Honda HR-V İle Ne Kadar Off-Road ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan seymansarac Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 31
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 26,841

seymansarac

1999 HONDA HR-V COUPE (AB)+ izmit
Yer
izmit
aracımda şu anda 225/60/16 michelin pilot serisi asfalt hız lastikleri var.Aracın asfalttaki yol tutuş kabiliyeti güzel ama tabi arazide biraz zayıf kalıcağı kesin. ben bunu geniş yanaklı ve iri dişli arazi lastikleriyle bir nebze karda çamurda performansını arttırabilirim sanırım.
birde ilk yapmam gereken sanırım karter muhafazası arazide yağ karterini delersem pek hoş almaz =)
bu lastiklerle ufak denemeler yaptım kendiliğinden devreye giren 4x4 mekanizması bana çok buyuk zevk verdi ama tabi sizin araçların geçtiği yerler bakınca korkmamak elde değil.. size bu gezilerde ayak bağı olmak istemem. aracımı daha ıyı tanıyıp lastiklerimide değiştirinceye kadar bir müddet sizi resimlerden takip ederim artık =(
hayırlısı bakalım..

Etiketler
Ynt: Honda HR-V İle Ne Kadar Off-Road ?

Hakkı Bey,

Naçizane tavsiyem o araçla asfalttan çıkmamanız.
Muhafaza ve lastik gibi masrafları yapmaya başlamadan uyarmak isterim.
Araziye giren araçlarda arazi şanzımanında 4L seçeneği mutlaka olmalı, sizin aracınız sürekli dört çeker ve 4L yok.
Masraf yapmadan önce gezilere katılın ve bu iş size hitap ediyormu gördükten sonra ve biraz bilinçlenince hangi arazi aracını istediğinize karar verin.

Selamlar,

Alper Zümrüt,

yorumunuz için teşekkürler.
4L nedir?
aracımı yükselttikten ve lastik değişiminden sonradamı hiç şansım yok?

4L = 4 Low ağır devir dört çeker anlamına gelir ve arazi şanzımanlarında bulunur.
Sadece koldan veya düğmeden kumanda edildiğinde devreye girer ve çekiş gücünü yaklaşık iki katına çıkarırken hızı yarıya indirir.

Aracı yükseltmek veya lastik değişimi çözüm olmayacaktır.
Diğer taraftan araç modifiyesine başlamadan önce Türkiye'de parça bulunabilirliğini ve maliyetleri de göze almak gerekir.
Araziye hazır Samuray, Lada, CJ gibi araçlar oldukça hesaplı fiyatlara alınabiliyor.

Selamlar,

anladım yani hr-v 'ye jip demek biraz yanlış oluyor.
aracımı yeni aldım çok eğlenceli bir araç, araziye çıkmak için sabırsızlanıyordum ama öyle görünüyorki yanlış tercih yapmışım.
sağlık olsun bende artık şehre kar yağmasını bekleyip karda aksiyon yaparım =)
teşekkürler ..

Aracınızı yol dışında tabiiki güvenle kullanabilirsiniz. Ama ağır off-road şartlarına, yapısı gereği maalesef müsait değil. Aracınızda arazi şanzımanı sanırım bulunmamakta. Zaten off-road yapmakla, yol dışı hafif parkur seyahatleri farklı şeylerdir. Bizim tüm tanışma organizasyonları ve şenliklerimize gelebilirsiniz.

Jeep34' Alıntı:
Aracınızı yol dışında tabiiki güvenle kullanabilirsiniz. Ama ağır off-road şartlarına, yapısı gereği maalesef müsait değil. Aracınızda arazi şanzımanı sanırım bulunmamakta. Zaten off-road yapmakla, yol dışı hafif parkur seyahatleri farklı şeylerdir. Bizim tüm tanışma organizasyonları ve şenliklerimize gelebilirsiniz.
Bunu duyduğuma sevindim. aracım normal manuel vitesli yani binek otomobiller gibi. normalde önden çekişli çalışırken ön lastiklerden biri patinaja düştüğünde 4x4 konumuna geçiyor otomatik olarak. Ben sizin düzenlediğiniz buluşmalara katılmayı çok isterim, sadece organizasyon resimlerine bile bakmak çok keyifli..

Siz yeterki isteyin arabayla bile gelen oldukdan sonra sizde gelebilirsiniz,takıldığınız yerde yardım eden çok olur merak etmeyin,maksat muhabbet nasıl olsa.

Ağır off-road için uygun bir araç değil. Doğa gezileri yapmak için ideal, ben ekonomikliği ve rahatlığı nedeniyle batmayacağımı bildiğim tanıdığım yerlere giderken HR-V'yi tercih ediyorum. Kar lastikleriyle karda çok eğlenceli oluyor araç...

Bu arada HR-V'nin altında korumalar vardır ve kırılması çok zor bir araçtır, tam anlamıyla bir Japon'dur. Aşağıda ki linkte bir kaç fotoğraf var, daha fazlası zor HR-V için...

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=13194.0

Motor ve sağlamlığına+performansına asla lafım yok sonuçda Japon ve Honda.Ama verdiğiniz linklerdekileri yapıyorsa ki yapmış,yeterde artar bile.Daha fazlasını yaparsa biz aç kalırız valla :smiley::smiley:

BolbuzJack' Alıntı:
Ağır off-road için uygun bir araç değil. Doğa gezileri yapmak için ideal, ben ekonomikliği ve rahatlığı nedeniyle batmayacağımı bildiğim tanıdığım yerlere giderken HR-V'yi tercih ediyorum. Kar lastikleriyle karda çok eğlenceli oluyor araç...

Bu arada HR-V'nin altında korumalar vardır ve kırılması çok zor bir araçtır, tam anlamıyla bir Japon'dur. Aşağıda ki linkte bir kaç fotoğraf var, daha fazlası zor HR-V için...

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=13194.0

benim tek korktuğuk karter.. oraya el yapımı bir korumalık yapmayı düşünüyorum. sizin hiç sorununuz oldumu karter sanki biraz aşağıda duruyo gibi geldi bana..

tugsan75' Alıntı:
Motor ve sağlamlığına+performansına asla lafım yok sonuçda Japon ve Honda.Ama verdiğiniz linklerdekileri yapıyorsa ki yapmış,yeterde artar bile.Daha fazlasını yaparsa biz aç kalırız valla :smiley::smiley:
sorunsuz motoru ve en öenemlisi vergisiyle çok iyi ama dediğiniz gibi offroad biraz uç oluyo bu araç için =)

Aracın altı karteri falan gayet sağlamdır, şu ana kadar bir çok çarpma vurma yaşamıştır ama hiç bir sorun çıkarmamıştır, zaten sıkıntı olabilecek yerlerde korumalar var altında. En zayıf ve korumasız yer radyatör, yere yakın ve ön tamponu alttan bir yere çarparsanız sorun olur.

hondanın saglamlıgına ve ekonomisine söyleyecegim bir şey olamaz.offroad konusunda da bildigimiz klasik şahin in arka difransiyelinde kaynak işlemi yapılarak ve kaz ayagı lastik takılarak geçen sene sapancadaki kampta benim isuzuyla girdigim heryere girdigine şahidim .resimleride vardı nette ama bulamadım.çok agır şartlar harici diger arkadaşların dedigi gibi gezebilirsin.

3 kapı Suzuki Grand Vitaramı almadan önce, incelediğim araçlardan biriydi HRV. 1600 cc motora sahip oluşu da ekonomik yönden cezbedici. Bazı dostların da söylediği gibi arazi şanzumanında 4L seçeneğinin olmayışı bir arazi aracı için dezavantaj. Fakat sonuçta bir Japon ve eminim çok fazla ağır olmayan offroad koşullarında, Karlı ve çamurlu yollarda, doğa gezilerinde sizi fazlasıyla tatmin edeceğini değerlendiriyorum. Bir de araç üzerinde çok fazla modifikasyon yapmamanızı( tekerlek ebatını büyütmek, yükseltmek vs...) tavsiye ederim. Eğer bu virüs kanınıza o derece bulaştıysa, öncelikle kesenize uygun 4L opsiyonu olan bir arazi aracı alarak(Suzuki Vitara, Mitsubishi Pajero, Defender vs..vs..) bu tip modifikasyonları yapmanızı naçizane tavsiye ederim. Çünkü HRVnizle yaptığınız bu tarz modifikasyonların belli bir zaman sonra size yeterli gelmeyeceğini düşünüyorum. Selamlar, saygılar...

sevgili adaşım
bence hiç düşünmeyin
bende ilk başta rav4 düşünüyodum ama discovery aldım
onu satıp offroada daha uygun bi arac alabilirsiniz

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,431
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR