde usta başılık yapmış olan arkadaşıma tüm bakımlarını a dan z ye yaptıracağım .... bu aradada araç gazlı fulledim ve km yi sıfırladım 100 km sonra bakacam kaç lt re yakmış...ustam iyi ama siz değerli dostlarımın tavsiyelerini bekliyorum artı parçaları istanbuldan alacağım ucuz ve orjinal güvenli adresler verirseniz sevinirim artık bizde hondacı olduk teşekkürler

Yaz, kış motordan antifirizi eksiltmemiş. hararet yaptmamamış, 5000 devir üzerinde çok fazla kullanmadıysa. motor şuanda yağ yakmıyorsa. Sizde araca bakarsanız 400.000 km üzerini görürsünüz.

Merhaba;

İlk olarak bir yılı aşkın süredir 1999 model 1.6 SOCH tek kapı HR-V kullanıyorum. 1999 sonrası arabalarda sırası ile DOHC ve VTEC motor kullanılmış. Sağladığı konfor ve performans eşsiz. CVT şanzıman son derce başarılı ve keyifli. Sonsuz vites diye bilinir ve bu sistemi en iyi yapan Honda'dır. Sorunlu olan CVT şanzıman değil cahil uygulamalardır! CVT şanzımanda dikkat edilmesi gerek iki şey kesinlikle ve kesinlikle Honda CVT şanzıman yağı kullanılması gerekiyor. Arabanın servis kitapçığında şanzıman yağının 45.000km de yağ değişmesi belirtilimş, 20.000km değil! Diğer konu ise mümkünse rampa ve yokuşlarda vitesin park konumunu kullanmamak.

Lpg konusuna gelince arız lambası sorunu doğru mühendilikle hallediliyor. Aracıma tüpü monte eden mahluk selonitlerin hepsini enjeksiyonlara erişemediği için bir noktaya yan yana koymuş. Bu da silindirlere bağlı hortumların boy farkları nedeni ile ilgili silindire farklı miktarda gaz gitmesine neden oluyor. Hali ile egzosttaki sensör karışım hatasını algılayıp motor ikaz lambasını yakıyor. Sorun selonoitleri düzgün aralıklarla taktırarak düzelttirdim. Dediğim gibi motor ikaz lambasında öndemli olan doğru mühendislik. Atiker, BRC, Zavoli ürün ne olursa olsun gaz oranı doğru ayarlı ve düzgün montaj yapılmışsa ikaz lambanız yanmaz. Benim bunu öğrenmem diğer denemelerimle birlikte 600 liraya mal oldu.

Bir diğer konu servisler aracın polen filitresi olduğundan haberdar değil. Arabayı aldığımdan beri arabanın tek rahatsız olduğum konusu sürekli havalandırma ızgaralarından içeri toz gelmesi idi. Gösterdiğim Honda ustaları polen filtresi olmadığını söylemişlerdi...YANLIŞ!!! Polen filtresi var ve alt torpido arkasındaki klima girişinde iki parça olarak dikine bulunuyor. Modele göre farklılık gösterebilir. Bir çok özelliği dönemin Civic'leri ile aynı, muhtemelen sonraki modellerde Civic'in yeni modellerindeki gibi polen filtresini tek parça haline getirmiş olabilirler. Benim aracıma uyan yerli malı yurdum malı polen filtresi "Sardes SC-592"dir.

Arabam benden önceki sahibi çok hor kullanmış, uzman olmayan ustalar elinde yanlış uygulamalar yapılmış. Kızımın yaralarını sarmak bana kaldı. Önemli tüm parçaları İsatnbul, Ankara, Mersinde bulmak mümkün. Daha çok kozmetik parçalarda sorun yaşıyorum, eğer bilenleriniz varsa İstanbuldan Honda HR-V parçaları bulabileceğim telefon numaralarını bildirirseniz sevinirim.

Bir de uzun çabalarım sonunda arabanın PDF formatında servis kitapçığını buldum (Taaaa PERU'da elemanın biri üşenmemiş yapmış, öpülesi insan) en kısa zamanda siteye yükleyip link'ini vereceğim.

Kalın sağlıcakla

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR